fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

AUTO RACING

SISKIYOU SPORTS CAR CLUB OF SOUTHERN OREGON

Race No. 3

At Jackson County Sports Park in White City

May 22

AUTOCROSS (TOP 10): 1, David Winterburn, Redding, Calif., '11 Sports Racer, 50.625; 2, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., '07 Corvette Z06, 51.616; 3, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Corvette Z06, 51.865; 4, Mark Chandler, Brookings, SHO Car, 52.024; 5, Jim Cox, Medford, '00 CSR, 52.323; 6, Larry Nelson, Grants Pass, '10 Bruner Stalker, 52.429; 7, Cameron Cosby, McKinleyville, Calif., '15 Corvette, 52.462; 8, Dick Calhoun, Jacksonville, '65 Factory 5 Cobra, 53.273; 9, Paul Fritze, Arcata, Calif., '93 Honda Civic, 53.667; 10, Dave Kipperman, Roseburg, '65 Factory 5 Cobra, 53.8.

BOWLING

HONOR ROLL

Richard Jiminez of Forest Grove rolled a 300 game at Roxy Ann Lanes.

LAVA LANES

May 20

MEN: Adam Southard 300-739, Nick Brickey 288-725, Dan Gibson 266-699, Russ Kennedy 239-697, Jason McCleary 253-691, Scott Helstowski 264-685, Mike Henderson 257-683, Rick Imhausen III 268-681, Jared Pruitt 244-673, Tyler Hewitt 277-672, Mat Harris 234-661, Jary Kapus 266-657, Jake Ellis 239-656, Ron Seymour 237-654, Devon Waldeyer 256-642, Rich Calhoun 257-640, Larry Rux 227-637, DJ Snopl 244-627, Joe Dauenhauer 227-624, Gary Hudnall 223-617, Scott Anderson 254-616, Jerson Viray 235-615, Trevor Waldeyer 233-612, Derek Marshall 250-608, Mitch Rowen 245-606, Rick Imhausen Jr 228-603, Mike Lalonde 245, Dan Stinnett 244, Shawn Whitehead 242, Bruce Snook 242, Jason Rhine 233, Casey Wold 230, Les Nimmo 227, Jeremy Milburn 226, Mark Bateman 225, Phil Wall 225, Monty Allsop 225, Robert Gibson 224, Bob Peterson 224, Clay Winkler 220.

WOMEN: Mony Bristow 226-652, Jessica Gallop 225-646, Brenda Stinnett 239-635, Barb Henderson 215-610, Michelle Snopl 237-608, Kristen Daniels 226-590, Whitney James 235-589, Marlana Pruitt 210-585, Crystal Imhausen 204-578, Marilyn Wilson 215-572, Sheila Anderson 212-572, Jodi Bell 202-565, April Rose 219-561, Stephanie Hicks 212.

MATCH CLUB

MEN: Bruce Snook 237-666, Lee Evans 226-646, Lee Speice 222-622, Leon Fogle 233, Jim Guches 201, Phil Clouse 200.

WOMEN: Terry Rosenberger 194.

ROXY ANN LANES

May 20

MEN: Chris Tratz 257-266-706, Jan Davies 274-233-696, Rick Imhausen III 239-222-673, Jason Schultz 236-247-666, Dave Wooley 226-223-664, Steve Siemers 236-642, Justin James 226-224-635, Dave Wooley 239-623, Don Gregg 236-621, Eric Jackson 246-616, Larry Rux 227-614, Dustin Knight 225-612, Brian Champion 223-610, Jerry Unruh 226-222-605, Jared Pruitt 222-602, Bryon Blocher 627, Gene Bell 612. Games: Justin Gunn 245, Gary Raines 231, Cecil McNew 236, Brad Wyncoop 236, Scott Anderson 235, Greg Stanfield 226, David Bromagem 226, Justin Gunn 222.

WOMEN: Whitney James 208-204-217-629, Peggy Marchant 208-212-578, Michelle Lunsford 210-575, Heather McKenzie 215-552, Evelyn Oden 201-506, Lena Cochran 529, Judy Hanna-Bell 512, Marlana Pruitt 507, Lucille Miller 504.

SENIORS

MEN: George Beldi 184, Tom Elliot 182.

NO-TAP TRIOS

MEN: Eric Jackson 286-244-300-830, Gary Raines 296-244-244-786, Mark Johnston 240-251-265-756, Justin James 240-682. Games: Larry Winebrenner 246, Troy Miles 246.

WOMEN: Peggy Marchant 246-665, Rosetta James 203.

OREGON STATE OPEN TOURNAMENT

May 22

SINGLES: James Cox, Medford, 740; Jeffrey Pottruff, White City 718; Chris Warren, Grant Pass, 715; Alex Arizala, Gold Hill, 712; Kevin Henley, Medford 705; Jason McCleary, Eagle Point, 703; Greg Newtson, Gold Hill 702; Harral Bobbert, Klamath Falls, 693; Brian Tinsley, Central Point, 692; Justin Edwards, Gold Hill, 675; Kevin Croucher, Grants Pass, 668; Randy Franklin, Gold Hill, 667; Scott Heltowski, Eagle Point. 666; Dan Vogt, Medford, 665; Dan Gibson, Central Point, 660; Greg Hafner, Medford, 653; Charles Bridge, Grants Pass, 649; Robert Scott, Central Point, 641; Dave Wooley, Medford, 640; Ed Lee, Medford, 640; Charlie Sanders, Central Point, 636; Rick Snead, Eagle Point, 634; Jeremy Milburn, Central Point, 629; Joe Dauenhauer, White City, 624; Chris Tratz, Central Point, 619; Anthony Wyatt, Medford, 616; Michael Weaver, Central Point, 611; Brett Hays, Medford, 606; Joe Queen, Central Point, 603; Joe Stuart, Medford, 600.

GOLF

CENTENNIAL GC

Rose Club

President's Cup Tournament

May 12 and 19

RESULTS: 1, Judy Wallace, 142; 2, Linda Wade, 142; 3, Carolyn Turner, 144; 4, Carol Bogedain, 144; 5, Suzanne Lang, 144; 6, Sam Ballenger, 145; 7, Connie Howard, 147; 8, Joan Peek, 148.

KP: Tonia Waldron, Carol Bogedain, Trea Hicks.

Thursday Twilight League

May 19

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Brian Robinson, 36; 2, Jake Quast, 36; 3, Nick Daggitt, 36; 4, Taylor Klemp, 38; 5, Kelly Rasmussen, 38.

NET: 1, Duane Nelson, 36; 2, Stewart Michelon, 36; 3, Dan Keck, 37; 4, Wade Bird, 37; 5, Alex Jacobberger, 37.

K.P.: No. 6, Dan Keck.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Mike Boldt, 41; 2, Jim Zentgraf, 42; 3, Al Vogel, 43; 4, Scott Thomas, 43; 5, Hank Munn, 44.

NET: 1, Aaron Bolenbaugh, 31; 2, Geoff Boldt, 34; 3, Dave Harder, 36; 4, Larry Sharpe, 38; 5, Jerry Wagar, 38.

K.P.: No. 4, Hank Munn. No. 6, Davin Robertson.

Senior Tuesday

Two-Man Switch (Combined) Format

May 17

FLIGHT A

GROSS: 1, Norm Blandel-Bob Hyer, 151; 2, Rick Young-Jon Paauwe, 156; 3, Dave Rush-Brian Edwards, 156.

NET: 1, BG Brosterhous-Sixto Rodriguez, 138; 2, Arn Wihtol-Ken Gentry, 138; 3, Jim Douglas-Bob Noelle, 142.

FLIGHT B

GROSS: 1, Wayne Tait-Greg Dippel, 160; 2, Ted Bibler-John Tracy, 167; 3, Harry Collier-Larry Evans, 167.

NET: 1, Bill Hymas-Russ McBride, 138; 2, Dennis Allen-Mike Ritchie, 138; 3, Gordie Carrigan-Bob Sibbitt, 141.

FLIGHT C

GROSS: 1, Chris Stark-John Ferris, 166; 2, Ron Primasing-Ray Smith, 169; 3, Jerry Hauck-Jerry Benfield, 175.

NET: 1, Michael Shanafelt-Larry Priebe, 132; 2, Ed Lee-Paul Finwall, 134; 3, KJ Sato-Sid Merriman, 137.

LAUREL HILL GC

Men's Club

Best Ball Format

May 18

BEST BALL RESULTS: 1, Martin Guillen-Roger Adams, 31.

GROSS: 1, Martin Guillen, 31.

K.P.: No. 2, Gary Snow. No. 4, Martin Guillen. No. 5, Roger Adams.

OAK KNOLL GC

OKWGA Spring Tournament

May 17

RESULTS: 1, Suzanne Lang, 103 - 33 = 70; 2, Lois Shafer, 109 - 35 = 74; 3, Helene Archer, 111 - 32 = 79; 4, Kathy Rishel, 111 - 31 = 80; 5, Carol Richards, 112 - 31 = 81; Susan Fernlund, 117 - 27 = 90.

FEWEST PUTTS: 1, Helene Archer, 33; 2, Carol Richards, 37; Lois Shafer, 37.

Men’s League

36-Hole Spring Handicap

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Claude Akins, 158; 2, JD Holt, 166.

NET: 1, Ken Fasnacht, 160.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1,

154 Ed Dickey, 154; 2, Tom Kohan, 172.

NET: 1, Jim Hatton, 171; 2, Jan Ritter, 179.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Tony Parent, 185; 2, Ken Jaffee, 185.

NET: 1, Howard Hunter, 190; 2, Troy Brown, 198.

K.P.: No. 6, Ken Jaffee, Ken Fasnacht. No. 13, JD Holt, Troy Brown.

LONG PUTT: No. 11, Tony Parent, Claude Akins. No. 14, Bret DeForest, Howard Hunter.

QUAIL POINT GC

Senior Men’s Club

Two-Best Ball Net Format

May 18

RESULTS: 1, Jerry Todd, Earl Norgard, Bill Silfvast, Jack Hafner, 54; 2, Pete Funch, Harlan Barry, Dan Wagner, Larry Shirk, 56; 3, John Gerling, Jack Rittenhouse, Jack Newins, Paul Johnson, 61.

Ladies Golf Club

Medal Play Format

May 19

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Patty Morris, 48.

NET: 1, Barbara Field, 36; 2, Georgene Van Orsow, 38.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1 (tie), Leslye Reynolds, Margie Breckel, 50.

NET: 1, Elsie Williams, 35.

THIRD FLIGHT

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Pat Seggelink, 57

NET: 1, Dee St. Martin, 38; 2, Carol Jacobs, 39.

FEWEST PUTTS: 1 (tie), Denise West, Cynthia Dolan, Elsie Williams, 16.

STONE RIDGE GC

Four-Man (Best Three) Format

May 18

FLIGHT A

GROSS: 1, Larry Butler, Dave Potter, George Berry, Roger Schnoes, 217; 2, John Robinson, Dave Rush, Rick Tree, Brian Edwards, 225; 3, Pete Zukas, Tim Winmill, Tom McCracken, John Harpster, 225.

NET: 1, Ed Borgnino, Dennis Gerke, Mike Young, Greg Meyer, 189; 2, Bob Moore, Dick Fisk, Dave Jones, Mike Pavlik, 192; 3, Bob Hilton, Ray Tokareff, Bob Striplin, Bob Wood, 195.

FLIGHT B

GROSS: 1, Jim Hagemann, Bob Mayfield, Randy Becker, Bob Kendrick, 241; 2, Dave Schmidt, Dan Contento, Frank Medina, Glenn Ringe, 247; 3, Don Mitchell, Bob Udall, Steve Ganong, Steve Buttolph, 256.

NET: 1, Gary Reed, Fred Pearson, Don Gaeden, Oliver Valencia, 179; 2, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Wayne Bennett, Randy Moyer, 188; 3, Vic Garrison, Dennis Bolsinga, Bill Pierce, 194.

K.P.: No. 2, John Harpster, Rod Hammer. No. 12, Bob Wood, Bob Waldo.

Church League

Week 7

May 17

GROSS: 1, Butte Creek, 66; 2, Table Rock Fellowship No. 2, 69; 3, Community Bible No. 1, 74; 4 (tie), Medford Adventist No. 2, St. John No. 2, 78; 6 (tie), First Presbyterian, Set Free, 82; 8, St. Peter, 84; 9, Grace Lutheran (White), 87.

NET: 1, Eagle Point, 57.75; 2, Community Bible No. 2, 59.5; 3, Hope Christian, 59.75; 4, Table Rock Fellowship No. 1, 60; 5, Medford Adventist No. 1, 63; 6, St. John No. 1, 66; 7, Bethel No. 1, 68; 8, Grace Lutheran (Red), 73.

K.P.: No. 2, Don Petersen. No. 7, Steve Neet.

STEWART MEADOWS GC

Twilight League

Week 3

Two-Man Scramble Format

GROSS: 1, Allied Building Products (Jim Hoffman, Pat Moore, Stacy Dunn, Brian Mosier), 66.

NET: 1, Superior Fencing (Devin Soltis, Kevin Gordon, Craig Robinson, Martin Shipley), 58; 2, Boomtown Saloon (Ed Olson, Larry Spotanski, Dave Mooers, Brad McBee), 58; 3, Hack Attack (Kelly Green, Mike Serrano, Rod Smith, Dave Adkins), 58.

K.P.: No. 5, Ed Istel. No. 7, Ed Olson.

TEAM STANDINGS: 1, Hack Attack, 8; 2, Boomtown Saloon, 7.5; 3, Locked In, 5; 4, S & B James, 4; 5 (tie), Bunker Boys, A.P.I. Plumbing, Home Docs, 3.5; 8 (tie), Drive M Deep, Superior Fencing, 3; 10, Russo Construction, 2; 11 (tie), KOGAP, Medford Mattress, 1.

Lady Niners

May 17

K.P.: No. 5, Gladys Daugherty.

LTGA

Roulette Par Format

May 18

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Kathy Pauck, 41; 2, Cathy Arnold, 46; 3, Laura Pinkham, 47; 4, Belinda Robbins, 47.

NET: 1, Colleen Holbert, 30; 2, Marlene Greeny, 32; 3, Dana Didericksen, 33; 4, Lonna Engle, 35.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Sharon Cash, 49; 2, Leslye Reynolds, 49; 3, Toby MacLaughlan, 53.

NET: 1, Cheryl Fox, 30; 2, Sharon Rogers, 31; 3, Kathy Kaufman, 32.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Rita Thomas, 53; 2, Tina Bork, 54; 3, Beth Capsey, 56; 4, Jamie Barton, 56; 5, Gina Unruh, 58.

NET: 1, Jan Weitman, 32; 2, Jackie Rattner, 34; 3, Ann Loar, 35; 4, Cindy Glover, 36; 5, Jeanne Rasmussen, 37.

CLOSEST TO THE LINE: Vicki Maddox, Cheryl Fox, Cindy Cameron.

K.P.: Colleen Holbert, Linda Smith.

FEWEST PUTTS: 1, Dana Didericksen, 11; 2, Beth Capsey, 16; 3, Sheila Broughton, 17.

SOCCER

SOUTHERN OREGON CLASSIC LEAGUE

May 21-22

GIRLS CASCADE

TRSC Wildcats 2, RVT 03G Jantzer 1

BUSC Rage 1, RVT 02G White 0

TRSC Spark 0, SOSA United 0

RVT 01G White 5, GPYSC Blazers 0

RVT 02G Red 6, UUSC 2

UUSC 5, TRSC Spark 0

RVT 03G Jantzer 1, GPYSC Blazers 0

RVT 01G White 3, SOSA United 0

BOYS CASCADE

TRSC Thunder 1, RVT 01B Red 1

GPYSC Rebels 2, SOSA Pirates 1

ASC Shockwave 4, GPYSC Rapids 2

RVT 02B White 2, BUSC Nemesis 2

TRSC Thunder 7, BUSC Nemesis 2

GPYSC Rapids 3, RVT 02B Red 1

RVT 03B Red 4, BUSC BU13 1

BOYS HIGH SCHOOL

BUSC Green 7, GPYSC Adrenaline 0

BUSC Pumas 4, GPYSC Adrenaline 1