fb pixel

Log In


Reset Password

Crater wrestlers dismantle Roseburg

Prep Roundup

ROSEBURG ' Top-ranked Crater wrestling team won nine of 14 matches to coast to a Southern Oregon Conference dual wrestling meet victory Wednesday over third-ranked Roseburg, 40-19.

The three-time defending state champion Comets picked up pins from Arin Zon at 135 pounds, Adam Lindgren at 140 and Charlie Alexander at 275.

Brock Gutches scored a major decision victory over Kerey Crinklaw for Crater at 103, while Andrew VanWey (119), Jake Vizzini (125), Jon Bernhardt (145), Nick Ryan (171) and Cody Clark (215) also scored wins.

TEAM SCORE ' Crater 40, Roseburg 19

INdivIDUAL RESULTS

103

' Mitchell Lofstedt, R, pinned. Zach Kezer, C, 2:51; 112

' Brock Gutches, C, maj. dec. Kerey Crinklaw, 13-2; 119

' Andrew VanWey, C, d. Aaron Suggs, R, 4-0; 125

' Jake Vizzini, C, maj. d. Blake Cordell, R, 14-4; 130

' Jake Spears, R, d. Tyler Weathers, C, 4-3.

— 135

' Arin Zon, C, pinned Colton Gow, R, 5:04; 140

' Adam Lindgren, C, pinned Luke Matthews, R, 1:44; 145

' Jon Bernhardt, C, maj. d. Tyler Moug, R, 12-4; 152

' Dustin Bryson, R, d. Will Smith, C, 7-1.

160

' Niko Karpontinis, R, maj. dec. Chris Brown, C, 15-5; * 171

' Nick Ryan, C, d. Adam Brink, R, 5-1; 189

' John Forrester, R, d. Kyle Eding, C, 9-3; 215

' Cody Clark, C, maj. dec. Jason Troxel, R, 14-5; 275

' Charlie Alexander, C, pinned Luke Sugrue, R, 0:46.

*starting weight

Swimming

NORTH MEDFORD, SOUTH MEDFORD SPLIT ' North Medford won nine of 11 events in boys and South Medford came away victorious in girls during a Southern Oregon Conference dual swim meet at the Medford YMCA.

Brandon Fennell and James Gilmore each won two events as the Black Tornado coasted to a 189-76 victory to improve to 5-0.

Nancy Hawley and Jamie Buckley had two wins apiece to lead the Panther girls to a narrow 146-141 triumph.

Stephanie Cendejas had two victories in defeat for North, while Minor Ross and Ben Beecher scored South's lone wins in boys.

BOYS

TEAM SCORES '

North Medford 189, South Medford 76.

INdivIDUAL RESULTS

200 Medley Relay '

1, North Medford (Brandon Fennell, James Gilmore, Josh Silver, Lance Abbott), 1:55.12; 2, South Medford, 2:03.62. 200 Free '

1, Brandon Fennell, NM, 2:01.51; 2, Minor Ross, SM, 2:18.87; 3, David Delligatti, SM, 2:17.73. 200 IM '

1, Ben Beecher, SM, 2:16.95; 2, Josh Silver, NM, 2:18.87; 3, Dayton Hughes, NM, 2:27.22. 50 Free '

1, Lance Abbott, NM, 24.77; 2, Brad Doll, SM, 24.97; 3, Davis Jantzi, NM, 27.95. 100 Fly '

1, Josh Silver, NM, 1:06.43; 2, Dayton Hughes, NM, 1:09.65; 3, Ryan Carson, NM, 1:15.10. 100 Free '

1, Minor Ross, SM, 53.98; 2, Lance Abbott, NM, 54.07; 3, Davis Jantzi, NM, 59.60.

500 Free '

1, James Gilmore, NM, 5:08.21; 2, Ben Beecher, SM, 5:36.71; 3, David Delligatti, SM, 6:18.70. 200 Free Relay '

1, North Medford (Brandon Fennell, Lance Abbott, Josh Silver, James Gilmore), 1:41.15; 2, South Medford, 1:51.10. 100 Back '

1, Brandon Fennell, NM, 1:05.31; 2, Brad Doll, SM, 1:08.37; 3, Thomas Gilder, NM, 1:10.74. 100 Breast '

1, James Gilmore, NM, 1:10.37; 2, Lucas Goossens, SM, 1:20.29; 3, Kyle Sletmoe, NM, 1:24.85. 400 Free Relay '

1, North Medford (Davis Jantzi, Dayton Hughes, Nathan Fischmann, Thomas Gilder), 4:02.17; 2, South Medford, 4:02.34.

GIRLS

TEAM SCORES '

South Medford 146, North Medford 141.

INdivIDUAL RESULTS

200 Medley Relay '

1, North Medford (Stephanie Cendejas, Sarah Flinn, Erin Ebert, Tessa Houck), 2:07.32; 2, South Medford, 2:08.18. 200 Free '

1, Jamie Buckley, SM, 2:12.94; 2, Melissa Gilmore, NM, 2:18.05; 3, Sarah Flinn, NM, 2:19.08. 200 IM '

1, Stephanie Cendejas, NM, 2:26.61; 2, Kelsey Hoeper, SM, 2:32.71; 3, Julie Cendejas, NM, 2:42.43. 50 Free '

1, Nancy Hawley, SM, 27.78; 2, Lakin Rigby, NM, 28.60; 3, Paige Granger, SM, 28.64. 100 Fly '

1, Erin Ebert, NM, 1:06.06; 2, Kelsey Hoeper, SM, 1:12.62; 3, Melissa Ghiglieri, SM, 1:17.95. 100 Free '

1, Jamie Buckley, SM, 59.69; 2, Lakin Rigby, NM, 1:02.21; 3, Asia Jahn, SM, 1:04.02.

500 Free '

1, Nancy Hawley, SM, 6:15.70; 2, Brianna Houck, NM, 6:39.72; 3, Sarah Sinner, NM, 6:43.95. 200 Free Relay '

1, South Medford (Kelsey Hoeper, Melissa Ghiglieri, Nancy Hawley, Jamie Buckley), 1:53.48; 2, North Medford, 1:55.46. 100 Back '

1, Stephanie Cendejas, NM, 1:07.13; 2, Tessa Houck, NM, 1:12.36; 3, Elyse Cogburn, SM, 1:17.54. 100 Breast '

1, Melissa Ghiglieri, SM, 1:17.34; 2, Erin Ebert, NM, 1:17.53; 3, Sarah Flinn, NM, 1:19.49. 400 Free Relay '

1, South Medford (Nancy Hawley, Kayla Michael, Kelsey Hoeper, Paige Granger), 4:17.23; 2, North Medford, 4:25.34.