fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

BOWLING

ROXY ANN LANES

Senior No-Tap Blind Draw Results

April 19

DOUBLES: 1, Jim Ballinger-Dee Faurhot, 1,625; 2, Ellie Christiansen-Joan Keeney, 1,599; 3, Gloria Simmerman-Lin Regester, 1,519; 4, Art Ball-Ginny Crockford, 1,511.

SINGLES

MEN: 1, Jim Buckley, 943; 2, Art Ball, 800; 3, Jeff Edwards, 787; 4, Gene Bell, 783.

WOMEN: 1, Ellie Christiansen, 890; 2, Lin Regester, 781; 3, Judy Bell, 775; 4, Evelyn Oden, 771.

HIGH GAME

MEN: Art Ball 286.

WOMEN: Judy Bell 245.

April 22

A & A AUTOMOTIVE SCRATCH: Dan Vogt 237-262-704, Marshall Holman 248-239-704, Taylor Wilkinson 257-683, Jeff Travis 227-246-660, Randy Cochran 233-637, Jamex Cox 237-635, Greg Stanfield 221-635, Anthony Wyatt 221-232-629, Jerome Lee 236-628, Rick Sachen 223-628, Rick Lotts 245-225-625, Jeff Edwards 231-619, Nick Brickey 225-616, Brett Brickey 629, Brayton Bailey 606, Bill Brickey 603. Games: Harry Eberly 232, Bill Weekley 226, Adam Korth 224, Ed Lee 224, Bob Korth 222.

MEN: Greg Hafner 236-260-701, Jan Davies 256-226-697, Brayton Bailey 247-246-688, Justin Gunn 278-227-686, Justin Gunn 222-257-661, Doug Ainsworth 226-223-657, Steve Siemers 227-222-654, Zach Knott 225-642, Bill Weekley 225-236-639, David Wilson 257-628, Colleen Padilla 205-221-619, Jeff Edwards 226-614, James Lewis 254-610, Micah Watkins 608, Bruce Harper 624. Games: Gene Bell 248, Dan Vogt 234, Chris Tratz 226, Alex Hershberger 225, Tye Hamers 225, Scott Fait 223, Michael Bailey 223, Mike Bailey 223, Larry James 221, Cody Linthwaite 220, Charlie Sanders 220.

WOMEN: Taylor Wilkinson 206-211-603, Linda Fait 231-203-600, Peggy Marchant 204-548, Whitney James 205-547, Crystal Armstead 206-535, Lonna Engle 203-529, Tami Singer 534, Valerie Wilson 527, Peggy Marchant 526, Jeanette Hershberger 516, Michelle Lunsford 515, Cheryl Odle 515, Linda Augustin 502.

SENIORS

MEN: Jeff Edwards 244-222-225-691, Johnny Prestage, SR 183-215-566, Hal Crockford 184-187-547, Johnny Prestage, JR 190-545, Ron Roberson 188-537, Mark Johnston 242-535, Joel Morrison 190-530, Scott Reslock 207-526, Chet Faurholt 192-513, Larry Winebrenner 200-509, Dennis Warrender 193-506, Bob Kokanour 183-503, Victor Wigginton 192-501, Walter Shontz 184, Steve Berntsen 182, Jerry Thompson 181.

WOMEN: Viola Hartwell 188-493, Cleo Caswell 174-478, Deanne Thompson 175-474, Laurie Dallas 182.

Oregon State Open Championships

April 24

SINGLES: Alex Arizala, Gold Hill, 712; Greg Newtson, Gold Hill, 702; Brian Tinsley, Central Point, 692; Justin Edwards, Gold Hill, 675; Randy Franklin, Gold Hill, 667; Dan Gibson, Central Point, 660; Charles Bridge, Grants Pass 649; Ed Lee, Medford, 640; Chris Tratz, Central Point, 619; Michael Weaver, Central Point, 611; Robert Gibson, Central Point, 595; Brett Hays, Medford, 578; Randy Pace, Central Point, 572; Shawn Stevenson, Grants Pass 570; Adam Taylor Central Point, 548; Greg Stanfield, Medford 546; Jeffrey Pottruff, Medford, 544; Terry Townsend, Grants Pass, 540; Charles Stucke, Grants Pass 524; Brayton Bailey, Central Point, 510; Roger Cox, Central Point, 510; Brenda Stinnett, Central Point, 492; Rod Evans, Central Point, 487; Derrick Stevenson, Grants Pass, 478.

LAVA LANES

April 25

MEN: Kevin Henley 300-794, Jary Kapus 267-781, Adam Southard 258-762, Scott Helstowski 277-752, Jake Ellis 268-752, Brian Tinsley 257-749, Damon Cochran 280-745, Jared Pruitt 278-744, Rick Imhausen Jr. 248-739, Rick Imhausen III 258-717, Dan Vogt 255-716, Steve Benston 267-708, Rob Scott 245-702, Jared Imhausen 247-697, Bradley Wyncoop 279-685, Don Woolard 269-685, Lee Speice 235-681, Dan Gibson 247-676, Mike Weaver 257-674, Larry Rux 258-671, Jason McCleary 233-668, Tom Cook 279-666, Jeff Pottruff 245-662, Joe Dauenhauer 236-660, Jordan Ellis 245-658, DJ Snopl 246-657, Mark Bell 237-654, Joe Alvord 257-651, Justin Edwards 237-648, Mark Foster 232-645, Jeremy Milburn 246-642, Mitch Rowan 224-641, Rich Calhoun 255-639, Mike Henderson 233-638, Jeremy Kekacs 238-634, Tim Moser 235-634, Steve Rennick 234-633, Ron Seymour 226-633, Leon Fogle 230-632, Dave Nosak 242-628, Brian Sendelbach 221-628, Trevor Nave 227-626, Matt Eilenberger 226-625, Andrew Moore 235-624, Damien Rennie 221-623, Jason Bieghler 235-621, Scott Wihtol 228-618, Dennis Lindquist 235-617, Randy Kennedy 230-615, Tyler Ellis 245-614, Rod Ruthstrom 236-613, Jake Sallee 224-611, Phil Wall 233-610, Bob Glaeseman 220-610, Les Nimmo 236-607, Jeff Harder 256-606, Bob Peterson 233-603, Jerry Richardson 225-603, Josh Johnson 258, Tyler Hewitt 237, Mike Boldt 236, Sam Coulter 232, Artie Mott 231, Ken Peck 225, Karl Blust 225, Joe Slayton 224, Gary Severe 224, Rich Nave 221, James Lucas 221, Aaron Walters 221.

WOMEN: Whitney James 257-673, Roxie Lee 224-630, Marlana Pruitt 202-589, Brenda Stinnett 225-586, Sheila Anderson 212-577, Marilyn Wilson 214-574, Jodi Bell 210-567, Elvira Stinnett 202-559, Barb Henderson 212-557, April Rose 216-539, Val Wilson 204, Crystal Imhausen 201.

SENIORS

MEN: Chuck Eilenberger 249-610, Bob Christianson 265-709, Lee Speice 278-689, Mike Bailey (RH) 237-683, Ed Lee 235-673, Randy Cochran 232-650, Jerome Lee 226-638, Lynn Caughey 231-635, Bob Prest 229-632, Mike Madden 232-625, Lee Evans 216-623, Gene Bell 226-622, Artie Mott 223-622, Brayton Bailey 223-601, Mike Bailey 251-599, John Counts 213-598, Neal Roberts 225-596, Steven Podesta 209-590, Art Ball 226-588, Bill Irwin 212-588, Darrell Blore 224-585, Dennis Lindquist 203-584, Donald Mott 200-583, Ross Burd 218-582, Al Hartwell 225, Reese Walker 222, Larry Fields 217, Rick Beer 215, Bernie Gunn 214, Robert Slayton 214, Ernie Barre 211, Dewane Pinkerton 210, Terry Nickerson 209, Dennis Ross 208, Larry Van Ausdall 208, Clovis Glass 205, Jim Badger 204, Jim Shreeve 204, Clayton Winkler 204, Chuck Honeycutt 200, Jim Irwin 200.

WOMEN: Joan Grimes 263-674, Pattie Cochran 257-655, Betty Havira 244-606, Barbara Pace 200-540, Janet Prince 213-536, Shannon Fisher 235-533, Maurie Skaggs 186-532, Thelma Glass 194-527, Mary Tuttle 200-523, Darlene Lacey 203, Sharon Laurich 199, Judy Olson 189, Helen Badger 188, Cari Ratliff 188, Naomi Joslin 183, Judy Barbour 182, Rita Hildreth 180.

Lava Match Club

MEN: Lee Speice 248-649, Leon Fogle 231-637, Doug Guches 221, Clay Winkler 212, Phil Clouse 193.

WOMEN: Marilyn Wilson 226-603, Rita Hildreth 201, Thelma Glass 192.

GOLF

HOLES-IN-ONE

Dan Whitlow, Quail Point Golf Course, hole No. 7, 160 yards, 6-iron, April 16. Whitlow’s ace came during play in the Veteran’s Golf Club of Southern Oregon Tournament.

Ron Statham, Quail Point Golf Course, hole No. 18, 173 yards, 5-iron, Feb. 29. The ace was Statham’s second.

Tom Winmill, Eagle Point Golf Club, hole No. 3, 155 yards, 6-iron, April 25. Winmill’s first hole-in-one was witnessed by Tom Cronin and Rick Stinchcomb.

QUAIL POINT GC

Senior Men’s Golf Club

Four-Person Scramble Format

April 20

RESULTS: 1, Doug Philips, Bill Silfvast, Jack Hafner, Peter Funch, 26.3; 2, Gary Crites, Bill Carhart, Tom Chambers, Ernie Huenemeyer, 29.5; 3, Don Bolles, Don Ogren, Bill Johnson, Paul Johnson, 29.6.

K.P.: No. 4, Ernie Huenemeyer, Jack Newins.

Ladies Golf Club

Fairway Shots Format

April 21

FIRST FLIGHT: 1, Val Rhodes, 32; 2, Laurie Fox, 34; 3 (tie), Cynthia Dolan, Georgene Van Orsow, 36.

SECOND FLIGHT: 1, Leslye Reynolds, 38; 2, Joan Vogel, 41; 3, Pat Seggelink, Elsie Williams, 44.

PUTTS: 1 (tie), Kayleen Winkler, Dee St. Martin, Georgene Van Orsow, Leslye Reynolds, Cynthia Dolan, 16.

CHIP-IN: Becky Hyde.

STEWART MEADOWS GC

Lady Niners

Field Scores Format

April 20

FLIGHT A: 1, Joan Peek; 2, Joani Bristol; 3, Deanna St. Martin; 4, Georgene Van Orsow.

FLIGHT B: 1, Sue Havniear; 2, Suzanne Rotz; 3, Peggy Peffley; 4, Cynthia Dolan.

K.P.: Joani Bristol

LTGA

Two-Person Blind Draw Team Format

April 13

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Barb Reed-Belinda Robbins-Gagich, 93; 2, Pam Holzwarth-Cathy Arnold, 96.

NET: 1, Colleen Holbert-Tamara Cottongim, 69; 2, Dana Didericksen-Beck Eilenberger, 74.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Cheryl Fox-Kim Wolfe, 107; 2, Ree Ayres-Sharon Cash, 107.

NET: 1, Leslye Reynolds-Cheryl Dunham, 72.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Tina Bork-Sharon Rogers, 123; 2, Beth Capsey-Joan Vogel, 130; 3, De Rider-Carolyn Poole, 132.

NET: 1, Laureen Patterson-Jan Weitman, 88; 2, Kathy Kaufman-(Blind Draw), 90; 3, Stacy Fields-Kelly Willets, 94.

LONG DRIVE: Belinda Robbins, Ree Ayres, Gina Unruh.

K.P.: Patt Andries, Cheryl Fox.

FEWEST PUTTS: 1, Mary Lima, 16; 2, Vicki Maddox, 17; 3, De Rider, 19.

LTGA

Fairway Shots Only

April 20

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Belinda Robbins-Gagich, 24; 2, Becky Eilenberger, 27; 3, Derenda Hurst, 29.

NET: 1, Vicki Maddox, 14; 2, Colleen Holbert, 15.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Sharon Cash, 30; 2, Leslye Reynolds, 31; 3, Ree Ayres, 31; 4, Gail Fischer, 32.

NET: 1, Kelly Willits, 11; 2, Linda Smith, 13; 3, Cheryl Fox, 114.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Gina Unruh, 32; 2, Kathy Kaufman, 34; 3, Antoinette Loar, 41; 4, Jackie Rattner, 43.

NET: 1, Rita Thomas, 14; 2, Cindy Cameron, 17; 3, Laureen Patterson, 22; 4, Tina Bork, 23.

LONG DRIVE: Dana Didericksen, Leslye Reynolds.

K.P.: Belinda Robbins-Gagich, Patti Andries, Teri McArthur.

LAUREL HILL GC

Ladies Golf Club

Most Putts Format

April 18

WINNERS: 1, Pat Still, Clare Frazeur.

K.P.: No. 4, Betty Marshall.

CHIP-IN: Betty Collier.

OAK KNOLL GC

Women's Golf Association

Know Thyself Format

April 19

RESULTS: 1, Carol Richards; 2 (tie), Stacy Vilas, Kathy Rishel, Suzanne Lang.

FEWEST PUTTS: 1, Sonja Dedrick; 2, Lois Shafer; 3 (tie), Carol Richard, Suzanne Lang.

CENTENNIAL GC

Rose Club

April 21

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Linda Johnson, 81; 2, Carolyn Turner, 86.

NET: 1, Connie Howard, 72; 2, Anne Westerman, 74.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Linda Wade, 101; 2, Carol Richards, 104.

NET: 1, Suzanne Lang, 70; 2, Kathy Rishel, 76.

K.P.: Linda Johnson, Linda Wade, Kathy Rishel.

Tuesday Twilight League

Stroke Play

April 19

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, John Brittain, 41; 2, Matt Ward, 42; 3, Scott Thomas, 42; 4, Jake Rockwell, 43; 5, Jerry Wagar, 44.

NET: 1, Jerry Klocke, 34; 2, Denny Sweet, 34; 3, John Icenhower, 34; 4, Davin Robertson, 36; 5, Al Vogel, 37.

K.P.: No. 3, Eric Calhoun. No. 4, Roger Schnoes.

Thursday Twilight League

Stroke Play

April 21

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Ryan Paauwe, 35; 2, Ryan Whittaker, 36; 3, Mark L. Wilson, 36; 4, Daniel Wozniak, 37; 5, Brian Robinson, 37.

NET: 1, Todd Godsby, 33; 2, Travis Brink, 34; 3, Dave Schoenmann, 34; 4, Jamie Burton, 35; 5, Jason Caplan, 35; 6, Matt Grove, 35.

K.P.: No. 4, Travis Brink. No. 6, John Buda.

STONE RIDGE GC

Church League Standings

Week 3

April 21

GROSS: 1, Table Rock Fellowship No. 2, 67; 2 (tie), Butte Creek, Table Rock Fellowship No. 1, 70; 4, Eagle Point, 75; 5 (tie), Community Bible No. 1, Community Bible No. 2, 77; 7, First Presbyterian, 81; 8, St. Peter, 82.

NET: 1, Medford Adventist No. 2, 44; 2, Hope Christian, 46; 3, St. John No. 2, 47; 4, St. John No. 1, 51.5; 5, Grace Lutheran (White), 53; 6, Medford Adventist No. 1, 56; 7, Grace Lutheran (Red), 57; 8, Bethel No. 1, 61.

K.P.: No. 2, Bob Wood. No. 7, Joe Gorski.

Lone Star Scramble

April 20

FLIGHT A

GROSS: 1, Larry Butler, Dave Potter, George Berry, 128; 2, Dave Rush, Ken Gentry, Brian Edwards, John Robinson, 137; 3, Dave Johnson, Jim Hagemann, Larry Lilze, Gary Highland, 139.

NET: 1, Ray Keasler, Dave Sayler, Rod Rumrey, Bob Lima, 108; 2, George Kerth, Bill Darnell, Bruce Irwin, Norm Renner, 110.5; 3, Paul Bostic, Kip Gerke, Dennis Gerke, Ed Borgnino, 110.5.

FLIGHT B

GROSS: 1, Steve Cox, Jerry Britton, Mike Westfall, Roger Courtney, 145; 2, Gordon Layton, Dick Niedermeyer, Max Dalton, 152; 3, Dave Schmidt, Dan Contento, Frank Medina, Glen Ringe, 153.

NET: 1, Gary Reed, Oliver Valencia, Don Gaeden, Fred Pearson, 103.5; 2, Ron Williams, Bill Jones, Vic Garrison, Don Tomkins, 108.5; 3, Joe Manning, Wayne Bennett, Randy Moyer, Greg Meyer, 112.

K.P.: No. 7, Bill Darnell, Ralph Sauerwald. No. 17, Gary Highland, Greg Meyer.

EAGLE POINT GC

Four-Man Mixed Format

March 14

GROSS: 1, Hutchinson, Gifford, Tree, 63; 2, Rautenberg, Buehler, Howard, Takamoto, 65.

NET: 1, Courtney, Tucker, Moore, Eustis, 60.9; 2, Hyden, Hussell, Fetrow, Donnally, 61.4.

FLIGHT B

GROSS: 1, Cash, Sayler, Figueira, Dodson, 65; 2, Hughes, Parks, Casebier, Oravec, 68.

NET: 1, Collier, Chance, Evans, 58.7; 2, Wolf, Roy, Winnen, Hartman, 60.3.

FLIGHT C

GROSS: 1, McShane, Kulesza, Yanez, 69; 2, Endicott, Nallia, Farkas, Moyer, 73.

NET: 1, Schwagerl, Semoni, Pepper, Frey, 62.4; 2, Smith, Bennett, Laqua, 65.2.

K.P.: No. 3, Carmassi, Morris. No. 8, Wolf, Winnen. No. 13, Endicott, Stupfel. No. 15, Tucker, Dinwiddie.

Amigo Scramble Format

April 20

FLIGHT A

GROSS: 1, J. Clark, B. Naef, J. Tonn, 163; 2, P. Peeters, Z. Nallia, C. Turner, L. Baker, 165.

NET: 1, M. Resler, T. Newlon, K. Sierra, T. Hicks, 153; 2, J. Laws, C. Hartman, E. Payne, J. Delk, 157.8.

K.P.: No. 3, J. Laws, P. Peeters. No. 8, D. Plotts, Z. Nallia. No. 13, S. Ballenger, L. Baker. No. 15, C. Turner, Z. Nallia.

SOCCER

SOUTHERN OREGON CLASSIC LEAGUE

April 23-24

GIRLS CASCADE

GPYSC Blazers 4, ASC Crossfire 1

BUSC Rage 1, TRSC Spark 1

RVT 01G White 5, SOSA United 0

BOYS CASCADE

TRSC Thunder 9, BUSC BU13 1

GPYSC Rebels 4, ASC Shockwave 2

BUSC Nemesis 5, RVT 02B White 1

RVT 02B White 1, ASC Shockwave 0

GIRLS HIGH SCHOOL

ASC Fury 1, RVT 00G White 1

GPYSC Crush 6, UUSC 2

SOSA Venom 3, BUSC Green 2

Eel River Rapids 3, ASC Fury 0

RVT 00G White 4, SOSA Lady Pirates 0

BUSC Green 4, ASC AHS U16 2

Eel River Rapids 2, SOSA Lady Pirates 0

SOSA Venom 3, ASC AHS U16 3

GPYSC Crush 7, BUSC White 2

UUSC 3, BUSC White 2

BOYS HIGH SCHOOL

GPYSC Cadets 2, UUSC 1