fb pixel

Log In


Reset Password

Tornado second in team tennis tournament

Prep Tennis

North Medford lost out on the team title in the very last match of the two-day Ashland/North Medford Invitational boys tennis tournament.

But Black Tornado coach Larry Fields couldn't be too disappointed, given the event at Varsity Courts brought together 10 of the state's best teams.

South Eugene's No. — doubles team triumphed in the finale over its Barlow counterparts, giving the Axemen enough team points to win the title.

South Eugene scored 96 points, North Medford 92 and Barlow 77. Ashland, the only other Southern Oregon Conference entrant besides North, was fourth with 49 points.

It was the very last match of the day, said Fields, and the only way it could have been better is if it were a North team against South Eugene ... and we won.

But we're feeling good about it. We're just getting ready to go into district and state, and it feels like we're doing pretty good.

— The SOC district meet is May 4 at North.

The standout tandem of David Longmire and Tanner Borg led the way for the Black Tornado, winning at No. — doubles. They defeated Rusty Hand and Tom Kuenzli of Corvallis, 7-5, 6-2, in the finals.

The field included the state's top four teams, said Fields.

After Longmire, a sophomore, and Borg, a freshman, lost a match last week at the Jesuit tournament, they watched film and were intent on improving.

They knew they had some things to clean up, said Fields. They worked hard on those all week and they paid off.

The Black Tornado had two singles players make the finals.

At No. 1, freshman Colt Hoeptner lost to South Eugene's Walt James, 6-3, 6-0. At No. 2, sophomore Michael Tribble defeated South Eugene's David Rocklin, 7-5, 6-3.

TEAM SCORES

South Eugene 96, North Medford 92, Barlow 77, Ashland 49, Summit 44, Corvallis 36, Mountain View 28, Newberg 28, Lake Oswego 12, Springfield 10.

SINGLES

No. — ' Walt James, SE, d. Colt Hoeptner, NM, 6-3, 6-0.

No. 2 ' Michael Tribble, NM, d. David Rocklin, SE, 7-5, 6-3.

No. — ' David Strickland, Bar, d. Mitch Fox, MV, 6-0, 6-0.

No. 4 ' Sean Conley, MV, d. Matt Jorgensen, New, d. 6-2, 6-0.

DOUBLES

No. — ' David Longmire-Tanner Borg, NM, d. Rusty Hand-Tom Kuenzli, Cor, 7-5, 6-2.

No. 2 ' McKay Kunz-Andy Frashaur, Bar, d. James Villareal-Kai Tamalonis, SE, 6-4, 6-1.

No. — ' Jon Villareal-Dustin Richmond, SE, d. Phil Orefice-Kyle Hansen, Bar, 6-4, 6-3.

No. 4 ' Gordon Wagner-Drew Steindl, New, d. John Lacey-Nick Cross, Ash, 6-2, 1-6, 7-6.

Boys SOC

GRANTS PASS 6, SOUTH MEDFORD 2 ' At Grants Pass, Mickey Allapach took advantage of taking over the No. — spot for Grants Pass (5-7) as he defeated South Medford's Xavier Brasseur, 6-0, 6-1.

Grants Pass' Andrew Morris recovered to win the third set 6-4 after dropping the second set 1-6 to Brett Swanson of South Medford (7-4-2) in the No. 2 singles match-up.

SINGLES ' Mickey Allapach, GP, d. Xavier Brasseur, SM, 6-0, 6-1; Andrew Morris, GP, d. Brett Swanson, SM, 6-4, 1-6, 6-4; Andy Sinclair, GP, d. Alex Phenningm, SM, 6-3, 6-3; Antoine Guy, SM, d. Jaren Nelson, GP, 6-4, 6-2.

DOUBLES ' Marty Christensen-Forrest Carpenter, GP, d. Jeff Newman-Matthew Gardner, SM, 6-3, 6-2; Jordan Van Delden-Robert Williams, GP, d. Zach Havenman-Kadin Wiley, SM, 6-2, 6-1; Noah Jenkins-Dave Wheatcraft, GP, Sam Barr-Landon Nistler, 6-1, 4-6, 6-3; Marshall Adrian-Dane Pearson, SM, d. Jamey Keefe-Eric Swan, GP, 6-3, 6-1.

Girls SOC

KLAMATH UNION 7, ROSEBURG — '

At Roseburg, Klamath Union's Ellie Casey ended up on the victorious side of a No. — singles battle, defeating Roseburg's Corrine Borreli in a third-set tie-breaker as KU nearly swept the SOC match.

After struggling in her 0-6, second-set loss, Casey came back to win the final set 7-6 (5).

SINGLES '

Ellie Casey, KU, d. Corrine Borreli, R, 6-3, 0-6, 7-6 (5); Alysia Yamasaki, KU, d. Laura Velmendoza, R, 6-4, 6-1; Kelsey Pelegrino, KU, d. Alyssa Hagedon, R, 6-2, 6-0; Dana Honzel, KU, d. Gilliam Bently, R, 1-6, 6-4, 6-3.

DOUBLES ' Denise Ledgerwood-Carly Cox, KU, d. Sara Gawne-Lindsey Behrens, R, 6-2, 7-5; Andi Gingery-Jennifer Abel, R, d. Ali Andrews-Nicole Butcher, KU, 3-6, 6-3, 6-1; Amanda McLean-Hannah Honzel, KU, d. Kayla Hall-Beth Cruz, R, 6-2, 6-1; Lindsey Lund-Lacey Lund, KU, d. Laura Lasswell-Brook Smith, R, 6-1, 6-3.