fb pixel

Log In


Reset Password

Wright, Zeve earn Southern Conference MVP honors

Ashland High’s boys and girls water polo teams both won Southern Conference titles with perfect records and were rewarded by the coaches in all-star voting.

Ashland boys standout Vincent Wright was named the SC boys Most Valuable Player and Ashland’s Amelia Zeve earned SC girls MVP honors as Ashland cleaned house in a postseason awards haul that also included girls Coach of the Year Natalie Del Carlo.

Wright was one of three Grizz boys to earn first-team honors, and another was named a second-team all-star. For the girls, Zeve was one of four Grizzlies to make the first team.

Also nabbing first-team kudos for the Ashland boys were Luke Abell and Devon Lancaster, and earning second-team honors was Erik Oline.

For the Grizz girls, Zeve, Rose Eschtruth-Harrison, Laurel Tappert and goalie Isabelle Nicolier were first-team selections.

Daniel Struble of South Albany was named the SL boys Coach of the Year, and South Albany earned both the boys and girls Sportsmanship Award.

Both Ashland teams have qualified for the state championships this week in Corvallis, and both will face Mountain View in the semifinals on Friday. The boys game is at 1:20 p.m. and the girls at 3:40.

The Ashland boys finished 8-0 in the Southern Conference before beating Bend 15-6 in a state qualifier Thursday. The Ashland girls went 6-0 in the Southern Conference then outlasted Madras 12-11 in overtime to qualify for the state championships.

Zeve scored seven goals in the playoff win.

SOUTHERN CONFERENCE ALL-STARS

BOYS

FIRST TEAM

Luke Abell, Ashland; Devon Lancaster, Ashland; Henry Keeney, North Eugene; Bryce Dickerson, South Albany; Peyton Hobie, Marist; Joshua Sims, North Eugene; Vincent Wright, Ashland.

Most Valuable Player – Vincent Wright, Ashland.

Coach of the Year – Daniel Struble, South Albany.

Sportsmanship Award – South Albany.

SECOND TEAM

Seth Chambers, Cottage Grove; Ian Walker, South Albany; Ian Miller, Cottage Grove; Erik Oline, Ashland; Johnny Witt, Cottage Grove; Marissa Gibson, Marist.

HONORABLE MENTION

Jameson Collis, Marist; Caleb Zeller, North Eugene; Zack Gardner, South Albany; Spencer Nelson, Marist.

GIRLS

FIRST TEAM

Amelia Zeve, Ashland; Abigail West, North Eugene; Rose Eschtruth-Harrison, Ashland; Laurel Tappert, Ashland; Sarah Aanes, South Albany; Fiona Johnson, Ashland; Gabbi Meyers, South Albany; Isabelle Nicolier, Ashland.

Most Valuable Player – Amelia Zeve, Ashland.

Coach of the Year – Natalie Del Carlo, Ashland.

Sportsmanship Award – South Albany.

SECOND TEAM

Emma Meyers, Cottage Grove; Haley Breedlove, North Eugene; Tori Raade, Cottage Grove; Amelia Phillips, Cottage Grove; Hanna Briggs, North Eugnee; Mikayla Timberlake, South Albany; Charlene Brown, South Albany.

Boys Soccer

Ashland senior striker Stenley Graham was one of four players to earn Most Valuable Player status and one of five Grizzlies to be voted Midwestern League all-stars.

Joining Graham on the first team were his Grizz teammates Ian Rinefort and goalie Ferruccio Lemley, and the Ashland second-team picks were Bryce Rollins and Aidan Locklin.

Graham led the Grizzlies to the OSAA Class 5A state playoffs, where they suffered a first-round loss to Bend last week.

MIDWESTERN LEAGUE ALL-STARS

BOYS

FIRST TEAM

Guilherme Almeida, Springfiled; Raul Ochoa-Alvarado, Springfield; Quinn Ransdell, Springfield; Stenley Graham, Ashland; Ian Rinefort, Ashland; Giovanni Brigola, Churchill; Marcos Canales, Churchill; Sebastian Tovar, Eagle Point; Henry Rear, Marinst; David Tchad, North Eugene; Josiah Quijano, Crater.

Goalies — Jacob Scorse, Springfield; Ferruccio Lemley, Ashland.

Most valuable players — Guilherme Almeida, Springfield; Stehley Graham, Ashland; Giovanni Brigola, Churchill; Henry Rear, Marist.

Coach of the year — Edgar Gomez, Springfield.

SECOND TEAM

Nate Schiffer, Springfield; Joseph Gonzalez, Springfield; Bryce Rollins, Ashland; Aidan Locklin, Ashland; Asahel Romero, Churchill; Ray McMahan, Churchill; Kevin Van Dyke, Eagle Point; Miguel Robledo, Eagle Point; Jordan Pifer, Marist; Mason Brainard, Marist; Kyle Baker, North Eugene; Antonio DeSimone, Crater.

Goalies — Cameron Henderson, Churchill; Jonathan Fechtel, Marist.

HONORABLE MENTON

Javier Buenrostro, Springfield; Ruben Huaracha Mosqueda, Springfield; Jahnoi Hall, Ashland; Sam Inada, Ashland; Lars Filson, Ashland; Demario Mootz, Churchill; Lucas Gomez, Eagle Point; Joel Garcia-Cervantes, Marist; Jakob Lurie, North Eugene; Isaac Martinez, North Eugene; Grant Froehlich, North Eugene; Jack Ferguson, North Eugene; Trevor Archa, Crater; Luis Chaparro, Crater.

Goalie — Jackson Chalmers, North Eugene.

Girls Soccer

Mya Elder-Hammond and Calysta Susu-Mago both earned first-team honors to lead the Grizzlies in Midwestern League all-star voting.

The league’s coaches also voted three Grizzlies to the second team: Ianthe Balbuena, Lilli Patton and Samantha Lilley.

Churchill’s Shaelynn Cowles was named the Player of the Year and Marist’s Chuck Koleno the Coach of the Year.

Ashland qualified for the OSAA Class 5A state playoffs and were knocked out in the first round by Hood River Valley in a match that went to a penalty shootout.

MIDWESTERN LEAGUE ALL-STARS

GIRLS

FIRST TEAM

Kelsie Wilson, so., Sheldon; Jordan Wormdahl, so., North Eugene; Kara Ryker, so., North Eugene; Brittany Smith, so., North Eugene; Selene Konyn, sr., Marist; Kara Mathison, sr., Marist; Caedyn Kimble, sr., Marist; Shaelynn Cowles, sr., Churchill; Emily Barnett, sr., Churchill; Mya Elder-Hammond, so., Ashland; Calysta Susu-Mago, sr., Ashland.

Goalie — Shelby Blackwell, sr., Sheldon.

Player of they year — Shaelynn Cowles, Churchill.

Coach of the year — Chuck Koleno, Marist.

SECOND TEAM

Allysa Lutz, sr., Sheldon; Hannah Brandt, so., North Eugene; Maddi O'Bannon, sr., Marist; Krystal Van Dyke, sr., Eagle Point; Sydney Beck, sr., Crater; Emily Brock, so., Crater; Katy Novak, jr., Churchill; Abbie Taylor, jr., Churchill; Ianthe Balbuena, sr., Ashland; Lilli Patton, sr., Ashland; Samantha Lilley, sr., Ashland.

Goalie — Ellie Cross, jr., Marist.

HONORABLE MENTION

Teal Steinke, jr., Sheldon; Aliyah Dade, so., Sheldon; Chelsea Merwin, so., North Eugene; Ellie Ray-Rouse, sr., North Eugene; Sarah Hayes, fr., Marist; Abbie Anderson, jr., Marist; Annie McNeil, so., Marist; Delaney Pratt, fr., Marist; Katie Niedermeyer, sr., Crater; Shelbi Phillips, jr., Churchill.

Goalie — Cassie Erricson, so., North Eugene.

Prep Volleyball

Ellie Case was Ashland’s lone first-team selection and two more Grizzlies were second-team picks as the Midwestern League’s coaches unveiled the all-star team recently.

Ashland’s Karlie Richardson and Myla Norvell were second-team picks for the Grizzlies, who advanced to the Class 5A state tournament in Hillsboro and came home with the sixth-place trophy.

Claire Hoffman of Marist was named the MWL Player of the Year, and Marist’s Shari Pimental and Churchill’s Martine Wodke shared co-Coach of the Year honors.

MIDWESTERN LEAGUE ALL-STARS

FIRST TEAM

Ellie Case, Ashland, sr.; Cassidy Wheat, Churchill, sr.; Destiny Fahndrich, Crater, sr.; Kylene Briggs, Eagle Point, sr.; Claire Hoffman, Marist, so.; Taylor Gibson, Marist, so.; Anna Houser, Marist, sr.; Descinda Slaughter, North Eugene, so.

Player of the year — Claire Hoffman, Marist.

Coaches of the year — Shari Pimental, Marist; Martine Wodke, Churchill.

SECOND TEAM

Karlie Richardson, Ashland, sr.; Myla Norvell, Ashland, jr.; McKenna Woolley, Churchill, jr.; Nicole Morse, Crater, jr.; Joie-Pasco Long, Marist, jr.; Emily Beck, Marist, jr.; Anna Rule, North Eugene, sr.; Hannah Eddens, Springfield, sr.

HONORABLE MENTION

Olivia Rooney, Ashland, sr.; Alex Crane, Ashland, so.; Marina Tacconi, Ashland, jr.; Naomi Ricketts, Churchill, sr.; Destinee Winberg, Churchill, sr.; Savannah White, Churchill, jr.; Alyssa Osterkamp, Springfield, sr.