fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN ROTO-GRIP SCRATCH — Neal Roberts 249-266-258-773, Ed Lee 300-247-763, Nick Brickey 299-257-762, Jary Kapus 267-259-222-748, Ryan Shook 235-259-221-715, Cliff Kettle 232-245-237-714, Steve Shoemaker 238-238-236-712, Laura Harvey 257-225-226-708, Bill Cramer 233-257-699, Don Woolard 268-236-695, Larry Luce 233-237-221-691, Jeff Travis 237-224-669, Euel Rutledge 235-665, Jerome Lee 235-223-664, Jeff King 238-655, Stan Chapman 237-224-653, Curtis Woolard 236-221-646, Don Gregg 232-245-642, Gary Hamblin 234-633, Duane McLean 226-224-631, Travis Woolard 243-618, Chet Wilson 221-615, Chris Landing 227-610, Willie Anderson 224-602, Bob Korth 612. Games: Eric Kessler 236.

MEN — Justin Gunn 245-248-245-738, Steve Robertson 258-235-236-729, Chuck Eilenberger 228-269-713, Michele Rutigliano 245-230-238-713, Glen Bostrom 279-256-707, Ron Seymour 246-226-224-696, Andrew Rux 242-247-692, Ron Seymour 224-258-676, Robert Gibson 247-676, Larry Rux 248-237-674, Chris Waterbury 229-221-659, Jim Guches 236-224-653, Jason Fauble 246-222-649, Andy Cole 258-224-649, Willie Boatwright 248-646, Ron Davis 255-643, Jerry Smith 233-642, Wayne Jones 203-234-202-639, Adam Southard 226-639, Bill Brickey 233-635, Bill Weekley 254-635, Nick Brickey 235-632, Ron Dixon 223-631, Doug Guches 245-628, Kent Brown 223-628, Mike Henderson 257-627, James McKinney 248-627, Don Dietl 237-626, Zach Schluter 227-623, Joan Konopasek 216-223-622, Jon Corbell 225-621, Jared Inlow 234-618, Patrick Hansen 235-618, Brian Johnson 221-614, Kurt Goff 221-614, Justin Gunn 238-612, Dan Gibson 223-608, Neal Roberts 247-601, Bill Weekley 607. Games: Toby Harper 258, Fred Inlow 247, Daryn Armstead 246, Billy Cordell 244, Rand Lebaron 238, Tony Sluga 233, Will Roquemore 225, Chet Wilson 224, Scott Fait 223, Donnie Mobley 220.

WOMEN — Laura Harvey 212-286-224-722, Lela Larkin 202-267-664, Lela Larkin 207-216-220-643, Shannon Armour 212-210-604, Heather Weston 222-224-601, Lela Larkin 247-598, Barb Henderson 213-205-596, Marilyn Wilson 215-587, Robecca Warrick 223-582, Brenda Stinnett 215-553, Cindy Doran 234-550, Thelma Glass 205-548, Linda Fait 225-547, Barbara Pace 225-545, Kerri Crippen 226-545, Barbara Pace 215-543, Kelly Lambert 201-540, Mishan Kidd 203-536, Tabitha Croy 203-526, Sonia Macinnis 201-525, Heather Wyncoop 204-522, Cherie Boatwright 215-521, Chelsie Stephens 202, Betty Siemers 210, Lonna Engle 556, Barbara Reva 547, Nancy Lounder 544, Jan Chambers 544, Mary Steward 539, Mary Steward 529, Lucille Miller 523, Marion Kadin 521. Games: Pat Ross 200.

SENIORS

MEN — Robert Keaton 247-249-191-687, Neal Roberts 226-226-232-684, Duane McLean 222-248-211-681, Ed Hagan 216-196-234-646, Rick Fowler 233-227-643, Bob Prest 236-209-602, Jim Westensee 221-207-579, Cliff Rasmussen 201-186-559, Darwin Moore 187-191-556, Reese Walker 203-190-553, Dennis Warrender 191-193-551, Gary Hamblin 184-203-541, Reese Walker 225-538, Dennis Warrender 194-531, Joe Chavez 185-188-527, William Mott 214-525, Leroy Keeney 205-509, Viola Hartwell 186-508, James Hanley 183-507, Chet Faurholt 192-506, Al Rossi 208-506, Bob Doescher 506. Games: Mike Sweeny 205, George Beldi 200, Cliff Beck 193, Joe Chavez 189, Victor Wigginton 186.

WOMEN — Betty Havira 194-210-200-604, Lucille Miller 203-182-539, James Anderson 190-183-523, Art Lundahl 199-504, Lorna Hall 189-502, Jean Mason 172-175-499. Games: Louise LaFoya 182, Pam Fowler 176, Lillian Harwood 172-171.

At Lava Lanes

MEN — Tom Cook 299-821; Jeff Pottruff 279-805; Steve Benston 277-756; Craig Long 279-755; Justin Edwards 268-751; Mike Kringlebach 269-729, 256-674; Bruce Snook 269-728; Tony Bristow 268-722, 227; Damon Cochran 279-721; Jerry Smith 268-720; Mike Dauenhauer 278-719; Luis Torrico 248-719; Jary Kapus 279-718, 236; Dan LaFond 255-695; Jerry Richardson 264-693; Jason LeFever 249-692; Chet Wilson 243-691; Steve Schmidt 242-690; Eric Kessler 257-687; Steve Rennick 256-684, 246-707; Neal Roberts 678; Greg Nichols 245-675, 267-749; Greg Newtson 270-674; Trevor Waldeyer 276-673; Mike Henderson 238-672; Brian Blackwell 257-671, 224-618, 227-644; Randy Whitehead 257-669; Jim Irwin 246-669; Zach Wilson 255-668; Ron Kendall 233-668; Ray Smith 277-666; Mark Bell 269-666; Dirk Collins 269-666; Terry Tumbleson 249-662; Dave Deason235-662, 267-620; Steve Wilkins 258-661; Keith Rogers 239-661, 243; Doug Townsend 270-660, 263, 672; Lee Speice 245-659; Dexter Staniforth 238-657; Al Hartwell 238-654; Jim Vargas 257-652; Derek Marshall 255-650; Richard Mcinnis 247-647; Gary Hull 266-646; Joe Dauenhauer 238-645; Duane Russell 236-643; Tony Workman 255-642; Ernie Adams 237-642; Greg Brown 237-640; Ryan Bauman 285-639; Fred Estabrook 245-639; Bob Blackwell 246-637; Les Nimmo 233-636, 234-654; Jason Asmussen 234-635; Ryan Fiegi 237-635, 224-615; Tim Moser 220-632; Dave Nosack 242-630; Mitch Rowan 630; Kyle Young 241-630, 236-613; Leon Fogle 254-628; John Rohde 238-626, 255-675, 238-668; Doug Norman 226-625; David McFall 225-625; Mike Yager 625; Dave Wolfe 245-621; Eric Jackson 226-621; Bill Stubbings 618; Brad Hildreth 614; Ed Baker 226-613; Trevor Nave 240-610; Arthur Ball 234-609; Terry Nickerson 609; George Daves 265-606; Gary Marshall 605; Larry Rose 254-604; Jerrad Bradley 601; Rick Sanchez 232-600; Scott Anderson 265; Karl Blust 258; Jim Brockbank 257; Kevin Henley 248; Joe Sheals 248; Doug Ainsworth 247; Lee Evans 243; Rick Matthews 242; Derek Martin 236; Duane McLean 236; Rod Ruthstrom 236; Leroy Keeney 235; Brett Brickey 235, 255-735; Gary Hamblin 234; Terry Latham 234; Dustin Smith 233; Richard Babcock 232; Kelly Ross 231; Jared Inlow 229; Dan Zallar 229; James Golden 228; Matthew King 227; Brady Rennick 227; Richard Macormic 226; Kenneth Rogers 225; Jess Rose 225; Kevin Valiquette 225; Darwin Moore 225, 247-601; Ron Norris 225, 248-678; Tony Bockus 224; Terry Christiansen 224; Mike Westfall 224; Kenny Giuliani 223; Rick Jones 222; Bob Stratton 222; Rick Clark 221; Dean Hackworth 221; Pete Super 221; Rod Evans 220; Chad Fisk 220.

WOMEN — Christy Helstowski 238-680; Tonya Merritt 238-656; Vicki Newtson 247-652; Jodi Bell 259-642; Mony Bristow 226-630, 225-640, 278-617; Betty Havira 234-619; Marilyn Wilson 238-607, 197-577, 230-623; Julie Asher 215-579; Robecca Warrick 213-569; Shannon Fisher 217-568; Sandy Fisher 204-556; Lori Wilcox 212-552; Jana Gunn 199-549; Carol Harsh 182, 547, 191, 200; Joan Keeney 180-540; Billie Christianson 186-537, 197-517; Kicki Moore 208-534; Rosie Abeyta 221-527; Debbie Gibson 194-527; Lori Brockbank 206-523; Crystal Tratz 194-523; Jo Cornelius 197-521; Jan Nosack 256; Darlene Lacey 202; Lauren VanZant 219-537; Shauna Smith 207; Holly Rutigliano 215; Heather Weston 213; Pat Fumasi 212; Linn Goode 202, 228-591.

SENIORS

MEN — Jerome Lee 257-752; Roger Van Buskirk 256-739, 211; Neal Roberts 236-677; Darrell Cordonier 237-674, 247-633; Euel Rutledge 235-672; Larry Van Ausdall 256-666; Bill Irwin 229-658; Bruce Snook 246-656, 236; Darwin Moore 232-651; Bill Tucker 228-644, 226-666; Cleon Botsford 225-638, 225-564; Mark Holden 247-635; Don Thorn 235-633, 203; Steven Podesta 225 -617; Chuck Honeycutt 225-609; Ernie Bechler 235-607; Don Pratt 224-607, 210; Gary Rosenberger 213-603, 205-571; Chuck Raye 219-601; Art Ball 221-595; Glen Hall 219-591; Dick Vaughn 225-585; David Wray 202-574; Jim Swarts 200-570; Ken Bailey 214-568; Ross Burd 210- 564; Phil Clouse 556; Art McKinney 551;Duane McLean 237; Lynn Caughey 228, 278-730; Wayne Bennett 213; Bernie Haas 213; Dale Sattler 213; Marty Barrows 212; Chet Faurholt 211; Al Hartwell 211; Clovis Glass 207, 202-572; Nick Palumbo 206, 200; Glen Tower 205; John Counts 201; Bob Doescher 193

WOMEN — Linn Goode 249-741; Shannon Fisher 232-636; Thelma Glass 221-593; Verlene Kenaston 200-559, 192-555; Vi Hartwell 225-528; Ann Wray 192-523; Jan Chambers 193-522; Janet Crandall 197-515; Annie Grayson 191; Mary Stephens 189; Donna Clouse 183; Evelyn Lawson 182; Judy Lewis 181; Carol Langford 157; Rose Anderson 153

JUNIORS — Charlie Sanders 217-602; Berry Hunt 177-437; Bryce Gideon 147-428; Josh Fisk 163-414; Jake Koentopp 140-383; Nick Coddington 123-355; Tyler Latham 124-305; Allison Price 120-299; Abbie Bentley 127-226; Garret Knapp 95-215; Kaci Carder 96-184; Emma Latham 69-171; William Donnelly 171.

JUNIORS

SCRATCH — Benton Hall 254-582; Shawn Hanning 235-573; Zach Wyatt 181-531; Amanda Maslen 211-509; Anthony Wyatt 177; Jacie Overton 172

City League

Medford Parks & Recreation

Through Oct. 30

MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL

DIVISION I

Comeback Kids 1-0

Go Ducks! 1-0

Capital Associates 0-1

Get Buckets 0-1

DIVISION II

K & M 1-0

The B Team 1-0

Bad News Bears 0-1

Jewett Jaguars 0-1

FALL BASEBALL

Lynx 6-1

Indians 4-1

Royals 3-3

Red Sox 2-3

Marlins 0-3

Athletics 0-4

FALL WOMEN'S B VOLLEYBALL

Girls Night Out 19-1

Your Mom 9-11

A-Town Girls 8-12

Licorice Whips 4-16

FALL CO-ED A VOLLEYBALL

Tall Whites 20-4

Block Party 10-10

Serves Aces 6-14

Serves You Right 4-16

FALL CO-ED B VOLLEYBALL

A Team 14-2

Scared Hitless 12-4

Sand Masters 12-4

Who's Next 8-8

SWAT 8-8

Kung-Pow 8-8

The Islanders 5-11

Captain Kev's 5-11

Off In Da Woods 5-11

Step Ur Game Up 3-13

FALL CO-ED C TUESDAY VOLLEYBALL

One Hit Wonders 12-4

931 Crew 10-6

Eastman 6-10

Medford John L. Scott 4-12

FALL CO-ED C THURSDAY VOLLEYBALL

Desperados 15-1

Bumps & Bruises 14-2

This Won't Take Long 13-3

BK Lounge 12-4

Serve Aces 7-9

Party Pack 7-9

Servin' Up Balls 7-9

The Dark Side 6-10

Laugh A Lot 5-11

Gastric Acid Loggers 4-12

Vail 4-12

Columbia Distributing 2-14

football

Rogue Valley Pop Warner

Week 6

Through Nov. 1

PEE WEE STANDINGS

Medford Red Raiders 8-0

Upper Rogue White Eagles 7-0

Central Point Black Comets 5-2

Medford Saints 5-2

Grants Pass Blue Cavemen 4-3

Medford Cowboys 4-3

Ashland Grizzlies 3-4

Rogue River Chiefs 1-6

Phoenix/Talent Patriots 1-6

Grants Pass White Cavemen 0-6

Central Point Silver Comets 0-6

Pee Wee Playoffs

At Crater High School

Nov. 8

Medford Red Raidres v. Medford Saints, 1 p.m.

Upper Rogue White Eagles v. Central Point Black Comets, 3 p.m.

JUNIOR PEE WEE STANDINGS

Medford Black Raiders 7-0

Ashland Bears 7-1

Upper Rogue Blue Eagles 7-1

Medford White Raiders 6-1

Grants Pass Blue Cavemen 5-2

Medford/Jacksonville Jaguars 3-4

Medford Cowboys 3-5

Upper Rogue White Eagles 2-4

Central Point Orange Comets 2-4

Phoenix/Talent Patriots 1-5

Central Point Silver Comets 1-6

Central Point White Comets 1-6

Grants Pass White Cavemen 0-6

Junior Pee Wee Playoffs

At Crater High School

Nov. 8

Medford Black Raiders v. Medford White Raiders, 11 a.m.

Ashland Bears v. Upper Rogue Blue Eagles, 9 a.m.

golf

Centennial GC

Rose Club

Four-person Scramble

Oct. 29

GROSS — 1, Sonja Dedrick, Pinky McIvor, Linda Scott, Vicki Capp, 76.

NET — 1, Kay Breithaupt, Sam Renfer, Peggy Chiponis, Suzanne Lang, 54.6.

K.P. — Ruth Walker, Candy Lucas, Linda Scott, Pinky McIvor.

LONG DRIVE — Ruth Walker, Suzanne Lang.

Stone Ridge GC

Halloween Scramble

Oct. 31

GROSS — 1, Jim Bullen-Jim Overmyer, 65; 2, Pat Patterson-Don Schmanek, 69; 3, Chris Tooley-Randy Tooley, 70.

NET — 1, Bob Breland-Bob Breland Sr., 56.2; 2, Richard Olney-Chris Stark, 58; 3, Allen McComb-Ed Crippen, 58.4.

K.P. — No. 2, 0-16 hcp., Steve Robertson; 17-up hcp., Ralph Sauerwald.

LONG DRIVE — No. 5, 18-60 hcp., Pat Patterson; 61-up hcp., Bob Moore.

CLOSEST TO PUMPKIN — No. 8, Ken Morse.

CLOSEST TO THE LINE — Norm Renner.

LONGEST PUTT — No. 17, Chris Stark.

Senior Tour

Oct. 28

FLIGHT A

GROSS — 1, Jim Overmyer, Jim Bullen, Roger Courtney, John Robinson, 209; 2, Bob Johnson, Randy Moyer, Dave Sayler, Gary Highland, 224; 3, Dave Johnson, Mike Owen, Wayne Chamberlin, John Staples, 225.

NET — 1, Bob Buffaloe, Al Baham, Bob Lima, Stu Douglas, 186; 2, Gordie Carrigan, Nick Karrick, Bob Blackford, 190; 3, Dennis Gerke, Bruce Lemmerman, Keith Steinkamp, 195.

FLIGHT B

GROSS — 1, Steve Cox, Jerry Britton; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Tom Michaels, Tony Pederson, 248; 3, Bob Waldo, Harry Theakston, Joe Zagorski, Zane Searles, 256.

NET — 1, Rod Hammer, Monty Izatt, Jack Seybold, Ray Hall, 192; 2, Grey Meyers, Wayne Tarris, Jim Pullman, Troy Brown, 193; 3, Bob Fairrington, Mort Gossett, George Thomas, Paul Larson, 195.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Jim Hagemann; 16-up hcp., Nick Karrick. No. 17, 0-15 hcp., Glen Uemura; 16-up hcp., Monte Izatt.

Bear Creek GC

Oct. 20-26

FLIGHT A

NET — 1, John Spencer, 27; 2, Mike Edmondson, 30; 3, Brian Carr, 30.

GROSS — 1, Andy Pace, 30.

FLIGHT B

NET — 1, Darrell Pace; 2, Keith Savercool, 30; 3, Bill Riggert, 30.

GROSS — 1, Jerry Edmondson, 39.

FEWEST PUTTS — Jerry Edmondson, 12.

Oak Knoll GC

Women's Golf Club

Club Championships

Oct. 24

CLUB CHAMPIONSHIP — 1, Margo Johnson (champion); 2, Mary Townsend; 3 (tie), Judy Kellogg, Nancy Rothermel.

gymnastic

S.O. Gymnastics Academy

Flipper Treat Meet

At Eugene

Oct. 31

LEVEL 4

CHILD DIVISION

Ava Ferris — 9, beam, 8.45; 4, floor, 9.1; 7, all-around, 34.45.

Antonia Saparto — 5, vault, 9.0; 7, bars, 8.45; 4, beam, 8.85; 6, floor, 8.75; 4, all-around, 35.05.

JUNIOR DIVISION

Abby Vsetecka — 9, vault, 9.1; 2, beam, 9.35; 1, floor, 9.5; 4, all-around, 36.2.

SENIOR DIVISION

Genvieve Dorrell — 9, beam, 8.6; 4, floor 9.175; 8, all-around, 35.475.

Maegan Murphy — 6, bars, 9.1; 10, all-around, 34.45.

Ceili Widmann — 7, bars, 9.1; 6, floor, 9.05.

TEAM RESULT — 4, 108.7.

LEVEL 5

CHILD DIVISION

Gracen Hokanson — 2, bars, 9.2; 4, floor 8.85; 6, all-around, 34.2.

McKenna Presley — 4, bars, 8.225; 6, beam, 8.75; 7, all-around, 33.175.

JUNIOR DIVISION

Tracy Chargualaf — 5, bars, 8.175.

Maiya Ramirez — 2, vault, 8.9; 3, bars, 8.75; 4, beam, 8.7; 2, floor, 9.05; 3, all-around, 35.4.

Alex Vsetecka — 3, vault, 8.8; 1, bars, 9.1; 5, beam, 8.6; 3, floor, 8.85; 2, all-around, 35.4.

SENIOR DIVISION

Lauren Sheets — 3, vault, 7.7; 4, bars, 7.8; 2, floor, 8.5; 4, all-around, 31.35.

Taylor Van Way — 4, vault, 7.4; 2, bars, 8.1; 3, beam, 7.75; 1, floor , 8.70; 3, all-around, 31.95.

TEAM RESULT — 3, 105.6.

LEVEL 6

CHILD DIVISION

Emma Carlini — 6, vault, 8.65; 3, bars, 8.4; 7, beam, 8.35; 3, floor, 9.075; 5, all-around, 34.475.

Aessa Catt — 5, beam, 8.8; 6, floor, 8.55; 7, all-around, 33.3.

JUNIOR DIVISION

Lindsey Burns — 1, vault, 9.5; 1, bars, 8.05; 1, beam, 9.35; 2, floor, 8.95; 1, all-around, 35.85.

Morgan Fossen — 2, vault, 9.15; 2, bars, 7.825; 2, beam, 9.2; 1, floor, 9.5; 2, all-around, 35.575.

SENIOR DIVISION

Kylie Burns — 1, vault, 9.45; 6, bars, 7.75; 3, beam, 8.75; 1, floor, 9.25; 3, all-around, 35.2.

Kenya Hokanson — 6, vault, 8.85; 4, bars 8.2; 4, beam, 8.5; 6, floor, 9.0; 6, all-around, 34.55.

TEAM RESULT — 2, 107.825.

running

Monster Dash

In Ashland

Oct. 31

5K RESULTS

TOP 50 — 1, Johnstone, James, Ashland, 16:59.30; 2, Steiner-Bailey, Kale Ashland, 17:28.54; 3, Koerner, Hal, Ashland, 17:33.78; 4, Torrence, Ian, Ashland, 19:15.02; 5, Sotos, Michael, Ashland, 20:04.75; 6, Waxmonsky, Steve, South San Francisco, Calif., 20:43.45; 7, Honsinger, Patrick, Ashland, 20:47.40; 8318 Otting, Stew, Ashland, 21:06.77; 9, Stanek, Conner, Ashland, 21:17.95; 10, Chouard, Thierry, Ashland, 21:32.01; 11, Schweisguth, Melissa, Ashland, 21:36.80; 12, Shervell, Derek, Ashland, 22:01.36; 13, Cobian, Javi, Merrill, 22:23.49; 14, Clementi, Maria, Ashland, 22:27.85; 15, Bern, Kelley, Grants Pass, 22:43.26; 16, Wickham, Scott, Callahan, Calif., 22:43.83; 17, Flores, Misael, Merrill, 22:44.80; 18, Jones, Brendan, Ashland, 22:57.06; 19, Peterson, Delane, Ashland, 23:03.58; 20, Neilitz, Melanie, Medford, 23:13.32

21, King, Rickey, Seattle, Wash., 23:38.71; 22, Ali, Shahid, Ashland, 23:41.32; 23, Loftus, Kenneth, Ashland, 23:48.35; 24, Petrone, Christopher, Talent, 23:50.58; 25, Belsky, Michael, Ashland, 24:08.56; 26, Green, Ryan, Ashland, 24:35.46; 27, Todd, Jim, Yreka, Calif., 24:45.39; 28, Rollins, Bryce, Ashland, 24:45.77; 29, Rinefort, Ian, Ashland, 24:52.07; 30, Marthaller, Jodi, Medford, 24:58.97;

31, Broom, Katie, Jacksonville, 25:05.64; 32, Barnard, Seth, Ashland, 25:07.38; 33, Sherpa, Sherpa, Ashland, 25:13.08; 34, Nabielski, Michael, Ashland, 25:14.93; 35, Davis, Geoff, Ashland, 25:21.42; 36, Lewis, Nate, Medford, 25:21.81; 37, Mathewes, Patrick, Gold Hill, 25:25.61; 38, Lefkowitz, Nadine, Ashland, 25:31.77; 39, Requejo, Santiago Ashland, 25:52.38; 40, Thompson, Eric, Central Point, 25:57.92;

41, Triplett, Jason, Medford, 26:03.23; 42, Brown, Josh, Ashland, 26:06.57; 43, Eagles, Brenne Ashland, 26:11.89; 44, De Blasi, Michael, Ashland, 26:12.22; 45, Sisk, Fred, Jacksonville, 26:17.57; 46, Black, Nick, Montague, Calif., 26:36.06; 47, Black, Wendy, Montague, Calif., 26:36.55; 48, Honsinger, Clara, Ashland, 26:40.67; 49, Vollmer-Bhul, Liz, Veneta, 26:53.30; 50, Stamper, Justin, Ashland, 26:56.27.

1-MILE RESULTS,

TOP 10 — 1, Falkner, Ari, Ashland, 6:09.50; 2, Landt, Alex, Ashland, 7:13.27; 3, Sohl, Noah, Ashland, 7:14.31; 4, Loutzenhiser, Lewis, Ashland, 7:32.34; 5, Moore, Miykael, Ashland, 7:50.37; 6, Thomas, Lillian, Ashland, 8:01.57; 7, Brandao, Bowie, Ashland, 8:58.43; 8, Mallane, Gillian, Talent, 9:03.08; 9, Thomas, Foster, Ashland, 9:09.89; 10, Hough, Sam, Ashland, 9:12.71.