fb pixel

Log In


Reset Password

Prep Roundup

Black Tornado eases past Grants Pass in boys tennisGRANTS PASS ' North Medford won three of four doubles matches to pull away for the 5-3 victory over Grants Pass in Southern Oregon Conference boys tennis.

Colt Hoeptner breezed to a 6-0, 6-2 triumph over Andrew Morris in No. — singles for North, while teammate Michael Tribble won the No. 2 singles match in convincing fashion over Mickey Allapach, 6-1, 6-2.

SINGLES ' Colt Hoeptner, NM, d. Andrew Morris, 6-0, 6-2; Michael Tribble, NM, d. Mickey Allapach, 6-1, 6-2; Andy Sinclair, GP, d. Eric Loeffler, 6-1, 7-6; Jaren Nelson, GP, d. Corey Hisey, 6-0, 6-4.

DOUBLES ' David Longmire-Tanner Borg, NM, d. Marty Christensen-Forest Carpenter, 6-0, 6-0; Austin Schoenlein-Steve Folsom, d. Robert Williams-Jordan VanDelden, 6-1, 6-1; Brandon Como-Arthur Huynh, NM, d. Jamey Keefe-David Wheatcraft, 6-0, 6-4; Rusty Stewart-Eric Swan, GP, d. Jacob Wilson-James Gilmore, 2-6, 6-4, 7-5.

Ashland 7, Roseburg 1

At Roseburg

— SINGLES '

Kyle Lachmund, A, d. Josh Borrelli, 6-0, 6-2; Nick Spurlock, A, d. Shea Wetherell, 6-1, 6-0; Sean Cleveland, A, d. Derrick Foley, 6-3, 6-0; Avi Silberstein, A, d. Jordan Santos, 6-2, 6-1.

DOUBLES ' Andrew Besson-Logan Wetherell, R, d. Jon Weighter-Caleb Morrison, 6-2, 4-6, 7-6; Jaron Abelsohn-Andrew Cataldo, A, d. Charles Davis-Chris Davis, 6-2, 6-3; Stephen Becker-Kyle Curren, A, d. Grayson Davis-Gavin Bell, 6-3, 6-1; John Lacy-Nick Cross, A, d. John Frank-Mateo Pelle, 6-0, 6-1.

South Medford 9, St. Mary's 0

At Fichtner-Mainwaring Park

SINGLES

' Xavier Brasseur, SM, d. Sam Moore, 6-3, 6-3; Alex Pfenning, SM, d. Jae Sim, 6-3, 6-3; Brett Swanson, SM, d. Jarrett Moran, 6-0, 6-0; Forrest Faulconer, SM, d. John Ingram, 6-0, 6-2; Jeff Newman, SM, d. Andrew Jorgenson, 6-0, 6-4; Dane Pearson, SM, d. Q Park, 6-4, 2-0.

DOUBLES ' Kent Eastman-Andy Atkinson, SM, d. Sam Moore-Jae Sim, 6-3, 6-1; Sam Barr-Matthew Gardner, SM, d. John Ingram-Jarrett Moran, 6-4, 7-6; Kadin Wiley-Landon Nistler, SM, d. Andrew Jorgenson-Q Park, 6-4, 6-2.

SOC Girls Tennis

NORTH MEDFORD 4, GRANTS PASS 3, Susp. '

At Grants Pass, rain washed out the final singles match with North Medford leading the SOC match.

Grants Pass' Emily Nolan won the first game, 7-6, but was trailing North's Shelane Stromme 2-1 in the second game of No. 4 singles when rain forced the end of the match.

SINGLES ' Rebecca Weicher, GP, d. Sarah Pendergast, 6-4, 6-7 (7-4), 6-4; Christine Khoshabeh, NM, d. Anna Lichtenegger, 6-1, 6-4; Lulu Horn, GP, d. Cassie Stratton, 6-1, 7-5; Shelane Stromme, NM, vs. Emily Nolan, called (weather).

DOUBLES ' Lori Smith-Piper Dobner, GP, d. Jennifer Dumas-Lindsay Adams, 6-3, 6-3; Jacqueline Folger-Erica Schultz, NM, d. Erin McDonough-Lindsay McDonough, 7-5, 6-1; Allyson Marrs-Kenna Goodson, NM, d. Jeni Nelson-Megan Norby, 6-0, 6-1; Halie Peplinski-Angela Leverich, NM, d. Miranda Robbins-Hope Guerro, 6-0, 6-0.

St. Mary's 5, South Medford 3

At Fichtner-Mainwaring Park

SINGLES '

Casey Shein, StM, d. Emily Works, SM, 8-1; Elora Grant, SM d. Lacey Hall, StM, 8-5; Chelsea Stone, SM, d. Piper Galt, 8-7 (12-10); Lindsey Galt, StM, d. Aly Wilson, SM, 8-5.

DOUBLES ' Casey Shein-Piper Galt, StM, d. Sarah Ashfall-Nikita Wright, SM, 8-1; Lacey Hall-Lindsey Galt, StM, d. Brittni Kellum-Carli Sash, SM, 8-4; Jordan Heff-Megan Ellis, SM, d. Sara Bayer-Cynthia Naumes, StM, 8-4; Caitlyn Carini-Katherine Bial, StM, d. Amanda Gerlick-Jenny Bennett, SM, 8-6.

Track and Field

MEDFORD ROTARY RELAYS ' North Medford's girls track and field team took Saturday's event quite literally as the Black Tornado won four of the five relay events to finish first overall at Bowerman Field.

North won the 4x100, 4x200, 4x400 and 4x800 relay events, and was second in the distance relay to Phoenix to win the girls competition going away with 137 points. Hidden Valley was second at 114.

Irene Kendig was a part of three winning relays for the Black Tornado, with Ashley Berry on two winning relay teams to go with her first-place finish in the high jump (5-0).

Terry Hodder took part in two first-place finishes to lead the Grants Pass boys to victory in the Relays with 117 points. Hidden Valley was second (100).

North Medford hurler Jason Slowey placed first in the discus with a throw of 135-5&

189; and second in shot put (46-10) to teammate Johnny Vaigafa (49-0).

BOYS

TEAM SCORES '

Grants Pass 117, Hidden Valley 100, North Medford 98, Ashland 67, Phoenix 50.

SHOT PUT '

1, Johnny Vaigafa, NM, 49-0; 2, Jason Slowey, NM, 46-10; 3, Tyler Dungey, GP, 45-10.

DISCUS '

1, Jason Slowey, NM, 135-5&

189; ; 2, Justin Galligan, P, 130-10&

189; ; 3, Jaxon Williams, A, 128-1&

189; .

JAVELIN '

1, Brian Beadle, NM, 160-3; 2, Sam Dollarhide, HV, 147-1; 3, Justin Plumlee, GP, 143-0.

HIGH JUMP '

1, Kenny Lathen, GP, 6-2; 2, Ryan Pittman, A, 6-2; 3, Spencer Fogelquist, GP, 6-0.

LONG JUMP '

1, Ryan VanCleave, HV, 20-10; 2, Terry Hodder, GP, 20-6; 3, Brian Beadle, NM, 19-5&

189; .

TRIPLE JUMP '

1, Spencer Fogelquist, GP, 41-2; 2, Jeremy Carter, HV, 40-10; 3, Kyle McKinnis, P, 40-10&

189; .

POLE VAULT '

1, Jordan Hayter, HV, 12-0; 2, Erik Hefflefinger, GP, 10-6.

300-METER HURDLES '

1, Terry Hodder, GP, 42.08; 2, Anthony Blackmon, GP, 44.18; 3, Spencer Fogelquist, GP, 45.45.

SHUTTLE HURDLE '

1, Hidden Valley A (Mike Jiron, Jeremy Carter, Jordan Hayter), 50.84; 2, Grants Pass A (Jake Siebenlist, Jordan Werner, David Partin), 51.8; 3, Ashland A (Ian Cropper, Daniel Cropper, John Harris), 52.44.

3,000 METERS '

1, Sam Curtis, NM, 9:51; 2, Darryl Terry, NM, 9:53; 3, David Leyva, NM, 10:06.

4X200-METER RELAY '

1, North Medford A (Jacob Colmenaro, Troy Driskill, Kris Carey, Tyler Spano), 1:36.93; 2, Phoenix A (Joey Shepard, Quinton Walker, Nathan Shinn, Kyle McKinnis), 1:38.9; 3, Hidden Valley A (Dustin Fox, Shay Campbell, Julian DeVos, Mike Jiron), 1:39.86.

4X800 METER RELAY '

1, Grants Pass A (Matt Johnson, Bradley Higgins, Dustin Parrish, Matthew Richardson), 8:35.27; 2, Hidden Valley A (Jason Arbour, Jordan Kasler, Blake Estep, Jeramiah Richardson), 8:39.7; 3, North Medford A (Joey McDougall, Rick Nielsen, Richard Zhu, Josh Paul), 8:46.34.

4X100-METER RELAY '

1, Grants Pass A (Dustin Parrish, John Ray, Matt Deivert, Ryan Peterson), 44.16; 2, Hidden Valley A (Sam Dollarhide, Ryan VanCleave, Jordan Hayter, Jordan VanCleave), 45.27; 3, Ashland A (Josh Hogeland, Cy Senestraro, Alex Lawniczak, Gabe Quesenberry-Gunsen), 46.8.

4X400-METER RELAY '

1, Grants Pass A (Terry Hodder, Matt Johnson, Matt Stork, Dustin Parrish), 3:28.28; 2, Hidden Valley A (Sam Dollarhide, Jordan Kasler, Jeramiah Richardson, Blake Estep), 3:37.35; 3, North Medford A (Josh Paul, Dane Arispe, Jacob Colmenaro, Richard Zhu), 3:47.59.

GIRLS

TEAM SCORES '

North Medford 137, Hidden Valley 114, Grants Pass 80, Ashland 43, Phoenix 18.

SHOT PUT '

1, Anja Crawford, HV, 39-0 1/2; 2, Elly Tucker, NM, 35-0; 3, Alyssa Taylor, NM, 34-11.

DISCUS '

1, Anja Crawford, HV, 107-4 1/2; 2, Alyssa Taylor, NM, 86-0; 3, Nicole Morris, GP, 84-7.

JAVELIN '

1, Kaila Lawson, NM, 100-10; 2, Amanda Potts, GP, 99-0; 3, Kaylee Reece, HV, 94-5.

HIGH JUMP '

1, Ashley Berry, NM, 5-0; 2, Elisa Maroletti, NM, 4-2; 3, Tessa Hauck, NM, 4-0.

LONG JUMP '

1, Jordan Kling, A, 16-4 1/2; 2, Irene Kendig, NM, 15-10 1/2; 3, Courtney Cameron, GP, 14-10 3/4.

TRIPLE JUMP '

1, Maya Nerenberg, A, 31-7; 2, McKenzie Smith, NM, 30-05 3/4; 3, Chelsey Boehnke, A, 30-4 1/4.

POLE VAULT '

1, Ana Torres, HV, 8-00; 2, Amber Tomaszewski, HV, 8-00; 3, Rachael Richardson, HV, 8-00.

300-METER HURDLES '

1, Amanda Potts, GP, 50.31; 2, Katelyn Hammervoid, GP, 53.28; 3, Chelsey Boehnke, A, 53.78.

3,000 METERS '

1, Ashley Gilkey, HV, 10:52.21; 2, Jade Severson, NM, 11:10.51; 3, Lorie Cruz, GP, 11:19.17.

4X100-METER RELAY '

1, North Medford A (Haylee Godfrey, Irene Kendig, Molly Brophy, Sara Weeks), 50.36; 2, Grants Pass (Stephanie Pepperling, Courtney Cameron, Audrey Richardson, Anna Lovelace), 52.56; 3, North Medford B (Andrea Egge, Natasha Minor, Michelle Sanderson, McKenzie Smith), 54.78.

4x200-METER RELAY

' 1, North Medford A (Irene Kendig, Molly Brophy, Sara Weeks, Haylee Godfrey), 1:48.86; 2, North Medford B (Kaila Lawson, Aubrie Irons, Michelle Sanderson, Natasha Minor), 1:55.59; 3, Hidden Valley (Mary Baily, Denise Powell, Jessie Hanger, Bethany Hunt), 1:57.02.

4X400-METER RELAY '

1, North Medford (Janna Parker, Ashley Berry, Irene Kendig, Aubrie Irons), 4:17.19; 2, Grants Pass (Anna Lovelace, Audrey Richardson, Amanda Potts, Courtney Cameron), 4:18.40; 3, Hidden Valley (Ashley Gilkey, Jamie Richardson, Amber Tomaszewski, Denise Powell), 4:19.53.

4x800-METER RELAY '

1, North Medford (Jennifer Berry, Statia Smith, Ashley Berry, Brittney Dunn), 10:19.50; 2, Hidden Valley (Sarah Hudson, Emily Yetter, Samantha Edwards, Hannah Longo), 12:36.98.

DISTANCE MEDLEY RELAY '

1, Phoenix (Marci Klimek, Ann Hagey, Jordi Hurd, Molly Hobson), 13:19.72; 2, North Medford (Brittney Dunn, Statia Smith, Ashley Berry, Jade Severson), 13:35.35.