fb pixel

Log In


Reset Password

Southern Oregon Track Bests

BOYS

SHOT PUT '

1, Johnny Vaigafa, North Medford, 52-7&

189; ; 2, Jason Slowey, North Medford, 48-1&

189; ; 3, Kyle Lacefield, Roseburg, 47-9; 4, Tyler Dungey, Grants Pass, 46-3; 5, John Laidet, Bonanza, 45-6; 6, Steve Adams, South Medford, 45-1&

189; ; 7, Tyler Cam, Eagle Point, 44-8&

188; ; 8, Franco Caballero, North Medford, 44-6&

189; .

DISCUS ' 1, John Laidet, Bonanza, 152-4; 2, Jaxon Williams, Ashland, 144-10; 3, Jason Slowey, North Medford, 137-10; 4, Johnny Vaigafa, North Medford, 137-1; 5, Kyle Lacefield, Roseburg, 136-6; 6, Daniel Clogston, Cascade Christian, 134-9; 7, Jordan Burchfiel, Cascade Christian, 132-7; 8, Justin Galligan, Phoenix, 130-10.

JAVELIN ' 1, Brian Beadle, North Medford, 182-3; 2, Jake Baley, Lost River, 175-5; 3,

Kyle Loomis, Roseburg, 174-7; 4, Sam Dollarhide, Hidden Valley, 168-6; 5, Kyle Gomez, Bonanza, 167-11; 6, Dalton Reagan, Illinois Valley, 166-5; 7, Josh Heidegger, Cascade Christian, 161-4; 8, Jaimo Jackson, Chiloquin, 160-0.

HIGH JUMP ' 1, Ryan Pittman, Ashland, 6-6; 2, Joe LeBel, Crater, 6-4; 3, tie, Robby Scevers, Gilchrist, Jake Colley, Eagle Point, Kenny Lathen, Grants Pass, Kyle Loomis, Roseburg, 6-2; 7, Andy Davis, Bonanza, 6-1; 8, tie, Spencer Fogelquist, Grants Pass, Josh Pecktol, North Medford, 6-0.

LONG JUMP ' 1, Ryan VanCleave, Hidden Valley, 21-7&

189; ; 2, Nick Nutting, Crater, 21-2&

188; ; 3, Terry Hodder, Grants Pass, 21-0&

189; ; 4, Kyle McKinnis, Phoenix, 20-3; 5, Tyler Beck, Crater, 20-8&

189; ; 6, Kyle Gomez, Bonanza, 20-2; 7, Ryan Pittman, Ashland, 20-0; 8, tie, Jordan Ellis, North Medford, Branson Holm, South Medford, 19-11&

189; .

— TRIPLE JUMP ' 1, Tony DeSimone, South Medford, 43-1&

188; ; 2, Nick Nutting, Crater, 42-9; 3, Spencer Fogelquist, Grants Pass, 41-11; 4, Tyler Beck, Crater, 41-9; 5, Jeremy Carter, Hidden Valley, 40-10&

189; ; 6, Brian Beadle, North Medford, 40-9; 7, Kyle McKinnis, Phoenix, 40-6; 8, Branson Holm, South Medford, 40-4&

189; .

POLE VAULT ' 1, Adam Brink, Roseburg, 15-1; 2, Eli Hanna, Roseburg, 13-6; 3, tie, Spencer Fogelquist, Grants Pass, Travis Pattan, South Medford, Jake Baley, Lost River, Don North, Henley, Jordan Hayter, Hidden Valley, 13-0; 8, Jake Wilton, Roseburg, 12-6.

110-METER HURDLES '

1, Jordan Hayter, Hidden Valley, 15.7a; 2, Winston Mueller, Henley, 16.01a; 3, tie, Tory Snyder, Klamath Union, Andy Davis, Bonanza, 16.04a; 5, Derek Woodland, Henley, 16.2a; 6, Jake Siebenlist, Grants Pass, 16.44a; 7, Jared Petersen, Roseburg, 16.52a; 8, Daniel Cropper, Ashland, 16.54.

300-METER HURDLES '

1, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 41.58a; 2, Winston Mueller, Henley, 41.74a; 3, Terry Hodder, Grants Pass, 42.06a; 4, Mike Jiron, Hidden Valley, 42.33a; 5, Parker Pratt, Henley, 42.89a; 6, Luke Wolfe, South Medford, 42.92a; 7, Tory Snyder, Klamath Union, 43.54c; 8, Jacob Ringrose, Eagle Point, 43.94c.

100 METERS '

1, John Ray, Grants Pass, 11.32a; 2, Almeir Barlow, North Medford, 11.34a; 3, Matt Deivert, Grants Pass, 11.45; 4, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 11.53a; 5, Joseph Grohs, Bonanza, 11.54c; 6, Derik Trumbull, Triad Christian, 11.56a; 7, Matt Porter, Klamath Union, 11.58a; 8, Nick Nutting, Crater, 11.6a.

200 METERS '

1, Almeir Barlow, North Medford, 22.76a; 2, Matt Porter, Klamath Union, 23.14c; 3, Charlie Fehl, Crater, 23.33a; 4, John Ray, Grants Pass, 23.34c; 5, Blake Estep, Hidden Valley, 23.4a; 6, Dustin Parrish, Grants Pass, 23.44c; 7, Kris Butler, Eagle Point, 23.71a; 8, Matt Deivert, Grants Pass, 23.76a.

400 METERS '

1, Dustin Parrish, Grants Pass, 50.34a; 2, Matt Johnson, Grants Pass, 51.04c; 3, Blake Estep, Hidden Valley, 51.4; 4, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 51.94; 5, Jordan Ockunzzi, Cascade Christian, 52.15a; 6, Charlie Fehl, Crater, 52.31a; 7, Jeramiah Richardson, Hidden Valley, 52.34a; 8, Kyle Gomez, Bonanza, 52.44c.

800 METERS '

1, Matt Johnson, Grants Pass, 1:57.02; 2, Jake Keyser, Crater, 1:57.5; 3, Levi Roudebush, North Valley, 1:59.3a; 4, Blake Estep, Hidden Valley, 1:59.6; 5, Nathan Lee, Cascade Christian, 1:59.83; 6, Dustin Parrish, Grants Pass, 2:00.38; 7, Tyler Davis, Phoenix, 2:00.69; 8, Matt Miner, Ashland, 2:01.4.

1,500 METERS '

1, Isaac Stoutenburg, Crater, 4:01.28; 2, Jake Keyser, Crater, 4:05.95; 3, Richard Zhu, North Medford, 4:16.3; 4, Tucker Bacon, Ashland, 4:16.69; 5, Darrick Waugh, Henley, 4:16.93; 6, Mike Seus, St. Mary's, 4:17.37a; 7, Cameron Barleen, Ashland, 4:17.6; 8, Nathan Lee, Cascade Christian, 4:18.6.

3,000 METERS '

1, Isaac Stoutenburg, Crater, 8:50.83; 2, Elliot Jantzer, Phoenix, 9:14.77a; 3, Cameron Barleen, Ashland, 9:16.78; 4, Jake Keyser, Crater, 9:19.0; 5, Richard Zhu, North Medford, 9:20.49; 6, Ryan Santana, Crater, 9:23.3; 7, Levi Roudebush, North Valley, 9:25.69; 8, Chris Reed, Klamath Union, 9:28.0.

4x100-METER RELAY '

1, Grants Pass (Matt Deivert, Ryan Peterson, Terry Hodder, Mark Stork), 44.16a; 2, Hidden Valley (Jordan VanCleave, Ryan VanCleave, Sam Dollarhide, Jordan Hayter), 44.41a; 3, North Medford, 45.96a; 4, Crater (Derek Hoganson, Nick Nutting, Zack Uhles, Charlie Fehl), 45.11a; 5, Klamath Union (Jacob Snyder, Matt Porter, Dan Landrum, Michael McDonnell), 45.23a; 6, Roseburg, (Gideon Sharp, Brady Whitman, Jake Johnson, Seth Neavoll), 45.43a; 7, South Medford (Alex Morales, Branson Holm, Michael Eagle, Charles Lang), 45.96a; 8, St. Mary's (Robbie Leonis, Ryan Greene, Austin Grant, Max Miller), 45.74c.

4x400-METER RELAY '

1, Grants Pass (Ryan Peterson, Matt Johnson, Dustin Parrish, Mark Stork), 3:25.76a; 2, Crater (Zack Uhles, Charlie Fehl, Jake Keyser, Joe LeBel), 3:33.23a; 3, Klamath Union (Jacob Snyder, Matt Porter, Dan Landrum, Michael McDonnell), 3:33.95a; 4, Hidden Valley (Sam Dollarhide, Jeramiah Richardson, Jordan Kasler, Blake Estep), 3:34.14a; 5, North Medford, 3:35.38; 6, St. Mary's (Max Miller, Ryan Greene, Mike Delgado, Mike Seus), 3:36.1; 7, Cascade Christian (Nathan Lee, Jordan Ockunzzi, Josh Smith, Kasey Siliga), 3:36.9; 8, Illinois Valley (Steven Paul, Larry Ragsdale, Nathan Green, Ben Bennett), 3:37.48a.

GIRLS

SHOT PUT '

1, Anja Crawford, Hidden Valley, 39-0&

189; ;

2, Andrea Herman, South Medford, 36-11&

189; ; 3, Danielle Holmes, Rogue River, 36-5; 4, Alyssa Taylor, North Medford, 35-1&

188; ; 5, Elly Tucker, North Medford, 35-0; 6, Cortney Ellis, Butte Falls, 34-3; 7, Paige Reaves, Crater, 33-6&

190; ; 8, Myriah McMillan, Crater, 33-6.

DISCUS ' 1, Andrea Herman, South Medford, 124-8; 2, Myriah McMillan, Crater, 124-1; 3, Paige Reaves, Crater, 109-2; 4, Anja Crawford, Hidden Valley, 107-9; 5, Ruby Davis, Chiloquin, 102-10; 6, Kiara Fiegi, Klamath Union, 100-9; 7, Amanda Potts, Grants Pass, 99-9; 8, tie, Cortney Ellis, Butte Falls, Nicole Bowden, South Medford, 99-3.

JAVELIN ' 1, Cheree Clark, Crater, 130-7; 2, Emily Dudley, Illinois Valley, 128-0; 3, Alyssa McClellan, Eagle Point, 126-11; 4, Sarah Schelb, Chiloquiin, 118-9; 5, Michelle Henry, Gilchrist, 114-9; 6, Caitlyn Nelson, Crater, 112-2; 7, Ruby Davis, Chiloquin, 110-0; 8, Beth Fuller, Roseburg, 109-11.

HIGH JUMP ' 1, Amanda Straw, Grants Pass, 5-4; 2, Dani Case, Chiloquin, 5-3; 3, Ashley Berry, North Medford, 5-2; 4, tie, Lorena Ochoa, Chiloquiin, Blake Stearns, Klamath Union, Mikayla Morgan, Henley, Haylee Godfrey, North Medford, 5-1; 8, tie, Keli Hall, Lakeview, Tracy Filley, Roseburg, 5-0.

LONG JUMP ' 1, Jordan Kling, Ashland, 16-11&

190; ; 2, Irene Kendig, North Medford, 16-7&

188; ; 3, Kayla Swingle, Lost River, 16-6; 4, Ashley Chambers, North Medford, 16-4&

190; ; 5, Courtney Cameron, Grants Pass, 16-0&

190; ; 6, Kendall Gallop, South Medford, 15-9&

190; ; 7, Keli Hall, Lakeview, 15-8; 8, Allison Wren, Ashland, 15-6.

TRIPLE JUMP ' 1, Ashley Chambers, North Medford, 34-9; 2, Keli Hall, Lakeview, 34-1; 3, Jessica Mortenson, Henley, 32-7; 4, Rachel Erickson, Roseburg, 32-5&

189; ; 5, Allison Wren, Ashland, 32-3&

190; ; 6, Eilen Porter, Gilchrist, 32-1&

189; ; 7, Kendall Gallop, South Medford, 32-1.

POLE VAULT ' 1, Jamie Wells, Eagle Point, 10-6; 2, Katie Wilton, Roseburg, 10-1; 3, Amanda Potts, Grants Pass, 9-6; 4, Courtney Fujishin, Henley, 9-0; 5, Amber Tomaszewski, Hidden Valley, 8-7; 6, tie, Rachael Richardson, Hidden Valley, Elizabeth Swegie, Roseburg, Kaylee Leddy, Grants Pass, 8-6.

100 METER HURDLES '

1, Jan Frodsham, South Medford, 16.67a; 2, Katrina Stevens, South Medford, 16.75a; 3, Megan Christensen, Henley, 16.94c; 4, tie, Somer Reed, Crater, Samanta Abel, Hidden Valley, 17.14a; 6, Jamie Richardson, Hidden Valley, 17.34c; 7, Anna Sours, South Medford, 17.38a; 8, Natasha Minor, North Medford, 17.59.

300 METER HURDLES '

1, Katrina Stevens, South Medford, 48.34a; 2, Jan Frodsham, South Medford, 49.2a; 3, Jamie Richardson, Hidden Valley, 49.32a; 4, Taylor Vandehey, North Valley, 49.34; 5, Amanda Potts, Grants Pass, 49.49a; 6, Ashley Evans, Henley, 50.4a; 7, Dani Case, Chiloquin, 51.04c; 8, Brandi King, South Medford, 51.2a.

100 METERS '

1, Molly Brophy, North Medford, 12.66a; 2, Maddie Parsons, Triad Christian, 12.94a; 3, Sara Weeks, North Medford, 13.2a; 4, Haylee Godfrey, North Medford, 13.24c; 5, Sara Amos, Klamath Union, 13.31a; 6, tie, Jordan Kling, Ashland, Lydia Marsalli, Klamath Union, Addie Gallagher, Bonanza, Maddie Parsons, Triad Christian, 13.34c.

200 METERS '

1, Molly Brophy, North Medford, 26.23a; 2, Lydia Marsalli, Klamath Union, 26.44c; 3, Sara Amos, Klamath Union, 26.73a; 4, Keli Hall, Lakeview, 27.04c; 5, Katie Waugh, Henley, 27.33a; 6, Rebecca Viets, South Medford, 27.35a; 7, Rachel Erickson, Roseburg, 27.49a; 8, Jordan Kling, Ashland, 27.55a.

400 METERS '

1, Keli Hall, Lakeview, 1:00.54a; 2, Lydia Marsalli, Klamath Unioin, 1:00.58a; 3, Lori Barrett, Crater, 1:01.02a; 4, Stephanie North, Henley, 1:01.42a; 5, Aime Wingler, Crater, 1:01.72a; 6, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 1:01.84c; 7, tie, Anna Lovelace, Grants Pass, Ashley Berry, North Medford, 1:01.87a.

800 METERS '

1, Taylor Wallace, Henley, 2:18.4; 2, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 2:20.6a; 3, Natalie Hemphill, Ashland, 2:22.04a; 4, Aria Hemphill, Ashland, 2:22.77a; 5, Ashley Berry, North Medford, 2:22.79a; 6, tie, Amanda Straw, Grants Pass, Katie Waugh, Henley, 2:26.1a; 8, Statia Smith, North Medford, 2:27.13a.

1,500 METERS '

1, Natalie Hemphill, Ashland, 4:50.18a; 2, Taylor Wallace, Henley, 4:52.5; 3, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 4:58.87; 4, Marci Klimek, Phoenix, 4:59.0; 5, Riley Swanson, Crater, 5:05.13; 6, Chelsea McDonnell, Klamath Union, 5:06.2; 7, Piper Delaney, South Medford, 5:08.82; 8, Emily Morehouse, North Valley, 5:11.0.

3,000 METERS '

1, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 10:52.21; 2, Taylor Wallace, Henley, 11:01.0; 3, Brittney Dunn, North Medford, 11:03.51a; 4, Riley Swanson, Crater, 11:08.18a; 5, Piper Delaney, South Medford, 11:09.8; 6, Jade Severson, North Medford, 11:10.51; 7, Emily Morehouse, North Valley, 11:12.16; 8, Lorine Cruz, Grants Pass, 11:19.17.

4x100-METER RELAY '

1, North Medford (Haylee Godfrey, Sara Weeks, Irene Kendig, Molly Brophy), 50.36a; 2, Klamath Union (Katey Choukalos, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 51.27a. 3, Henley (Linnae Roland, Nicole Adkins, Stephanie North, Katie Waugh), 51.93a; 4, Roseburg (Bethany David, Kalista Harrison, Crystal McDowell, Katie Wilton), 52.01; 5, Grants Pass (Audrey Richardson, Amanda Straw, Anna Lovelace, Stephanie Pepperling), 52.43; 6, South Medford (Christine Boothby, Kendall Gallop, Katrina Stevens, Rebecca Viets), 52.59a; 7, Hidden Valley (Mary Bailey, Jessie Hanger, Denise Powell, Jamie Richardson), 52.85a; 8, Crater (Stevie Deats, Aime Wingler, Holly Haga, Lori Barrett), 53.36a.

4x400-METER RELAY '

1, North Medford (Jana Parker, Molly Brophy, Irene Kendig, Ashley Berry), 4:09.54a; 2, Klamath Union (Chelsa McDonnell, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 4:09.86a; 3, Henley (Taylor Wallace, Stephanie North, Linnae Roland, Katie Waugh), 4:11.77a; 4, Roseburg (Julie Piper, Bethany David, Katie Wilton, Kalista Harrison), 4:16.25a; 5, Ashland, 4:17.19a; 6, Hidden Valley (Ashley Gilkey, Samantha Abel, Amber Tomaszewski, Denise Powell), 4:18.39a; 7, Grants Pass (Amanda Potts, Anna Lovelace, Lorine Cruz, Audrey Richardson), 4:18.4a; 8, South Medford (Taylor Harrington, Sara Baldoni, Rebecca Viets, Jan Frodsham), 4:18.75.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a ' automatic timing. c ' converted time.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail Southern Oregon Track Bests"dhunt@mailtribune.com