fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

billiards

Nate's Great Straight Pool League

At Rack 'em

RESULTS — 1, Steve Heiman 125, Bob Neil 98, 28 ball spot; Charles Skeen 125, 4 ball spot, Bob Neil 115; Steve Heiman 125, Dave Nienow 83, 40 ball spot; Dave Nienow 125, 25 ball spot, Skip Algeo 101.

bowling

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

EBONITE & HAMMER SCRATCH LEAGUE — Bob Korth 278-772; Jason McCleary 259-737; Tom Cook 278-722; Justin Edwards 280-719; Steve Schmidt 269-717; Mike Kringlebach 267-713; Alex Romanowsky 244-694; Jary Kapus 694; Steve Benston 256-681; Pattie Cochran 257-673; Steve Rennick 244-665; Dan Lafond 664; Jimmy Carlson 254-661; Josh Smith 236-659; Duane McLean 246-657; Rod Broderson 245-653; Neal Roberts 268; Damon Cochran 266; Tim Magerle 249; Randy Whitehead 248; Bob Bowen 243; Ron Norris 239; Dick Kyker 233.

MEN — Dan Gibson 268-761, 249; Kevin Henley 277-756; Robert Gibson 279-754; Tom Cook 247-725; Jeff Potroff 268-719; Tony Bristow 254-710, 256-678; Neal Roberts 266-707, 279; Matt Eilenberger 267-701, 247; Bob Stratton 242-701; Andrew Rux 235-700; Joe Dauenhauer 259-693; Keith Dierkes 267-692, 269; Bill Bailey 258-690; DJ Snopl 253-688; Wayne Jones 247-687; Greg Nichols 244-684; Larry Van Ausdall 234-679; Chris Tratz 246-673; Joe Sheals 237-672; Richard Tobin 245-669; Steve Mullis 238-668; Jeff Harder 236-667; Ryan Bauman 248-658; Leon Fogle 249-651, 257-646, 244-624; Duane McLean 245-651, 236; Mike Kringlebach 244-651; Floyd Kenaston 243-649, 245; Nick Roberts 255-648, 224-610, 233; Jim Corbett 227-642; Lew Tester 235-641; Larry Smith 237-640, 254-625; Dave Harder 227-640; Berry Hunt 228-639; Jim Shreeve 227-639, 238-629; Rick Jones 638; Chuck Slavenski 242-637; Richard Babcock 254-634; Jon Tallman 231-634; Adam Southard 226-634; Jim Butler 229-628; Brandon Farquhar 248-627; George Armstrong 232-626; Josh Alger 256-623; Jason Asmussen 622, 621; Mel Haghan 258-618; Mike Slavenski 233-614; Steve Wilkins 267-613; Frederick White 224-611; Randy Whitehead 609, 238; Dale McFall 259-607; James Hoyt 232-606; Rob Daniels 605; Gary Raines 232-603; Bob Bierer 223-602; Virgil Elbert 222-602; Fred Abeyta 254-600; John Tokar 224-600; Dave Martin 235-569; Dave White 225-547, 224; Chuck Harder 204-532; Mike Rangel 193-524; AJ Herbold 186-516; Doug Ainsworth 269; Tyler Ellis 263; Steve Rennick 257; Scott Anderson 256, 235; Gary Hull 247; Robert Metcalf 247; Larry Rux 246, 245; Ken Salgueiro 244; Mike Dauenhauer 243; Chris Landing 239; Eric Lierman 238; John Blodgett 236; Eric Bray 235; Terry Johnson 235; Darwin Moore 235; Jerry Smith 235; Gary Wooldridge 235; Bob Drake 234; Jim Beeman 232; Gary Marshall 232; Les Nimmo 232, 221; Scott Garrett 231; Val Hernandez 231; Bernard Loya 231; Rod Ruthstrom 231; David Fadley 229; Kelly Ross 227; Charlie Facey 226; Ron Olson 226; Clovis Glass 225; Roger Graves 225; Jim Falk 224; Gary Rosenberger 224, 220; Dan Zallar 224; Tim Moser 222; Larry Rose 222; Sean Badger 221; Jake Jacobson 221; Duke Snyder 221; Jerry Klocke 217; Rick McIntire 211; Bob Ames 206; Cris Cristie 205; Troy Miles 203; Allen Ellis 199; Don Stencil 194; Jessi Saxon 192; Rey Amezquita 178.

WOMEN — Linn Chandler 277-718; Jodi Bell 279-688; Jessica Dauenhauer 248-654; Barb Henderson 254-648; Alicia Eilenberger 236-623; Amber Rennick 212-615; Thelma Glass 209-609; Barb Reva 203-584; Val Nemeth 216-582; Rose Wall 213-579; Sheila Anderson 209-572, 206-568; Treasa Sprague 568; Erica McDonald 201-564; Carol Harsh 222-561; Bonnie Gunter 193-538; Dorothy Destache 197-468; Mony Bristow 235; Lela Larkin 225; Barb Schierholz 222; Cheryl Beugli 215; Kris Thompson 215; Lillie Gibson 202; Ruth McFall 202; Robecca Warrick 201; Debbie Badger 200; Nancy Lounder 200; Patty Ellis 189; Teresa McFall 185; Deb Dombrowsky 177; Carrie Lee 169; Edna Koch 167.

SENIORS

MEN — Neal Roberts 247-737, 244-697; Bill Irwin 268-701; Euel Rutledge 235-692; Wayne Scheu 248-661, 216-628; Duane McLean 236-661; Ken Lawson 612; Jerry Abbott 238-602, 207-553; Ron Brown 208-601; Nick Palumbo 233-599, 207; Al Hartwell 222-597; Clovis Glass 221-593, 247-629; Rea Forbes 248-587;Chuck Raye 209-587; Dale Hawkins 202-585; Mel Harsh 208-582, 203-560; Roger Van Buskirk 233-573, 235; David Lessard 223-566; Jim Hanley 215-555; Gordan Rose 553; Darrell Cordonier 225; Bob Williams 220; Cleon Botsford 216; David Wray 214, 213; Ken Bailey Sr 213; Art McKinney 211; Max Dunn 205; Mike Madden 205; George Beldi 204; Frank Seely 203; Myron Dover 200.

WOMEN — Joan Konopasek 227-630; Shannon Fisher 222-603, 214; Phyllis Foster 214-582; Annette Driskell 214-576; Carol Harsh 213-552, 213; Dixie Hanley 194-537; Mabell Forbes 204-522; Alberta Rankin 195-513; Vi Hartwell 183-513; Thelma Glass 213; Jammie Wyncoop 201; Marjo Vaughn 194; Dottie Villa 194; Patti Metz 189; Annie Grayson 188; Sandi Seely 188; Carol Tower 182; Rita Hildreth 181; Shirley Knight 180; Boni Beldi 178; Donna Stevenson 170.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Larry Luce 235-297-727, Nick Brickey 256-223-245-724, Curtis Woolard 268-221-232-721, Chuck Skeeters 277-244-721, Mike Champion 278-233-712, Tyler Ellis 256-236-707, Jary Kapus 235-252-691, Lee Evans 233-258-688, Dale Matheny 275-236-688, Darwin Moore 258-684, Dave Barlow 234-223-224-681, Chuck Eilenberger 267-679, Steve Robertson 243-675, Lucas Padilla 238-236-675, Bill Irwin 247-233-673, Cliff Kettle 288-225-663, John Kamody 231-236-662, Matt Eilenberger 288-659, Fred Kadin 226-247-655, Jeff King 226-254-654, Bill Brickey 237-238-653, Bill Janes 244-650, Rick Fowler 258-650, Tyler Ellis 222-238-646, Greg Hafner 235-228-646, Billy Cordell 227-644, Chris Waterbury 225-643, Terry Christiansen 244-640, Larry Rux 234-639, Al Brush 253-635, Glen Bostrom 237-237-636, Ray Carrigan 223-233-636, Euel Rutledge 241-635, Wayne Jones 231-211-634, Ed Lee 238-631, Dion Hall 234-630, Leon Fogle 233-627, Phil Wall 247-627, Nick Brickey 226-625, Andrew Rux 226-625, Mike Champion 257-624, Lucas Padilla 231-624, Brett Brickey 268-622, Jerry Smith 223-224-620, Josh Smith 235-223-617, Fred Hamblin 234-611, Bill Hollingsworth 237-611, Bill Cramer 225-610, Coe Brown 245-607, Patrick Hansen 247-607, Rance Champion 631, Bill Janes 616, D.J. Snopl 614, Eric Jackson 613, Jason Hendricks 605, Digger Pettit 605, George Armstrong 605, Harry Uhles 602, Timm Handegard 601. Games: Steve Mitchell 278, Larry Lampman 247, Stan Chapman 246, Bill Cramer 242, Chris Landing 236, Shawn Carrigan 236, John Kamody 236, Andy Cole 234, Willie Boatwright 232, Dan Gibson 228, Ron Davis 226, Earl Akers 225, Jeff Travis 225, Jerry Page 225, Jeff Harsha 223, Don Dietl 221, Ken Taylor 221, Terry Steward 220.

WOMEN — Laura Harvey 233-264-696, Lela Larkin 224-645, Laura Harvey 236-210-641, Lonna Engle 227-227-632, Holly Rutigliano 247-242-619, Shari Tarvin 219-245-618, Mony Bristow 232-599, Linn Chandler 222-592, Michelle Attebery 204-588, Lonna Engle 229-584, Diana Hanstein 205-582, Barb Henderson 208-573, Roxie Lee 200-569, Crystal Patterson 214-568, Jodi Bell 201-558, Pam Fowler 212-552, Yvonne Morris 202-552, Kerry Turner 200-552, Bobbie LeBlanc 201-548, Mary Tuttle 216-547, Colleen Padilla 202-545, Lela Larkin 206-543, Del Christianson 205-543, Inga Martin 218-540, Barbara Reva 203-540, Barb Cota 202-537, Myra Dahack 201-534, Bonnie Cutteridge 234-532, Lela Larkin 214-532, Cheryl McKenzie 202-527, Nancy Hall 202-516, Estella Padilla 238-510, Rosella Harshbarger 204-509, Crystal Patterson 557, Billie Christianson 548, Yvonne Morris 541, Lonna Engle 538, Pattie Dungey 535, Darlene Given 522, Cheryle Hite 516, Carol Coplen 513, Bettye Ingram 512, Toshiko Templeton 512, Betty Siemers 511, Toni Williams 508, Deborah Schmelzer 508, Lynn Janes 508, Mary Cooper 507, Diana Hanstein 506, Pat Kaylor 501, Bev Schultz 500. Games: Doug Guches 227, Bob Ruth 224, Virgil Elbert 221.

SENIORS

MEN — Al Rossi 223-181-216-620, Rick Fowler 211-202-606, Robert Keaton 236-214-601, Dennis Warrender 181-248-597, BobWilliams 223-222-589, Chuck Kipp 245-189-588, JP Lindfors 188-203-567, William Mott 201-198-561, Hal Crockford 190-191-560, Robert Keaton 199-553, Sally Ostrowski 204-182-552, Bob Kokanour 212-545, Leonard McGowan 203-189-540, Roger Waite 188-183-540, Carol Coplen 180-204-533, Jim Ostrowski 211-530, Max Dunn 202-529, Dennis Warrender 221-525, Jerry Abbott 180-181-524, Larry Anderson 186-518, Digger Pettit 188-181-511, Frederick Smith 183-189-511, Joe Chavez 200-511, Don Benn 180-507, Dick Laubert 199-505, Joe Chavez 205-505, Bob Williams 195-503, Mike Sweeny 513, Chet Faurholt 510. Games: Lyle Bergh 202, Reese Walker 191, Bill Hollingsworth 186, Dick Mundt 182, Art Lundahl 181.

WOMEN — Lucille Miller 196-502, Dixie Hanley 182-487, Kay Allman 172-471, Kay Allman 481. Games: Bernice Charley 209, Dee Wilson 182, Pat Kaylor 171, Viola Hartwell 171.

Local Junior Highlights

At Lava Lanes

JUNIORS — Trevor Waldeyer 277-683; Ron Olson 231-608; Billy Hanning 185-528; Gary Dodge 130-332; Cody McAllister 255; Zach Henley 201; Shawn Hanning 198; Casey Wold 191; Travis Woodburn 178; Thomas Potts 160; Jordan Battin 130; Rachel Pfeil 104.

city leagues

Spring Volleyball Standings

Through April 7

WOMEN'S A LEAGUE

Team W-L

Licorice Whips 4-0

NTA 4-0

IN 2-2

Random 2-2

Southern 0-4

George 0-4

WOMEN'S B LEAGUE

Team W-L

Pink Ladies 4-0

Dig-It 4-0

Proud to Serve 2-2

Grapes 2-2

Kidless 0-4

Max Payne 0-4

CO-ED A LEAGUE

Team W-L

Jacksonvillagers 4-0

Neville Thunder 4-0

Vertically Impaired 4-0

Whack Attack 3-1

Balls 1-3

Dickson Construction 0-4

TBA 0-4

Blockheads 0-4

CO-ED B LEAGUE

Team W-L

Denominators 3-1

No Fear 3-1

Norm's Team 3-1

Net Force 3-1

The Scrubs 3-1

Bump & Grind 2-2

It's Recreational Dammit 2-2

Swat Team 2-2

Three + Three 2-2

Spike Squad 1-3

Hard Hitters 0-4

Rogue Spikes 0-4

CO-ED C LEAGUE

Team W-L

All Timers 3-1

GSUP 3-1

Moss Adams 3-1

Party Pack 3-1

Growing Pains 2-2

Harry & David 2-2

Hooligans 2-2

Mish Mash 2-2

Head Down 1-3

The Wreckreators 0-4

Last Call 0-4

golf

Centennial GC

Senior Tuesdays

Total Score Combined with Putts Format

April 5

GROSS — 1, Bill Seymour, 104; 2, Ron Carter, 105; 3, Vance Hickin, 110; 4, Willy Reed, 113; 5, John Ferris, 114; 6, Sixto Rodriguez, 115.

NET — 1, Nick Karrick, 98; 2, Gary Brock, 98; 3, Gary Lewellyn, 99; 4, Ted Bibler, 101; 5, Don McClure, 101; 6, Mike Utterson, 104.

K.P. — No. 4, 0-15 hcp., Gary Brock; 16-up hcp., Jim Zentgraf. No. 6, 0-15 hcp., Pete Stemple; 16-up hcp., Jodie Parker.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-person Best Ball (Best Two)

April 4

FLIGHT A

GROSS — 1, Ed Olson, Harley James, Fred Chung, Rick Tree, 139; 2, Bob Wood, Dave Johnson, Mike Owen, 140; 3, Mike Austin, Don Rebal, Clark Malmgren, 144.

NET — 1, Troy Boyd, Dave Grove, Jim Falk, Cliff Belknap, 112; 2, Bill Drewien, Ron Primasing, Mike Parsons, Ray Smith, 115; 3, Bob Davidson, Bill Ligon, Dick Gergen, Don Wallace, 115.

FLIGHT B

GROSS — 1, Nick Karrick, Gordy Carrigan, Bob Blackford, Rod Rumrey, 146; 2, Ron Pearrson, Rubin Davalos, 149; 3, Bob Cambas, Wayne Bennett, Dick Dahl, Fred Pearson, 157.

K.P. — No. 12, 0-15 hcp., Mike Harbert; 16-up hcp., Bob Cambas. No. 17, 0-15 hcp., Red Gentry; 16-up hcp., Lee Reich.

Men's Club

Four-man Scramble (Four drives each)

April 7

GROSS — 1, R. Smith, R. Monday, T. Trower, J. Scott, 59; 2 (3-way tie), K. Gentry, G. Fischer, E. Colin, P. Gandt tied S. Saxton, C. Fowler, R. Eek, G. Healy tied P. Paulson, F. Chung, J. Devos, R. Holtwarth, 60.

NET — 1, C. Henke, J.R. Radaford, L. Sharpe, T. Miller, 51.2; 2, B. Quackenbush, D. Baker, R. Gazaway, D. Weber, 52.9; 3, D. Crossman, D. Bevan, M. Pavlik, M. Osborn tied F. Corbin, F. Lucas, K. Pearson, S. Grove, 53.5.

K.P. — No. 5, P. Stemples. No. 7, E. Dunne.

Stewart Meadows GC

Ladies Twilight Golf Association

Scramble Format

April 4

GROSS — 1, Gwen Quinby, Sue Garred, Patti Andries, Eileen Whitten, 34; 2, Marlene Cash, Marie Resler, Linda Scott, Laura Lavin, 36.

NET — 1, LaRon Leavens, Linda Smith, Diane Coughlin, Cathy Trower, 19; 2, Judy Tonn, Nola Shaw, Pam Holzwarth, 21.

K.P. — Sallie Simpson, Nola Shaw, Eileen Whitten.

LONG DRIVE — Jeanne Rasmussen, Linda Wade, Eileen Whitten.

Bear Creek GC

Parent-Junior Scramble

March 31

ADVANCED

RESULTS — 1, Michael Wurzell-Dan Wurzell; 2, Matt Hedges-Monnie Hedges; 3, Kiana Oshira and Patrick Oropallo.

K.P. — No. 7, Matt Hedges.

LONG DRIVE — No. 3, Michael Wurzell.

INTERMEDIATE

RESULTS — 1, Micah Jocoy-Dan Jocoy; 2, Molly Pritchard-Doug Pritchard.

K.P. — No. 7, Sean Coggins.

LONG DRIVE — No. 3, Sean Coggins.

BEGINNERS

RESULTS — 1, T.J. Ferreira-Jennifer Ferreira; 2, Matthews Glebe-Erin Glebe; 3, Johnathan Ferreira-Tim Ferreira.

K.P. — No. 5, Matthew Glebe.

LONG DRIVE — No. 9, Matthew Glebe.

Eagle Point GC

Captains Trophy

April 3

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Hite, 90; 2, J. Mayfield, 95; 3, K. Silvers, 99.

NET — 1, R. Walker, 74; 2, D. Grosch, 75; 3, M. Resler, 80.

FLIGHT B

GROSS — 1, A. Westerman, 91; 2, H. Dale, 103; 3, 109.

NET — 1, J. Sisti, 71; 2, J. Wheeler, 71; 3, T. Smith, 73.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., P. McIvore. No. 8, 0-15 hcp., A. Westerman; 16-up hcp., B. Harrison. No. 13, 0-15 hcp., C. Hite. No. 15, 0-15 hcp., C. Hite.

Best 16

April 9

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Gage, 65; 2, R. Rautenberg, 67; 3, C. Farley, 68.

NET — 1, S. Smith, 58; 2, D. Gifford, 59; 3, D. Johnson, 61.

FLIGHT B

GROSS — 1, B. Betts, 70; 2, B. Drewien, 72; 3, B. Ligon, 73.

NET — 1, D. Gerke, 59; 2, R. Keasler, 59; 3, A. Schulenberg, 60.

FLIGHT C

GROSS — 1, K. Gerke, 72; 2, L. Smith, 78; 3, R. Pearson, 79.

NET — 1, H. Ross, 54; 2, H. Sisti, 61; 3, C. Wright, 62.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., B. Ligon. No. 8, 0-15 hcp., C. Todd; 16-up hcp., K. Gerke. No. 13, 0-15 hcp., R. Foulon. No. 15, 0-15 hcp., T. Boyd; 16-up hcp., J. Oleksow.

gymnastics

America's Best Kids

Bunny Hop Invitational

April 7

AGE 9-11

Kassandra Babb — 1, bars, 9.4; 1, beam, 8.9; 2 (tie), floor, 9.2; 1, all-around, 35.85.

Lily Edwards — 3, bars, 9.05; 2, beam, 8.75; 3, floor, 8.9; 2, all-around, 35.5.

Sierra Summers — 1, vault, 9.1; 2, bars, 9.25; 2 (tie), floor, 9.2; 3 (tie), all-around, 35.3.

AGES 12-UP

Hannah Graunke — 1, vault, 8.55; 1, bars, 9.575; 1, beam, 9.225; 1, floor, 8.9; 1, all-around, 36.25.

Stephanie Booker — 2, vault, 8.4; 2, bars, 9.0; 2, beam, 8.15; 2, floor, 8.85; 2, all-around, 34.4.

LEVEL 6

ALL AGES

Maren Lightheart — 3, vault, 8.9; 2, bars, 7.9; 1, beam, 8.8; 1, floor, 9.05; 1, all-around, 34.65.

Nina Console — 2, vault, 9.05; 1, bars, 8.3; 2, beam, 8.4; 2, floor, 8.5; 2, all-around, 34.25.

TEAM SCORE — 108.95.

LEVEL 4

AGES 6-7

Danielle Cherry — 1, all-around, 36.25.

Faith Ramsdell — 2, all-around, 34.5.

Hayle Guy — 3, all-around, 33.55.

AGE 8

Alexa Plane — 1, all-around, 36.05.

A.J. Rivera — 2, all-around, 36.0.

Corinne Thom — 3, all-around, 35.2.

Kaitlin Brown — 4, all-around, 34.45.

AGE 9-UP

Rebecca Dosser — 1, all-around, 36.95.

Megan Johnson — 3, all-around, 35.0.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

April 5

MAIN EVENT — 1, Kevin Putnam; 2, C.J. Putnam; 3, Shane Everson.

TROPHY DASH WINNER — Shane Everson.