fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

bowling

Local Adult Highlights

At Lava Lanes

MEN — Karl Blust 269-760; Steve Benston 266-752; Steve Rennick 298-739, 267-686, 255-673; Mike Rock 247-738; Duane McLean 300-737, 226-616; Jim Brockbank 265-266-731; Chet Wilson 254-269-730; Neal Roberts 299-718; Mike Kringlebach 269-714; Greg Newtson 258-709; Luis Torrico 252-706, 269-619; Tyler Ellis 238-706; Bill Janes 299-705; Berry Hunt 255-253-703; Gary Wooldridge 279-702; Jimmy Carlson 246-701; Mike Gregory 243-700; Derek Marshall 251-698; Darwin Moore 242-697; Matt King 257-693; Kim Caster 258-687; Mick Rutigliano 244-687; Scott Anderson 276-686; Rich Templeton 258-684; Jim Falk 255-680; Eric Bray 242-679, 246; Jason Bell 247-678; Bruce Snook 234-677; Ryan Shook 234-675; Jeff Harder 238-672; Darrell Cordonier 299-671; Damon Cochran 258-671; Joe Dauenhauer 245-662; Jary Kapus 237-653; DJ Snopl 221-650; Larry James 227-648; Dustin Smith 648; Larry Rux 236-647; Dave Nosack 242-644; Tony Workman 237-644; Mike Wiley 237-642, 227-611; Gene Bell 640; Terry Tumbleson 247-632; Mitch Rowan 632; Dave Paxson 225-630; Stanton Evans 629; Leon Fogle 236-628; Bill Christofferson 260-624; Dennis Ross 244-624; Wayne Scheu 254-622; Jay Rapp 297-618; Noel Tworek 232-618; Mike Slavenski 246-616; Bob Peterson 616; Dan Zallar 616; Troy Miles 231-611; Les Nimmo 226-611; Jason Asmussen 610; Al Hartwell 228-608; Jerry Radaford 608; Fred Inlow 605; Ed Baker 233-594; John Wildey 213-578; Justin Duncan 207-575; Jef McClellan 224-574; Creighton Nevin 231-517; Ryan Manfull 266; Bernard Loya 259; Todd Murray 258; Bob Kelly 254; Kelly Ross 254; Richard Tobin 254; Matthew King 250; Ollie Fernandez 249, 221; Dan Gibson 246; Richard Babcock 244; Jordan Ellis 244; Ken Marshall 244; Bernie Gunn 241; Dale Matheny 239; Gary Severe 238; Randy Whitehead 237; Mark Bell 236; Pat Byrne 236; Joe Mitchell 236; Gary Marshall 235; Frankie Rutigliano 235; Keith Dierkes 234, 232; Jason Frohreich 234; Mike Susi 234;Floyd Kenaston 233; Greg Nichols 233; Wayne Rohde 232; Jim Irwin 231; Rod Ruthstrom 231; Chris Tratz 229; Ken Rogers 228; Brian Blackwell 226; Brad Hildreth 226; Louis Medcalf 226; John Cooper 224; Robert Cutteridge 224; John Cole 223; Ron Davis 223; Wayne Rastellini 223; Jim Shreeve 223; Ron Staniforth 223; David White Jr. 222; Josh Whitehead 220; Paul Wyatt 216; Rob Bolf 215; Jake Gallop 212; Ryan Beugli 210; Joe Schacher 206; Michael Lunsford 203; Curtis Matthews 201; Jeff Mullins 200; Mark Chatelain 192; James Figueroa 187; Gary Overton 175; Troy Swisher 166.

WOMEN — Michelle Attebery 237-675; Brenda Stinnett 236-650; Billie Christianson 222-629; Sheila Anderson 257-621; Toni Christianson 245-614; Francie Farley 243-608; Tracy Caster 233-608; Betty Havira 234-593, 214; Sandy Davis 223-590; Barb Henderson 214-589; Paula Hopker 220-577; Arlene McDonald 221-571; Robecca Warrick 213-569; Doris Grosch 565; Jan Sutherlin 553; Carolyn Nelson 210-523; Jodi Bell 224; Shannon Fisher 222; Carol Harsh 210, 200; Caitlin Janes 204; Kris Schulz 203; Lori Brockbank 202; Shawn Marshall 202; Sam Blackwell 201; Val Nemeth 200; April Cochran 193; Cassandra Lape 183.

SENIORS

MEN — Euel Rutledge 246-673; Bruce Snook 267-670; Lee Evans 245-668; David Wray 237-652; Don Conklin 232-650; Floyd Kenaston 645, 246; Ron Olson 224-643; Max Dunn 233-637; Darrell Cordonier 226-632; Digger Pettit 225-632; Cleon Botsford 224-612; Arthur Ball 224-591; Dave Rodger 230-589; Harold Theis 227-588; Mel Harsh 216-576; Jim Swarts 202-576, 200-566; Mike Madden 222-575; Clovis Glass 575; Ed Wingert 224-574; Chuck Kipp 215-569; Gary Rosenberger 201-569, 210; Steven Podesta 222-568; Rea Forbes 212-557; Phil Clouse 213-555; Bob Williams 553; Bill Christofferson 233; Nick Palumbo 225; Frank Seely 221; Wayne Scheu 220; Larry Van Ausdall 217; Roger Van Buskirk 215, 203; Rob Vallee 200; Ken Lawson 196; Chuck Harder 195.

WOMEN — Carol Harsh 205-588, 194-553; Thelma Glass 200-555, 200; Rita Hildreth 201-548, 191-516; Judy Lewis 214-544; Barb Reva 197-542; Terry Rosenberger 208-536; Shirley Knight 515; Lynne Lawry 188-506; Joan Konopasek 213; Joyce Chaplin 211; Carol Tower 195; Louise LaFon 186; Annette Driskell 185; Lainie Hanson 177; Nancy Rennick 158.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Alex Romanowsky 246-298-248-792, Jeff King 243-276-248-767, Matt Eilenberger 222-276-243-741, Matt King 253-236-238-727, Ryan Shook 233-234-258-725, Jary Kapus 234-267-223-724, Greg Hafner 279-238-719, Bill Cramer 246-268-716, Bob Korth 233-247-236-716, Tyler Ellis 289-256-713, Euel Rutledge 289-256-713, Dan Gibson 236-258-695, Dale Matheny 232-245-690, Josh Smith 223-268-685, Larry Rux 234-229-678, Frankie Rutigliano 244-671, Ed Lee 238-233-665, Bob Reed 234-662, Justin Gunn 256-661, Tom Cook 235-661, Lucas Padilla 241-655, Bruce Harper 244-655, Jordan Ellis 238-654, Jerry Dyer 268-653, Mark Bell 245-652, Don Dietl 225-221-648, Mike Champion 252-643, Andy Magerle 279-643, Travis Woolard 234-642, Larry Sprague 230-639, Gary Hamblin 233-235-634, Bobby Reed 225-627, David Wilson 226-227-618, Wayne Jones 247-612, Jon Corbell 221-610, Gary Severe 223-608, Jim Thomas 256-601, Shawn Carrigan 228-600, Billy Cordell 624, Richard Macinnis 617, Mike Henderson 615, Chuck Eilenberger 600. Games: Bill Weekley 257, Larry Luce 235, Darwin Moore 234, Duane Russell 230, John Ryther 229-223, Don Conklin 225, Tony Bristow 225, Dave Barlow 221.

WOMEN — Laura Harvey 257-235-696, Toni Rae Christianson 233-630, Pattie Cochran 233-205-618, Mony Bristow 201-225-616, Jan Chambers 213-224-606, Laura Harvey 235-605, Barb Henderson 208-203-599, Holly Rutigliano 228-598, Michelle Attebery 206-204-588, Toni Williams 210-574, Sam Blackwell 230-569, Evelyn Oden 214-548, Betty Siemers 210-541, Kelly Lambert 203-536, Nancy Lounder 202-528, Laureen Patterson 202-528, Mary Steward 203-525, Billie Christianson 210-524, Kris Schulz 208-515, Roxie Lee 218-514, Becca Croft 205-513, Dora Wing 202-508, Janet Doescher 201-507, Bonnie Cutteridge 234-502, Jodi Bell 577, Viola Hartwell 534, Barb Schierholz 532, Cindy Doran 525, Joan Keeney 523, Charlotte Bohl 520, Lucille Miller 518, Treasa Sprague 517, Bernay Hiett 516, Wylene Rogers 515, Cheryl Robertson 513, Bev Schultz 512, Cheryl McKenzie 509, Debbie Crippen 506, Barbara Reva 500, Sandy Davis 500. Games: Lora McLean 208, Mary Cooper 203, Maxine Bartlett 202, Jo Hatfield 201, Charlene Brown 200, Lonna Engle 200.

SENIORS

MEN — Robert Keaton 256-215-649, Max Dunn 211-213-596, Al Rossi 234-181-586, Art Lundahl 186-221-578, Dennis Warrender 205-180-192-577, Dennis Warrender 189-213-576, Stan Carstensen 188-221-573, Reese Walker 235-202-571, Jim Ostrowski 194-212-564, Arthur Ball 181-223-553, JP Lindfors 190-180-549, Frederick Smith 193-200-546, Bob Prest 196-187-545, Chet Faurholt 181-203-541, Bill Hollingsworth 206-540, Leonard McGowan 187-529, James Hanley 214-528, Reese Walker 184-181-534, Mike Sweeny 199-183-526, Bob Williams 181-526, Cliff Rasmussen 188-524, Hal Crockford 196-524, Leonard McGowan 182-521. Games: Bill Malek 208, Larry Anderson 199, Dick Laubert 194, Leroy Keeney 190, Don Kohal 181, Bud Lovelace 180.

WOMEN — Viola Hartwell 222-531, Kay Allman 193-510, Dixie Hanley 177-508, Kay Allman 180-502, Jean Mason 177-479, Lucille Miller 476. Games: Ginny Crockford 184, Louise LaFoya 182, Irene Latourette 176, Ginny Crockford 175, Jo Hatfield 170.

Local Junior Highlights

At Lava Lanes

JUNIORS — Chris Hopf 244-688; Billy Gerber 231-671; Josh Winter 266-650; Vaughn Harris 237-630; Trevor Waldeyer 214-595, 236; Casey Wold 215-594; Katie Alexander 221-530; CJ Waldeyer 183-495, 201; Ron Olson 178-483; Alex Huff 181-466; Zach Henley 168-452; TJ Stamp 169-434; William Donnelly 161-401; Tristan Brown 124-354; Brandon Turner 125-290; Andrew Koch 89-242; Layne Padilla 243; Matt Estes 223; Jeremy Kekacs 223; Billy Hanning 215; Tyler Rossetto 213; Jason Flinn 210; Trevor Nave 203; Joseph Stuart 201; Jake Wheeler 127; Thomas Daverin 113; Elliana Cochran 112; Breanna Johnson 111; Ciann Turner 110; Cole Ferguson 107; Faith Battin 106; Kai Elam 104; Justin Casebier 101; Cindy Hunt 97; Joe Maxwell 84.

city league

Winter Basketball Standings

March 16

SUNDAY LEAGUE CHAMPIONSHIPS

UPPER DIVISION

Shirts & Skins 97, WaMu 67

LOWER DIVISION

And-1 65, Hoops Nomads 58

WEEKDAY LEAGUE CHAMPIONSHIPS

UPPER DIVISION

Arant & Broesder 106, Summit 79

LOWER DIVISION

Good, Bad and Ugly 80, Freeballers 67

golf

Centennial GC

Senior Tour

March 4

GROSS — 1, Mike Morrison-Rick Stinchcomb; 2, Doug Rowe-Rick Young; 3, Roger Vanbuskirk-Bob Reese.

NET — 1, Sixto Rodriguez-David Clements tied Len Renfer-John Ferris; 3, Larry Scott-Gary Warner.

K.P. — No. 4, 0-15 hcp., John Ferris; 16-up hcp., David Clements. No. 17, 0-15 hcp., John Ferris.

Senior Tuesday

March 11

GROSS — 1, Doug Rowe-Rick Young; 2, Jon Paauwe-Buddy Grove; 3, Willy Reed-Bill Seymour.

NET — 1, David Clement-Kevin Williams; 2, Carl Michael-Don Mitchell; 3, Dick Dodge-Dave Helbert.

K.P. — No. 4, 0-15 hcp., Rick Young; 16-up hcp., Carl Michael.

Two-man Stableford

March 15

GROSS — 1, Hank Munn-Jim Douglass; 2, Phil Cardin-Bob Capsey; 3, Chuck Fowler-Scott Saxon.

NET — 1, Bryan Tedson-Jarrad Braddley; 2, Mark Wilson-Sixto Rodriguez; 3, Pat Daggitt-Jum Bullen.

K.P. — No. 4, Jim Bullen. No. 6, Steve Terry. No. 14, Steve Terry. No. 17, Tim Rouhier.

Stewart Meadows GC

Men's Club Tournament

Four-man Scramble Format

March 8

NET — 1, P. Smullen, L. Spotanski, D. Criswell, K. Pearson, 48.8; 2, D. Crossman, M. Dial, M. Pavlick, J. North, 50.8; 3, R. Green, D. Brewington, P. Lawson, J. Casad, 51.0; 4, S. Grove, S. Lehnhardt, F. Corbin, S. Work, 52.0; 5, R. Cooley, G. Bates, D. Yu, G. Riley, 52.5; 6, M. Hackwell, E. Istel, V. Loy, J. Loy, 52.8.

K.P. — No. 5, D. Carpenter. No. 7, G. Riley.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Two-man Stableford

March 12

FLIGHT A

GROSS — 1, Fred Chung-Paul Paulson, 66; 2, Ken Gentry-Guerin Fischer, 63; 3, Bob Johnson-John Ochoa, 60; 4, Bob Mayfield-Leon Stuffel, 55.

NET — 1, Gil Allen-Manny Collier, 88; 2, Roger Courtney-John Robinson, 80; 3, Ron Parker-Bob Moore, 78; 4, Dave Johnson-Chuck Rouland, 76.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bob Buffaloe-Mike Westfall, 53; 2, Bill Ligon-Bob Davidson, 52; 3, Bill Drewien-Mike Parsons, 46; 4, Dick Gergen-Don Wallace, 42.

NET — 1, Ron Pearson-Rubin Davalos, 90; 2, Wayne Tait-Lou Thompson, 87; 3, Bob Lima-Keith Brown, 82; 4, Fred Pearson-Don Gaeden, 80.

FLIGHT C

GROSS — 1, Sandy Welch-Earl Sloan, 50; 2, Ted Bibler-Harold Moley, 38; 3, Larry Humiston-Dave Rendall, 37; 4, Jack Seybold-Earl Sloan, 34.

NET — 1, George Hossu-Virgil Severson, 92; 2, Bob Waldo-Harry Theakson, 83; 3, Lee Reich-Zane Searles, 79; 4, Dennis Bolsinga-Harold Ross, 79.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Ken Gentry; 16-up hcp., Fred Pearson. No. 12, 0-15 hcp., Guerin Fischer; 16-up hcp., Don Gaeden.

gymnastics

America's Best Kids

Shakespeare Invitational

At Ashland

March 14

LEVEL 4

AGES 6-7

Gabriela Castillo — 1, vault, 9.2; 1, uneven bars, 9.0; 8, beam, 7.2; 5, floor, 8.8; 4, all-around, 34.2.

AGES 8-8.5

Maryssa Bradley — 7, vault, 8.5; 5, uneven bars, 8.15; 5, beam, 8.25; 7, all-around, 28.7.

Cierrah DeWoody — 6, vault, 8.6; 1, uneven bars, 9.3; 3, beam, 8.4; 2, floor, 9.2; 1, all-around, 35.5.

Madison Magnum — 3, vault, 8.8; 2, uneven bars, 8.9; 6, beam, 8.2; 3, floor, 9.0; 2, all-around, 34.9.

AGES 9-9.5

Anna Wilder — 2, vault, 9.4; 2, uneven bars, 9.0; 2, beam, 8.95; 3, floor, 8.7; 2, all-around, 36.05

AGES 10-10.5

Hannah McCoy — 3, vault, 9.3; 2, uneven bars, 9.05; 4, beam, 8.425; 4, floor, 8.9; 3, all-around, 35.675

AGES 11-11.5

Oshauna Schattler — 2, vault, 9.1; 2, uneven bars, 9.05; 5, beam, 7.85; 2, floor, 9.15; 3, all-around, 35.15

Meggan Sweet — 5, vault, 8.6; 6, uneven bars, 7.05; 3, beam, 8.55; 5, floor, 8.25; 5, all-around, 32.45

AGES 11.5-11.99

Laci Mae James — 1, vault, 9.8; 1, uneven bars, 9.0; 2, beam, 8.425; 1, floor, 9.35; 1, all-around, 36.575

Andrea Marshall — 2, vault, 9.4; 2, uneven bars, 9.0; 1, beam, 9.25; 2, floor, 8.65; 2, all-around, 36.3

AGES 12-UP

Kendall Glenn — 6, vault, 8.6; 5, uneven bars, 7.9; 6, beam, 7.95; 5, floor, 8.7; 5, all-around, 33.15

Taylor Martinez — 1, vault, 9.9; 1, uneven bars, 9.2; 1, beam, 8.85; 4, Floor 8.925; 1, all-around, 36.875

LEVEL 4 TEAM — Second place, 111.4.

LEVEL 5

AGES 7-8

Danielle Cherry — 1, vault, 8.35; 1, 8.9, uneven bars, 8.9; 1, beam, 8.35; 1, floor, 8.3; 1, all-around, 33.9.

Faith Ramsdell — 2, beam, 7.85; 4, floor, 7.9; 4, all-around 29.55.

AGE 9

Kaitlin Brown — 4, vault, 7.7; 4, beam, 8.1; 2, floor, 8.8; 5, all-around, 29.35.

Alexa Plane — 7, vault, 7.3; 4, uneven bars, 7.5; 2, beam, 8.4; 7, floor, 8.15; 4, all-around 31.35.

Corinne Thom — 3, vault, 7.75; 2, uneven bars, 7.6; 5, beam, 7.5; 4, floor, 8.75; 3, all-around, 31.6.

AGE 11

Rebecca Dosser — 5, vault, 8.25; 6, uneven bars, 7.95; 1, beam, 9.15; 2, floor, 9.15; 3, all-around 34.5.

Nicole Rosetta — 7, vault, 8.0; 8, uneven bars, 7.1; 5, beam, 8.5; 7, floor, 8.35; 8, all-around, 31.95.

AGE 13

Stephanie Booker — 2, vault, 9.05; 1, uneven bars, 9.0; 3, beam, 8.6; 4, floor, 9.225; 3, all-around, 35.875.

Jackie Deimling — 7, vault, 7.6; 6, beam, 7.8; 7, floor, 7.6; 7, all-around, 29.6.

LEVEL 5 TEAM — Third place, 104.925.

LEVEL 6

AGE 10

Lilian Edwards — 1, vault, 9.1; 2, uneven bars, 7.0; 3, beam, 8.45; 2, floor, 8.05; 2, all-around, 32.6.

AGE 11

Olivia Berryessa — 3, vault, 9.0; 2, uneven bars, 7.85; 3, beam, 8.0; 1, floor, 9.25; 1, all-around, 34.1.

AGE 12

Kassandra Babb — 2, vault, 9.2; 1, uneven bars, 8.7; 4, beam, 8.2; 2, floor, 9.325; 2, all-around, 35.425.

Maren Lightheart — 3, vault, 9.15; 4, uneven bars, 8.3; 1, beam, 9.15; 1, floor, 9.5; 1, all-around, 36.1.

AGE 13-UP

Hannah Graunke — 1, vault, 9.725; 1, uneven bars, 9.05; 1, beam, 8.8; 1, floor, 9.05; 1, all-around, 36.625

LEVEL 6 TEAM — First place, 108.6.

swimming

Triton Swim Team

Northwest Section Championships

At Federal Way, Wash.

Weyerhaeuser King County Aquatic Center

March 14-16

MALES

AGE 14

Aaron Ghiglieri — 1, 50 free, 21.9; 1, 100 free, 47.66; 2, 100 fly, 53.18; 4, 200 free, 1:47.24.

AGE 17

Clark Snyder — 1, 50 free, 22.43; 1, 100 free, 49.39; 5, 200 free, 1:49.38.

FEMALES

AGE 12

Breanna Sapienza — 4, 50 fly, 27.08; 6, 100 fly, 1:00.99; 10, 200 free.

AGE 17

Callie Kinser — 2, 50 free, 25.19.

AGE 16

Melissa Ghiglieri — 6, 100 breast.

Rogue Valley Swim Team

Age 11-14 State Championships

Feb. 21-24

MALES

AGE 13

Aaron Hreha — 15, 50 free, 26.04; 22, 200 breast, 2:55.19; 21, 100 breast, 1:17.7; 16, 100 free, 57.14.

FEMALES

AGE 11

Sarah Mortimore — 17, 50 fly, 33.67.

OSI Senior Championships

Feb. 28-March 2

AGE 19

Stephen Camden — 29, 500 free, 5:25.88; 55, 200 IM, 2:27.01; 62, 200 free, 2:04.6; 20, 1,650 free, 20:02.39.

Oregon Swimming 10-Under Championships

Feb. 16-17

AGE 7

Austin Mortimore — 10, 50 free, 38.88; 11, 25 fly, 22.9; 18, 25 free, 17.75.