fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

Through Aug. 1

MEN — Chuck Hinks 273-221-696, Rob Scott 245-225-225-695, Tony Korth 234-248-685, Dave Wooley 226-244-681, Brett Brickey 220-266-679, Damon Cochran 243-243-675, Scott Anderson 252-673, Jared Pruitt 247-226-662, Matt Grove 224-244-648, TJ Wiedrich 236-647, Jan Davies 235-221-645, Dave Wooley 257-643, Kyle Summey 221-223-638, Brett Brickey 250-632, Bill Weekley 238-631, Greg Hafner 245-624, Brad Merritt 234-618, Nick Brickey 235-612. Games: Adam Korth 246, Rick Sanchez 231, William Travis 221.

WOMEN — Peggy Marchant 210-555, Heather McKenzie 544, Michelle Lunsford 542, Whitney James 524, Betty Siemers 508.

SENIORS

MEN — Johnny Prestage, SR 223-197-594, Johnny Prestage, JR 199-205-578, Chet Faurholt 186-214-548, James Buckley 203-525, Tom Dallas 192-521, Paul Jacobson 506.

WOMEN — Cindy Doran 472, Diane Harper 190.

ROXY JR/ADULT

JUNIORS — Corrisa Weekley 206-193-578, Braydon Brooks 197-529, Jeremiah Boatwright 192-162-505, Aidan Cool 179, Branden Boatwright 172-158.

ADULTS — Bill Weekley 220-251-674, Billy Cordell 615.

ROXY JR TRIOS — Braeden Drake 193-188-550, Jared Colvin 94-101-273, Branden Boatwright 201-168, Darren Babcock 168-159, Jacob McClure 120.

NO-TAP TRIOS

MEN — Mitch Babcock 290-280-778, Troy Miles 268-246-730, Justin Gunn 244-252-698, William Travis 264-667, Eric Jackson 265-660, Brett Hays 244-655, Mike Knudsen 225-638, Vic Garrison 221.

WOMEN — Donna McMann 220, Bobbie LeBlanc 211, Vanessa Hopf 209-200.

At Lava Lanes

Through Aug. 2

MEN — Kevin Henley 298-719; Mark Holden 276-699; Jary Kapus 241-689; Dan Gibson 238-679; Jeff Pottruff 262-675; John Prestage Sr. 266-674; Adam Southard 235-673; Sam Scarbrough 247-673; Gary Hudnall 236-659; Doug Townsend 246-654; Mitch Rowan 22-649; Eric Lierman 219-644; Jim Goode 230-621; Larry Scarbrough 237-618; Doug Guches 232-617; Rick Jones 235-611; Matt Harris 245-609; Duane Mclean 216-600; Logan Mobley 245; Garrett Steely 236; Jeremy Sarabia 231; Phil Wall 228; Eric Bray 225; Clint Valiquette 223; Jeff Mullin 223.

WOMEN — Mony Bristow 265-672; Jodi Bell 213-612; Amber Giuliani 242-606; April Rose 213-600; Holly Rutigliano 201-588; Jessica Gallop 201-546.

SENIOR MEN — Les Nimmo Jr. 244-707; Steve Coley 243-678; Bruce Snook 223-642; Bill Haars 215-618; Art Ball 226-613; Doug Vader 237; Al Rossi 207.

Lava Lanes Match Club

MEN — Clay Walker 229; Bruce Snook 223; Gary Hudnal 222; Jim Goode 220; Mark Holden 211; Lee Evans 206; Jim Guches 200.

WOMEN — Rita Hildreth 209-549; Marilyn Wilson 199; Judy Winkler 181.

Cheerleading

National Cheerleaders

Association Camp

Phoenix High School at

the University of Oregon in Eugene

July 14-17

TEAM AWARDS — Stunt S.A.F.E. Award, Four Spirit Sticks; Plaque for team spirit, unity and leadership; Two Excellent Ribbons; Two Superior Ribbons; Game Time Top Team Trophy.

LEADERSHIP PINS — Angel Teeple, junior; Maegan Farley, freshman.

ALL-AMERICAN NOMINEES — Daisy Meraz, junior; Maegan Farley, freshman.

ALL-AMERICAN TEAM — Maegan Farley, freshman.

Golf

Quail Point GC

Senior Men’s Club

Four-Man Scramble Format

July 30

RESULTS — 1, Earl Norgard, Bill Silfvast, Stan Luther, Bill Carhart, 29; 2, John Bjorkholm, Sid Field, Ken Kelley, Bob Rosendahl, 30.6; 3, Ernie Huenemeyer, Pete Funch, Bob Plattner, Carl Schneiderman, 30.6.

K.P. — No. 7, Tom Chambers, Earl Norgard.

Ladies Club

Three-Blind Mice Format

July 31

FLIGHT A

GROSS — 1, Becky Hyde, 40; 2, Barbara Field, 42.

NET — 1, Val Rhodes, 33; 2, Cynthia Dolan, 34.

FLIGHT B

GROSS — 1, Elaine Wells, 41; 2, Polly Holland, 43.

NET — 1, Carol Jacobs, 33; 2, Pat Seggelink, 34.

Laurel Hill GC

Ladies Golf Club

Most Putts on No. 6 Format

July 28

FLIGHT A — 1, Jean Nelson.

FLIGHT B — 1, Elsie Marshall; 2, Carolyn York.

FLIGHT C — 1, Toni Defty; 2, Christie L’Heureux; 3, Claudia Hardgraves.

FLIGHT D — 1, Kelly Donley.

K.P. — Agnes Marshall.

CHIP IN — Toni Defty.

Men’s Club

Best Ball Format

July 30

BEST BALL TEAM — 1, Lou Thompson-Bob Stoner, 33.

GROSS — 1 (tie), Martin Guillen, Lou Thompson, 35.

K.P. — No. 2, Martin Guillen. No. 3, Ed Irvine. No. 5, Lou Thompson.

Oak Knoll GC

Women’s Association

Trouble Format

(Players Try to Stay Out of “Trouble”)

July 29

RESULTS — 1 (tie), Carol Richards, Kathy Rishel, 4 penalty points; 3 (tie), Kathy Bates, Helene Archer, 5 penalty points.

FEWEST PUTTS — 1, Anne McCollom, 28; 2, Lois Shafer, 32; 3, Kathy Rishel, 34.

Stewart Meadows GC

Lady Niner

Thorns and Roses Format

July 29

GROSS — 1, Joani Bristol; 2, Donna Clement; 3, Georgene Van Orsow; 4, Jody Larson.

NET — 1, Suzanne Rotz; 2, Delma Kortt; 3, Durfee Bedsole; 4, Cecelia Rayburn.

PUTT POT WINNER — Donna Clement.

Twilight League

Week 12

Three-Net Best Ball Format

July 29

RESULTS — 1, Allied Building Products (Jim Hoffman, Stacy Dunn, Brian Mosier, Bob Wood), 87; 2, Tom’s Bronco Parts (Scott Cuthbertson, Tom Wimmer, Daryl Hung, Tom Bolar), 91; 3, True Lies (Dave Mooers, Brad McBee, Jim Botsford, Gene Taylor), 93; 4, Stewart Meadows (Mike Serrano, Kelly Green, Al Hartwell, John Scott), 93; 5, Work Appraisal (Bob Storm, Brian Carr, Andy Pace, Steve Work), 95.

SKINS — No. 5, Kelly Green. No. 8, Jim Hoffman.

TEAM STANDINGS — 1, Stewart Meadows, 26; 2, Tom’s Bronco Parts, 21.33; 3, True Lies, 18.93; 4, Jahnke Heating, 16.1; 5, S & B James, 16; 6, Allied Building Products, 14.6; 7, B.B.S., 14; 8, Locked In, 11; 9m Cascade Athletic, 9.5; 10, Final Final, 7.43; 11 (tie), KOGAP, Bogey Brothers, 5.33; 13, Drive M Deep, 4.6; 14 (tie), A.P.I. Plumbing, Work Appraisal, 4; 16, Medford Mattress, 1.8.

Centennial GC

Rose Club

Random Four Hole Best Score Format

GROSS — 1, Kathy Pauck, 19; 2, Kay Breithaupt, 21.

NET — 1, Connie Howard, 15; 2, Georgia Vukovich, 16.

K.P. — Kay Breithaupt, Leslie Gainey, Kathy Pauck, Deanna St. Martin.

Stone Ridge GC

Church League

Week 17

July 31

GROSS — 1, Butte Creek, 56; 2, C.P. Assembly, 57; 3, Table Rock Fellowship No. 2, 57; 4, Community Bible No. 1, 60; 5, Medford Adventist No. 1, 61; 6, St. John No. 2, 61; 7, Hope Christian, 65; 8, Community Bible No. 2, 68; 9, First Presbyterian, 73.

NET — 1, Rogeu Valley Christian, 35; 2, Grace Lutheran (Red), 36.5; 3, St. Peter, 36.5; 4, Eagle Point, 37; 5, Grace Lutheran (White), 37; 6, Medford Adventist No. 2, 37.5; 7, Bethel No. 1, 39.5; 8, Table Rock Fellowship No. 1, 45; 9, St. John No. 1, 46.

K.P. — No. 2, Richard Robinson. No. 7, Alan Broyles.

Eagle Point GC

Four-Man Orange Ball Plus-3 Scramble Format

Aug. 4

FLIGHT A

GROSS — 1, Howard, Todd, Clayton, Rautenberg, 137; 2, Foulon, Grove, Stinchcomb, Fitzsimmons, 138.

NET — 1, Decker, Watson, Schuh, Simpson, 121.4; 2, Hyden, Lemmerman, Cockrum, Hussell, 128.

FLIGHT B

GROSS — 1, Collier, Chance, Evans, Posdesta, 150; 2, Medaris, Marsango, Carmassi, Miller, 154.

NET — 1, Boyd Pringle, Robinson, Sayler, 128; 2, Hargrove, Wheeler, Brittain, Fowler, 132.4.

FLIGHT C

GROSS — 1, Endicott, Moyer, Farkas, Nallia, 149; 2, Becker, Mayfield, Wood, Allen, 156.

NET — 1, Brick, Nabozny, Hamilton, Swain, 123.4; 2, Bennett, R. Smith, Trautman, L. Smith, 126.4.

FLIGHT D

GROSS — 1, Dinwiddie, Norquist, Dowdy, Armstrong, 161; 2, McShane, Miller, Alt, 162.

NET — 1, Schwagerl, Pepper, Semoni, Lawson, 127; 2, Gardner, Thompson, Ryerson, Williams, 128.6.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Wood, Reed. No. 8, Poncia, R. Smith. No. 13, Courtney, Nakamura. No. 15, S. Smith, Nakamura.