fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

AUTO RACING

SISKIYOU SPORTS CAR CLUB OF SOUTHERN OREGON

At Jackson County Sports Park in White City

July 19

AUTOCROSS (TOP 10): 1, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 50.032; 2, Dave Kipperman, Roseburg, '10 Locost, 50.248; 3, Jim Cox, Medford, '00 CSR, 51.386; 4, Larry Nelson, Grants Pass, '10 Bruner Stalker, 51.623; 5, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Corvette Z06, 51.698; 6, Brenda Brock, Winston, '10 Locost, 53.196; 7, Bill Abernethy, Central Point, '99 Mitsu Eclipse, 54.022; 8, Morgan Smith, Bend, '72 Datsun 240Z, 54.352; 9. Jared Haaland, Medford, '07 Ford Mustang, 54.468; 10, Paul Fritze, Arcata, Calif., '93 Honda Civic, 55.161.

BOWLING

LAVA LANES

July 26

MEN: Brett Brickey258-696, Ron Seymour 266-681, Jason McCleary 246-681, Dan Gibson 258-675, Adam Southard 239-670, Adam Southard 259-666, Larry Rux 246-666, Jeff Pottruff 267-657, Dan Johnson 244-653, Jary Kapus 232-647, Mark Bell 225-644, Matt Eilenberger 223-626, Jon Magerle 224-624, Nick Brickey 231-611, Dan Gibson 232-608, Rob Daniels 256, Jim Blower 237, Jeremy Kekacs 236, Jason Widener 236, Steve Rennick 226, John Counts 225, Gary Hudnall 224.

WOMEN: Jodi Bell 265-646, Amber Giuliani 245-629, Jessica Gallop 233-624, April Rose 210-607, Jodi Bell 227-588, Karah Waldeyer 215-579, Holly Rutigliano 208-577, Shawnna Meyer 201.

SENIORS

MEN: Bruce Snook 268-680, Bill Haars 254-659, Lee Evans 221-594, Ed Abrao 235, Art Ball 225, Ken Myres 205, Les Nimmo 202, Cleon Botsford 200.

WOMEN: Karleen Grigsby 198-547, Jan Chambers 185.

COLA SPRITENS

BOYS: Austin Geyer 221-588, Allen Jennings 171-515.

LAVA LANES MATCH CLUB

MEN: Leon Fogle 246-663, Lee Evans 225, Randy Pace 224, Clay Winkler 212, Phil Clouse 208, Duane McLean 206, Leon Fogle 205

WOMEN: Barbara Pace 204, Becky Guches 179.

ROXY ANN LANES

MEN: Greg Hafner 279-246-265-790, Jan Davies 279-278-773, Ken Wilkinson 266-253-733, Jordan Ellis 279-235-692, Larry Rux 224-237-228-689, TJ Wiedrich 259-235-686, Steve Siemers 257-662, Jared Pruitt 248-662, Scott Anderson 223-258-662, Zach Knott 234-224-660, Dave Wooley 225-646, Bob Korth 220-622, Jake Donis 248-613, Larry James 226-600, Brett Hays 630, Joe Elo 602.

Games: Brett Hays 232, Brian Champion 226, Robert Hammer 226, Jeff Pruitt 225, Bill Weekley 225, Dustin Knight 224, Gene Bell 223, James Donis 223, Dan Vogt 222, Bryon Blocher 221, Mike Dulac 220.

WOMEN: Taylor Wilkinson 257-202-645, Whitney James 213-593, LeRae Milburn 201-203-581, Heather McKenzie 220-578, Linda Fait 238-567, Peggy Marchant 201-562, Peggy Marchant 564, Amanda Cain 523, Marlana Pruitt 519, KD Pritchett 500.

Games: Rachel Bryant 201.

SENIORS

MEN: Johnny Prestage, JR 193-202-198-593, Julio Villoria 219-513, Mike Owen 190.

WOMEN: Lucille Miller 176-173-504, Pat Ross 177.

ROXY JR/ADULT

JUNIORS: Matthew Algazy 200-513, Corrisa Weekly 186-511, Jeff Letendre 212-505, Darren Babcock 175-188-500, Wyatt Anderson 103-139-327, Jeremiah Boatwright 178, Joe Maxwell 175, Zuy Zimmerman 143, Jackson Fries 110.

ADULTS: Charlie Sanders 231-223-256-710, Joe Melton 262-220-688, Jake Donis 229-630, Lela Larkin 206-545, Jeff Travis 233.

ROXY JR TRIOS: Matthew Algazy 176-175-520, Jacob McClure 122-124-160-406, Alejandro Ramirez 162, Kaden Boatwright 147, Connor Greager 75.

NO-TAP TRIOS:

MEN: Anthony Wyatt 266-234-231-731, Zach Wyatt 300-725, Brett Hays 265-248-702, Troy Miles 243-270-690, Bill Fullenwider 233-655, Justin Snyder 265-243, Eric Jackson 256-252.

WOMEN: Peggy Marchant 257-264-690, Vanessa Hopf 211-209-602,Toni Williams 264, Bobbie LeBlanc 204, Linda Augustin 202, Suzi Miles 200.

GOLF

HOLES-IN-ONE

Sandra Hills, Eagle Point Golf Club, hole No. 8, 118 yards, 7-iron, July 21. Witnessed by Kay Breithaupt and Toby McLaughlin.

Jim Buck, Rogue Valley Country Club, hole No. 9, 7-iron, July 24. Witnessed by Howard Hunt, Bob Zoll, Bill Vaughn and Mike Hornbeck.

Gary Ward, Rogue Valley Country Club, hole No. 4, 9-iron, July 25. Witnessed by Sue Ward, Kathy Jones and Steve Jones.

BEAR CREEK GC

Parent/Junior Scramble Tournament

July 25

RESULTS: 1, Robert Burkett, Jason Burkett, Tyson Burkett, 28; 2, James Scott-Bianca Scott, 31; 3, Corrie Esquibel-Gabe Esquibel, 31; 4, Stu McClure-Sam McClure, 31; 5, Tom Hearon-Matt Hearon, 32; 6, Mario Reyes-Marissa Reyes, 36; 7, Jyll Abrams-Josiah Abrams, 40.

CENTENNIAL GC

Rose Club

Low Putts Format

July 23

FIRST FLIGHT: 1, Linda Johnson, 30; 2, Kathy Pauck, 30; 3, Casey Seltzer, 31.

SECOND FLIGHT: 1, Lorraine Zentgraf, 32; 2, Carol Bogedain, 35; 3, Cheryl Henneberry, 37.

K.P.: Judy Laws (two) and Sheila Anderson (two).

Tuesday Twilight League

July 21

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Jake Quast, 35; 2, MIke Snowden, 38; 3, Brian Hanson, 38; 4, Mark McUne, 40.

NET: 1, Paul Chitwood, 34; 2, Scott Thomas, 36; 3, Steve Tacy, 36; 4, Steve Fricano, 37.

K.P.: No. 14, Paul Chitwood. No. 17, Gary Caperna.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Andy McHugh, 41; 2, Gary Caperna, 41; 3, Wayne Schmacher, 42; 4, Gary Allen, 43.

NET: 1, Jeff Hogan, 34; 2, Davin Robertson, 36; 3, Craig Siebenlist, 36; 4, Ritch Massey, 37.

K.P.: No. 14, Andy McHugh. No. 17, Andy McHugh.

Thursday Twilight League

July 23

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, David Husel, 35; 2, Taylor Klemp, 37; 3, Casey Arden, 37.

NET: 1, Joe Mahar, 34; 2, Matt Grove, 36; 3, Ryan Paauwe, 36.

K.P.: No. 14, Dave Husel. No. 17, Dave Husel.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Denny Sweet, 39; 2, Jim Zentgraf, 39; 3, John Elbon, 42.

NET: 1, Michael Prohoroff, 31; 2, Larry Sharpe, 35; 3, Chris Wells, 36.

K.P.: No. 14, Jim Zentgraf. No. 17, Terry Coles.

QUAIL POINT GC

Ladies Golf Club

Ts & Fs Format

July 23

FIRST FLIGHT: 1, Becky Hyde, 12; 2, Jody Larson, 13; 3, Gladys Daugherty, 14.5.

SECOND FLIGHT: 1, Barbara Sturtevant, 12.5; 2, Judy Simpson, 13.5; 3, Dee St. Martin, 17.5.

THIRD FLIGHT: 1 (tie), Pat Seggelink, Elsie Williams, Carol Jacobs, 15.

FEWEST PUTTS: 1 (tie), Becky Hyde, Sally Watts, 15.

CHIP-INS: Sally Watts, Polly Holland.

Senior Men’s Golf Club

Medal Play Format

July 22

WHITE TEE: 1, Bill Vaughan, 31; 2, Earl Norgard; 3, Jim Quan, 33; 4, Jack Newins, 36; 5, Jerry Todd, 38.

GOLD TEE: 1, Jack Hafner, 26; 2, Jack Cooney, 29; 3, Larry Shirk, 30; 4, Bill Johnson, 31; 5, Damon Simpson, 33.

K.P.: No. 7, Bill Carhart, Bill Vaughan.

STEWART MEADOWS GC

Lady Niner Results

Rotation Elimination Format

July 21

TEAMS OF FOUR

GROSS: 1, Jody Larson, Joani Bristol, Jan Cady, Wanda Jones.

NET: 1, Jeanette Umscheid, Gail Fischer, Dana Didericksen, Durfee Bedsole.

TEAMS OF THREE

GROSS: 1, Cynthia Dolan, Anne Maloney, Mary Ann Carlson.

NET: 1, Peggy Peffley, Delma Kortt, Georgene Van Orsow.

PUTT POT WINNER: Dana Didericksen.

LTGA

Throw Out Two Format

July 22

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Kathy Pauck, 30; 2, Doreen Echols, 32.

NET: 1, Eileen Whitten, 20; 2, Jeanine Crutchfield, 21.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Lori Quiel, 34; 2, Dana Didericksen, 34; 3, Teri McArthur, 35.

NET: 1, Ree Ayres, 17; 2, Cheryl Dunham, 18; 3, Tobin Maclauchlan, 19.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Joan Pariani, 33; 2, Laureen Patterson, 41.

NET: 1, Kim Wolf, 17; 2, Delores Rider, 22.

LONG DRIVE: 1, Belinda Robbins; 2, Lori Quiel; 3, Laureen Patterson.

FEWEST PUTTS: 1, Vicki Maddox; 2, Patti Andries; 3, De Rider.

LTGA

July 15

Cha-Cha-Cha Format

GROSS: 1, Colleen Holbert, Belinda Robbins, Vicki Maddox, Patti Andries, 83; 2, Nancy Gish, Dana Didericksen, Jeanine Crutchfield, Cheryl Dunham, 91.

NET: 1, Pat Fields, Rita Thomas, Sharon Rogers, Beth Capsey, 55; 2, Laureen Patterson, De Hurst, Ree Ayres, Joan Pariani, 59.

LONG DRIVE: Sandy Hills, Dana Didericksen, Jeanne Rasmussen.

K.P.: Kathy Pauck, Teri McArthur, Jeanne Rasmussen.

FEWEST PUTTS: 1, Jeanette Graham 14; 2, Carol Bogedain, 15; 3, Jeanne Rasmussen, 16.

Twilight League

Week 13

Orange Ball Format

GROSS: 1, Pacific Capital (Jim Wise, Brian Adolph, Jim Botsford, Morgan Hawkins), 64.

NET: 1, Final Final (Wayne Williams, Mike Walker, John Walker, Dennis Pulliam), 58; 2, Home Docs (Dennis Poncia, Dustin Shipley, Gary Shipley, Mike Shipley), 61; 3, Stewart Meadows (Kelly Green, Mike Serrano, Al Hartwell, Mike Dalton), 61.

K.P.: No. 5, Dave Lefebvre. No. 7, John Silvers.

TEAM STANDINGS: 1, Final Final, 21.5; 2, True Lies, 21; 3, Drive M Deep, 18.5; 4 (tie), Superior Fencing, Home Docs, A.P.I Plumbing, 17.5; 7, KOGAP, 14.5; 8, Medford Mattress, 12.33; 9, S&B James, 11.83; 10, Stewart Meadows, 9.5; 11 (tie), Locked In, Bogey Brothers, 8; 13, Allied Building Products, 6; 14, Pacific Capital, 5.83; 15, Pier 21, 5.5; 16, Jahnke Heating, N/A.

LAUREL HILL GC

Best Ball Format

Men's Club

July 22

BEST BALL RESULTS: 1, Charlie Tucker-John Couch, 31.

GROSS: 1, Bruce Fauble-George Young, 33.

K.P.: No. 2, John Arruda. No. 3, George Young. No. 4, John Couch.

OAK KNOLL GC

OKWGA

Blind Partner Format

July 21

RESULTS: 1, Kathy Bates-Lois Shafer; 2, Sonja Dedrick-Dianne Ouellet; 3, Sonja Dedrick-Susan Fernlund.

FEWEST PUTTS: 1, Sonja Dedrick; 2, Sydney Embry; 3, Dianne Ouellet.

STONE RIDGE GC

Ferguson Tournament

Four-Person Scramble

July 23

RESULTS: 1, Brian Georgeson, David Georgeson, Jason Caplan, Luke Gerlitz, 59; 2, Rex Thomas, Chris Thomas, Jerome Silafau, Mike Miller, 59; 3, Steve Tavernier, Jason Palmer, Wes Huling, Bill McKenna, 60.

K.P.: No. 2, Dan Hammond. No. 17, Tanner Lawton.

LONG DRIVE: No. 5, Jason Palmer.

ACCURACY DRIVE: No. 14, Scott Kimball.

Senior Tour

Amigo Best Ball Format

July 22

FLIGHT A

GROSS: 1, Larry Butler, Dave Potter, Larry Lilze, George Berry, 133; 2, Stan Reiter, Steve Wood, Rick Langford, Alex Mann, 135; 3, Dave Rush, Guerin Fischer, Ken Gentry, John Robinson, 142.

NET: 1, John Demario, Bill Jordan, Mike Colllins, Mike Pepper, 112; 2, Rod Rumrey, Mike Hickey, Bob Kendrick, Walt Russell, 117; 3, Paul Bostic, Ed Borgnino, Dennis Gerke, Mark Plinneke, 117.

FLIGHT B

GROSS: 1, Don Wallace, Ed Olsen, Tim Tolman, Mike Walsh, 151; 2, Mike Eustis, Gene Squires, Dick Champion, Randy Cochran, 155; 3, Skip Bogenoff, Ray Hall, Dave Jones, Ralph Sauerwald, 159.

NET: 1, Clancy Renkoski, Wayne Bennett, Jerry Krueger, Randy Moyer, 109; 2, Steve Hills, Jerry Page, John Watson, Larry Walker, 115; 3, Don Mitchell, Dale Baker, Steve Ganong, Steve Buttolph, 117.

K.P.: No. 7, John Robinson, George Berry, Rod Hammer. No. 17, Matt Balzarini, Bruce Irwin.

Abby’s, Food-4-Less, Western Beverage and Bud Light Tournament

Four-Person Scramble Format

July 25

GROSS: 1, Unified (Mike Oden, Caleb Gwaltney, Brian Barry, Jay Carlson), 58; 2, Grass Roots MKGT (Rody Ouies, David Victor, Tim Willard, Darren Seaward), 59; 3, Western Beverage (Travis Laub, Todd Davis, Alex Park, Ryan Bauman), 61.

NET: 1, Umpqua (Marty Weaver, Steve Feldkamp, Steve Rolston, Jim Myrick), 48.5; 2, Tony’s Fine Foods (Fred Inlow, Tom Robbins, Leon Callahan, Harold Readye), 49.3; 3, Kraft Foods (Ron Carrigan, Mark Carrigan, Brandon Bennett, Dennis Stockton), 49.5.

K.P.: Darcy Pompa, Steve Reed, Travis Betterman.

LONG DRIVE: Mindy Yarnell, Darren Seaword, Randy Hagestrom.

K.P. OVER THE FIELD: Ronnie Clark.

EAGLE POINT GC

Four-Man 1-2-3 Waltz Format

July 27

FLIGHT A

GROSS: 1, Doss, Poncia, Overmyer, Gage, 128; 2, Buehler, Hyer, Wieland, Lemmerman, 135.

NET: 1, Foulon, Grove, McCracken, Fitzsimmons, 117; 2, Collier, Evans, Chance, Podesta, 118.

FLIGHT B

GROSS: 1, Kerth, Irwin, Darnell, Hartwell, 142; 2, Vairetta, Robinson, Tolar, Peeters, 144.

NET: 1, Primasing, Smith, Clayton, Leroy, 115; 2, Buschke, Reynolds, Harris, Tucker, 117.

FLIGHT C

GROSS: 1, Carlson, Bowman, Wolfe, Collins, 148; 2, Brekke, Tossie, Clark, Meyer, 149.

NET: 1, Dinwiddie, Delk, Armstrong, Lefever, 115; 2, Hoppe, Davidson, Nakamura, J.M. Hartman, 117.

FLIGHT D

GROSS: 1, Grove, Boyd, McLaughlin, Brown, 155; 2, Hines, McElmurry, Gottinger, Davies, 157.

NET: 1, Russell, Kendrick, Seltzer, Pedersen, 118; 2, Schwagerl, Pepper, Semoni, Frey, 118.

K.P.: No. 3, Jensen, Armstrong. No. 8, Gage, Irwin, McShane. No. 13, Sparks, Schmaltz, Smith. No. 15, Decker, Leroy, Smith.