fb pixel

Log In


Reset Password

Two Grizzlies make semis

Lachmund, Spurlock earn berths to state

Staff and wire reports

MEDFORD — The Ashland High boys tennis team advanced two singles players to the semifinals at the Southern Oregon Conference district championships Thursday at North Medford High, but has little hope of defending its league title.

The Grizzlies trail North Medford, 36-31, in the team standings, and with just two players left in the championship bracket — No. 2-seeded Kyle Lachmund and No. 4 draw — will probably have to settle for a runner-up finish.

By advancing to Saturday’s semis, Lachmund and Spurlock earned the right to represent the SOC in the Class 4A state tournament, May 18-19-20 at the Tualatin Hills Tennis Center in Portland.

The Grizzlies’ No. — doubles team of John Lacey and Nick Cross also finished strong, winning the consolation championship.

“All the kids played wonderfully,” Ashland head coach Dick Streng said. “Almost every one of them won two matches and were into the quarters and if they didn’t, they were in the consolation bracket. Everybody got to play two, maybe three times today.” Lachmund, a junior, walloped Derrick Foley of Roseburg 6-2, 6-2 in the first round, then sent South Medford’s Antoine Guy packing in the quarterfinals, 6-3, 6-1.

Lachmund will face third-seeded Michael Tribble of North Medford in the semis, 10 a.m. Saturday at the same site.

Spurlock, a senior, had a tougher time moving on. He beat Jordan Santos of Roseburg, 6-2, 6-2, in the first round, then overcame a first-set loss to beat unseeded Mickey Allapuch or Grants Pass in the quarterfinals, 5-7, 6-2, 6-4.

Spurlock will play top-seeded Colt Hoeptner of North Medford in the semis.

Also for Ashland, Jack Turner and the doubles team of Caleb Morrison and John Weighter all fell one win shy of the district semifinals and a berth to state.

Turner won his first round match, 6-4, 6-0, over South Medford’s Xavier Brasseur, but fell 6-2, 6-3, to Tribble in the quarters. Morrison and Weighter beat Keith Townsend and Aaron Leiberman of Grants Pass, 6-4, 6-0, in the first round and lost to second-seeded Andrew Besson and Josh Borrelli of Roseburg, 6-3, 7-5, in the quarterfinals.

TEAM SCORES — North Medford 36, Ashland 31, Roseburg 22, Grants Pass 21, South Medford 16.

SINGLES

First Round

Colt Hoeptner (1), NM, d. Juren Nelson, GP, 6-1, 6-0; Logen Wetherell, Ros, d. Ari Silberstain, Ash, 7-5, 4-6, 6-1; Mickey Allapuch, GP, d. Eric Loeffler, GP, 6-0, 6-0; (4), Ash, d. Jordan Santos, Ros, 6-2, 6-2; Michael Tribble, North Medford (3), d. Charles Davis, Ros, 6-1, 6-0; Jack Turner, Ash, d. Xavier Brasseur, SM, 6-4, 6-0; Antoine Guy, SM, d. Nathan Dines, NM, 7-6, 3-6, 6-4; Kyle Lachman (2), Ash, d. Derrick Foley, Ros, 6-2, 6-2.

Quarterfinals

Hoeptner (1), NM, d. Wetherell, Ros, 6-0, 6-2; Spurlock, (4) Ash, d. Allapuch, GP, 5-7, 6-2, 6-4; Tribble (3), NM, d. Turner, Ash, 6-2, 6-3; Lachman (2), Ash, d. Guy, SM, 6-3, 6-1.

DOUBLES

First Round

David Longmire-Tanner Borg, (1) NM, d. Jamey Keefe-David Wheatcraft, GP, 6-0, 6-0; Sean Cleveland-Stephan Becker, Ash, d. John Frank-Brian O’Neal, Ros, 6-0, 6-1; Brandon Como-Arthur Huynh, NM, d. Kurt Lamberton-Shea Wetherell, Ros, 6-0, 6-2; Marty Christensen-Forest Carpenter, GP, d. Kent Eastman-Alex Pfenning, SM (4), 6-4, 6-3; Austin Schoenlein-Steve Folsom, (3) NM, d. Andrew Cataldo-Kyle Curran, Ash, 6-0, 6-0; Jordan Van Delden-Robert Williams, GP, d. Gavin Bell-Grayson Davis, Ros, 6-2, 6-2; Caleb Morrison-John Weighter, Ash, d. Keith Townsend-Aaron Leiberman, GP, 6-4, 6-0; Andrew Besson-Josh Borrelli, (2) Ros, d. Sam Barr-Matt Gardner, SM, 6-0, 6-0.

Quarterfinals

Longmire-Borg, NM (1), d. Cleveland-Becker, Ash, 6-1, 6-0; Como-Huynh, NM, d. Christensen-Carpenter, GP, 6-3, 6-7 (7-5), 6-3; Schoenlein-Folsom (3), NM, d. Van Delden-Williams, GP, 6-0, 6-1; Besson-Borrelli, Ros (2), d. Morrison-Weighter, Ash, 6-3, 7-5.

Girls tennis

At Roseburg, Ashland’s Kayla Moyse rolled into the semifinals of the SOC district tournament Thursday and will be joined there by two teammates.

Moyse, the tournament’s top-seeded singles player, dominated her first two matches — a 6-1, 6-0 win over Aly Wilson of South Medford and a 6-0, 6-0 quarterfinal win over Amber Chambers of North Medford — and will play unseeded Rebecca Weicher of Grants Pass in Saturday’s semifinals (10 a.m.).

Ashland’s top doubles tandem of Samantha Laskos and Maddy Stokes matched that effort by winning two matches as well to also clinch a spot in the state tournament, May 18-21 at Portland Tennis Center and Tualatin Hills Tennis Center in Beaverton. Laskos and Stokes, the No. 3-seeded doubles team, beat Jordan Hess and Carli Sash of South Medford, 6-2, 6-4, in the second round before slamming Erin and Lindsay McDonough of Grants Pass, 6-1, 6-0, in the quarterfinals.

“They did really well,” Ashland coach Bridget Zwemki said of her team as a whole. “My doubles teams played some great matches and my singles players struggled a little bit, but still put everything they had out there.” Also for Ashland, Jordan Rooklyn advanced to the second round, where she suffered a 6-0, 6-1 setback to second-seeded Lauren Wilson of North Medford.

Laskos and Stokes will face the second-seeded team of Erica Schultz and Sarah Louie in the semis.

The Grizzlies also had two doubles teams advance to the quarterfinals before falling one win shy of a berth in the state tourney.

Alicia Walcher and Kelsey Mills won their first two matches, including a three-setter in the second round, before losing, 6-1, 6-0, to Schultz and Louie of North Medford, and Niki Jacquat and Olivia Florio of Ashland won consecutive two-setters before being bounced in two themselves, 6-1, 6-2, by top-seeded Sam and Natalie Ruffe of South Medford.

SINGLES

First Round

Aly Wilson, SM, d. Alysia Hagedorn, R, 6-1, 6-1; Dana Honzel, KU, d. Emma Jenkins, GP, 7-6 (4), 6-4; Rebecca Weicher, GP, d. Dana Baker, 6-1, 6-1; Corinne Borrelli, R, d. Sarah Pendergast, NM, 6-3, 6-0; Emily Carpenter, GP, d. Lila Schreiber, A, 6-1, 6-0; Kelsey Pelegrino, KU, d. Laura Vela Mendoza, R, 6-1, 6-1; Johanna Lemke, GP, d. Alysia Yamasaki, KU, 6-2, 6-3; Jordan Rooklyn, A, d. Annie Johnson, R, 6-0, 6-2.

Second Round

Kayla Moyse, A, d. Aly Wilson, SM, 6-1, 6-0; Amber Chambers, NM, d. Dana Honzel, KU, 6-0, 6-0; Rebecca Weicher, GP, d. Elora Grant, SM, 7-5, 6-0; Ellie Casey, KU, d. Corinne Borrelli, R, 6-3, 6-3; Emily Works, SM, d. Emily Carpenter, GP, 6-1, 6-3; Alex Jenner, NM, d. Kelsey Pelegrino, KU, 6-1, 6-4; Chelsea Stone, SM, d. Johanna Lemke, 5-7, 6-4, 7-5; Lauren Wilson, NM, d. Jordan Rooklyn, A, 6-0, 6-1.

Quarterfinals

Kayla Moyse, A, d. Amber Chambers, NM, 6-0, 6-0; Rebecca Weicher, GP, d. Ellie Casey, KU, 3-6, 6-4, 6-4; Emily Works, SM, d. Alex Jenner, NM, 6-0, 6-0; Lauren Wilson, NM, d. Chelsea Stone, SM, 6-0, 6-0.

DOUBLES

First Round

Emily Nolan-Priscilla Macy, GP, d. Lindsey Lund-Lacey Lund, KU, 6-2, 6-1; Niki Jacquat-Olivia Florio, A, d. Allyson Marrs-Tessa Forsyth, NM, 6-3, 6-2; Nikita Wright-Sarah Ashpole, SM, d. Denise Ledgerwood-Carly Cox, KU, no score reported; Andi Gingery-Jennifer Abel, R, d. Elise Presicci-Bridget Palmesano, A, 7-5, 3-6, 7-5; Jordan Hess-Carli Sash, SM, d. Jennifer Dumas-Kenna Goodson, NM, 6-2, 6-2; Erin McDonough-Lindsay McDonough, GP, d. Nicole Butcher-Ali Andrews, KU, 6-1, 6-1; Alicia Walcher-Kelsey Mills, A, d. Amanda McLean-Hannah Honzel, KU, 7-6 (5), 6-3; Lulu Horn-Anna Lichtenegger, GP, d. Gillian Bentley-Kayla Hall, R, 6-0, 4-6, 6-3.

Second Round

Sam Ruffe-Natalie Ruffe, SM, d. Nolan-Macy, GP, 6-2, 6-2; Jacquat-Florio, A, d. Laura Laswell-Brook Smith, R, 6-0, 6-0; Jacqueline Folger-Carissa Arnesen, NM, d. Wright-Ashpole, SM, 6-7 (3), 6-4, 7-5; Piper Dobner-Lexi Smith, GP, d. Gingery-Abel, R, 4-6, 6-2, 6-1; Samantha Laskos-Maddy Stokes, A, d. Sash-Hess, SM, 6-2, 6-4; McDonough-McDonough, GP, d. Sarah Gawne-Lindsey Behrens, R, 6-4, 5-7, 6-4; Walcher-Mills, A, d. Megan Ellis-Jerae Nistler, SM, 6-3, 6-7 (4), 6-0; Erica Schultz-Sarah Louie, NM, d. Horn-Lichtenegger, GP, 6-2, 6-1.

Quarterfinals

Ruffe-Ruffe, SM, d. Jacquat-Florio, A, 6-1, 6-2; Smith-Dobner, GP, d. Arnesen-Folger, NM, 6-3, 6-3; Laskos-Stokes, A, d. McDonough-McDonough, GP, 6-1, 6-0; Schultz- Louie, NM, d. Walcher-Mills, A, 6-1, 6-0.