fb pixel

Log In


Reset Password

Southern Oregon Track & Field Bests

BOYS

SHOT PUT '

1, Johnny Vaigafa, North Medford, 52-7&

189; ; 2, Jason Slowey, North Medford, 49-3; 3, John Laidet, Bonanza, 48-2; 4, Jordan Fenters, Henley, 47-10&

188; ; 5, Kyle Lacefield, Roseburg, 47-9; 6, Tim Endecott, North Medford, 47-7&

189; ; 7, Tyler Dungy, Grants Pass, 46-9&

189; ; 8, Ben Decuir, Phoenix, 46-6.

DISCUS ' 1, John Laidet, Bonanza, 152-4; 2, Johnny Vaigafa, North Medford, 150-8; 3, Jason Slowey, North Medford, 147-5; 4, Jaxon Williams, Ashland, 146-3; 5, Daniel Clogstron, Cascade Christian, 140-3; 6, Kyle Lacefield, Roseburg, 139-11; 7, Robbie Leonis, St. Mary's, 137-2; 8, Jordan Burchfiel, Cascade Christian, 134-0.

JAVELIN ' 1, Brian Beadle, North Medford, 182-3; 2, Branson Holm, South Medford, 180-1; 3, Kyle Gomez, Bonanza, 177-1; 4, Jake Baley, Lost River, 175-5; 5, Kyle Loomis, Roseburg, 174-7; 6, Sam Dollarhide, Hidden Valley, 168-6; 7, Josh Heidegger, Cascade Christian, 168-1; 8, Alex Morales, South Medford, 167-5.

HIGH JUMP ' 1, Ryan Pittman, Ashland, 6-6; 2, Joe LeBel, Crater, 6-5; 3, tie, Robby Scevers, Gilchrist, Jake Colley, Eagle Point, Kenny Lathen, Grants Pass, Kyle Loomis, Roseburg, 6-2; 7, tie, Andy Davis, Bonanza, Josh Pecktol, North Medford, 6-1.

LONG JUMP ' 1, Ryan VanCleave, Hidden Valley, 22-4&

189; ; 2, Terry Hodder, Grants Pass, 21-5; 3, Nick Nutting, Crater, 21-2&

188; ; 4, Dylan Gaudette, Crater, 21-0; 5, Tyler Beck, Crater, 20-8&

189; ; 6, Ryan Pittman, Ashland, 20-5&

190; ; 7, Kyle McKinnis, Phoenix, 20-3; 8, Branson Holm, South Medford, 20-2&

188; .

— TRIPLE JUMP ' 1, Nick Nutting, Crater, 43-7&

190; ; 2, Tony DeSimone, South Medford, 43-4&

189; ; 3, Dylan Gaudette, Crater, 42-2&

188; ; 4, Spencer Fogelquist, Grants Pass, 41-11; 5, Tyler Beck, Crater, 41-9; 6, Jeremy Carter, Hidden Valley, 40-10&

189; ; 7, Brian Beadle, North Medford, 40-9; 8, Kyle McKinnis, Phoenix, 40-6.

POLE VAULT ' 1, Adam Brink, Roseburg, 15-1; 2, Eli Hanna, Roseburg, 14-1; 3, tie, Jon Saxton, Klamath Union, Jordan Hayter, Hidden Valley, Jake Baley, Lost River, 13-6; 5, tie, Dylan Gaudette, Crater, Brandt Nevin and Jake Ringrose, Eagle Point, Spencer Fogelquist, Grants Pass, Travis Pattan, South Medford, Don North, Henley, 13-0.

110-METER HURDLES '

1, Jordan Hayter, Hidden Valley, 15.41a; 2, Andy Davis, Bonanza, 15.47a; 3, Winston Mueller, Henley, 15.57a; 4, Jacob Ringrose, Eagle Point, 15.8a; 5, Tory Snyder, Klamath Union, 16.04a; 6, Daniel Cropper, Ashland, 16.15a; 7, Derek Woodland, Henley, 16.2a; 8, Jared Pedersen, Roseburg, 16.206a.

300-METER HURDLES '

1, Terry Hodder, Grants Pass, 40.11a; 2, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 41.01a; 3, Winston Mueller, Henley, 41.57a; 4, Jordan Hayter, Hidden Valley, 42.02a; 5, Luke Wolfe, South Medford, 42.11; 6, Daniel Cropper, Ashland, 42.24a; 7, Mike Jiron, Hidden Valley, 42.33a; 8, Jacob Ringrose, Eagle Point, 42.53.

100 METERS '

1, tie, Nick Nutting, Crater, Matt Porter, Klamath Union, 11.04c; 3, Charlie Fehl, Crater, 11.14c; 4, John Ray, Grants Pass, 11.32a; 5, Almeir Barlow, North Medford, 11.34a; 6, tie, Kyle Gomez, Bonanza, Matt Deivert and Terry Hodder, Grants Pass, 11.4a.

200 METERS '

1, Matt Porter, Klamath Union, 22.34a; 2, Almeir Barlow, North Medford, 22.76a; 3, Kyle Gomez, Bonanza, 22.94a; 4, Charlie Fehl, Crater, 22.84a; 5, tie, Andrew Soltis, Cascade Christian, Dustin Parrish, Grants Pass, 23.04c; 7, Dan Landrum, Klamath Union, 23.24c; 8, Criss Bowen, Grants Pass, 23.3a.

400 METERS '

1, Dustin Parrish, Grants Pass, 49.72a; 2, Kyle Gomez, Bonanza, 50.24a; 3, Blake Estep, Hidden Valley, 50.45a; 4, Matt Johnson, Grants Pass, 51.04c; 5, Dan Landrum, Klamath Union, 51.23a; 6, Mark Stork, Grants Pass, 51.72a; 7, Charlie Fehl, Crater, 51.78a; 8, Jordan Ockunzzi, Cascade Christian, 51.88a.

800 METERS '

1, Matt Johnson, Grants Pass, 1:56.8; 2, Jake Keyser, Crater, 1:57.5; 3, Dan Landrum, Klamath Union, 1:58.17a; 4, Matt Miner, Ashland, 1:58.87a; 5, Blake Estep, Hidden Valley, 1:59.2; 6, Levi Roudebush, North Valley, 1:59.3a; 7, Tyler Davis, Phoenix, 1:59.77a; 8, Nathan Lee, Cascade Christian, 1:59.78.

1,500 METERS '

1, Isaac Stoutenburgh, Crater, 3:59.72a; 2, Jake Keyser, Crater, 4:02.46a; 3, Mike Seus, St. Mary's, 4:07.63; 4, Michael Mrkvicka, New Hope Christian, 4:08.98a; 5, Darrick Waugh, Henley, 4:15.07; 6, Richard Zhu, North Medford, 4:16.3; 7, Andrew Guest, Henley, 4:16.32a; 8, Tucker Bacon, Ashland, 4:16.4.

3,000 METERS '

1, Jake Keyser, Crater, 8:49.11; 2, Isaac Stoutenburgh, Crater, 8:49.21; 3, Elliot Jantzer, Phoenix, 9:08.0; 4, Chris Reed, Klamath Union, 9:13.9; 5, Matt Miner, Ashland, 9:15.6; 6, Andrew Guest, Henley, 9:16.11a; 7, Ryan Santana, Crater, 9:16.5; 8, Cameron Barleen, Ashland, 9:16.78.

4x100-METER RELAY '

1, Hidden Valley (Blake Estep, Jordan Hayter, Jordan VanCleave, Ryan VanCleave), 43.94a; 2, Grants Pass (Matt Deivert, Ryan Peterson, Terry Hodder, Mark Stork), 44.16a; 3, North Medford (Almeir Barlow, Jacob Colmenaro, Kris Carey, Troy Driskell), 44.26a; 4, Roseburg (Adam Brink, Eli Hanna, Brady Whitman, Gideon Sharp), 44.36a; 5, Ashland, 44.64c; 6, Crater (Derek Hoganson, Nick Nutting, Zack Uhles, Charlie Fehl), 44.7a; 7, Klamath Union (Chris Hernandez, Michael McDonnell, Matt Porter, Dan Landrum), 44.71; 8, St. Mary's (Robbie Leonis, Ryan Greene, Austin Grant, Max Miller), 45.04a.

4x400-METER RELAY '

1, Grants Pass (Mark Stork, Terry Hodder, Matt Johnson, Dustin Parrish), 3:23.6a; 2, Hidden Valley (Jeramiah Richardson, Jordan VanCleave, Jordan Hayter, Blake Estep), 3:29.3a; 3, Klamath Union (Chris Hernandez, Michael McDonnell, Matt Porter, Dan Landrum), 3:29.6; 4, St. Mary's (Max Miller, Ryan Greene, Mike Delgado, Mike Seus), 3:31.3; 5, Crater (Zack Uhles, Charlie Fehl, Jake Keyser, Joe LeBel), 3:33.23a; 6, South Medford (Branson Holm, Christian Welsh, Clease Carlisle, Paul Rapet), 3:34.4a; 7, Illinois Valley (Moises Mendoza, Steven Paul, Larry Ragsdale, Nathan Green), 3:34.69a; 8, North Medford, 3:35.38.

GIRLS

SHOT PUT '

1, Anja Crawford, Hidden Valley, 40-0;

2, Andrea Herman, South Medford, 36-11&

189; ; 3, Danielle Holmes, Rogue River, 36-5; 4, Elly Tucker, North Medford, 35-10; 5, Alyssa Taylor, North Medford, 35-8&

188; ; 6, Myriah McMillin, Crater, 34-11; 7, Cortney Ellis, Butte Falls, 34-8&

188; ; 8, Ruby Davis, Chiloquin, 34-5&

189; .

DISCUS ' 1, Myriah McMillin, Crater, 127-2; 2, Andrea Herman, South Medford, 124-8; 3, Anja Crawford, Hidden Valley, 115-1; 4, Paige Reaves, Crater, 113-3; 5, Kiara Fiegi, Klamath Union, 104-5; 6, Beth Fuller, Roseburg, 103-5; 7, Nicole Bowden, South Medford, 103-2; 8, Ruby Davis, Chiloquin, 102-10.

JAVELIN ' 1, Cheree Clark, Crater, 139-11; 2, Emily Dudley, Illinois Valley, 128-0; 3, Alyssa McClellan, Eagle Point, 126-11; 4, Sarah Schelb, Chiloquin, 126-3; 5, Beth Fuller, Roseburg, 122-8; 6, Michelle Henry, Gilchrist, 120-6; 7, Erika Riley, Illinois Valley, 117-0; 8, Caitlyn Nelson, Crater, 112-2.

HIGH JUMP ' 1, Amanda Straw, Grants Pass, 5-4; 2, Dani Case, Chiloquin, 5-3; 3, tie, Ashley Berry, North Medford, Mikayla Morgan, 5-2; 5, tie, Lorena Ochoa, Chiloquin, Blake Stearns, Klamath Union, Haylee Godfrey, North Medford, 5-1; 8, tie, Cady Landman, Eagle Point, Jennifer Brandt, Glendale, Keli Hall, Lakeview, Tracy Filley, Roseburg, Katie Salade, South Medford, 5-0.

LONG JUMP ' 1, Keli Hall, Lakeview, 17-2&

189; ; 2, Kayla Swingle, Lost River, 17-0; 3, Jordan Kling, Ashland, 16-11&

190; ; 4, Irene Kendig, North Medford, 16-8&

189; ; 5, Ashley Chambers, North Medford, 16-6; 6, Rachel Erickson, Roseburg, 16-1; 7, Courtney Cameron, Grants Pass, 16-0&

190; ; 8, Rebecca Viets, South Medford, 15-11&

188; .

TRIPLE JUMP ' 1, Ashley Chambers, North Medford, 35-11&

189; ; 2, Keli Hall, Lakeview, 34-8; 3, Amanda Straw, Grants Pass, 33-7&

188; ; 4, Kendall Gallop, South Medford, 33-3&

190; ; 5, Sheena Cole, Illinois Valley, 33-6; 6, Taylor Wallace, Henley, 33-2&

189; ; 7, Mikayla Morgan, Henley, 33-1; 8, tie, Savanah Julian, Ashland, Jessica Mortenson, Henley, 32-9.

POLE VAULT ' 1, Jamie Wells, Eagle Point, 11-0; 2, Katie Wilton, Roseburg, 10-4; 3, Amanda Potts, Grants Pass, 10-0; 4, Julie Piper, Roseburg, 9-9; 5, Heidi Morehouse, Hosanna Christian, 9-3; 6, tie, Courtney Pittman, Grants Pass, Rachael Richardson, Hidden Valley, Courtney Fujishin, Henley, Kayla Swingle, Lost River, 9-0.

100 METER HURDLES '

1, Katrina Stevens, South Medford, 16.2a; 2, Jan Frodsham, South Medford, 16.67a; 3, Jamie Richardson, Hidden Valley, 16.9; 4, Megan Christensen, Henley, 16.94c; 5, Becki Lee, Roseburg, 16.96a; 6, Somer Reed, Crater, 16.98a; 7, Tracy Filley, Roseburg, 17.06a; 8, Natasha Minor, North Medford, 17.12a.

300 METER HURDLES '

1, Jan Frodsham, South Medford, 47.73a; 2, Katrina Stevens, South Medford, 47.81a; 3, Taylor Vandehey, North Valley, 48.3a; 4, Ashley Evans, Henley, 48.34a; 5, Tia Ingram, Henley, 48.48a; 6, Amanda Potts, Grants Pass, 49.21a; 7, Jamie Richardson, Hidden Valley, 49.32a; 8, Ellen Porter, Gilchrist, 49.94a.

100 METERS '

1, Lydia Marsalli, Klamath Union, Klamath Union, 12.54c; 2, Molly Brophy, North Medford, 12.66a; 3, Maddie Parsons, Triad Christian, 12.88a; 4, tie, Stevie Deats, Crater, Anna Lovelace, Grants Pass, Crystal McDowell, Roseburg, 13.14c; 7, Jordan Kling, Ashland, 13.18a; 8, Sara Weeks, North Medford, 13.2a.

200 METERS '

1, Lydia Marsalli, Klamath Union, 25.72a; 2, Keli Hall, Lakeview, 25.89a; 3, Molly Brophy, North Medford, 26.23a; 4, Sara Amos, Klamath Union, 26.24c; 5, Katie Waugh, Henley, 26.34a; 6, tie, Katie Gilbert, Klamath Union, Justine Lawson, North Medford, 26.64c; 8, Jordan Kling, Ashland, 26.75a.

400 METERS '

1, Keli Hall, Lakeview, 57.54a; 2, Lydia Marsalli, Klamath Union, 59.22a; 3, Katie Waugh, Henley, 1:00.07a; 4, Stephanie North, Henley, 1:00.42a; 5, Amanda Straw, Grants Pass, 1:00.48; 6, Lori Barrett, Crater, 1:00.79a; 7, Justine Lawson, North Medford, 1:01.04c; 8, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 1:01.14a.

800 METERS '

1, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 2:17.76a; 2, Taylor Wallace, Henley, 2:18.3a; 3, Amanda Straw, Grants Pass, 2:18.53a; 4, Aria Hemphill, Ashland, 2:20.4a; 5, Natalie Hemphill, Ashland, 2:22.04; 6, Ashley Berry, North Medford, 2:22.79a; 7, Marci Klimek, Phoenix, 2:23.0; 8, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 2:23.25.

1,500 METERS '

1, Natalie Hemphill, Ashland, 4:40.47a; 2, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 4:47.06a; 3, Taylor Wallace, Henley, 4:48.78a; 4, Marci Klimek, Phoenix, 4:49.3; 5, Aria Hemphill, 5:00.3; 6, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 5:01.01; 7, Anna Gomez, Klamath Union, 5:02.07a; 8, Kayleigh Tyerman, Crater, 5:04.45a.

3,000 METERS '

1, Natalie Hemphill, Ashland, 10:19.7; 2, Taylor Wallace, Henley, 10:27.96a; 3, Marci Klimek, Phoenix, 10:31.84; 4, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 10:52.21; 5, Piper Delaney, South Medford, 10:53.41; 6, Brittney Dunn, North Medford, 11:03.51a; 7, Riley Swanson, Crater, 11:08.18a; 8, Piper Delaney, South Medford, 11:08.9.

4x100-METER RELAY '

1, North Medford (Haylee Godfrey, Sara Weeks, Irene Kendig, Molly Brophy), 50.36a; 2, Klamath Union (Katey Choukalos, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 50.44c. 3, Roseburg (Bethany David, Kalista Harrison, Crystal McDowell, Katie Wilton), 50.96a; 4, Grants Pass (Kim Gonzales, Audrey Richardson, Amanda Straw, Anna Lovelace), 51.06a; 5, Henley (Linnae Roland, Nicole Adkins, Stephanie North, Katie Waugh), 51.49a; 6, South Medford, (Christine Boothby, Lauren Forderer, Katrina Stevens, Rebecca Viets), 51.61a; 7, Hidden Valley (Mary Bailey, Jessie Hanger, Denise Powell, Jamie Richardson), 52.21a; 8, Crater (Stevie Deats, Aime Wingler, Holly Haga, Lori Barrett), 53.36a.

4x400-METER RELAY '

1, Ashland (Natalie Hemphill, Aria Hemphill, Mya Kass, Jordan Kling), 4:08.1; 2, North Medford (Irene Kendig, Ashley Berry, Justine Lawson, Jana Parker), 4:08.2; 3, Henley (Stephanie North, Taylor Wallace, Melanie Johnson, Katie Waugh), 4:08.59a; 4, Klamath Union (Chelsa McDonnell, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 4:09.1; 5, Grants Pass (Amanda Potts, Anna Lovelace, Amanda Straw, Audrey Richardson), 4:11.1a; 6, South Medford, 4:12.86a; 7, Roseburg (Julie Piper, Bethany David, Katie Wilton, Kalista Harrison), 4:14.95a; 8, Hidden Valley (Denise Powell, Samantha Abel, Jamie Richardson, Ashley Gilkey), 4:15.7.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a ' automatic timing. c ' converted time.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail Southern Oregon Track & Field Bests"dhunt@mailtribune.com