fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

basketball

Kyle Singler S. Oregon Tourney

Championship Results

May 9-10

EIGHTH GRADE

BOYS — Eugene Team Flight d. Humboldt Lumberjaz, 81-54.

GIRLS — Southern Oregon Lady Panthers d. North Medford Black Tornado, 67-57.

SEVENTH GRADE

BOYS — Eugene Dribble Drive d. Bend Summit Storm, 86-48.

GIRLS — Southern Oregon Storm d. Redding Heat, 43-20.

SIXTH GRADE

BOYS — Portland BallPlayerz d. MBA Lakers, 65-60.

GIRLS — South Medford Lady Panthers d. Chico Blazing Heat, 28-19.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Justin Edwards 279-274-256-809; Brian Sendelbach 260-706; Steve Rennick 245-705; Ryan Bauman 279-694; Frankie Rutigliano 248-689; Jason Bell 240-689; Leon Fogle 268-685; Adam Southard 260-660; Mike Kringlebach 234-652; Ryan Fiegi 246-645; Doug Townsend 237-638; Randy Whitehead 236-638; Dave Nosack 239-635; Mike Ussary 235-622; Chris Waterbury 231-620; Eric Jackson 224-614; Doug Ainsworth 243-605; Neal Roberts 258; Joe Sheals 249; Joe Dauenhauer 248; Dan Gibson 237; Patrick Copple 236; Robert LaFever 235; Jerson Viray 232; Jerry Richardson 228; Ron Davis 225; Bob Blackwell 224; Bill Haars 224; Greg Nichols 224; Pete Super 223; Kenny Giuliani 222; Brady Rennick 220; James Roberts 216; Mark Chatelain 207.

WOMEN — Mony Bristow 223-624; Jodi Bell 232-620; Brenda Stinnett 231-609; Betty Havira 215-593; Robecca Warrick 235-589; Rose Wall 211-583; Marilyn Wilson 206-583; Rosetta James 209-552; Sandy Davis 213; Carol Harsh 203; Nancy Lounder 202; Jan Sutherlin 201.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Mike Henderson 256-234-696, Ray Carrigan 256-650, Gary Severe 232-642, D.J. Snopl 239-632, Randy Pace 225-625, Mike White 238-624, Jeff Matheny 233-622, Eric Lierman 234-618, Dale Matheny 226-615, George Armstrong 236-603. Games: Rich Calhoun 245, John Haynes 233, Robert Gibson 227.

WOMEN — Brenda Stinnett 279-200-647, Teri Taylor 249-595, Laura Harvey 222-591, Joannie Smith 214-213-578, Barbara Pace 244-554, Colleen Padilla 218-543, Heather Weston 203-525, Tammy Gibson 204-522, Carrie Haynes 217-521, Kris Schulz 208-512, Diana Hanstein 202-507, Lynne Lawry 200-506, Barb Henderson 540, Sandy Davis 536, Sheena Akers 530, Kelly Lambert 528, Sally Sweeny 526, Lonna Engle 522, Patricia Ferguson 515, Bev Mullis 510, Cherie Boatwright 508, Carol Coplen 505, Toni Matheny 503, Barbara Pace 501. Games: Mony Bristow 214-206.

ROXY JR/ADULT: (2 Game Series)

ADULTS — Bill Brickey 258, Billy Cordell 222, Corey Gilbreath 220.

JUNIORS — Mathew Bostrom 208, Benton Hall 186, Jonathan Carraway 159, Colleen Padilla 124.

SOS Holiday Inn Grand Finals

At Siskiyou Lanes in Yreka, Calif.

May 9-10

RESULTS — 1, Jerry Walls, Klamath Falls; 2, Brian Tinsley, Klamath Falls; 3, Mick Prulhiere, Grants Pass; 4, Dale Whittington, Eugene; 5, Jerome Lee, Medford; 6, Bob Reed, Weed, Calif.; 7, Chuck Eilenberger, Medford; 8, Larry Luce, Yreka, Calif.; 9, Doug Vader, Yreka, Calif.; 10, Larry Lindberg, Springfield; 11, Bob Korth, Central Point; 12, Darwin Bailey, Klamath Falls.

City League

Medford Parks & Recreation

Through May 11

MEN'S SPRING SUNDAY BASKETBALL

Spider Monkeys 6-1

International BALLAZ 6-1

Boulton's Powerboats 5-2

Recovery 5-2

Cash Connection 4-3

As Seen On TV 3-4

HOJL 3-4

And-1 3-4

Jewett Jaguars 2-5

The Bench 2-5

The Johnson 8 2-5

Pigs Might Fly 1-6

MEN'S WINTER WEEKDAY BASKETBALL

Pita Pit 7-0

Get Buckets 6-1

Ashland 6-1

Hoop Troops 6-1

Later Comers 5-2

Danger 4-3

Summitt 4-3

Free Ballers 3-4

Eric's Team 2-5

Therapeutic Associates 2-5

Shooting Stars 2-5

Erickson Air Crane 1-6

Shark Bites 1-6

Platypuses 0-7

SPRING MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Broke-N-Naggin' 1-0

4 Daughters Irish Pub 1-0

Landsharks 1-0

Mike Hussey Trucking 1-0

Hooligans 1-0

Tri County Landscape/McLane 1-0

Cascade Athletic 0-1

CJBFC Pyros 0-1

Hunt Tractor 0-1

Mojo 0-1

Bad Ass Coffee 0-1

Harry and David 0-1

SPRING MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Drinkin' Devils 2-0

Trophy Club 1-0

The Islanders 1-0

Great American Pizza Co. 1-0

Wreakreators 1-0

JEV Construction 0-2

Paramount Construction 0-2

Steve Himmelman Construction 0-1

Jokers 0-1

Acme Hit Squad 0-1

SPRING MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

LifeLine 2-0

Oregon Built 2-0

William Thomas Concrete 1-1

The Walk Offs 1-1

Just In Time 1-1

Blackstone Audio 1-1

Ashland Refugees 1-1

H.E.A. Engineering 1-1

Mountain Mikes 1-1

Sherm's Thunderbird 1-1

Bad News Brews 1-1

The Zone Sports Grill 1-1

Silkscreen Factory 0-2

Rogue River Roofing 0-2

SPRING MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Pier 21/Brinks Home Security 2-0

Bandits 2-0

FTC 2-0

Kogap Enterprise 1-1

Peterson Cats 1-1

Cascade Fire Equipment 1-1

DOTR 1-1

Cyber Center 1-1

Optical Illusions 1-1

Appliance Depot Jager Bombers 0-2

Allweather Wood 0-2

Answer Page 0-2

SPRING MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

Rick D's Team 2-0

EZE Trucking 2-0

The Blues 2-0

Rick Stevens Painting 2-0

Bangers 2-0

Coach Potatoes 1-1

Oregon Gents 1-1

Medford Firefighters 0-2

Hammerhead Heads 0-2

West Coast Collision 0-2

Brews Brothers 0-2

Air Pro 0-2

SPRING SENIOR SOFTBALL

Mavericks 2-0

Horton Plaza 1-1

Slugger's Way 1-1

Rascals 1-1

Sherms 0-1

D&S Harley Davidson 0-1

SPRING SUNDAY CO-ED BAMERICAN SOFTBALL

Hammerheads 3-0

Dick's Towing 3-1

Saucy Pants 3-1

Fuel Fitness 2-1

Singles and Doubles 1-2

Scrubs 0-4

Specialized Foreign Car Service 0-3

SPRING SUNDAY CO-ED BNATIONAL SOFTBALL

Bill's Glass 3-0

Maintenance Pro 2-0

Cyber Center 2-1

Rick D's 2-1

Broke-N-Naggin' 1-2

Incredibles 0-1

One Hit Wonders 0-2

Southern Oregon Giants 0-3

SPRING SUNDAY CO-ED CAMERICAN SOFTBALL

Brotherton Pipeline 3-0

Mike Hussey Trucking 3-0

Young Guns 3-0

Dirty Dozen 2-1

Welburn Electric 2-1

Make It A Double 2-1

Bat Busters 1-1-1

Dominators 1-2

Cooperstown Sluggers 1-2

SWAT 0-2-1

The Incredibles 0-1

Maintenance Pro 0-1

Animal House 0-3

Benchwarmers 0-3

SPRING SENIOR SOFTBALL

Bad Company 3-0

Scoregasms 3-0

Horton Plaza 2-0

Jack's Full Moon 3-1

B.C. Church 2-1

Cookie Lee Bulldogs 1-2

Ballers 1-2

The Low Blows 1-2

Main Street All-Stars 1-2

Reliable Bookkeeping Solutions 1-2

Patrick O'Conner Landscaping 0-3

Falcon Northwest 0-3

SPRING WEEKDAY CO-EDAMERICAN SOFTBALL

Blue Steel 2-0

Down to Earth Landscaping 2-0

ASANTE 1-0

Diamond Slayers 1-2

Southern Oregon Brewing 0-2

Erickson Air Crane 0-2

SPRING WEEKDAY CO-EDNATIONAL SOFTBALL

Joe's Sports Bar & Grill 2-0

XL Cable 2-0

Sacred Heart Angels 1-0

Stick People 1-1

Scorpions 1-1

Screwballs 0-1

Musician's Friend 0-2

Sorccerers 0-2

XL Cable 2-0

SPRING WOMEN'S A SOFTBALL

DeCarlow Design 1-0

Mojo 1-0

Bruce's Repair 1-1

Dirty Girls 0-1

Beasy's 0-1

SPRING WOMEN'S A SOFTBALL

Optimism 2-0

CJB Madcats 2-0

CSD 2-0

Umpqua Bank 1-1

Lady Diamonds 1-1

Pacific Paving Inc. 1-1

Great American Pizza 0-2

Life Is Good 0-2

SPRING WOMEN'S B/C NATIONAL SOFTBALL

Straight Rippin' 2-0

Grakopf Ryland 1-0

Kris Dean 1-0

Cyber Center 1-0

Lane's 1-1

Outlaws 0-1

New Trend Mill Outlet 0-1

Wildflowers 0-1

City Girls 0-2

SPRING CHURCH A SOFTBALL

Naz Black 2-0

Cross-Eyed 1-1

SDA/Generation Electric 1-1

Stronghold 1-1

Third Day 1-1

Bethel Church 0-2

SPRING CHURCH B SOFTBALL

WWJD 2-0

Brothers In Christ 2-0

West Main Church of Christ 1-1

HEA Engineering 1-1

Westminister Presbyterian 1-1

Old Farm House Restaurant 1-1

SDA/Socco's 0-2

Bear Creek Church 0-2

SPRING MEN'S A SOFTBALL

TappaKegga 1-0

Oilstop 1-0

Cynthia Naumes' Mean Machine 2-0

Holiday RV 1-0

541 Customs 1-1

Walking Billboards 0-1

Summit 0-1

Rogues 0-1

Reece Electric 0-2

SPRING CO-ED A VOLLEYBALL

Balls 'O Sweat 23-1

Hammer Time 15-9

Sash and Burn 13-11

25 Aces 13-11

Scooter's Team 8-16

New Breed 0-24

SPRING CO-ED B VOLLEYBALL

A Team 17-3

Scared Hitless 17-3

SWAT 15-5

Ballers 11-9

Floor Ride Varnish 11-9

Island Dreams 9-11

Net Force 9-11

Off in the Woods 8-12

Captain Kev's Team 7-13

Dawg Pound 7-13

Kung Pow 7-13

Who's Next 2-18

SPRING CO-ED C VOLLEYBALL

Magnus Force 19-1

I'd Hit That 16-4

B.K. Lounge 14-6

No Boundaries 14-9

Growing Pains 11-9

Servin' Up Balls 11-9

Laugh-a-Lot 11-9

This Won't Take Long 11-9

Party Pack 10-10

Why So Serious? 10-10

Moss Adams 10-10

Hooligans 9-11

931 Crew 8-12

All Timers 7-13

Gastric Acid Blockers 6-14

John L. Scott Medford 5-15

The Dark Side 5-15

One Hit Wonders 3-17

SPRING WOMEN'S A VOLLEYBALL

Mom Crew +2 1-0

Girls Night Out 15-9

Top Gun 115-9

Your Mom 12-12

Licorice Whips 7-15

No Spandex 2-20

SPRING WOMEN'S B VOLLEYBALL

Pink Tuna 17-3

Hit List 16-4

The Sextuplets 12-9

Office Junkies 11-9

Proud To Serve 10-10

Team KA 9-11

Smakk'n 4-16

Pharm Animals 1-19

SPRING CO-ED SPRING INDOOR SOCCER

The Octoballs 1-0

Pirates 1-0

Unleashed 1-0

Spider Monkeys 0-1

The Dream Team 0-1

Erickson Air Crane 0-1

SPRING MEN'S SPRING INDOOR SOCCER

Great Whites 1-0

Sharp Shooters 1-0

RHT Amped 0-1

Bruddah Joe's Hawaiian Plate Lunch 0-1

SPRING WOMEN'S INDOOR SOCCER

Spartans 1-0

Kick'n & Grin'n 1-0

The Misfits 0-1

The Bananas 0-1

golf

Centennial GC

Rose Club

Four-person Best Ball

May 7

GROSS — 1, Trea Hicks, Judy Laws, Linda Scott, Leslie Gainey, 80.

NET — 1, Barbara Hanel, Joani Bristol, Marie Resler, Tonia Waldron, 67.

Bear Creek GC

Wednesday Twilight League

May 6

GROSS — 1, Jim Shannon, 32.

NET — 1, Mike Lathrop, 25; 2, Tim Strickler, 25.

K.P. — No. 4, Ernie Bechler. No. 6, Kelly Boydstun. No. 7, Jim Shannon.

LONG DRIVE — No. 3, Ron Morris.

TEAM STANDINGS — 1, Rogue Valley Catering, 33; 2, Teendrivermonitoring.com, 25; 3 (tie), James' Gang, My Guys, J & S Excavating, 22; 6, Los 4 Amigos, 19; 7, Shoji's, 18; 8 (tie), Paden Eye Care, Oregon Fir, 16; 10, Three Duffers and a Dame, 15.

April 27-May 4

FLIGHT A

NET — 1, George Dunphy, 26; 2, John Spencer, 28; 3, Jerry Edmondson, 29.

GROSS — 1, Larry Hackworth, 32.

FLIGHT B

NET — 1, John Schmidt, 28; 2, Bill Elliott, 30; 3, Mike Haflich Sr., 31.

GROSS — 1, Neil Rose, 38.

FEWEST PUTTS — Brian Carr 13.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Amigo Best Ball Format

May 5

FLIGHT A

GROSS — 1, Jim Overmyer, Jim Hyden, Dave Gargitz, Dave Mundy, 139; 2, Mike Owen, Dave Johnson, Wayne Chamberlin, John Stalpes, 141; 3, Ken Gentry, Guerin Fischer, Roger Courtney, John Robinson, 148; 4, Norm Hall, Ray Hall, Don Gifford, Jerry Morrison, 151.

NET — 1, Bill Ligon, Dick Gergen, Don Wallace, John Watson, 117; 2, Gordie Carrigan, Bob Blackford, Nick Karrick, Kent McGlaughlin, 120; 3, Ken Ratcliff, Mike Westfall, Ron Eastgate, Steve Ganong, 120; 4, Al Baham, Dale Baker, Fred Pearson, Don Mitchell, 121.

FLIGHT B

GROSS — 1, Harry Collier, Ed Chance, Larry Humiston, Dave Rendall, 156; 2, Don Simpson, Gary Highland, Larry Walker, John McKinney, 159; 3, Ted Bibler, Jae Johnson, Troy Reynolds, Red Gentry, 164; 4, Mike Walsh, Lee Hopkins, Milt Savage, Rich Pedratta, 166.

NET — 1, Bob Farrington, John McDearmid, Mort Gossett, George Thomas, 116; 2, Walt Russell, Pete Degroot, Tony Pederson, Neil Barnes, 117; 3, Ed Farrar, Scott Farrar, Sandy Welch, George Hossu, 122; 4, Ron Pearson, Ruben Davalos, Don Young, Pete Arnold, 123.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Dave Johnson; 16-up hcp., Scott Farrar. No. 12, 0-15 hcp., Leon Stupfel; 16-up hcp., Ron Pearson.

Monday Twilight League

Four-man Superdrive Format

May 4

GROSS — 1, Luigi's (Mark Grant, Pat Lowery, Scott Johnson, Gary Pirkkala), 40.5; 2, Ridge Runners (Lance Tavalero, Pete Otoski, Eric Hemingway, Eric Smith), 42.

NET — 1, Hill Toppers (S. Morgan, C. Vohlend, S. Wakefield, T. Reese), 34; 2, The Alternates (Chris Lilya, Vic Lilya, Richard Templeton, Josh Sare), 343/4.

K.P. — No. 12, Bill Theis. No. 17, Reggie Devore.

STANDINGS — Ridge Runners 9, Theis Concrete 8, The Alternates 8, Spicers 7.5, Moulding Specialties 6, Hill Toppers 6, Luigi's 5, Jerry's Misfits 3, Goodguys Plumbing 3, Deschutes Electric 2, Hole Hogs 2.

Tuesday Night Business Twi-league

Four-man Superdrive Format

May 5

GROSS — 1, Ace (Ben Alman, Steve Celayeta, Steve Jones), 36.33; 2, Electrical Services (Scott Thomas, Dan Frank, Bill Jared, Jeff Johnson), 40.6; 3, Hackers (Nick Malone, Herb Malone, Jim Heck, Randy Heilin), 41.75.

NET — 1, Hughes Bros. (Art Hughes, Bob Addington, Bob Bray, Jeff White), 33.25; 2, Dash Specialists (Doug Harris, Greg Smith, Blade Hannon, Rex Birdsong), 33.75; 3, Premier West Bank (Tom Anderson, Levi Daly, Jim Servoss), 34.

K.P. — No. 12, Mike Snow. No. 17, Bob Addington.

STANDINGS — Premier West Bank 9, Team Coca-Cola 9, Hughes Bros. 8, Hackers 7, The Aces 6, Team Carranza 6, Highway Products 5, Dash Specialist 5, Electrical Services 5, Ace 3.5, Decibels 3.5, Jacobsen Mortgage 3.

Thursday Night Church League

Week 5

GROSS — 1, Community Bible #1, 80; 2, LDS, 83; 4, Trail Christian #1, 85; 4, Trail Christian #2, 89; 5, St. John Lutheran #1, 91; 6, Bethel #1, 93; 7 (tie), Community Bible #2, Table Rock Christian 94; 9, Hope Christian, 100.

NET — 1, Westminister, 67; 2, Gateway Christian, 68; 3 (tie), Ascension Lutheran, Bethel #2, 70; 5 (tie), Medford Adventist, St. John Lutheran #2, 71; 7, First Christian, 72; 8, St. Peter Lutheran, 73; 9, Grace Christian, 75.

K.P. — No. 12, Rick Lansdown. No. 17, Barry Kessler.

Stewart Meadows GC

Member-Guest Two-man Scramble

May 2

RESULTS — 1, K. Pearson-B. Bowers, 52.5; 2, N. Renner-B. Fairrington, 56.9; 3, R. Neely-S. Witchard, 58.7; 4, T. Trower-S. Watkins, 59.5; 5, V. Loy-J. Robinson, 59.7; 6, J. Loy-T. Ireland, 60.4; 7 (tie), D. Yu-C. Desaurais, D. Gaeden-F. Pearson, A. Delsman-T. Kish, 60.5; 10, R. Monday-G. Bates, 61.0.

K.P. — No. 5, D. Gaeden. No. 7, B. Fairrington.

Twilight League

Week 1

Four-man Scramble

GROSS — 1, KOGAP (Josh Loy, Vern Loy, Ed Istel, Marv Hackwell), 28.

NET — 1, Jahnke Heating (Steve Ekwall, Tom Leavens, Glen Jahnke, Vinnie Mendolia), 24.5; 2, S&S Sheet Metal (Charlie Bailey, Jim Bailey, Dustin Shipley, Chuck Henke), 25.5; 3, Mail Tribune (Bob Hunter, Larry Spotanski, Joe Hubbard, Scott Lubich), 26.5.

K.P. — No. 5, Dan Brewington. No. 7, Tom Leavens.

STANDINGS — 1 (tie), KOGAP, Jahnke Heating, 4.5; 3, S&S Sheet Metal, 3; 4 (tie), West Coast Paper, Mail Tribune, 1.5.

Ladies Twilight Golf Association

May 6

GROSS — 1, Kathy Pauck-LaRon Leavin; 2, Vicki Maddox-Colleen Holbert; 3, Sandi Hills-Sheila Broughton; 4, Pam Holzwarth-Laureen Patterson.

NET — 1, Connie Howard-Wendy French; 2, Joanne Hamrick-Dana Diderickson; 3, Debbie Trautman-Peggy Pefley; 4, Belinda Robbins-Ree Ayres.

LONG DRIVE — Wendy French, Belinda Robbins, Sara Highland.

K.P. — Becky Thomas.

FEWEST PUTTS — 1, Marlene Cash, 15; 2 (tie) Terry Friend, Connie Howard, 17; 4, Peggy Pefley, 19.

Eagle Point GC

Ace of the Month

May 5

FLIGHT A

GROSS — 1, J. Laws, 86; 2, A. Westermann, 93; D. Winnen, 94.

NET — 1, L. Scott, 69; 2, L. Bickel, 71; 3, K. Breithaupt, 72.

FLIGHT B

GROSS —1, J. Mayfield, 99; 2, J. Wheeler, 104; 3, M. Resler, 107.

NET — 1, S. Brick, 72; 2, L. Baker, 79; 3, J. Sisti, 81.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., S. Fierke. No. 8, 0-15 hcp., S. Shoemaker; 16-up hcp., S. Brick. No. 13, 0-15 hcp., J. Mayfield; 16-up hcp., L. Baker. No. 15, 0-15 hcp., J. Mayfield.

Two-man Choice Nines

May 11

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Gage-G. Gage, 71; 2, J. Clayton-W. Reed, 73; 3, R. Rautenberg-S. Howard, 74.

NET — 1, J. Tucker-H. Collier, 63; 2, R. Courtney-C. Todd, 63; 3, D. Johnson-B. Drewien, 67.

FLIGHT B

GROSS — 1, E. Wood-P. Cash, 81; 2, L. Smith-J. Laqua, 82; 3, P. Peeters-M. Honda, 83.

NET — 1, C. Rouland-R. Norquist, 63; 2, D. Grove-T. Boyd, 68; 3, R. Bennett-D. Gerke, 68.

FLIGHT C

GROSS — 1, H. Wheeler-D. Nabozny, 77; 2, B. Butler-T. Pedersen, 81; 3, M. Trautman-J. Goff, 81.

NET — 1, R. Pearson-R. Davalos, 61; 2, J. Hyden-R. Dinwiddie, 62; 3, J. Vigil-B. Sickler, 65.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., B. Buehler; 16-up hcp., R. Pearson. No. 8, 0-15 hcp., D. Johnson; 16-up hcp., M. Hartman. No. 13, 0-15 hcp., D. Gergen; 16-up hcp., J. Melford. No. 15, 0-15 hcp., D. Drewien; 16-up hcp., M. Hartman.