fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Dan Gibson 300-798, 247, 248-708; Justin Edwards 300-715; Mike Henderson 300-707, 236-609; Bill Bailey 279-763; Scott Helstowski 278-747, 257; Ozzie Brockbank 278-741; Dexter Staniforth 278-660; Brady Rennick 277-719; George Daves 269-653; Dave Paxson 266-650; Josh Winters 259; Craig Long 259-699; Bill Irwin 259-683; Keith Rogers 259-630; Terry Tumbleson 258; Ray Carrigan 258-682, 247; Ken Marshall 257-637; Neal Roberts 256, 232, 247-693; Jeff Pottruff 256-681, 254-677; Kevin Henley 256-676; Doug Ainsworth 256-603; Jary Kapus 255, 244, 235; Scott Wihtol 254-645; Mark Foster 254-641; Tony Bristow 253-702, 234-630; Steve Wilkins 253-633, 235-649; Ron Norris 249-709, 242; Steve Schmidt 249-698, 234; Damon Cochran 247; Mike Dauenhauer 247-654; Scott Anderson 247-643; Karl Blust 246; Robert Gibson 246, 233; Mike Kringlebach 245-651, 289-755; Greg Nichols 245-651, 276-694; Mike Gregory 244; Luis Torrico 244, 221; Joe Sheals 244-684, 247; Bob Penney 244-669; Kent Brown 244-645; Don McDonald 244-606; Brian Mosier243-669, 224-625; Mike Ussary 243-656; Phillip Moore 241, 235-601; Larry Rux 241-645; Eric Kessler 240-659; Matt King 239; Dave Harder 238; Dean Hackworth 238-614; Mark Bell 237; Robert Slayton 237-634; Dave Gordon 236-614; Dan Zallar 236-669; Robert LaFever 236-649; Trevor Waldeyer236-649, 236-682; Duane McLean 236-647, 605, 257-632; Brett Brickey 236-643; Leon Fogle 236-641, 248-687, 256-680; Ray Smith 236-607; Darwin Moore 236-600, 615; Mike Slavenski 235; Adam Southard 235, 248-704, 224-659; Kelly Ross 235-658; Mike Wiley 235-633; Tony Bockus 235-606; Kelly Coulter 234; Dan Westbrook 234-653; Ed Baker 233; Justin Duncan 233; Rod Ruthstrom 233; Russ Ruthstrom 233; Les Nimmo 233, 632; Dave Nosack 233, 224-619; Dustin Smith 233-646; Bill Christofferson 233-638; Doug Townsend 233-632, 246; Terry Christiansen 233-618, 226-622; Tony Workman 232-646; Mitch Babcock 231-615; Jeff Harder 231-614; Ollie Fernandez 229-629; Mark Wilson 228; Richard Mcinnis 227-662, 257-681; John Rohde 227-601, 221; LeroyBenton 226; Gary Marshall 226; Larry Rose 226; Jim Leavens 226-630; John Ryther 226-625; Ken Rogers 226-618, 232; Jerry Smith 226-608, 242-683; Wayne Rohde 226-600, 228; Jim Goode 226-607 Jake Jacobson 225; Dan Johnson 225; Frankie Rutigliano 225; Willy Anderson 225-634, 220-624; Arthur Ball 225-617, 256-602; Ryan Bauman 224; Shawn Breshears 224; Chet Faurholt 224; John Fisher 224; Rick Jones 224; Chris Schatz 224; Tyler Inman 224, 614; Dirk Collins 223; Dave Dawson 223; Jordan Ellis 223; Steve Ettinger 223; Ryan Fiegi 223; Gary Hamblin 223; Tim Moser 223; Kevin Valiquette 223; Gary Hull 223-635; Stacey Dunn 222; Jake Ellis 222; Kenneth Rogers 222; Duke Snyder 222; Dale Staniforth 222; Mike Susi 222; Marshall Kentish 222, 234; Mark Bateman 221; Mitch Rowan 221;Rob Daniels 221, 239; Brian Blackwell 221, 224; Duane Russell 221-610; Rick Sanchez 221-606; Derek Marshall 623; Bruce Snook 622.

WOMEN — Mony Bristow 246-608, 220-636, 224-657; Holly Rutigliano 233-581; Betty Havira 225-622; Linn Goode 224-574, 223-576; Julie Asher 223-580; Caitlin Janes 220-548; Tracy Caster 219-572; Vicki Newtson 218-633, 278-638; Heather Weston 216-574; Tracy Legler 216-533; Francie Skinner 215-592, 220-607; Louise LaFon 215-534; Tamera Heaton 215-533; Alice Allen 214-561, 192; Crystal Tratz 214-536, 196-505; Marjo Vaughn 211-565; Sam Blackwell 207-567; Gladys Daugherty 203; Debbie Gibson 203; Barb Henderson 203; Marilyn Wilson 203-594, 224, 537; Billie Christianson 538; Thelma Glass 527; Lynne Lawry 560; Darlene Lacey 524; Shannon Fisher 521, 559; Julie Andzik 520, 538; Toni Williams 537; Jammie Wyncoop 530; Laura Schnell 526; Jodi Bell 603, 290-637, 222-609.

SENIORS

MEN — Roger Van Buskirk 299-679; Neal Roberts 257-680; Jerome Lee 254-700; Bruce Snook 248, 243-710; Jim Shreeve 247-687, 236; Don Pratt 247-619, 219-573; Art Ball 247-602, 211-591, 243-656;Larry Van Ausdall 245; Ernie Bechler 240-599, 214; Bill Irwin 238-567, 257-695; Lynn Caughey 233-645, 235; Darrell Cordonier 232, 225, 234-663; Bill Tucker 232-610, 236-685, 255-657; Lee Evans 227, 222-602, 225-618; Ross Burd 225-591, 210-570; Phil Clouse 222-590; Dave Rodger 221-600; Garry Sabin 218; Chuck Raye 216-582, 209, 559; Bill Donnelly 216-581; David Wray 215-564, 210-571, 236-607; Patrick Kierstead 214, 220, 200; Nick Palumbo 214, 203, 211; Jim Swarts 214-572; Mel Rennick 214-556; 221-574; Digger Pettit 213; JP Lindfors 212; Al Hartwell 210, 219-572; John Counts 210-606; Ken Bailey 209-558, 217; Virgil Elbert 205, 216-670, 222; Clovis Glass 204-571; Cleon Botsford 204-559, 223-619; Jim Hanley 203; Mike Madden 201; Dewane Pinkerton 201; Don Thorn 200-552, 201; Marty Barrows 202-530; Gary Rosenberger 556; Steven Podesta 552; Rea Forbes 551,203-595; Chet Faurholt 203.

WOMEN — Shannon Fisher 245-623, 219-604; Joan Konopasek 234-653; Joyce Chaplin 225; Barb Reva 224-502; Judy Lewis 216-566; Phyllis Foster 212- 520, 244-597, 222; Verlene Kenaston 195-538; Thelma Glass 191-507; Vi Hartwell 191-507; Millie Vargas 190; Mabell Forbes 189, 180; Carol Tower 184; Janet Crandall 184-507, 224-539; Alberta Rankin 183; Reta Carney 182; Helen Badger 182-516; Marjo Vaughn 504, 190-529;

JUNIORS — Charlie Sanders 209-527; Kyle Ferguson 192-502; William Donnelly 185; Trevor Lee 178-482; Jimmy Leavens 168, 165-408; Berry Hunt 167; Zach Henley 165; Jessica Kaiserman 142-397; Jake Koentopp 141; Abbie Bentley 119-301; Mason Koehler 117; Elliana Cochran 111;TJ Carder 106; Jocelynn Lindsay 102;

JUNIORS SCRATCH — Mathew Bostrom 288, 241; Billy Hanning 228-552, 206-580; Anthony Wyatt 216-571; Amanda Maslen 179-497, 188; Jake Barone 177, 204-502; Shawn Hanning 175-480; Benton Hall 173; Trevor Lee 172-445; Zach Wyatt 168, 177-470;

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN ROTO-GRIP SCRATCH — Greg Hafner 268-277-748, Matt King 257-247-224-728, Neal Roberts 226-243-256-725, Euel Rutledge 221-223-232-676, Jeff King 246-235-674, Jerome Lee 227-225-667, Cliff Kettle 228-645, Brett Brickey 234-639, Bill Cramer 225-637, Ryan Shook 245-628, Chet Wilson 248-626, Eric Kessler 226-220-626, Bob Korth 232-224-623, Travis Woolard 258-607, Larry Luce 632, Don Woolard 604, Steve Shoemaker 601. Games: Mike Champion 247, Stan Chapman 234, Tony Korth 220.

MEN — Nick Brickey 223-248-267-738, Larry Rux 247-289-729, Harry Uhles 222-257-244-723, Ron Seymour 224-235-257-716, Leon Fogle 237-244-222-703, Chuck Eilenberger 246-238-702, Neal Roberts 230-249-696, James McKinney 22-241-227-689, Dale Matheny 254-224-677, Tony Sluga 223-255-672, Adam Southard 234-240-670, Mark Wilson 243-670, Robert Gibson 255-669, Bruce Harper 256-664, Bill Brickey 269-657, Glen Bostrom 244-647, Dan Gibson 243-634, Chris Waterbury 245-627, Ray Carrigan 222-227-620, Mike Henderson 222-615, Jon Corbell 246-610, Jason Fauble 265-201-610, Steve Robertson 223-608, Michele Rutigliano 243-608, Larry Lampman 220-608, Duane McLean 624, Ron Snopl 611, Sam Coulter 610, Greg Vinyard 609. Games: Donald Mott 245, Ken Taylor 244, Kurt Goff 238, Andy Cole 235, Don Gregg 228, Patrick Hansen 225, Trice Billings 225, David Ewing 225, Ron Seymour 222, Zach Schluter 220.

WOMEN — Lora McLean 203-222-624, Lela Larkin 234-618, Heather Weston 222-205-618, Lela Larkin 205-217-614, Laura Harvey 237-610, Mishan Kidd 202-202-201-605, Jan Chambers 200-212-602, Lela Larkin 211-598, Kerri Crippen 204-581, Sandy Davis 216-577, Lonna Engle 226-575, Barb Henderson 216-568, Tammy Gibson 203-559, Cindy Doran 218-557, Gina Avila 200-551, Michelle Attebery 215-534, Sheryl Rohde 205-533, Karen Wihtol 230-529, Judy Lewis 210-518, Bev Mullis 508, Anne Schurman 211-505, Nancy Lounder 572, Teri Taylor 546, Heidi Hobson 540, Carol Coplen 538, Robecca Warrick 529, Debbie Holden 516, Bev Mullis 514, Toni Matheny 513, Louise Lafon 512, Annette Driskell 509, Christe Sims 508, Mary Joyner 505, Linda Fait 504, Kelly Lambert 502, Maxine Bartlett 500, Kathy Kelley 500. Games: Karen Eilenberger 215, Lola McAtee 211, Christe Sims 210, Dorothy Clover 201.

SENIORS

MEN — Darwin Moore 212-233-258-703, Neal Roberts 224-205-238-667, Rick Fowler 182-184-266-632, Ed Hagan 229-221-620, Al Rossi 183-246-601, Leroy Keeney 180-243-590, Duane McLean 211-185-574, Bill Hollingsworth 203-199-568, Gary Hamblin 189-180-188-557, Reese Walker 204-544, Victor Wigginton 181-534, Chet Faurholt 184-184-530, Cliff Rasmussen 201-530, Mark Lovelace 191-527, Dennis Warrender 181-521, Robert Keaton 200-519, Robert Hutchinson 204-511. Games: Bonnie Frick 202, Louise LaFoya 185, Tom Ward 182, Mike Nichols 182, Jim Westensee 181, George Keena 180, William Mott 180.

WOMEN — Betty Havira 203-247-610, Jean Mason 178-196-508, Terri Gibler 181-502, Viola Hartwell 182-481, Pam Fowler 185-470, Iris Curnow 483. Games: Joyce Wilkinson 170-171.

JUNIORS — Charlie Sanders 256-209-641, Christopher Barnes 181, Colleen Horan 155, Kaela Combs 82.

football

Rogue Valley Pop Warner

Week 6

Through Oct 19

PEE WEE STANDINGS

Medford Red Raiders 6-0

Upper Rogue White Eagles 5-0

Central Point Black Comets 5-1

Grants Pass Blue Cavemen 4-2

Medford Saints 3-2

Medford Cowboys 3-2

Ashland Grizzlies 2-4

Rogue River Chiefs 1-4

Phoenix/Talent Patriots 1-5

Grants Pass White Cavemen 0-5

Central Point Silver Comets 0-5

JUNIOR PEE WEE STANDINGS

Medford Black Raiders 5-0

Medford White Raiders 5-0

Ashland Bears 5-1

Upper Rogue Blue Eagles 5-1

Grants Pass Blue Cavemen 4-1

Medford/Jacksonville Jaguars 3-3

Upper Rogue White Eagles 2-3

Central Point Orange Comets 2-3

Central Point Silver Comets 1-4

Phoenix/Talent Patriots 1-5

Central Point White Comets 1-5

Medford Cowboys 1-5

Grants Pass White Cavemen 0-5

golf

Centennial GC

Traveling Women

2 Best Balls Net Format

Oct. 14

FLIGHT A

TEAM — 1, Sue Ryan, Michelle Duchi, Pat Viehweg, Sandy Hargas, 122; 2, Laura Rommes, Billie Hyden, Ann Westerman, Rosina White, 126; 3, Sandy Harris, Lorraine Berkowitz, Markeith Wittkopf, Linda Scott, 127; 4, Cheryl Hite, Pinky Mcivor, Leslie Larson, Linda Scott, 129.

INDIVIDUAL — 1, Sue Ryan, 78; 2, Laura Rommes, 79.

FLIGHT B

TEAM — 1, Jeanne Curle, Sam Renfer, Belind Richards, Marie Resler, 116; 2, Lina Bickel, Shirley Brick, Veronica Hauser, Ginger Deforest, 122; 3, Kay Breithaupt, Dianne Ouellet, Veronica Hauser, Sandy Kimmel, 122; 4, Barb Scheirholz, Andy Gough, Beverly Behymer, Sherry Williams, 123.

INDIVIDUAL — 1, Jeanne Curle, 84; 2, Lina Bickel, 90.

FLIGHT C

TEAM — 1, Betty Reece, Sharon Marler, Helene Archer, Bobbie Becker, 113; 2, Christine Zimmer, Cindy Nelson, Lorraine Zentgraf, Lois Schaefer, 117; 3, Jeanen Hamrick, Cindy Nelson, Gail Maiwald, Marge Mcdowell, 131; 4, Kathy Ensiminger, Donna Edsel, Susanne Lang, Jack Koffurnas, 132.

INDIVIDUAL — 1, Bobbie Becker, 97; 2, Betty Reece, 97.

Southern Oregon Civil War

Two-person Scramble

Oct. 16

Oregon 28, Oregon State 20

FIRST FLIGHT

RESULTS — 1, Ed Fisher, Reese Fisher; 2, Patrick Oropallo, Norm Blandel; 3, Pete Jones, Ryan Suvoy.

SECOND FLIGHT

RESULTS — 1, Andy Baida, Dean Mckinney; 2, John Kandaris, Dewayne Robinson; 3, Bob Johnson, Anthony Ulloa.

THIRD FLIGHT

RESULTS — 1, Joe Mahar, Brett Smith; 2, Ed Singler, Mike Retzlaff; 3, Joe Arnesen, Glen Arnesen.

FOURTH FLIGHT

RESULTS — 1, Mike Johnson, Scott Keene; 2, Don Mclean, Rick Hutchins; 3, Chris Stark, Terry Oldfield.

K.P. — No. 4, Gail Jones. No. 6, Joe Mahar. No. 14, Alfonso Powers. No. 17, Ed Fisher $40

LONG DRIVE — No. 16, Josh Loy..

Senior Tuesday

Oct. 13

Wind Championships

Individual Stroke Play Format

GROSS — 1, Larry Sullivan, 81; 2, Rick Young, 82; 3, Steve Elam, 82; 4, Doug Rowe, 83; 5, Duane Nelson, 85.

NET — 1, Ted Bibler, 72; 2, Alex Schulenburg, 73; 3, Jerry Morrison, 74; 4, Dave Stiemert, 74; 5, Phil Brown, 75.

Men's Club

Two-men, Best 32 Holes Tournament

Oct. 17

GROSS — 1, Glen Clark-Scott Overy, 125; 2, Chris Daggitt-Mark Wilson, 126; 3, Bill Seymour-John Paauwe, 128; 4, Pat Daggitt-Brady Gibson, 137.

NET — 1, Rod Reid-Jim Beaver, 121; 2, Scott Saxon-Chuck Grytness, 121; 3, Dick Brekke-Mike Fyre, 122; 4, Mike Dauenhauer-Jodie Parker, 126.

K.P. — No. 4, 12-up hcp., Scott Saxon. No. 6, 11-under hcp., Bill Seymour. No. 14, 11-under hcp., Scott Overy. No. 17, 12-up hcp., Alex Schulenberg.

Stone Ridge GC

SRMC Fall Stroke Play

FLIGHT A

GROSS — 1, Tim Croft, 71; 2, Larry Lilze, 75.

NET — 1, John Robinson, 67; 2, Dennis Slattery.

FLIGHT B

GROSS — 1, Jesse Brannock, 79; 2, Cliff Cowley.

NET — 1, Ed Murphy, 72; 2, Ed Standridge.

FLIGHT C

GROSS — 1, Pat Patterson, 84; 2, Vern Moreland, 86.

NET — 1, Charlie Anderson, 69; 2, Ralph Sauerwald, 69.

LONG DRIVE — No. 5, Tim Croft, Ray Keasler, Pat Patterson.

K.P. — No. 17, Tim Croft, Jerry Herbold, Bob Lima.

SKINS — No. 14, Jesse Brannock.

U.S. Postal Service Two-man Scramble

Oct. 12

GROSS — 1, John Scott-Mick Geidt, 63; 2, Bob McLean-Clint Hondrick, 68.

NET — 1, David Wooley-William Travis, 571/2; 2, Brian Jones-Dennis Malot, 581/2.

Senior Tour

Fall Stableford Competition

Oct. 11

GROSS — 1, Bob Moore-Ray Keasler, 163; 2, Steve Robertson-Ken Peck, 133.

NET — 1, Mike Westfall-Bob Lima, 232; 2, Randy Kane-Rick Drake, 148.

Eagle Point GC

Monster Tournament

Oct. 17

MEN

GROSS — 1, Bill Doss, 73; 2, Ron Rautenberg, 78; 3, Steve Howard, 78.

NET — 1, Darrell Scott, 75; 2, Ray Foulon, 75; 3, Don Wolf, 75; 4, Gary Hoppe, 75; 5, Phil Cash, 77; 6, Ben Shapiro, 80; 7, Ray Bennett, 80.

Four-man Best 18 Tournament

Oct. 19

FLIGHT A

GROSS — 1, R. Rautenberg, B. Lemmerman, S. Howard, C. Todd, 62; 2, B. Doss, C. gage, B. Grove, T. McCracken, 66.

NET — 1, C. Van Der Veen, B. Buehler, B. Drewien, 57; 2, J. Delk, B. Betts, L. Hein, L. Schmaltz, 57.

FLIGHT B

GROSS — 1, D. Moll, D. Marsango, N. Karrick, R. Rumery, 70; 2, D. Wolf, G. Winnen, T. Pederson, 73.

NET — 1, E. Chance, L. Evans, J. Parker, G. Allen, 57; 2, P. Arnold, A. Bellen, R. Collins, K. Steinkamp, 59.

FLIGHT C

GROSS — 1, E. Wood, P. Cash, R. Dinwiddie, J. Oleksow, 69; 2, R. Pearson, J. Goff, M. Trautman, J. Holbrook, 78.

NET — 1, B. Davidson, G. Hoppe, M. Gagnon, T. Nakamura, 52; 2, D. Grove, T. Boyd, H. Ross, R. McElmurry, 58.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., R. Courtney; 16-up hcp., A. Bellen. No. 8, 0-15 hcp., C. Van Der Veen; 16-up hcp., R. Bennett. No. 13, 0-15 hcp., C. Todd; 16-up hcp., R. Collins. No. 15, 0-15 hcp., B. Betts; 16-up hcp., R. Pearson.

Bear Creek GC

Ladies Golf Club Championship Tournament

Oct. 13

FLIGHT A

GROSS — 1, Vanessa Hopf.

NET — 1, Pat Still.

FLIGHT B

GROSS — 1, Marilyn Otis.

NET — 1, Sandra San Juan.

Men's Club

Oct. 6-12

FLIGHT A

NET — 1, James Scott, 30; 2, Brian Carr, 30; 3, John Spencer, 32.

GROSS — 1, Andy Pace, 30.

FLIGHT B

NET — 1, Mike Haflich Sr., 28; 2, Darrell Pace, 30; 3, Bob Jones, 32.

GROSS — 1, Keith Savercool, 36.

FEWEST PUTTS — James Scott, Andy Pace, Keith Savercool, 14.

Ore-Cal Ryder SMGA

Ryder Cup

At Shield Crest Golf Course in Klamath Falls

EAST 121/2, WEST 71/2

RESULTS — Jerry Wheeler, East, d. Ed Borgnino, West; Jim Butler, E, d. Arn Wihtol, W; Rick Tree, W, d. Dave Holub, E; Ronald Pochatko Sr., E, d. Al Baham, W; Jim Hyden, W, d. Jack Sternberg, E; Jerry Henson, E, d. Bob Moore, W; Roger Roberts, W, and Gale Plato, E, halved; Jim Graham, W, d. Bob Watson, E; Al Hartwell, W, d. Dale Richardson, E; Chuck McElwain, E, d. Bob Lima, W; Don Clark, E, d. John Watson, W; Ron Webster, E, d. Don Gaeden, W; Dave Ferrell, E, d. Bruce Irwin, W; Philip Nystrom, E, d. Carl Michael, W; Dave Jones, W, d. Paul Bailey, E; Willard Robinson, E, d. Paul Bailey, W; Gary Weldon, E, d. Jim Titus, W; Larry Scott, W, d. Rick Gregore, E; Dan Johnson, W, d. Don Sherer, E.

gymnastics

Southern Oregon Academy

Octoberfest Meet

At Ashland YMCA

Oct. 17

LEVEL 4

AGES 6-7

Ava Ferris — 3, bars, 8.1; 1, floor, 9.175; 3, all-around, 34.425.

Antonia Saparto — 2, vault, 8.9; 3, beam, 9.0; 2, floor, 9.025; 4, all-around, 34.075.

AGE 8

Abby Vsetecka — 1, floor, 9.1; 5, all-around, 36.425.

Bianca Salinas — 11, all-around, 32.65.

AGE 10

Genevieve Dorrell — 3, floor, 8.875; 4, all-around, 36.2.

AGE 11

Maegan Murphy — 3, vault, 8.55; 3, bars, 8.6; 2, beam, 9.1; 3, floor, 8.65; 3, all-around, 34.9.

AGES 12-UP

Ceili Widmann — 3, vault, 9.15; 1, bars, 9.15; 1, beam, 9.6; 1, floor, 9.0; 1, all-around, 36.9.

TEAM AWARD — Third place, 109.85.

LEVEL 5

AGES 7-8

Gracen Hokanson — 1, bars, 9.025; 1, beam, 9.0; 3, floor, 8.75; 2, all-around, 33.325.

AGE 9

McKenna Presley — 3, bars, 8.175; 7, all-around, 30.375.

AGE 10

Maiya Ramirez — 6, all-around, 31.4.

AGE 11

Alex Vsetecka — 2, bars, 8.825; 2, beam, 9.05; 2, floor, 9.25; 1, all-around, 35.175.

Taylor Kreul — 1, beam, 9.075; 7, all-around, 33.1.

AGE 12

Olivia Minor — 7, all-around, 33.6.

Lauren Sheets — 3, floor, 8.9; 9, all-around, 31.45.

AGES 13-UP

Taylor Van Wey — 3, vault, 8.15; 2, bars, 8.45; 2, beam, 7.65; 2, floor, 9.1; 2, all-around, 33.35

LEVEL 6

AGES 7-10

Emma Carlini — 3, vault, 8.25; 1, bars, 7.9; 3, beam, 8.75; 1, floor, 8.7; 1, all-around, 33.6.

Aessa Catt — 1, vault, 8.50; 3, bars, 7.15; 2, beam, 8.8; 2, floor, 7.875; 2, all-around, 32.325.

AGE 11

Lindsey Burns — 2, vault, 8.9; 3, bars, 7.9; 1, beam, 9.675; 1, floor, 8.825; 1, all-around, 35.3.

Morgan Fossen — 2, bars, 8.4; 2, beam, 9.05; 2, floor, 8.7; 3, all-around, 34.4.

AGE 12

Kylie Burns — 2, vault, 8.95; 1, bars, 8.0; 1, beam, 9.4; 2, floor, 8.95; 1, all-around, 35.3.

Kenya Hokanson — 3, vault, 8.45; 3, bars, 7.3; 1, floor, 9.0; 2, all-around, 32.65.

TEAM AWARD — First place, 105.55.

karting

Slick Kart Track & Arcade

Alcohol Powered Mini-Sprints

Oct. 15

MAIN EVENT — 1, C.J. Putnam; 2, Shane Everson; 3, John Duffie.

TROPHY DASH WINNER — C.J. Putnam.