fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS/STANDINGS

BOWLING

ROXY ANN LANES

Sept. 15

LANEMASTERS/5-STAR TAXI SCRATCLaneMasters/5 Star Taxi Scratch: Nick Brickey 225-261-222-708, Lela Larkin 257-662, Mark Johnston 223-227-662, Joe Melton 246-661, Matt King 279-657, Ryan Shook 237-649, Zach Wyatt 236-255-648, Tony Korth 235-647, Cody Linthwaite 236-646, Joe Mitchell 238-643, Ken Wilkinson 235-636, Bill Weekley 269-630, Dakota Munier 224-625, Adam Southard 266-611, Charlie Sanders 232-609. Games: Jim Buckley 223, James Cox 222.

MEN: Jan Davies 250-247-711, Charlie Sanders 233-258-705, Cody Linthwaite 223-268-671, Chris Tratz 221-236-670, Alex Romanowsky 236-235-650, Don Gregg 224-623, Gene Bell 224-618, Justin Gunn 226-616, Justin Snyder 237-616, Alex Hershberger 229-612, Bill Weekley 256-604, Rod Evans 246-600, Steve Siemers 610, Bill Weekley 608.

Games: Don McDonald 235, Bruce Harper 228, Dustin Knight 225, Paul McClay 223, Brett Hays 221.

WOMEN: Peggy Marchant 224-216-585, Shannon Armour 212-583, Linda Fait 201-549, Melissa Swinney 535, Peggy Marchant 522, Toni Williams 500.

SENIORS

MEN: Harry Eberly 202-544, Johnny Prestage Sr. 180-200-538, Joe Deaver 202-523, Victor Wigginton 191-519, Tom Elliott 182-517, Steve Berntsen 201-501, Larry Winebrenner 503, George Beldi 191, Don Culver 183, Bill Evans 183, Cliff Rasmussen 181, Ron Roberson 180.

WOMEN: Evelyn Oden 196-497, Viola Hartwell 171-475, Cindy Doran 177.

LAVA LANES

Sept. 17

MEN: Adam Southard 278-780, Matt Eilenberger 278-776, Scott Helstowski 283-764, Kevin Henley 268-761, Jeff Potruff 289-739, Mike Bailey 269-736, Ed Lee 246-716, Brian Tinsley 265-713, Don Woolard 257-704, Mike LaLonde 256-698, Damon Cochran 245-697, Jared Imhausen 247-694, Mike Kingelbach 246-692, Lee Speice 253-691, Jared Pruitt 247-691, Larry Leach 257-686, Bruce Snook 257-686, Steve Benston 246-685, Dan Gibson 252-684, Jan Davies 235-684, Ron Seymour 243-682, Trevor Waldeyer 231-678, Derek Marshall 269-676, Dan Gibson 235-675, Brian Blackwell 278-671, Tyler Ellis 226-671, Jake Ellis 240-667, Larry Rux 240-657, Rick Imhausen Jr. 256-654, Jason McCleary 237-653, Gary Hudnall 245-646, Justin Edwards 235-645, Rick Jones 226-644, Joe Dauenhauer 246-643, Scott Anderson 227-643, Leon Fogle 266-641, Rob Scott 236-641, Joe Queen 231-641, Kelly Coulter 221-641, Joe Alvord 258-639, Fred Estabrook 225-638, David Deason 237-636, Jary Kapus 226-635, Phil Wall 236-633, Neal Roberts 225-632, Tyler Hewitt 267-631, Anthony Wyatt 236-631, Tom Cook 231-629, Mike Henderson 235-627, DJ Snopl 231-622, Jeremy Milburn 230-616, Rich Nave 236-613, Brad Wyncoop 227-613, Sam Coulter 237-606, Doug Townsend 224-606, Casey Wold 228-601, Bob Blackwell 246-600, Larry Sprague 246, Shane Marsh 242, Ed Fisher 236, Chris Bashans 236, Jordan Ellis 231, Gary Hull 227, Mike Weaver 225, Zach Wyatt 225, Jim Brockbank 222, John Counts 220, Larry Rose 220.

WOMEN: Mony Bristow 248-710, Roxie Lee 237-685, Heather McKenzie 259-666, Betty Havira 212-623, Barb Henderson 215-613, SunFlower Folkins 213-612, LeRae Milburn 235-606, Marilyn Wilson 247-604, Whitney James 225-602, Karah Waldeyer 220-600, Barbara Pace 229-596, Christy Helstowski 257-572, Tracy Skinner 205-567, Jodi Bell 225-565, Marlana Pruitt 223-560, Michelle Snopl 223-559, Monty Allsop 209-558, Stacie Wyatt 203-526, Kerri Crippen 220, Faith Ham 211.

SENIORS

MEN: Chuck Eilenberger 258-687, Lee Speice 246-673, Mike Bailey RH 245-671, Euel Rutledge 259-660, Steven Podesta 234-656, Jerome Lee 278-651, Bob Christianson 238-650, Neal Roberts 224-650, Lynn Caughey 252-647, Jim Shreeve 233-646, Reese Walker 244-644, Bill Irwin 227-633, Larry Van Ausdall 245-630, Dave Deason 224-629, Bob Prest 234-611, Ross Burd 225-608, Ken Adams 209-607, Jim Irwin 225-601, Roger VanBuskirk 226-598, Art Ball 214-594, Leighton Edge 202-592, Phil Clouse 224, Sam Blackwell 214, Larry Fields 214, Andy Morales Sr. 213, Gil Allen 212, Jim Guches 210, Clay Winkler 205, Wayne Talt 205, Darrell Cordonier 205, Frank Villa 204, Lee Evans 203, Wm Mott 201, Rick Beer 201, Bernie Haas 201, Kenneth Myres 200.

WOMEN: Joan Grimes 215-616, Betty Havira 208-602, Pattie Cochran 206-587, Billie Christianson 204-547, Sophia Martin 189-527, Janet Prince 192-526, Darlene Lacey 192, Naomi Joslin 187, Sharon Laurich 184, Pat Byrne 181, Barbara Pace 180, Vi Hartwell 180.

MATCH CLUB

Sept. 11

MEN: Neal Roberts 268-748, Lee Evans 267-616, Leon Fogle 243-610.

WOMEN: Linda Patton 184.

GOLF

HOLE-IN-ONE

Dave Rasmussen, Rogue Valley Country Club, hole No. 9, 5-hybrid, Sept. 13. Rasmussen’s seventh ace was witnessed by Jim Buck, Bob Plankenhorn and Vic Chaney.

STEWART MEADOWS GC

Ladies/Men Scramble Format

Sept. 13

RESULTS: 1, Brian Champion, Jary Riley, Sue Havniear, Joan Peek; 2, Steve Lehnhardt, Cooley, Jan Cady, Jackie McDaniel.

OAK KNOLL GC

Women's Golf Association: Nine Group

NET: 1, Lois Jones, 36; 2, Nancy Rothermel, 39; 3, Susie Powell, 40.

FEWEST PUTTS: 1, Helen Reinhold, 14; 2, Lois Jones, 16; 3, Karen Blake, 17.

Women's Golf Association: 18-Hole Group

Mutt and Jeff Tournament

Sept. 12

RESULTS: 1, Lois Shafer; 2, Sydney Embry.

FEWEST PUTTS: 1, Sydney Embry; 2, Lois Shafer.

One-Man Scramble

Sept. 10

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Claude Akins, 62; 2, Mike Morrison, 66.

NET: 1, Rick Stinchcomb, 61; 2, Jim Hatton, 63.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Tom Kohan, 71; 2, Stu Douglas, 76.

NET: 1, Tony Parent, 68; 2, Mark Holiday, 70.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Wes Hutchinson, 75; 2, Troy Brown, 80.

NET: 1, Howard Hunter, 68; 2, Dan Catropa, 72.

K.P.: No. 2, Akins, Parent.

LONG PUTT: No. 15, Richardson, LaPierre.

LAUREL HILL GC

Men's Club

Best Ball Format

Sept. 14

BEST BALL RESULTS: 1, Bruce Fauble-Cary Marshall, 32.

GROSS: 1, Bruce Fauble, 33.

K.P.: No. 3, Robert Cotton. No. 4, Bob Davidson. No. 5, Robert Cotton.

CENTENNIAL GC

Men’s Club Match Play Championship

MEN’S DIVISION: 1, Anthony Ulloa; 2, Sam Howell; 3 (tie), Nick Daggitt, Patrick Reynolds.

SENIOR DIVISION: 1, Denny Sweet; 2, John Adair; 3 (tie), Don Benn, Paul Reynolds.

SUPER SENIOR DIVISION: 1, John Brittain; 2, Jim Douglas; 3 (tie), Bob Downing, Dana Travers.

Rose Club

Two-Person Best Ball (Blind Draw) Format

Sept. 15

GROSS: 1, Linda Johnson-Carol Bogedain, 77.

NET: 1, Linda Wade-Sam Ballenger, 63.

K.P.: Judy Laws, Karen Curtis, Linda Johnson.

Men’s Club

Member-Invitational

Two-Man Super Drive-Scramble-Best Ball Format

Sept. 9-10

GROSS: 1, Chris Daggitt-Pat Daggitt, 95; 2, Ryan Whittaker-Tony Conklin, 99; 3, Fred Hults-Tyler Dean, 100; 4, Dan Keck-Vince Domenzain, 100; 5, Jon Paauwe-Duane Nelson, 104.

NET: 1, Michael Miller-Michael Curtis, 85.9; 2, Norm Hall-Steve Josephson, 90.5; 3, Rich Larsen-Denny Sweet, 91; 4, Jerry Johnson-Tim Rpuhier, 92; 5, Al Baham-Chris Stark, 92.3.

K.P.: No. 4, Jerry Johnson. No. 6, Todd Godsbt, Pat Daggitt. No. 14, Tyler Dean, Chris Stark. No. 17, Duane Nelson.

SKINS

GROSS: Vince Domenzain (2), Pat Daggitt, Norm Hall, Phil Cardin (2), Chuck Fowler, Tyler Dean, Fred Hults.

NET: Scott Saxon, Phil Cardin, Tyler Dean.

ROGUE VALLEY CC

Lithia/Raider Club Shootout

Sept. 19

GROSS: 1, Craig Jesmer, Dennis Dietrich, Steve Potter, Brandt Cullen, Donn Brink, 56; 2, Steve Hood, Steve Tessier, Steve Green, Corey Brown, Brian Berg, 57; 3, Corey Brown, Andrew Kulba, Michael Opachinski, Sean Backstrom, Rick Ferguson, 58.

NET: 1, Travis Laub, Craig Knipps, Eric Degraffenreid, Geoff Mills, Bobby Heiken, 46.8; 2, Kaley Hewitt, Daniel Rush, Mike Gottfried, Randy WIttig, Edgar Woods, 47.9; 3, Mark DeLucia, T.O. Wagner, David Powell, Brian Berg, Eric Hollis, 49.5.

LONGEST DRIVE: Dan Wise, Lynn Thompson.

LONGEST PUTT: Mike Bauer.

CLOSEST TO THE LINE: Jerry Hauck, Mike Bauer.

CLOSEST SECOND SHOT: D.L. Richardson, Janice Marvin.

STONE RIDGE GC

Performant 21st Annual Tournament

Four-Person Scramble Format

Sept. 17

GROSS: 1, Greta Ryder, Loni Ryder, David Saberabes, Scott Rugh, 62; 2, Adam Hausen, Dottie Muriset, Mike Johnson, Pat Johnson, 63; 3, Scott Jorgenson, Dennis Jorgenson, Robert Jorgenson, Kyle Jorgenson, 64.

NET: 1, Aren Szewc, Jon Updegraff, Tim Lyda, Dee Ide, 58.5.

K.P.: No. 7, Dillon Lee.

LONG DRIVE: No. 5, Tim Lyda, Dorina Dereus.

Senior Tour

Two-Man Best Ball Format

Sept. 14

FLIGHT A

GROSS: 1, Dave Rush-John Robinson, 65; 2, George Berry-Stan Reiter, 68; 3, Ken Gentry-Brian Edwards, 72.

NET: 1, Dave Johnson-Rick Tree, 60; 2, Rod Rumrey-Bob Kendrick, 61; 3, Steve Cox-Bob Moore, 61.

FLIGHT B

GROSS: 1, Oliver Valencia-Don Gaeden, 74; 2, John Archer-Ted Bibler, 75; 3, Randy Kane-Bill Jordan, 76.

NET: 1, Ray Tokareff-Bob Striplin, 58; 2, John Watson-Larry Walker, 59; 3, Gary Reed-Fred Pearson, 61.

FLIGHT C

GROSS: 1, Gordon Layton-Max Dalton, 77; 2, Bob Waldo-Paul Larson, 83; 3, Clancy Renkoski-Terry Cantwell, 84.

NET: 1, Jerry Page-(Blind Draw), 60; 2, Bill Morse-Dave Morris, 60; 3, Frank Medina-Glenn Ringe, 62.

K.P.: No. 7, Bill Darnell, John Liston. No. 17, Bob Beher, Steve Buttolph.

EAGLE POINT GC

Four-Man Blind Draw Scramble Format

Sept. 19

FLIGHT A

GROSS: 1, Rautenberg, Dewald, Evans, Gaeden, 63; 2, McKinney, Timmel, Chavez, Watson, 65; 3, Takemoto, Poncia, Tossie, Piehl, 66; 4, Drewien, Davies, Allen, Moyer, 66.

NET: 1, Endicott, Lent, Sierra, Nakamura, 57; 2, Kane, Gerke, Peeters, 59.5; 3, Tolar, Carmassi, Marsango, Hargrove, 59.5; 4, Todd, Dinwiddie, Nallia, Pepper, 60.1.

K.P.: No. 3, Carmassi, Armstrong. No. 8, Tolar, Fierke. No. 13, Takemoto, Kendrick. No. 15, Chavez, Tossie.

SOCCER

SOUTHERN OREGON CLASSIC LEAGUE

Sept. 17-18

GIRLS CASCADE

SOSA Spirit 4, ASC Crossfire 0

RVT 04G White 3, GPYSC 04G Blue 0

RVT 03G White 1, GPYSC 04G White 0

RVT 02G White 1, TRSC Wildcats 1

TRSC Wildcats 6, ASC Crossfire 0

SOSA Spirit 1, RVT 03G White 1

BUSC Fury 2, RVT 04G White 2

BOYS CASCADE

RVT 02B Red 1, ASC Shockwave II 1

TRSC Gunners 2, GPYSC 04B Blue 0

GPYSC 03B Blue 1, BUSC Basin Rebels 0

BUSC Blaze 12, RVT 04B White 2

RVT 03B White 6, GPYSC 04B White 1

RVT 02B Red 10, TRSC Gunners 1

BUSC Blaze 5, GPYSC 03B Blue 2

BUSC Blaze 4, GPYSC 04B White 1

RVT 04B White 2, GPYSC 04B Blue 1