fb pixel

Log In


Reset Password

Southern Oregon Track and Field Bests

BOYS

SHOT PUT '

1, Johnny Vaigafa, North Medford, 52-7&

189; ; 2, John Laidet, Bonanza, 48-2; 3, Jason Slowey, North Medford, 48-1&

189; ; 4, Kyle Lacefield, Roseburg, 47-9; 5, Tyler Dungy, Grants Pass, 46-9&

189; ; 6, Ben Decuir, Phoenix, 46-6; 7, Steve Adams, South Medford, 46-1; 8, Jordan Fenters, Henley, 45-10.

DISCUS ' 1, John Laidet, Bonanza, 152-4; 2, Johnny Vaigafa, North Medford, 150-8; 3, Jaxon Williams, Ashland, 144-10; 4, Jason Slowey, North Medford, 142-7; 5, Daniel Clogstron, Cascade Christian, 140-3; 6, Robbie Leonis, St. Mary's, 137-2; 7, Kyle Lacefield, Roseburg, 136-6; 8, Jordan Burchfiel, Cascade Christian, 134-0.

JAVELIN ' 1, Brian Beadle, North Medford, 182-3; 2, Kyle Gomez, Bonanza, 177-1; 3, Jake Baley, Lost River, 175-5; 4, Kyle Loomis, Roseburg, 174-7; 5, Sam Dollarhide, Hidden Valley, 168-6; 6, Josh Heidegger, Cascade Christian, 168-1; 7, Alex Morales, South Medford, 167-5; 8, Dalton Reagan, Illinois Valley, 166-5.

HIGH JUMP ' 1, Ryan Pittman, Ashland, 6-6; 2, Joe LeBel, Crater, 6-4; 3, tie, Robby Scevers, Gilchrist, Jake Colley, Eagle Point, Kenny Lathen, Grants Pass, Kyle Loomis, Roseburg, 6-2; 7, tie, Andy Davis, Bonanza, Josh Pecktol, North Medford, 6-1.

LONG JUMP ' 1, Ryan VanCleave, Hidden Valley, 21-7&

189; ; 2, Nick Nutting, Crater, 21-2&

188; ; 3, Terry Hodder, Grants Pass, 21-0&

189; ; 4, Tyler Beck, Crater, 20-8&

189; ; 5, Ryan Pittman, Ashland, 20-5&

190; ; 6, Kyle McKinnis, Phoenix, 20-3; 7, Dylan Gaudette, Crater, 20-2&

188; ; 8, Kyle Gomez, Bonanza, 20-2.

— TRIPLE JUMP ' 1, Tony DeSimone, South Medford, 43-1&

188; ; 2, Nick Nutting, Crater, 42-9; 3, Dylan Gaudette, Crater, 42-0&

189; ; 4, Spencer Fogelquist, Grants Pass, 41-11; 5, Tyler Beck, Crater, 41-9; 6, Jeremy Carter, Hidden Valley, 40-10&

189; ; 7, Brian Beadle, North Medford, 40-9; 8, Kyle McKinnis, Phoenix, 40-6.

POLE VAULT ' 1, Adam Brink, Roseburg, 15-1; 2, Eli Hanna, Roseburg, 14-1; 3, tie, Jon Saxton, Klamath Union, Jordan Hayter, Hidden Valley, Jake Baley, Lost River, 13-6; 5, tie, Brant Nevin and Jake Ringrose, Eagle Point, Spencer Fogelquist, Grants Pass, Travis Pattan, South Medford, Don North, Henley, 13-0.

110-METER HURDLES '

1, Jordan Hayter, Hidden Valley, 15.41a; 2, Andy Davis, Bonanza, 15.47a; 3, Winston Mueller, Henley, 15.57a; 4, Jacob Ringrose, Eagle Point, 15.8a; 5, Tory Snyder, Klamath Union, 16.04a; 6, Daniel Cropper, Ashland, 16.15a; 7, Derek Woodland, Henley, 16.2a; 8, Jake Siebenlist, Grants Pass, 16.4a.

300-METER HURDLES '

1, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 41.01a; 2, Winston Mueller, Henley, 41.74a; 3, Jordan Hayter, Hidden Valley, 42.02a; 4, Terry Hodder, Grants Pass, 42.06a; 5, Luke Wolfe, South Medford, 42.11; 6, Daniel Cropper, Ashland, 42.24a; 7, Mike Jiron, Hidden Valley, 42.33a; 8, Jacob Ringrose, Eagle Point, 42.53.

100 METERS '

1, tie, Matt Porter, Klamath Union, Nick Nutting, Crater, 11.04c; 3, Charlie Fehl, Crater, 11.14c; 4, John Ray, Grants Pass, 11.32a; 5, Almeir Barlow, North Medford, 11.34a; 6, tie, Kyle Gomez, Bonanza, Matt Deivert, Grants Pass, 11.4a; 8, Kris Butler, Eagle Point, 11.44.

200 METERS '

1, Matt Porter, Klamath Union, 22.34a; 2, Almeir Barlow, North Medford, 22.76a; 3, Kyle Gomez, Bonanza, 22.98a; 4, Charlie Fehl, Crater, 22.84a; 5, Dan Landrum, Klamath Union, 23.23.24c; 6, John Ray, Grants Pass, 23.34c; 7, Blake Estep, Hidden Valley, 23.4a; 8, Matt Deivert, Grants Pass, 23.42a.

400 METERS '

1, Dustin Parrish, Grants Pass, 49.72a; 2, Kyle Gomez, Bonanza, 50.24a; 3, Blake Estep, Hidden Valley, 50.83a; 4, Matt Johnson, Grants Pass, 51.04c; 5, Jordan Ockunzzi, Cascade Christian, 51.88a; 6, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 51.94; 7, Mark Stork, Grants Pass, 52.3a; 8, Charlie Fehl, Crater, 52.31a.

800 METERS '

1, Matt Johnson, Grants Pass, 1:57.0; 2, Jake Keyser, Crater, 1:57.5; 3, Dan Landrum, Klamath Union, 1:58.6; 4, Blake Estep, Hidden Valley, 1:59.2; 5, Levi Roudebush, North Valley, 1:59.3a; 6, Nathan Lee, Cascade Christian, 1:59.78; 7, Dustin Parrish, Grants Pass, 2:00.38; 8, Tyler Davis, Phoenix, 2:00.5.

1,500 METERS '

1, Isaac Stoutenburg, Crater, 4:01.28; 2, Jake Keyser, Crater, 4:02.46; 3, Mike Seus, St. Mary's, 4:07.63; 4, Darrick Waugh, Henley, 4:15.07; 5, Michael Mrkvicka, New Hope Christian, 4:16.2; 6, Richard Zhu, North Medford, 4:16.3; 7, Tucker Bacon, Ashland, 4:16.69; 8, Cameron Barleen, Ashland, 4:17.6.

3,000 METERS '

1, Isaac Stoutenburg, Crater, 8:50.83; 2, Elliot Jantzer, Phoenix, 9:08.0; 3, Chris Reed, Klamath Union, 9:13.9; 4, Ryan Santana, Crater, 9:16.5; 5, Cameron Barleen, Ashland, 9:16.78; 6, Richard Zhu, North Medford, 9:20.49; 7, Nick Anderson, Klamath Union, 9:21.2; 8, Levi Roudebush, North Valley, 9:25.69.

4x100-METER RELAY '

1, Grants Pass (Matt Deivert, Ryan Peterson, Terry Hodder, Mark Stork), 44.16a; 2, Hidden Valley (Jordan VanCleave, Ryan VanCleave, Sam Dollarhide, Jordan Hayter), 44.41a; 3, North Medford (Almeir Barlow, Jacob Colmenaro, Kris Carey, Troy Driskell), 44.59a; 4, Klamath Union (Chris Hernandez, Michael McDonnell, Matt Porter, Dan Landrum), 44.71; 5, Crater (Derek Hoganson, Nick Nutting, Zack Uhles, Charlie Fehl), 44.84a; 6, tie, Roseburg (Adam Brink, Eli Hanna, Brady Whitman, Gideon Sharp), St. Mary's (Robbie Leonis, Ryan Greene, Austin Grant, Max Miller), 45.04a; 8, Eagle Point (Jake Ringrose, Dan Mitchell, Brandt Nevin, Kris Butler), 45.54c.

4x400-METER RELAY '

1, Grants Pass (Mark Stork, Terry Hodder, Matt Johnson, Dustin Parrish), 3:25.3; 2, Klamath Union (Chris Hernandez, Michael McDonnell, Matt Porter, Dan Landrum), 3:30.8; 3, St. Mary's (Max Miller, Ryan Greene, Mike Delgado, Mike Seus), 3:31.3; 4, Hidden Valley (Sam Dollarhide, Jordan VanCleave, Jeramiah Richardson, Blake Estep), 3:32.2a; 5, Crater (Zack Uhles, Charlie Fehl, Jake Keyser, Joe LeBel), 3:33.23a; 6, North Medford, 3:35.38; 7, Cascade Christian (Nathan Lee, Jordan Ockunzzi, Josh Smith, Kasey Siliga), 3:36.9; 8, Henley, 3:37.4.

GIRLS

SHOT PUT '

1, Anja Crawford, Hidden Valley, 40-0;

2, Andrea Herman, South Medford, 36-11&

189; ; 3, Danielle Holmes, Rogue River, 36-5; 4, Alyssa Taylor, North Medford, 35-1&

188; ; 5, Elly Tucker, North Medford, 35-0; 6, Cortney Ellis, Butte Falls, 34-8&

188; ; 7, Ruby Davis, Chiloquin, 34-5&

189; ; 8, Paige Reaves, Crater, 33-6&

190; .

DISCUS ' 1, Andrea Herman, South Medford, 124-8; 2, Myriah McMillan, Crater, 124-1; 3, Anja Crawford, Hidden Valley, 115-1; 4, Paige Reaves, Crater, 109-2; 5, Kiara Fiegi, Klamath Union, 104-5; 6, Ruby Davis, Chiloquin, 102-10; 7, Cortney Ellis, Butte Falls, 99-10; 8, Amanda Potts, Grants Pass, 99-9.

JAVELIN ' 1, Cheree Clark, Crater, 139-11; 2, Emily Dudley, Illinois Valley, 128-0; 3, Alyssa McClellan, Eagle Point, 126-11; 4, Sarah Schelb, Chiloquin, 119-2; 5, Michelle Henry, Gilchrist, 114-9; 6, Erika Riley, Illinois Valley, 114-1&

189; ; 7, Beth Fuller, Roseburg, 112-6; 8, Caitlyn Nelson, Crater, 112-2.

HIGH JUMP ' 1, Amanda Straw, Grants Pass, 5-4; 2, Dani Case, Chiloquin, 5-3; 3, tie, Ashley Berry, North Medford, Mikayla Morgan, 5-2; 5, tie, Lorena Ochoa, Chiloquiin, Blake Stearns, Klamath Union, Haylee Godfrey, North Medford, 5-1; 8, tie, Cady Landman, Eagle Point, Keli Hall, Lakeview, Tracy Filley, Roseburg, 5-0.

LONG JUMP ' 1, Keli Hall, Lakeview, 17-2&

189; ; 2, Kayla Swingle, Lost River, 17-0; 3, Jordan Kling, Ashland, 16-11&

190; ; 4, Irene Kendig, North Medford, 16-7&

188; ; 5, Ashley Chambers, North Medford, 16-4&

190; ; 6, Courtney Cameron, Grants Pass, 16-0&

190; ; 7, Rachel Erickson, Roseburg, 15-10&

189; ; 8, Kendall Gallop, South Medford, 15-9&

190; .

TRIPLE JUMP ' 1, Ashley Chambers, North Medford, 35-11&

189; ; 2, Keli Hall, Lakeview, 34-8; 3, Kendall Gallop, South Medford, 33-3&

190; ; 4, Sheena Cole, Illinois Valley, 33-6; 5, Taylor Wallace, Henley, 33-2&

189; ; 6, Mikayla Morgan, Henley, 33-0; 7, Jessica Mortenson, Henley, 32-9; 8, Rachel Erickson, Roseburg, 32-5&

189; .

POLE VAULT ' 1, Jamie Wells, Eagle Point, 11-0; 2, Katie Wilton, Roseburg, 10-4; 3, Julie Piper, Roseburg, 9-9; 4, Amanda Potts, Grants Pass, 9-6; 5, Heidi Morehouse, Hosanna Christian, 9-3; 6, tie, Courtney Pittman, Grants Pass, Rachael Richardson, Hidden Valley, Courtney Fujishin, Henley, Kayla Swingle, Lost River, 9-0.

100 METER HURDLES '

1, Katrina Stevens, South Medford, 16.2a; 2, Jan Frodsham, South Medford, 16.67a; 3, Megan Christensen, Henley, 16.94c; 4, Jamie Richardson, Hidden Valley, 17.09a; 5, tie, Somer Reed, Crater, Samanta Abel, Hidden Valley, 17.14a; 7, Erin Hedrick, Eagle Point, 17.27a; 8, Natasha Minor, North Medford, 17.37a.

300 METER HURDLES '

1, tie, Katrina Stevens, South Medford, Ashley Evans, Henley, 48.34a; 3, Taylor Vandehey, North Valley, 48.93a; 4, Jan Frodsham, South Medford, 49.2a; 5, Amanda Potts, Grants Pass, 49.21a; 6, Jamie Richardson, Hidden Valley, 49.32a; 7, Taylor Vandehey, North Valley, 49.34; 8, Ellen Porter, Gilchrist, 50.18a.

100 METERS '

1, Lydia Marsalli, Klamath Union, Klamath Union, 12.54c; 2, Molly Brophy, North Medford, 12.66a; 3, Maddie Parsons, Triad Christian, 12.94a; 4, Stevie Deats, Crater, Crystal McDowell, Roseburg, 13.14c; 6, Jordan Kling, Ashland, 13.19a; 7, Sara Weeks, North Medford, 13.2a; 8, Christine Boothby, South Medford, 13.23a.

200 METERS '

1, Keli Hall, Lakeview, 25.89a; 2, Molly Brophy, North Medford, 26.23a; 3, Katie Waugh, Henley, 26.34a; 4, Lydia Marsalli, Klamath Union, 26.44c; 5, Sara Amos, Klamath Union, 26.73a; 6, Jordan Kling, Ashland, 27.04c; 7, Kalista Harrison, Roseburg, 27.14a; 8, tie, Melanie Johnson, Henley, Maddie Parsons, Triad Christian, 27.24a.

400 METERS '

1, Keli Hall, Lakeview, 58.44a; 2, Katie Waugh, Henley, 1:00.07a; 3, Amanda Straw, Grants Pass, 1:00.48; 4, Lydia Marsalli, Klamath Unioin, 1:00.58a; 5, Lori Barrett, Crater, 1:01.02a; 6, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 1:01.14; 7, Stephanie North, Henley, 1:01.37a; 8, Kalista Harrison, Roseburg, 1:01.54a.

800 METERS '

1, Taylor Wallace, Henley, 2:18.4; 2, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 2:20.19.7; 3, Aria Hemphill, Ashland, 2:20.8; 4, Natalie Hemphill, Ashland, 2:22.04; 5, Amanda Straw, Grants Pass, 2:22.4; 6, Ashley Berry, North Medford, 2:22.79a; 7, Marci Klimek, Phoenix, 2:23.0; 8, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 2:23.25.

1,500 METERS '

1, Taylor Wallace, Henley, 4:48.78a; 2, Marci Klimek, Phoenix, 4:49.3; 3, Natalie Hemphill, Ashland, 4:50.18a; 4, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 4:58.87; 5, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 5:01.01; 6, Riley Swanson, Crater, 5:05.13; 7, Chelsea McDonnell, Klamath Union, 5:06.2; 8, Piper Delaney, South Medford, 5:08.82.

3,000 METERS '

1, Natalie Hemphill, Ashland, 10:19.7; 2, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 10:52.21; 3, Marci Kllimek, Phoenix, 11:00.0. 4, Taylor Wallace, Henley, 11:01.0; 5, Brittney Dunn, North Medford, 11:03.51a; 6, Riley Swanson, Crater, 11:08.18a; 7, Piper Delaney, South Medford, 11:08.9; 8, Jade Severson, North Medford, 11:10.51.

4x100-METER RELAY '

1, North Medford (Haylee Godfrey, Sara Weeks, Irene Kendig, Molly Brophy), 50.36a; 2, Klamath Union (Katey Choukalos, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 50.44c. 3, Grants Pass (Kim Gonzales, Audrey Richardson, Amanda Straw, Anna Lovelace), 51.46a; 4, Henley (Linnae Roland, Nicole Adkins, Stephanie North, Katie Waugh), 51.49a; 5, Roseburg (Bethany David, Kalista Harrison, Crystal McDowell, Katie Wilton), 52.01; 6, South Medford, (Christine Boothby, Kendall Gallop, Katrina Stevens, Rebecca Viets), 52.37a; 7, Hidden Valley (Mary Bailey, Jessie Hanger, Denise Powell, Jamie Richardson), 52.67a; 8, Crater (Stevie Deats, Aime Wingler, Holly Haga, Lori Barrett), 53.36a.

4x400-METER RELAY '

1, Klamath Union (Chelsa McDonnell, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 4:09.97a; 2, North Medford (Jana Parker, Molly Brophy, Irene Kendig, Ashley Berry), 4:09.54a; 3, Henley (Stephanie North, Taylor Wallace, Melanie Johnson, Katie Waugh), 4:09.97; 4, Grants Pass (Amanda Potts, Anna Lovelace, Amanda Straw, Audrey Richardson), 4:14.7a; 5, Roseburg (Julie Piper, Bethany David, Katie Wilton, Kalista Harrison), 4:15.0; 6, Ashland (Natalie Hemphill, Aria Hemphill, Mya Kass, Jordan Kling), 4:15.5; 7, Hidden Valley (Denise Powell, Samantha Abel, Jamie Richardson, Ashley Gilkey), 4:15.7; 8, St. Mary's (Mia Rawson, Rebecca Tribelhorn, Nikki Steinsiek), 4:16.9.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a ' automatic timing. c ' converted time.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail Southern Oregon Track and Field Bests"dhunt@mailtribune.com