fb pixel

Log In


Reset Password

Wheeler, Wauge impressive in victories

WHITE CITY — Vern Wheeler Jr. wrapped up another clean-sweep performance with his win in the 25-lap winged sprint car main event at Southern Oregon Speedway on Saturday night.

Wheeler Jr. led from the start, but he appeared to slow down around Lap 18. A Lap 20 caution flag flew for debris on the track, and he picked up the pace on the restart to put some distance between himself and Jake Wheeler.

Wheeler Jr. also won the heat race and trophy dash.

Six-time IMCA modified champion Mark Wauge returned for the season opener and secured the 25-lap main event. Matt Duste was a strong second ahead of Jesse Bailey. Heat victories went to Wauge and Zach Fettinger.

Two-time defending IMCA sport modified champion Jorddon Braaten kicked off the season in style by winning the 20-lap main event, and Gary Anderson thwarted Bob Burkett's attempt at a mini stock clean sweep.

Racing continues next Saturday with Outlaw pro stocks, IMCA sport modifieds, Super 4s, hornets and hardtops.

Winged Sprint Cars — Heat Winner (6 Laps): Vern Wheeler Jr.; Trophy Dash (4 Laps): Vern Wheeler Jr.; Main Event (25 laps): Vern Wheeler Jr., Jake Wheeler, Camden Robustelli, Wayne Kniffen, Todd Whipple.

IMCA Modifieds — Heat Winners (6 Laps): Mark Wauge, Zach Fettinger; Main Event (25 Laps): Mark Wauge, Matt Duste, Jesse Bailey, Albert Gill, Nick Trenchard.

IMCA Sport Modifieds — Heat Winners (6 Laps): Dwayne Melvin, Garrett Hamilton; Main Event (20 Laps): Jorddon Braaten, Dwayne Melvin, Bob Nelson, Jimmy Lipke, David Marble.

Mini Stocks — Heat Winners (6 Laps): Bob Burkett, Andrew Hall; Trophy Dash (4 Laps): Bob Burkett; Main Event (20 Laps): Gary Anderson, Bob Burkett, Ethan Killingsworth, Marissa Henson, Andrew Hall.

Drag Racing

CHAMPION RACEWAY: At Central Point, Anthony Guida, Chuck E. Killian Jr., Tim McNamara, Jerry Stinson, Jason Brunelle and Evan Alfrey were the winners at Champion Raceway on Friday.

Friday Night Street Legal

Hot Rod — Winner: Anthony Guida ('68 Pontiac Firebird); Runner-up: Jerry Sarratt ('56 Ford Fairlane).

Street Dot — Winner: Chuck E. Killian Jr. ('90 Chevy Camaro); Runner-up: Kevin Barden ('65 Ford Mustang).

Sport Compact — Winner: Tim McNamara ('95 Chevy Corsica); Runner-up: Keyonna Fulton ('04 Honda Accord).

Motorcycle — Winner: Jerry Stinson (Unknown); Runner-up: Jeramy Reber ('00 Suzuki Hayabusa 1300).

High School — Winner: Jason Brunelle ('71 Chevy Vega Wagon).

Junior Dragster — Winner: Evan Alfrey ('00 Mike Bos Jr. Dragster); Runner-up: Bella Camarena ('10 Junior Dragster).