fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

BOWLING

Local Highlights

At Lava Lanes

Sept. 7

MEN: Kevin Henley 276-789; Greg Haffner 280-753; Adam Southard 249-743; Dan Gibson 249-734; Jared Pruitt 289-726; Robert Gibson 269-721; Scott Anderson 265-712; Kevin Henley 298-710; Scott Helstowski 249-709; Mike Henderson 253-706; Dj Snopl 248-705; Gary Hudnall 247-705; Frank Kula 257-705; Tyler Ellis 257-696; Adam Southard 248-691; Rob Scott 243-690; Steven Benston 257-686; Q Nichols 245-683; Scott Helstowski 289-681; Scott Anderson 246-673; Mike Henderson 230-672; Bruce Snook 231-671; Jared Pruitt 241-671; Neal Roberts 225-666; Andrew Moore 223-665; Brett Hays 279-662; Bryan Hawkins 269-661; Brady Rennick 232-660; Jary Kapus 246-659; Dan Gibson 234-658; Mike Kringelbach 235-657; Mark Holden 245-655; Zach Henley 234-654; Rod Ruthstrom 247-651; Ron Norris 236-648; Trevor Nave 249-647; Jeff Pottruff 223-646; Tim Burg 216-645; Jary Kapus 246-644; Larry Rux 244-640; Chuck Hinks 238-638; Mike Kringelbach 232-634; Dave Wooley 233-633; Jason McCleary 222-633; Tom Cook 238-632; Bob Peterson 224-630; Tim Magerle 258-630; Dennis Lindquist 245-627; Dj Snopl 236-626; Karl Blust 234-626; Mike Champoin 221-626; Rob Scott 239-624; Larry Rux 231-623; Shasta Bateman 236-623;Jim Brockbank 225-620; Brian Sendelbach 224-618; Robert Slayton 223-618; Dan Stinnett 224-617; Sam Coulter 230-616; Rick Imhausen ll 237-616; Eric Baker 214-613; Leon Fogle 223-607; Greg Vinyard 207-606; Mike Rock 234-604; Steve Benston234-603; Fred Estabrook 253; Leon Fogle 246; Ozzie Brockbank 237;Dan Vogt 236; Brian Mosier 235; Mitch Rowna 234; Bobby Pearce 233; Jeremy Milburn 232; Steve Wilkins 229; Duane McLean 224; Larry Rose 223; Pat Moore 222; Ron Seymour 221; Ollie Fernandez 221.

WOMEN: Brenda Stinnett 246-685; Whitney James 256-684; Holly Rutigliano 236-654; Jodi Bell 215-637; Heather Mckenize 228-632; Jessica Gallop 259-602; Christy Helstowski 205-556; Val Wilson 203-555; Marilyn Wilson 196-539; Crystal Tratz 196-535; Barb Henderson 194-532; Susan Millette 212-522; Janet Prince 203.

SENIORS

MEN: Leighton Edge 258-737; Neal Roberts 290-729; Chuck Eilenberger 279-717; Bruce Snook 223-675; Neal Roberts 259-675; Dennis Lindquist 223-667;Bruce Snook 244-662; Chuck Eilenberger 232-654; Jerome Lee 237-648; Lynn Caughey 249-642; Bob Prest 226-633; Ed Lee 226-630; Darrell Cordonier 214-620; Terry Nickerson 216-617; Reese Walker 254-615; Darrell Cordonier 201-603; Euel Rutledge 224-603; Mike Madden 210-599; Steven Podesta 222-597; Cleon Botsford 222-587; Roger VanBuskirk 211-586; Jim Shreeve 202-585; Reese Walker 243-582; Dennis Lindquist 232; Darrell Blore 224; John Counts 224; Lee Evans 223; Larry VanAusdall 219; Al Hartwell 212; Ken Myres 211; Bill Maxwell Jr. 210; Bill Tucker 205; Ken Bailey Sr. 205; Bill Irwin 204; Art Ball 202; Clovis Glass 201; Jim Goode 201.

WOMEN: Joan Grimes 204-612; Pattie Cochran 207-595; Marilyn Wilson 205-580; Betty Havira 213-573; Barbara Pace 211-567; Joan Grimes 209-562; Nina Lee 191-562; Barbara Pace 194-527; Jan Chambers 224; Shannon Fisher 205; Karen Eilenberger 193; Rea Forbes 193; Karen Eilenberger 191; Janet Prince 185; Dody Talbott 182.

Lava Lanes Match Club

MEN: Randy Pace 246-662; Leon Fogle 241-610; Neal Roberts 233; Phil Clouse 212; Clay Winkler 203;

WOMEN: Annie Grayson 184.

At Roxy Ann Lanes

MEN: Rick Imhausen III 257-657, Rick Imhausen 234-633, Don Gregg 628. Games: David Bromagem 232, Bill Weekley 225, Jake Donis 224, Jason Seidel 222.

WOMEN: Heather Miller 213-535, Shannon Armour 223-525, Peggy Marchant 200-510, Peggy Marchant 548, Jan Chambers 527, Toni Williams 526, Crystal Armstead 522, Linda Fait 514, Evelyn Oden 509.

SENIORS

MEN: Joel Morrison 204-191-549, Johnny Prestage, JR 186-190-547, Jim Irwin 209-538, Larry Winebrenner 197-191-525, Bill Evans 184-186-515, Cliff Rasmussen 183-505, Victor Wigginton 182-185-504, Dennis Warrender 191-501, Don Servis 190-501, Ron Roberson 510.

Games: George Beldi 208, Jerry Thompson 203.

WOMEN: Diane Harper 177, Louise LaFoya 171.

FOOTBALL

Rogue Valley Pop Warner

Junior Pee Wee (Fourth Grade)

Upper Rogue Eagles 1-0

Medford Panthers 1-0

P.A.T. Bears 1-0

Medford Tornado 0-1

Central Point Comets 0-1

Grants Pass Warriors 0-1

Pee Wee (Fifth Grade)

Medford Renegades 1-0

Medford Panthers 1-0

Central Point Comets 1-0

Upper Rogue Eagles 0-1

P.A.T. Patriots 0-1

Upper Rogue Blue Eagles 0-1

Junior Midget (Sixth Grade)

Medford Raiders 1-0

Medford Panthers 1-0

Grants Pass Warriors 1-0

Central Point Comets 0-1

Upper Rogue Eagles 0-1

Central Point White Comets 0-1

 GOLF

Holes-in-One

Jeff Hamm, Quail Point Golf Course, No. 4, 3-hybrid.

Lennon Pierce, Quail Point Golf Course, No. 4, pitching wedge.

Quail Point GC

Senior Ladies Club

Championship

Sept. 4

ROUND ONE

FLIGHT A

GROSS: 1, Laurie Fox, 52; 2, Jody Larson, 53.

NET: 1, Kathy Nabozny, 38; 2, Bobbie Middaugh, 41.

FLIGHT B

GROSS: 1, Pat Popow, 52; 2, Cynthia Dolan, 54.

NET: 1, Polly Holland, 33; 2, Elaine Wells, 35.

FLIGHT C

GROSS: 1, Dee St. Martin, 57; 2, Sally Watts, 64.

NET: 1, Pat Seggelink, 36; 2, Margaret Taylor, 43.

FEWEST PUTTS: 1, Cynthia Dolan, 15

CHIP-IN: Pat Popow.

Senior Men’s Club

Mixed Medal (Fewest Putts) Format

Sept. 3

FEWEST PUTTS: 1, White Tee Players, 14; 2, Gold Tee Players, 15.

WHITE TEE: 1, Ernie Huenemeyer, 33; 2, Tom Haas, 34; 3, Don Bolles, 34; 4, Paul Schurman, 35; 5, Mike Heverly, 36; 6, Earl Norgard, 37; 7, Jerry Todd, 38; 8, Alan Bushell, 38; 9, Gene Ritter, 41; 10, Jack Rittenhouse, 44; 11, Carl Schneiderman, 45; 12, Don Ogren, 45; 13, Bill Johnson, 46.

GOLD TEE: 1, Ken Kelley, 30; 2, Bob Rosendahl, 31; 3, Tom Chambers, 31; 4, Don Jessup, 33; 5, Bob Boeke, 33; 6, Dick Entorf, 34; 7, Dick Fowler, 35; 8, Damon Simpson, 37; 9, Jack Hafner, 38; 10, Stan Luther, 39; 11, John Gerling, 42; 12, Dick Henselman, 42; 13, Larry Shirk, 42; 14, Howard Wagner, 42; 15, Peter Funch, 43.

FEWEST PUTTS

WHITE TEE: 1, Tom Haas, 13.

GOLD TEE: 1, Bob Boeke, 14.

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results

Beat Your Handicap Format

Sept. 2

WINNERS — Carol Balone, Joani Bristol, Sharon Dillingham, Linda Forrette, Delma Kortt, Jody Larson, Pat Popow, Deanna St. Martin, Dee St. Martin, Georgene Van Orsow

K.P.: Carol Balone.

Men’s Club

Four-Man Scramble Format

Sept. 6

GROSS: 1, Brian Champion, Ed Colin, Pat Smullen, Steve Walley, 57; 2, Ken Gentry, Brian Edwards, John Robinson, Arn Wihtol, 61; 3 (tie), Ken Carr, Tony Kell, Steve Lehnhardt, Dave Nelson Jr. tied Carl Loar, Mike Moylan, Steve Hurt, Jim Shannon, 63.

NET: 1, Bruce Irwin, Jeff Irwin, Norm Renner, Jerry Severson, 49; 2, Jerry Benfield, Matt Deschamps, Jerry Niedermeyer, Keith Pearson, 50.4; 3, Chris Livingston, Wayne Rohde, Mike Serrano, Caleb Thoele, 50.8.

K.P.: No. 5, Franklin Corbin. No. 7, Phil Beaber.

LTGA

Three Blind Mice Format

Sept. 3

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Belinda Robbins, 24; 2. Pam Holzwarth, 30.

NET: 1, Vicki Maddox, 18.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Liz McGiffin, 31; 2, Valerie Cornett, 33; 3, Marlene Greeny, 33.

NET: 1, Dana Didericksen, 14; 2, Ree Ayers, 17.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Lori Quiel, 32; 2, Linda Dunlevy, 35; 3, Jeanne Rasmussen, 36.

NET: 1, De Rider, 15; 2, Beth Capsey, 16.

LONG DRIVE: Belinda Robbins, Carol Glud, Linda Dunlevy.

K.P.: Vicki Maddox, Shelley Haught, Lori Quiel.

FEWEST PUTTS: 1, Vicki Maddox, 14; 2, Val Cornett, 12; 3, Jeanne Rasmussen, 15.

Stone Ridge GC

Mixed Doubles Scramble Format

Sept. 7

GROSS: 1, Dave Rush-Scharon Rush, 35; 2, Scott Lusk-Debbie Lusk, 36; 3, Bob Mayfield-Judy Mayfield, 37.

NET: 1, Chris Avgeris-Flora Avgeris; 2, Randy Becker-Bobbi Becker; 3, Allen McComb-Irene Long.

K.P.: No. 2, Jim Zentgraf, Andy Gough.

LONG DRIVE: No. 5, Monte Izatt, Sharon Rush.

Oak Knoll GC

Women’s Golf

Club Championship

Aug. 19 and Aug. 26

CHAMPIONSHIP FLIGHT: 1, Dianne Ouelette; 2, Kathy Bates.

SECOND FLIGHT: 1, Helene Archer; 2, Susan Fernlund.

OKWGA 18-Hole Club Championship

CLUB CHAMPION/MEDALIST: Dianne Ouellet.

FIRST FLIGHT

NET: 1, Kathy Bates.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Helene Archer.

NET: 1, Susan Fernlund.

Laurel Hill GC

Ladies Golf Club

Sept. 8

LONGEST DRIVE: No. 8, Ellen Calkins, Jan Bettenburg, Kelly Donley.

CHIP-INS: No. 3, Toni Defty. No. 5, Velma Bailey.

K.P.: Velma Bailey.

Oak Knoll GC

One-Man Scramble Format

Sept. 6

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, 62 Gary Small, 62; 1, Nick Krohn, 64; 1, Claude Akins, 64.

NET: 1, Mike Morrison, 59; 2, Jim Hatton, 62; 3, Doug Green, 67.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Mike Morris, 68; 2, Tony Parent, 73; 3, Tom Winmill, 74.

NET: 1, Pete Zukis, 63; 2, Chris Stark, 65; 3, Max Facey, 67.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Kyle Wright, 77; 2, John Anton, 77; 3, Dan Catropa, 78.

NET: 1, Paul Finwall, 61; 2, John Wurfl, 67.

K.P.: No. 2, Nick Krohn, 0-7 hcp.; Charles Hunt, 8-up hcp.

LONG PUTT: No. 15, Nick Krohn, 0-7 hcp.; David Sherman, 8-up hcp.

SOCCER

Southern Oregon Classic League

Sept. 6-7

GIRLS SISKIYOU/CASCADE

GPYSC Blazers 2, UUSC G-Force 0

RV Timbers 00G White 3, BUSC Pride 1

RV Timbers 02G White 2, TRSC Wildcats 1

BUSC Yankees 2, RV Timbers 01G White 0

ASC Ruckus 01G 5, UUSC G-Force 0

RV Timbers 01G White 2, ASC Fury 00G 0

BOYS SISKIYOU/CASCADE

TRSC Thunder 7, BUSC Adrenaline White 2

UUSC Rangers 3 GPYSC Arsenal 0

RV Timbers 02B White 0, GPYSC Rebels White 0

GPYSC Rapids 2, UUSC Fusion 1

ASC United 7, BUSC Adrenaline Green 3

UUSC Force 1, GPYSC Rebels Blue 0

RV Timbers 00B White 3, BUSC Adrenaline White 1

UUSC Rangers 2, ASC United 2

TRSC Thunder 5, GPYSC Rapids 1

UUSC Fusion 1, RV Timbers 02B White 1