fb pixel

Log In


Reset Password

Prep Roundup

Ashland boys snap long drought, stun Roseburg

Staff and wire reports

The Ashland High track and field team broke a long drought with the first boys dual win over Roseburg in over 20 years, 73-71, Tuesday at the AHS track.

Jaxon Williams and Matt Miner won two individual events each to help the Grizzlies.

In girls, Beth Fuller was victorious in the shot put, discus and javelin as the Indians romped past Ashland, 98-47.

Williams won both the discus and the triple jump, while Miner took first place in both the 800 and 1,500-meter runs.

Williams won the discus with a throw of 144 feet and the triple jump with a leap of 39-4.

Miner took the 800 in 2 minutes, 3.7 seconds and the 1,500 in 4:21.

Also victorious for the Ashland boys were: Ryan Pittman (javelin, 20- 5 3/4), Daniel Cropper (110 hurdles, 16.14), John Harris (300 hurdles, 44.69), Alex Lawniczak (100, 11.66) and Dennis McCaffrey (3,000, 9:48).

The Ashland girls were led again by sophomore Jordan Kling and senior Natalie Hemphill.

Kling won both the long jump (16-1/4) and the 200 (26.75), while Hemphill finished first in the 3,000 (10:54.1).

Also for the Ashland girls, Allison Wren took second in the triple jump (31-1/2), Aria Hemphill was second in the 400 (1:01.6), Haley Beal was second in the 1,500 (5:18.9) and Jamie Roupp grabbed third in the shot put (30-1).

BOYS

TEAM SCORES &

Ashland 73, Roseburg 71.

SHOT PUT &

1, Kyle Lacefield, R, 46-4; 2, Gertson, R, 45-9 1?2; 3, Randy McElmurry, R, 45-0.

DISCUS &

1, Jaxon williams, A, 144-0; 2, Kyle Lacefield, R, 125-8; 3, Gertson, R, 115-7.

JAVELIN &

1, Kyle Loomis, R, 165-7; 2, Jaxon Williams, 142-8; 3, Randy McElmurry, R, 132-8.

HIGH JUMP &

1, Kyle Loomis, R, 6-2; Ryan Pittman, A, 6-0; 3, Josh Houghton, A, 5-8

LONG JUMP &

1, Ryan Pittman, A, 20-5 3?4 ; 2, Sam Littleton, A, 19-3?4 ; 3, Grant Schmidt, R, 17-111?4 .

TRIPLE JUMP &

1, Jaxon Williams, R, 39-4; 2, Poderson, R, 36-111?2 ; 3, Sam Littleton, A, 36-2 1?2 .

POLE VAULT &

1, Adam Brink, R, 14-7; 2, Eli Hanna, R, 14-1.

110-METER HURDLES &

1, Daniel Cropper, A, 16.14; 2, Jared Pederson, R, 16.72; 3, Stoy, A, 17.37.

300-METER HURDLES &

1, John Harris, A, 44.69; 2, Daniel Cropper, A, 44.85; 3, Ian Cropper, 46.10.

100 METERS &

1. Alex Lawniczak, A, 11.66; 2, Schissler, R, 11.75; 3, Brady Whitman, R, 11.81.

200 METERS &

1, Schissler, R, 23.94; 2, Alex Lawniczak, A, 24.06; 3, Jacob Johnson, R, 24.22.

400 METERS &

1, Jacob Johnson, R, 55.38; 2, Wilton, R, 55.8; 3, Alex Lawniczak, A, 56.81.

800 METERS &

1, Matt Miner, A, 2:03.7; 2, AJ Riggs, R, 2:04.3; 3, Payne, R, 2:06.8.

1,500 METERS &

1, Matt Miner, A, 4:21; 2, Dennis McCaffrey, A, 4:23; 3, Spencer Bonney, A, 4:26.

3,000 METERS &

1, Dennis McCaffrey, A, 9:48.0; 2, Baker, A, 9:48.7; 3, Karlovich, A, 9:52.9.

4X100-METER RELAY &

1, Roseburg (Adam Brink, Brady Whitman, Hanna, Sharp), 44.9.

4X400-METER RELAY &

1, Roseburg (AJ Riggs, Wilton, Sharp, Ball), 3:43.3.

GIRLS

TEAM SCORES &

Roseburg 98, Ashland 47.

SHOT PUT &

1, Beth Fuller, R, 32-8; 2, Stone, R, 30-3; 3, Jamie Roupp, A, 30-1.

DISCUS &

1, Beth Fuller, R, 32-8; 2, Aubrey Silva, A, 79-1; 3, Forrester, R, 75-2.

JAVELIN &

1, Beth Fuller, R, 112-6; 2, Kristi Fallin, 101-10; 3, Kinney, R, 83-4.

HIGH JUMP &

1, Traci Filley, R, 4-10; 2, Julie Piper, R, 4-8; 3, Stefanie Jarvis, R, 4-8.

LONG JUMP &

1, Jordan Kling, A, 16-1?4 ; 2, Rachel Erickson, R, 15-10 1?2 ; 3, McDonnell, R, 15-4 3?4 .

TRIPLE JUMP &

1, Rachel Erickson, R, 31-9; 2, Allison Wren, A, 31-1?2 ; 3, Chelsey Boehnke, A, 30-11 1?2 .

POLE VAULT &

1, Katie Wilton, R, 10-4; 2, Julie Piper, R, 9-4; 3, Elizabeth Swegle, R, 8-0

100-METER HURDLES &

1, Becki Lee, R, 17.35; 2, Traci Filley, R, 17.75; 3, Talesha Elliot, R, 17.78

300-METER HURDLES &

1, Becki Lee, R, 51.2; 2, Chelsey Boehnke, A, 52.97; 3, Talesha Elliot, R, 53.09.

100 METERS &

1, Crystal McDowell, R, 12.87; 2, David, R, 13.12; 3, Kass, A, 13.72.

200 METERS &

1, Jordan Kling, A, 26.75; 2, Kalista Harrison, R, 26.82; 3, Rachel Erickson, R, 27.03.

400 METERS &

1, Kalista Harrison, 1:01.4; 2, Aria Hemphill, A, 1:01.6; 3, Jordan Kling, A, 1:05.5.

800 METERS &

1, Katie Wilton, R, 2:27.7; 2, Hemphill, 2:28.0; 3, Bishop, A, 2:38.16.

1,500 METERS &

1, Hemphill, A, 5:18.3; 2, Haley Beal, A, 5:18.9; 3, Erika Hultz, A, 5:29.3.

3,000 METERS &

1, Natalie Hemphill, A, 10:54.1; 2, Pettibone, R, 12:27.6; 3, Rich, R, 14:32.0

4X100-METER RELAY &

1, Roseburg, 52.2.

4X400-METER RELAY &

1, Roseburg, 4:15.0

Girls Tennis

Ashland&

s Kayla Moyse all but locked up the Southern Oregon Conference district girls tennis top seed Tuesday with a victory over North Medford&

s Lauren Wilson in a showdown of the league&

s top two singles players.

Moyse defeated Wilson 6-4, 5-0, with Wilson having to withdraw because of an injury in the second set.

From there, however, it was all North Medford as the Black Tornado cruised to a 7-1 triumph.

Wilson had blisters on her hand that ripped open during the second set.

&

It was a really good match in the first set,&

said North Medford coach Dale Jensen. &

(The blisters) just erupted. We tried to tape them up, they were just in such a bad spot there was no way to get a hold on it.&

Wilson will most likely enter districts May 11 and 13 in Roseburg as the No. 2 seed behind Moyse.

&

I know Lauren is looking forward to their match in Roseburg, if they get the chance at districts,&

said Jensen. &

Lauren would love to play her again.&

SINGLES &

Kayla Moyse, A, d. Lauren Wilson, 6-4, 5-0 (default); Sarah Pendergast, NM, d. Dana Baker, 6-1, 6-1; 3, Alex Jenner, NM, d. Jordan Rooklyn, 6-1, 6-4; Amber Chambers, NM, d. Rachel Pittman, 6-0, 6-0.

DOUBLES &

Erica Schultz-Sarah Louie, NM, d. Sami Laskos-Maddy Stokes, 6-4, 6-2; Carissa Arnesen-Jacqueline Folger, NM, d. Niki Jacquat-Olivia Florio, 6-0, 6-2; Jennifer Dumas-Kenna Goodson, NM, d. Kelsey Mills-Alicia Walcher, 6-3, 6-4; Tessa Forsyth-Allyson Marrs, NM, d. Elise Presicci-Bridget Palmesano, 6-3, 6-3.

Boys Tennis

North Medford avenged an earlier defeat and handed Ashland its second SOC loss, 5-3, at Hunter Park.

The Black Tornado split four singles matches with the Grizzlies (9-3, 5-2 SOC), but triumphed in the top three doubles. For North, Michael Tribble improved to 5-1 and Colt Hoeptner to 3-0 in singles.

Ashland&

s No. 4 doubles team of Andrew Cataldo and Kyle Curran came back from a set down to beat James Gilmore and Cody Watkins, 1-6, 6-2, 6-0.

SINGLES &

Michael Tribble, NM, d. Nick Spurlock, 7-5, 6-3; Colt Hoeptner, NM, d. Kyle Lauchmund, 6-4, 6-0; Jack Turner, A, d. Eric Loeffler, 6-0, 6-1; Avi Silberstein, A, d. Braden Spence, 6-1, 6-0.

DOUBLES &

Steve Folsom-Austin Schoenlein, NM, d. John Weighter-Caleb Morrison, 6-2, 4-6, 6-3; David Longmire-Tanner Borg, NM, d. Sean Cleveland-Stephan Becker, 6-2, 6-0; Brandon Como-Aruthur Huynh, NM, d. Nick Cross-John Lacy, 6-1, 6-2; Andrew Cataldo-Kyle Curran, A, d. James Gilmore- Cody Watkins, 1-6, 6-2, 6-0.

Prep Softball

Haley Hevern went 3-for-4 and Kirstin Davidson was 2-for-3 to lead Crater to a 7-1 nonconference win over Ashland on Tuesday at North Mountain Park.

The Comets improved to 13-3, while Ashland fell to 6-10 overall.

Ashland hosts Roseburg in an SOC doubleheader on Saturday. Game — starts at noon.

Crater 201 004 0 &

7 7 2

Ashland 000 001 0 &

— 3 5

Lokeno, Clerk (4), Cuddie (7) and Winningham; McLaughlin, Pribyl (7) and Cantrell. W &

Lokeno. L &

McLaughlin (0-3).