fb pixel

Log In


Reset Password

HONOR ROLL

Bowling

Lucas Padilla rolled his first 300 game as an adult in the Brunswick Scratch League at Roxy Ann Lanes.

U

Richard MacInnis posted a score of 299 at Roxy Ann Lanes in the Brunswick Scratch League.

Cheerleading

TNT Cheer all-star teams fared well at the American Championships in Anaheim, Calif., last week.

The teams of girls and boys claimed third place in the age 5-8 mini division, nabbed fourth place in the age 9-14 juniors division and age 14-18 seniors division.

Six TNT Cheer all-star team members were selected to the All-American team, which will compete in a scholarship competition and perform at the NFL Pro Bowl halftime show in Honolulu next February.

The honor went to Crater High's Robbie Burtner, Ashland High's Samantha Darnell, North Medford High's Crystal Gibbs, Eagle Point High graduate Amanda Lowe, South Medford High's China Peterson and TNT Cheer's Haley McNerney.

Fencing

Joel Klepper and Will Richmond of the Southern Oregon Fencing Center each placed in the Russ Heggen Memorial Tournament in Salem on April 14.

Klepper was second in foil and Richmond fourth in saber.

Rowing

Ashland rowers Robert Lombardi and Torsten Heycke won the men's double at the annual Open Ocean Regatta in San Fransisco Bay Sunday in Sausalito, Calif.

The pair finished in 1:11.38 in the 7.6-nautical-mile event.

Rowing in his first regatta, Paul Noyes was first in the 1.7-mile short course in Richardson Bay, while Robin Eckert took third in the 5.34-mile route.

The doubles team of Beth Geismar and Diane Green placed second in women's and third overall, clocking 1:22.40.

Tennis

Abraham Hewko of the Rogue Valley Swim and Tennis Club's FIST Champs Team won the boys U-12 singles division in the Seattle City Championships April 13-15.

The 12-year-old, who was unseeded, won five straight matches en route to the title. Hewko tripped up No. 7 seed Zack Elliott of Mercer Island, Wash., 7-5, 6-4 for the title.

In the quarterfinals, he downed No. 2 seed Nikolas Cable of Spokane, Wash., 6-1, 6-2, then defeated another Spokane player, third-seeded William Hough, 6-1, 6-3, in the semifinals.