fb pixel

Log In


Reset Password

U19 Los Pumas, Venom undefeated after Day 1 of Rogue Memorial Challenge

The U19 Medford United Los Pumas boys soccer team and Southern Oregon Soccer Academy Venom U19 girls squad both got off to undefeated starts during the opening day of action at the second annual Rogue Memorial Challenge on Saturday.

The 150-team tournament features teams from Oregon, California and Nevada, including 66 from the Rogue Valley. Seventeen fields at U.S. Cellular Community Park, North Medford High, South Medford High and Fichtner-Mainwaring Park are being used.

David Sixtos and Jovany Sanchez scored goals in the Pumas' 2-0 victory over the Mount Shasta Bears. Greg Alegria, Diego Harrison and Felipe Sanchez netted goals in a 3-0 victory over Epuerto Soccer of North Bend.

Pumas goalkeeper Omar Mendez earned the shutout in the opener and combined with Mitch North in Game 2.

Brittany Jensen scored twice in the Venom's 2-0 triumph over Rogue Valley Timbers White. The squad pulled out a 1-0 win over AC Samoa Intensity of Eureka, Calif., after a hard kick by Hannah Kapple and follow by Lacey Reen.

Goalie Sierra Christopher registered both shutouts.

Teams earned six points for a win, three for a tie and a point for each goal with up to a maximum of nine points per contest. A 10th point is awarded if the winning squad records a shutout. Group play continues today and then the top point earners face off in Monday's title games.

Los Pumas begins its day by facing Fuego Chillers FC of Ashland at 1:20 p.m. at U.S. Cellular. The Venom take on Southside of Eugene at 9:20 this morning at the same venue.

In other U19 boys action, Carter Ehlers and Jacob Carpenter each scored twice and Benito Torres-Mata added a goal in RVT Manchester United's 5-0 victory over Fuego Chillers FC. The Timbers squad later finished in a 0-0 draw with Ashland United Mutiny.

The Mutiny defeated Epuerto, 1-0, earlier in the day.

In other U19 girls matches, Sydney Thomas had two goals and defending champion RVT 95G Red beat SOSA United of Phoenix, 5-0. Lexi Pittman and Jessica Weber combined on the shutout in goal.

BSC Portland 96G Black defeated 95G Red, 1-0.

Roman Bobek and Emma Carlini were given Shelley Green awards for exceptional local U14 soccer players.

BOYS

U19 — Rogue Valley Timbers Manchester United 5, Fuego Chillers FC (Ashland) 0; Medford United Mutiny 1, Epuerto Soccer (North Bend) 0; Medford United Los Pumas 2, Mount Shasta (Calif.) Bears 0; Fuego Chillers FC 3, Mount Shasta Bears 0; United Mutiny 0, RVT Manchester United 0; Los Pumas 3, Epuerto Soccer 0.

U16-U17 CASCADE — Rogue Valley Timbers 97B Adrenaline 3, Medford United Mutiny 0; Grants Pass Youth Soccer Club Flames 1, Rogue Valley Timbers 97B Adrenaline 0; Nor Cal United Aztecas (Corning, Calif.) 1, BSC Portland 97B Black 1; BSC Portland 97B Black 2, Medford United Mutiny 1; Grants Pass Youth Soccer Club Flames 2, Nor Cal United Aztecas 1.

U16-U17 SISKIYOU — Nor Cal Aguilas United (Corning, Calif.) 2, Ashland United 0; B97 Samba Portland 2, Basin United Soccer Club Storm (Klamath Falls) 1; Storm 2, Ashland United 1; Nor Cal Aguilas United 1, B97 Samba 1.

U15 — Humboldt United (McKinleyville, Calif.) 4, Rogue Valley Timbers 98B Red Nitro 2; Davis Legacy 99 Barcelona (Davis, Calif.) 2, Sagebrush Soccer Club Incline Jr. Highlanders (Incline Village, Calif.) 1; Humboldt United 5, Incline Jr. Highlanders 0; Capital FC Timbers B98 Black (Salem) 2, Redding (Calif.) Kaos United 98 1; Rogue Valley Timbers 98B Red Nitro 7, Spanish Springs Soccer Club Universal Jaguars 0; Davis Legacy 99 Barcelona 1, Capital FC Timbers B98 Black 1; Redding Kaos United 98 5, Spanish Springs Soccer Club Universal Jaguars 0.

U14 BRACKET A — Rogue Valley Timbers B99 Red 7, Southern Oregon Soccer Academy Arsenal (Phoenix) 0; BSC Portland 99B Black 6, United SA Portos (Salem) 1; Medford United Galaxy 3, Brookings United Tide 0; BSC Portland 99B 4, Rogue Valley Timbers B99 Red 3; United SA Portos 2, Medford United Galaxy 1; Brookings United Tide 2, Southern Oregon Soccer Academy Arsenal 0.

U14 BRACKET B — Rogue Valley Timbers 99B White 2, Grants Pass Youth Soccer Club Adrenaline 0; Westside Timbers B99 Copa T/S (Tualatin) 3, Redmond Blackout 1; Santos FC Cruzeiro (Hillsboro) 4, Eugene Timbers 99 Celtic Black 0; Santos FC Cruzeiro 8, Redmond Blackout 0; Eugene Timbers 99 Celtic Black 3, Grants Pass Youth Soccer Club Adrenaline 1; Rogue Valley Timbers 99B White 3, Westside Timbers B99 Copa T/S 0.

U13 BRACKET A — Woodburn AFC B00 6, Oregon Soccer Academy Thunder (Tigard) 1; Nor Cal United Chelsea (Corning, Calif.) 6, Grants Pass Youth Soccer Club Arsenal 1; Nor Cal United Chelsea 6, Oregon Soccer Academy Thunder 0; Woodburn AFC B00 15, Grants Pass Youth Soccer Club Arsenal 1.

U13 BRACKET B — Rogue Valley Timbers B00 4, Basin Blitz (Klamath Falls) 1; North State Soccer Kaos Rampage (Redding, Calif.) 8, Umpqua United Soccer Club Fusion 0; Santos FC Beavers (Aurora) 3, North State Soccer Kaos Rampage 1; Rogue Valley Timbers B00 7, Umpqua United Soccer Club Fusion 2; Santos FC Beavers 2, Basin Blitz 0.

U12 BRACKET A — Table Rock Soccer Club Thunder 3, Grants Pass Youth Soccer Club Rapids 3; Rogue Valley Timbers 01B Red 5, Spanish Springs Soccer Club Jaguars 02 1; Livermore (Calif.) Fusion 02B Maroon 6, Grants Pass Youth Soccer Club Rapids 1; Table Rock Soccer Club Thunder 8, Spanish Springs Soccer Club Jaguars 02 0; Livermore Fusion 02B Maroon 4, Rogue Valley Timbers 01B Red 1.

U12 BRACKET B — Mad River United Elite (McKinleyville, Calif.) 7, Basin United Soccer Club Adrenaline (Klamath Falls) 0; Ashland Soccer Club Heat 3, Table Rock Soccer Club Lightning 2; North State Soccer Club Hurricanes (Anderson, Calif.) 4, Sagebrush Soccer Club Lightning 0; Mad River United Elite 5, Ashland Soccer Club Heat 1; North State Soccer Club Hurricanes 5, Basin United Soccer Club Adrenaline 0.

U11 (9v9) CASCADE BRACKET A — Rogue Valley Timbers 02B Black 7, Rogue Valley Timbers 02B White 4; Spanish Springs Soccer Club Jaguars (Reno, Nev.) 11, Grants Pass Youth Soccer Club Rebels Blue 0; Spanish Springs Soccer Club Jaguars 5, Rogue Valley Timbers 02B White 1; Rogue Valley Timbers 02B Black 4, Grants Pass Youth Soccer Club Rebels Blue 1.

U11 (9v9) CASCADE BRACKET B — Mad River United Rangers (Arcata, Calif.) 3, Grants Pass Youth Soccer Club Rebels White 0; Rogue Valley Timbers 02B Red 3, Southern Oregon Soccer Academy Pirates (Phoenix) 1; Southern Oregon Soccer Academy Pirates 3, Grants Pass Youth Soccer Club Rebels White 2; Rogue Valley Timbers 02B Red 4, Mad River United Rangers 0.

U11 (9v9) SIERRA — Brookings United Tigersharks 2, Umpqua United Soccer Club Force (Tenmile) 1; Ashland Soccer Club Shockwave 4, Table Rock Soccer Club Lightning 1; North State Soccer Club Warriors 02 (Redding, Calif.) 6, Brookings United Tigersharks 2; Umpqua United Soccer Club Force 4, Ashland Soccer Club Shockwave 2; North State Soccer Club Warriors 02 5, Table Rock Soccer Club Lightning 0.

U10 (8v8) BRACKET A — Spanish Springs Soccer Club Jaguars 04 (Sparks, Nev.) 7, Rogue Valley Timbers 03B Red 1; Grants Pass Youth Soccer Club Vortex Blue 2, GCU Young Rebels (Medford) 1; Rogue Valley Timbers 03B Red 2, GCU Young Rebels 1; Spanish Springs Soccer Club Jaguars 04 8, Grants Pass Youth Soccer Club Vortex Blue 0.

U10 (8v8) BRACKET B — Mad River United Rebellion (Westhaven. Calif.) 7, Rogue Valley Timbers 03B White 0; UR United (Medford) 7, Grants Pass Youth Soccer Club Vortex White 0; Mad River Rebellion 8, Grants Pass Youth Soccer Club Vortex White 0; Rogue Valley Timbers 03B White 4, Table Rock Soccer Club Storm 2; UR United 5, Table Rock Soccer Club Storm 0.

GIRLS

U19 BRACKET A — BSC Portland 96G 7, Tsunami 1; Rogue Valley Timbers 95G Red 5, Southern Oregon Soccer Academy United (Phoenix) 0; BSC Portland 96G Black 1, Rogue Valley Timbers 95G Red 0; Tsunami 1, Southern Oregon Soccer Academy United 0.

U19 BRACKET B — Southern Oregon Soccer Academy Venom 2, Rogue Valley Timbers White 0; AC Samoa Intensity (Eureka) 3, Southside (Eugene) 1; Southern Oregon Soccer Academy Venom 1, AC Samoa Intensity 0; Rogue Valley Timbers White 1, Southside 0.

U16-U17 — Storm (Williams, Calif.) 0, Ashland Supernova 0; Rogue Valley Timbers 97G 3, BSC Portland 97G Black 1; Storm 1, Rogue Valley Timbers 97G Red 0; Ashland Soccer Club Supernova U17 1, BSC Portland 97G Black 1.

U15-U17 — North State Soccer MissFit Fusion (Redding, Calif.) 1, Team Impact G98 White West 0; Rogue Valley Timbers HS Velocity 0; Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 98 (Sparks, Nev.) 3, Rogue Valley Timbers HS Velocity 2; Chilipeppers (Reno, Nev.) 3, Rush Blackout (Bend) 0; Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 99 0, Team Impact G98 White West 0; North State Soccer MissFit Fusion 1, Chilipeppers 0; Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 98 2, Rush Blackout 1; Rogue Valley Timbers HS Velocity 3, Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 99 2.

U14 Bracket A — Ashland Soccer Club Tempest 1, Rogue Valley Timbers 99G Breakthrough 0; Livermore (Calif.) Fusion SC 99G Maroon 4, Rush Steelheaders (Bend) 0; Livermore Fusion SC 99G Maroon 2, Rogue Valley Timbers 99G Breakthrough 0; Ashland Soccer Club Tempest 2, Rush Steelheaders 0.

U14 Bracket B — FC Portland White 7, Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 00 (Sparks, Nev.) 0; Rogue Valley Timbers 99G Velocity 4, North State Soccer MissFits Valkyrie (Redding, Calif.) 1; Grants Pass Youth Soccer Club Strikerz 1, FC Portland White 99G 1; North State Soccer MissFits Valkyrie 1, Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 0.

U13 Bracket A — Rogue Valley Timbers G00 4, Ashland Soccer Club Fury 00G 0; AC Samoa (Arcata, Calif.) 2, Azul FC Chelsea (Dayton) 1; Azul FC Chelsea 1, Ashland Soccer Club Fury 00G 1; Rogue Valley Timbers G00 Red 3, AC Samoa 00 1.

U13 BRACKET B — Eugene Timbers Sol Black 2, Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 01 1; North State Soccer Renegades (Redding, Calif.) 1, Rogue Valley Timbers G00 White 0; Grants Pass Youth Soccer Crush 2, Eugene Timbers Sol Black 0; Rogue Valley Timbers G00 White 1, Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 01 0; Crush 3, Renegades 0.

U12 CASCADE — Rogue Valley Timbers 01G Red 1, CASA Boca 01 Bravehearts (Sacramento, Calif.) 0; Livermore Fusion 01G Maroon 4, Woodland Soccer Club Fire (Yuba City, Calif.) 01 0; Livermore Fusion 01G Maroon 3, Rogue Valley Timbers 01G Red 0; Pelada Football Academy Irish United 2, Woodland Soccer Club Fire 1; CASA Boca 01 Bravehearts 2, Pelada Football Academy Irish United 2.

U12 SISKIYOU — Grants Pass Youth Soccer Club Bulldogs 3, Basin United Rage (Klamath Falls) 0; Sagebrush Soccer Club Freedom Soccer (Sparks, Nev.) 0, Great Basin Intensity (Sparks, Nev.) 0; Grants Pass Youth Soccer Club Bulldogs 2, North State Soccer MissFits Phoenix (Redding, Calif.) 0; Sagebrush Soccer Club Freedom Soccer 5, Basin United Rage 0; Great Basin Intensity 1, North State Soccer MissFits Phoenix 1.

U12 SIERRA — Clackamas United Eruption 1, Crossfire Oregon Lake Oswego Mayhem 0; Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 02 5, Rogue Valley Timbers G01 White 0; Rogue Valley Timbers G01 White 7, Crossfire Oregon Lake Oswego Mayhem 0; North State Soccer MissFits Lava 02 (Redding, Calif.) 4, Clackamas United Eruption 1; Spanish Springs Soccer Club Lady Jaguars 4, North State Soccer MissFits Lava 02 1.

U11 (9v9) CASCADE — Rogue Valley Timbers Red 4, Ashland Soccer Club Supernova 2; Spanish Springs Soccer Club U11 Lady Jaguars 2, Rogue Valley Timbers Red 1; WAFC Rain (Woodburn) 4, Baldy's Blaze (Bend) 1; Spanish Springs Soccer Club U11 Lady Jaguars 1, Baldy's Blaze 0; Ashland Soccer Club Supernova 1, WAFC Rain 1.

U11 (9v9) SISKIYOU — Ashland Soccer Club Spirit 2, Grants Pass Youth Soccer Club Blazers Blue 0; Reno Breakers (Reno, Nev.) 1, Rogue Valley Timbers Black 0; Reno Breakers 2, Grants Pass Youth Soccer Club Blazers Blue 0; AC Samoa O2 (Eureka, Calif.) 4, Rogue Valley Timbers Black 0; AC Samoa 02 4, Ashland Soccer Club Spirit 0.

U11 (9v9) SIERRA — South Lake Tahoe Storm (South Lake Tahoe, Calif.) 2, Rogue Valley Timbers White 1; Grants Pass Youth Soccer Club Blazers White 4, Fall Creek Rockets (Fall Creek, Calif.) 0; South Lake Tahoe Storm 1, Table Rock Soccer Club Wildcats 1; Table Rock Soccer Club Wildcats 4, Grants Pass Youth Soccer Club Blazers White 2; Rogue Valley Timbers White 8, Fall Creek Rockets 1.

U10 (8v8) BRACKET A — Rogue Valley Timbers 03G Red 1, Ashland Soccer Club Sparks 1; Reno Breakers (Reno, Nev.) 4, AC Samoa Tens (Eureka, Calif.) 0; AC Samoa Tens 4, Ashland Soccer Club Sparks 1; Reno Breakers 8, Rogue Valley Timbers 03G Red 0.

U10 (8v8) BRACKET B — Rogue Valley Timbers 03G White 3, North State Soccer Mayhem (Reddingm Calif.) 1; Grants Pass Youth Soccer Club Thunder 3, Spanish Springs Soccer Club U10 Lady Jaguars 04 2; Spanish Springs Soccer Club U10 Lady Jaguars 2, Rogue Valley Timbers 03G White 1; North State Soccer Mayhem 6, Grants Pass Youth Soccer Club Thunder 2.

Goalie Wars Winners

BOYS

U10 — Ronan Hodge, Grants Pass Youth Soccer Club Vortex White

U11 — Dane Winslow, Livermore

U12 — Syklar Allen, Table Rock Soccer Club

U13 — Gio Manzo, Woodburn FC

U14 — Levi Kuhlman, Rogue Valley Timbers

U15 — Simon Cruz, Humboldt United

U16-U19 — Jonathan Ruiz, Corning Aztecas

GIRLS

U10 — Nikkia Pillig, Rogue Valley Timbers

U11 — Kristina Warchol, Rockets

U12 — Jazzlyn Ruis, Rogue Valley Timbers

U13 — Alex Crane, Rogue Valley Timbers

U14 — Berkley Skuratowicz, Ashland Soccer Club

U15-U16 — Gretchen Berkley, Rogue Valley Timbers

U17-U19 — Renae Rivero, Rogue Valley Timbers