fb pixel

Log In


Reset Password

Southern Oregon Track & Field Bests

BOYS

SHOT PUT '

1, Johnny Vaigafa, North Medford, 52-7&

189; ; 2, Jason Slowey, North Medford, 49-3; 3, Jordan Fenters, Henley, 49-0&

188; ; 4, John Laidet, Bonanza, 48-10&

188; ; 5, Kyle Lacefield, Roseburg, 47-9; 6, Tim Endecott, North Medford, 47-7&

189; ; 7, Tyler Dungy, Grants Pass, 47-1; 8, Ben Decuir, Phoenix, 46-6.

DISCUS ' 1, Jaxon Williams, Ashland, 156-11; 2, John Laidet, Bonanza, 152-4; 3, Johnny Vaigafa, North Medford, 151-1; 4, Jason Slowey, North Medford, 147-5; 5, Robbie Leonis, St. Mary's, 143-0; 6, Daniel Clogstron, Cascade Christian, 140-3; 7, Kyle Lacefield, Roseburg, 139-11; 8, Joe Cornett, Hidden Valley, 134-3.

JAVELIN ' 1, Brian Beadle, North Medford, 182-3; 2, Branson Holm, South Medford, 180-1; 3, Kyle Gomez, Bonanza, 177-1; 4, Jake Baley, Lost River, 175-5; 5, Jaimo Jackson, Chiloquin, 175-0; 6, Kyle Loomis, Roseburg, 174-7; 7, Brandt Nevin, Eagle Point, 172-0; 8, Sam Dollarhide, Hidden Valley, 168-6.

HIGH JUMP ' 1, Tie, Ryan Pittman, Ashland, Joe LeBel, Crater, 6-6; 3, tie, Jake Colley, Eagle Point, Kyle Loomis, Roseburg, Robby Scevers, Gilchrist, 6-3; 6, tie, Kenny Lathen, Grants Pass, Joe Hill, Klamath Union, 6-2; 8, tie, Andy Davis, Bonanza, Josh Pecktol, North Medford, 6-1.

LONG JUMP ' 1, Ryan VanCleave, Hidden Valley, 22-4&

189; ; 2, Terry Hodder, Grants Pass, 21-5; 3, Nick Nutting, Crater, 21-2&

188; ; 4, Robby Scevers, Gilchrist, 21-0&

188; ; 5, Dylan Gaudette, Crater, 21-0; 6, Tyler Beck, Crater, 20-8&

189; ; 7, Ryan Pittman, Ashland, 20-6&

189; ; 8, Jesse Brewster, Henley, 20-3&

188; .

— TRIPLE JUMP ' 1, Nick Nutting, Crater, 43-7&

190; ; 2, Tony DeSimone, South Medford, 43-4&

189; ; 3, Jordan Hayter, Hidden Valley, 43-3; 4, Dylan Gaudette, Crater, 42-2&

188; ; 5, Spencer Fogelquist, Grants Pass, 41-11; 6, Tyler Beck, Crater, 41-9; 7, Jeremy Carter, Hidden Valley, 40-10&

189; ; 8, Brian Beadle, North Medford, 40-9.

POLE VAULT ' 1, Adam Brink, Roseburg, 15-1; 2, Eli Hanna, Roseburg, 14-1; 3, Jordan Hayter, Hidden Valley, 13-9; 4, Don North, Henley, 13-7; 5, tie, Jon Saxton, Klamath Union, Jake Baley, Lost River, 13-6; 7, Travis Pattan, South Medford, 13-4; 8, tie, Dylan Gaudette, Crater, Brandt Nevin and Jake Ringrose, Eagle Point, Spencer Fogelquist, Grants Pass, 13-0.

110-METER HURDLES '

1, Jordan Hayter, Hidden Valley, 15.41a; 2, Andy Davis, Bonanza, 15.47a; 3, Jordan Werner, Grants Pass, 15.55a; 4, Winston Mueller, Henley, 15.57a; 5, David Partin, Grants Pass, 15.65a; 6, Jake Siebenlist, Grants Pass, 15.78a; 7, Jacob Ringrose, Eagle Point, 15.8a.

300-METER HURDLES '

1, Terry Hodder, Grants Pass, 40.11a; 2, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 40.14a; 3, Jordan Hayter, Hidden Valley, 40.84a; 4, Anthony Blackmon, Grants Pass, 41.21a; 5, Luke Wolf, South Medford, 41.44a; 6, Winston Mueller, Henley, 41.57a; 7, Daniel Cropper, Ashland, 42.24a; 8, Mike Jiron, Hidden Valley, 42.33a.

100 METERS '

1, tie, Nick Nutting, Crater, Matt Porter, Klamath Union, 11.04c; 3, Charlie Fehl, Crater, 11.14c; 4, John Ray, Grants Pass, 11.32a; 5, Almeir Barlow, North Medford, 11.34a; 6, tie, Kyle Gomez, Bonanza, Matt Deivert and Terry Hodder, Grants Pass, Larry Ragsdale, Illinois Valley, 11.4a.

200 METERS '

1, Matt Porter, Klamath Union, 22.34a; 2, Almeir Barlow, North Medford, 22.76a; 3, Charlie Fehl, Crater, 22.84a; 4, Kyle Gomez, Bonanza, 22.94a; 5, Dustin Parrish, Grants Pass, 22.96a; 6, Andrew Soltis, Cascade Christian, 23.04c; 7, Kris Butler, Eagle Point, 23.09a; 8, Dan Landrum, Klamath Union, 23.24c.

400 METERS '

1, Dustin Parrish, Grants Pass, 49.72a; 2, Kyle Gomez, Bonanza, 50.24a; 3, Blake Estep, Hidden Valley, 50.45a; 4, Matt Johnson, Grants Pass, 51.04c; 5, Max Miller, St. Mary's, 51.15a; 6, Dan Landrum, Klamath Union, 51.23a; 7, Mark Stork, Grants Pass, 51.72a; 8, Charlie Fehl, Crater, 51.78a.

800 METERS '

1, Matt Johnson, Grants Pass, 1:55.64a; 2, Jake Keyser, Crater, 1:57.5; 3, Nathan Lee, Cascade Christian, 1:57.59a; 4, Levi Roudebush, North Valley, 1:57.65a; 5, Dan Landrum, Klamath Union, 1:58.14a; 6, Blake Estep, Hidden Valley, 1:58.48a; 7, Cameron Barleen, Ashland, 1:58.68a; 8, Matt Miner, Ashland, 1:58.87a.

1,500 METERS '

1, Isaac Stoutenburgh, Crater, 3:58.45a; 2, Jake Keyser, Crater, 4:01.62a; 3, Mike Seus, St. Mary's, 4:07.63; 4, Michael Mrkvicka, New Hope Christian, 4:08.98a; 5, Chris Reed, Klamath Union, 4:10.03; 6, Ryan Santana, Crater, 4:14.93a; 7, Darrick Waugh, Henley, 4:15.07; 8, Richard Zhu, North Medford, 4:16.3.

3,000 METERS '

1, Jake Keyser, Crater, 8:49.11; 2, Isaac Stoutenburgh, Crater, 8:49.21; 3, Mike Seus, St. Mary's, 9:06.65a; 4, Elliot Jantzer, Phoenix, 9:08.0; 5, Chris Reed, Klamath Union, 9:13.9; 6, Matt Miner, Ashland, 9:15.6; 7, Andrew Guest, Henley, 9:16.11a; 8, Ryan Santana, Crater, 9:16.5.

4x100-METER RELAY '

1, Grants Pass (Terry Hodder, Dustin Parrish, Criss Bowen, Ryan Peterson), 43.24; 2, Hidden Valley (Blake Estep, Jordan Hayter, Jordan VanCleave, Ryan VanCleave), 43.94a; 3, North Medford (Almeir Barlow, Jacob Colmenaro, Kris Carey, Troy Driskell), 44.24a; 4, Roseburg (Eli Hanna, Brady Whitman, Gideon Sharp, Adam Brink), 44.36a; 5, St. Mary's (Robbie Leonis, Ryan Greene, Antonio LoMonaco, Max Miller), 44.47a; 6, Klamath Union, 44.54a; 7, South Medford, 44.64a; 8, Crater (Derek Hoganson, Nick Nutting, Zack Uhles, Charlie Fehl), 44.7a.

4x400-METER RELAY '

1, Grants Pass (Mark Stork, Terry Hodder, Matt Johnson, Dustin Parrish), 3:22.29a; 2, Klamath Union, 3:23.19; 3, Crater, 3:25.16; 4, Hidden Valley (Jeramiah Richardson, Jordan VanCleave, Jordan Hayter, Blake Estep), 3:28.13a; 5, St. Mary's (Max Miller, Ryan Greene, Mike Delgado, Mike Seus), 3:29.04a; 6, North Medford, 3:32.2a; 7, South Medford, 3:32.27a; 8, Illinois Valley (Moises Mendoza, Steven Paul, Larry Ragsdale, Nathan Green), 3:33.11a.

GIRLS

SHOT PUT '

1, Anja Crawford, Hidden Valley, 40-0;

2, Andrea Herman, South Medford, 37-2; 3, Danielle Holmes, Rogue River, 36-5; 4, Elly Tucker, North Medford, 35-10; 5, Alyssa Taylor, North Medford, 35-8&

188; ; 6, Myriah McMillin, Crater, 34-11; 7, Cortney Ellis, Butte Falls, 34-8&

188; ; 8, Ruby Davis, Chiloquin, 34-5&

189; .

DISCUS ' 1, Myriah McMillin, Crater, 127-2; 2, Andrea Herman, South Medford, 124-8; 3, Anja Crawford, Hidden Valley, 116-11; 4, Paige Reaves, Crater, 113-3; 5, Beth Fuller, Roseburg, 107-6; 6, Kiara Fiegi, Klamath Union, 106-7; 7, Nicole Morris, Grants Pass, 103-8; 8, Nicole Bowden, South Medford, 103-2.

JAVELIN ' 1, Cheree Clark, Crater, 139-11; 2, Emily Dudley, Illinois Valley, 128-0; 3, Alyssa McClellan, Eagle Point, 126-11; 4, Sarah Schelb, Chiloquin, 126-3; 5, Beth Fuller, Roseburg, 122-8; 6, Michelle Henry, Gilchrist, 120-6; 7, Erika Riley, Illinois Valley, 117-0; 8, Caitlyn Nelson, Crater, 112-3.

HIGH JUMP ' 1, Amanda Straw, Grants Pass, 5-4; 2, tie, Mikayla Morgan, Henley, Dani Case, Chiloquin, 5-3; 4, Ashley Berry, North Medford, 5-2; 5, tie, Lorena Ochoa, Chiloquiin, Blake Stearns, Klamath Union, Haylee Godfrey, North Medford, Tracy Filley, Roseburg, 5-1.

LONG JUMP ' 1, Keli Hall, Lakeview, 17-2&

189; ; 2, Kayla Swingle, Lost River, 17-0; 3, Jordan Kling, Ashland, 16-11&

190; ; 4, Irene Kendig, North Medford, 16-9; 5, tie, Rachel Erickson, Roseburg, Rebecca Viets, South Medford, 16-6&

188; ; 7, Ashley Chambers, North Medford, 16-6; 8, Mikayla Morgan, Henley, 16-4&

189; .

TRIPLE JUMP ' 1, Ashley Chambers, North Medford, 35-11&

189; ; 2, Mikayla Morgan, Henley, 34-11; 3, Keli Hall, Lakeview, 34-8; 4, Rachel Erickson, Roseburg, 34-2; 5, Jessica Mortenson, Henley, 33-10&

188; ; 6, Amanda Straw, Grants Pass, 33-7&

188; ; 7, Sheena Cole, Illinois Valley, 33-6; 8, Kendall Gallop, South Medford, 33-3&

190; .

POLE VAULT ' 1, Jamie Wells, Eagle Point, 11-0; 2, Katie Wilton, Roseburg, 10-4; 3, Amanda Potts, Grants Pass, 10-0; 4, Julie Piper, Roseburg, 9-9; 5, Heidi Morehouse, Hosanna Christian, 9-6; 6, tie, Courtney Pittman, Grants Pass, Rachael Richardson, Hidden Valley, Courtney Fujishin, Henley, Kayla Swingle, Lost River, 9-0.

100 METER HURDLES '

1, Jan Frodsham, South Medford, 15.89a; 2, Katrina Stevens, South Medford, 16.14a; 3, Becki Lee, Roseburg, 16.69a; 4, Natasha Minor, North Medford, 16.89a; 5, Jamie Richardson, Hidden Valley, 16.9; 6, tie, Somer Reed, Crater, Megan Christensen, Henley, 16.94a; 8, Talesha Elliott, Roseburg, 16.96a.

300 METER HURDLES '

1, Katrina Stevens, South Medford, 46.72a; 2, Amanda Potts, Grants Pass, 47.15a; 3, Jan Frodsham, South Medford, 47.29a; 4, Ashley Evans, Henley, 47.5a; 5, Tia Ingram, Henley, 47.56a; 6, Ellen Porter, Gilchrist, 48.04a; 7, Taylor Vandehey, North Valley, 48.12a; 8, Becki Lee, Roseburg, 48.65a.

100 METERS '

1, Lydia Marsalli, Klamath Union, Klamath Union, 12.54c; 2, Molly Brophy, North Medford, 12.66a; 3, Maddie Parsons, Triad Christian, 12.88a; 4, Anna Lovelace, Grants Pass, 12.91a; 5, Crystal McDowell, Roseburg, 13.02a; 6, Sara Weeks, North Medford, 13.05a; 7, Katie Waugh, Henley, 13.09a; 8, Stevie Deats, Crater, 13.14c.

200 METERS '

1, Lydia Marsalli, Klamath Union, 25.72a; 2, Keli Hall, Lakeview, 25.89a; 3, Molly Brophy, North Medford, 26.23a; 4, Sara Amos, Klamath Union, 26.24c; 5, Katie Waugh, Henley, 26.34a; 6, Justine Lawson, North Medford, 26.46a; 7, Jordan Kling, Ashland, 26.63a; 8, Katie Gilbert, Klamath Union, 26.64c.

400 METERS '

1, Keli Hall, Lakeview, 57.4a; 2, Lydia Marsalli, Klamath Union, 58.42a; 3, Stephanie North, Henley, 58.92a; 4, Justine Lawson, North Medford, 59.63a; 5, Katie Waugh, Henley, 59.84a; 6, Melanie Johnson, Henley, 59.99a; 7, Amanda Straw, Grants Pass, 1:00.48a; 8, Lori Barrett, Crater, 1:00.79a.

800 METERS '

1, Taylor Wallace, Henley, 2:15.43a; 2, Amanda Straw, Grants Pass, 2:17.5a; 3, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 2:17.76a; 4, Aria Hemphell, Ashland, 2:18.16a; 5, Natalie Hemphill, Ashland, 2:22.04; 6, Rebecca Tribelhorn, St. Mary's, 2:22.09a; 7, Ashley Berry, North Medford, 2:22.23a; 8, Marci Klimek, Phoenix, 2:23.0.

1,500 METERS '

1, Natalie Hemphill, Ashland, 4:40.47a; 2, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 4:47.06a; 3, Taylor Wallace, Henley, 4:48.78a; 4, Marci Klimek, Phoenix, 4:49.3; 5, Chelsa McDonnell, Klamath Union, 4:54.1a; 6, Piper Delaney, South Medford, 4:58.9a; 7, Aria Hemphill, Ashland, 5:00.3; 8, Anna Gomez, Klamath Union, 5:02.07.

3,000 METERS '

1, Natalie Hemphill, Ashland, 10:19.7; 2, Taylor Wallace, Henley, 10:27.96a; 3, Marci Klimek, Phoenix, 10:31.84; 4, Ashley Gilkey, Hidden Valley, 10:32.46; 5, Piper Delaney, South Medford, 10:53.41; 6, Brittney Dunn, North Medford, 11:03.51a; 7, Riley Swanson, Crater, 11:08.18a; 8, Anna Gomez, Klamath Union, 11:09.4.

4x100-METER RELAY '

1, North Medford (Justine Lawson, Haylee Godfrey, Irene Kendig, Sara Weeks), 49.72a; 2, Grants Pass (Kim Gonzales, Audrey Richardson, Amanda Straw, Anna Lovelace), 50.05a; 3, Klamath Union (Katey Choukalos, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 50.24c. 4, Roseburg (Bethany David, Kalista Harrison, Crystal McDowell, Katie Wilton), 50.89a; 5, Henley, 51.06a; 6, South Medford, 51.19a; 7, Hidden Valley (Mary Bailey, Jessie Hanger, Denise Powell, Jamie Richardson), 51.94a; 8, Crater (Stevie Deats, Aime Wingler, Holly Haga, Lori Barrett), 52.79a.

4x400-METER RELAY '

1, Ashland (Natalie Hemphill, Aria Hemphill, Mya Kass, Jordan Kling), 4:02.46a; 2, North Medford, 4:02.47a; 3, Henley (Linnae Roland, Taylor Wallace, Melanie Johnson, Stephanie North), 4:04.22a; 4, Klamath Union (Chelsa McDonnell, Katie Gilbert, Sara Amos, Lydia Marsalli), 4:05.83a; 5, Grants Pass (Amanda Potts, Anna Lovelace, Amanda Straw, Audrey Richardson), 4:11.1a; 6, St. Mary's (Mia Rawson, Rebecca Tribelhorn, Nikki Steinsiek, Kayla Eichamer), 4:12.22a; 7, Hidden Valley (Denise Powell, Samantha Abel, Jessie Hanger, Ashley Gilkey), 4:12.46a; 8, South Medford, 4:12.86a.

All hand-time marks are rounded up to nearest one-tenth of a second. a ' automatic timing. c ' converted time.

For additions or corrections, call Don Hunt at 776-4469, or e-mail Southern Oregon Track & Field Bests"dhunt@mailtribune.com