fb pixel

Log In


Reset Password

Prep Roundup: Tornado boys upset Roseburg swimmers

The North Medford boys swim team pulled off a rare feet Wednesday afternoon: It beat Southern Oregon Conference powerhouse Roseburg.

The Black Tornado improved to 3-0 with a stunning, 164-124 victory over the Indians at the Medford YMCA.

The Roseburg girls returned the favor with a 170-115 triumph over North.

In the boys meet, the Tornado won two of the three relays and picked up two individual wins from James Gilmore.

We are more than a little excited, said fourth-year North coach Barbara Houck. This was a big win for the boys.

Gilmore placed first in the 100 fly with a time of 58.39 and won the 100 breaststroke in 1:08.30.

— The North Medford team of Brandon Fennell, Gilmore, Josh Silver and Lance Abbott swam to wins in the 200 medley relay (1:52.85) and 200 free relay (1:40.38).

The Black Tornado girls fell to 2-1 despite getting victories from Erin Ebert (100 fly) and Stephanie Cendejas (100 back).

BOYS

TEAM RESULTS '

North Medford 164, Roseburg 124.

INdivIDUAL RESULTS

200 Medley Relay '

1, North Medford (Brandon Fennell, James Gilmore, Josh Silver, Lance Abbott), 1:52.85; 2, Roseburg, 1:54.69. 200 Free '

1, Carl Wieland, R, 1:56.48; 2, Brandon Fennell, NM, 1:57.02; 3, Brian O'Neil, R, 2:26.96. 200 IM '

1, Josh Silver, NM, 2:22.02; 2, Gulzar Powar, R, 2:24.20; 3, Dayton Hughes, NM, 2:27.49. 50 Free '

1, Eric Saylor, R, 24.14; 2, Lance Abbott, NM, 24.75; 3, Davis Jantzi, NM, 26.95. 100 Fly '

1, James Gilmore, NM, 58.39; 2, Danny Leech, R, 1:05.31; 3, Kevin Kast, R, 1:10.52. 100 Free '

1, Lance Abbott, NM, 55.49; 2, Josh Silver, NM, 56.05; 3, Davis Jantzi, NM, 1:01.63.

500 Free '

1, Carl Wieland, R, 5:26.22; 2, Dayton Hughes, NM, 6:30.69; 3, Kyle Wenage, NM, 6:39.02. 200 Free Relay '

1, North Medford (Brandon Fennell, Lance Abbott, Josh Silver, James Gilmore), 1:40.38; 2, Roseburg, 1:52.97. 100 Back '

1, Eric Saylor, R, 1:01.99; 2, Brandon Fennell, NM, 1:05.49; 3, Danny Leech, R, 1:08.76. 100 Breast '

1, James Gilmore, NM, 1:08.30; 2, Joel Driver, R, 1:11.40; 3, Ryan Carson, NM, 1:24.20. 400 Free Relay '

1, Roseburg (Eric Saylor, Carl Wieland, Joel Driver, Danny Leech), 3:55.81; 2, North Medford, 4:16.20.

GIRLS

TEAM RESULTS '

Roseburg 170, North Medford 115.

INdivIDUAL RESULTS

200 Medley Relay '

1, Roseburg (Brittany Groves, Cassie O'Neil, Jess Wafer, Katherin O'Neil), 2:04.51; 2, North Medford, 2:09.08. 200 Free '

1, Katherine O'Neil, R, 2:11.58; 2, Melissa Gilbert, NM, 2:16.73; 3, Erin Ebert, NM, 2:17.27. 200 IM '

1, Jess Wafer, R, 2:20.17; 2, Stephanie Cendejas, NM, 2:24.72; 3, Brittany Groves, R, 2:32.09. 50 Free '

1, Amanda Rose, R, 28.69; 2, Leena Bing, R, 28.95; 3, Lakin Rigby, NM, 29.24. 100 Fly '

1, Erin Ebert, NM, 1:05.13; 2, Cassie O'Neil, R, 1:05.36; 3, Katherine O'Neil, R, 1:11.52. 100 Free '

1, Amanda Rose, R, 1:01.18; 2, Leena Bing, R, 1:01.56; 3, Lakin Rigby, NM, 1:02.19.

500 Free '

1, Lauren Trzaskowski, R, 5:56.40; 2, Melissa Gilbert, NM, 5:58.58; 3, Nicole Casebolt, R, 6:38.16. 200 Free Relay '

1, Roseburg (Micaela Boyd, Amanda Rose, Katherine O'Neil, Jess Wafer), 1:54.55; 2, North Medford, 1:56.83. 100 Back '

1, Stephanie Cendejas, NM, 1:06.66; 2, Brittany Groves, R, 1:09.42; 3, Tessa Houck, NM, 1:13.74. 100 Breast '

1, Jess Wafer, R, 1:14.09; 2, Cassie O'Neil, R, 1:14.14; 3, Sarah Flynn, NM, 1:21.01. 400 Free Relay '

1, Roseburg (Amanda Rose, Kimi Lundy, Molly Suder, Lauren Trzaskowski), 4:23.38; 2, North Medford, 4:30.88.

Skiing

ASHLAND SHINES ' At Mount Ashland, the Ashland boys and girls ski teams each placed eight individuals in the top 10 in recent Southern League giant slalom races.

Eli Otter took first for the Grizzlies in boys with a combined time of 1:48.95, while teammate Julian Kurlan was second in 1:49.53.

In girls, Ashland's Becca Margulies was the winner with a time of 1:55.38.

North Medford's Adrien Young took third in 2:00.79 and South Medford's Alix George was ninth in 2:10.77.

BOYS

TOP 10 '

1, Eli Otter, Ash, 1:48.95; 2, Julian Kurlan, Ash, 1:49.53; 3, Luke Jannsuch, Ash, 1:50.90; 4, Galen Prichard, Ash, 1:51.76; 5, Koty Lopez, Ash, 1:51.80; 6, Kory Hayes, GP, 1:52.06; 7, Rafa Gonzales, Ash, 1:52.10; 8, Brent Erickson, GP, 1:53.92; 9, Chris Rowe, Ash, 1:54.23; 10, Sam Baroo, Ash, 1:54.92.

GIRLS

TOP 10 '

1, Becca Margulies, Ash, 1:55.38; 2, Solei Rowan-Caneer, Ash, 1:57.21; 3, Adrien Young, NM, 2:00.79; 4, Zaya Mosky, Ash, 2:03.85; 5, Shao Blood, Ash, 2:05.97; 6, Zoe Elterman, Ash, 2:07.51; 7, Caitlin Maddigan, Ash, 2:09.05; 8, Sophia Distefano, Ash, 2:10.46; 9, Alix George, SM, 2:10.77; 10, Elise Trivers, Ash, 2:11.21.