fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

BOWLING

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Tyler Ellis 279-752; Damon Cochran 257-748; Gene Bell 277-746; Trevor Waldeyer 268-725; Scott Helstowski 249-713; Chet Wilson 259-711; Jason LeFever 280-707; Jerry Richardson 265-704; Greg Nichols 266-704, 290-742; Jeff Harder 253-693; Jared Inlow 247-692; Mike Gregory 247-691; Ron Kendall 247-687; John Rohde 267-685; Robert Gibson 254-685; Eric Kessler 244-685; Scott Anderson 268-682; Tony Bristow 279-681; Bob Penney 266-681; Doug Townsend 247-675; Ryan Fiegi244-673; Kelly Ross 245-671; Richard Tobin 244-671; Brian Mosier 243-669; Dan Johnson 231-669; Dave Nosack 247-665; Jan Davies 237-665; DJ Snopl 249-662; Gary Hamblin 246-662; Steve Benston 238-660; Richard Mcinnis 233-658; Randy Whitehead 225-658, 232-674; Brady Rennick 237-657; Ed Baker 233-653; Brian Blackwell 252-652; Ron Norris 245-651; Keith Rogers 244-650; Bob Bierer 247-645; Bill Janes 258-644; Kelly Coulter 236-644; Bob Peterson 235-642; Adam Southard 257-640; Dexter Staniforth 640; Steve Rennick 236-636; Les Nimmo 244-627, 245-668; Mike Susi 227-626; Darwin Moore 234-626, 245-632; Bill Stubbings 224-622; Kenny Giuliani 252-621; Rod Evans 237-619; Ray Carrigan 238-618; Mitch Rowan 226-617; Jerson Viray 233-615; Dave Harder 606; Richard Nave 603; John Leachman 222-602; Mike Kringlebach 279-718. Games: Karl Blust 259; Bill Bailey 257; Dan Gibson 257; Mike Henderson 257; Kevin Henley 257; Neal Roberts 255; Josh Winters 254, 232; Dale Matheny 246; Jerry Asher 244; Ollie Fernandez 238; Dean Hackworth 237; Steve Wilkins 237; Dave Gordon 236; Ernie Bechler 235; Troy Boyd 235; Kevin Valiquette 235; Mike Ussary 235, 248-643; Rick Sanchez 234; Nick Roberts 227; Tony Workman 227; Jason Asmussen 227, 221; Jake Ellis 225; Fred Inlow 225; Marshall Kentish 225; David McFall 225; Ken Marshall 224; Arthur Ball 223; Trice Billings 223; Mark Foster 223; Jim Hagemann 223; Phil Wall 223; Terry Christiansen 222; Rick Clark 222; Corey Gilbreath 222; Jim Elo 221; Don McDonald 221.

WOMEN — Mony Bristow 267-670, 225-630; Barb Henderson 252-662; Jodi Bell 241-659; Francie Skinner 212-622; Sandi James 222-607; Judy Bell 201-584; Julie Andzik 219-579; Caitlin Janes 214-571; Heather Weston 207-562; Helga Melton 237-559; Shawn Marshall 211-557; Billie Christianson 193-555, 202-545; Vicki Rennick 218-553; Laura Garrett 208-548; Louise LaFon 198-548; Sandy Fisher 195-546; Lora McLean 182-544; Shirley Knight 205-543; Sam Blackwell 191-530; Jo Cornelius 181-528; Joan Keeney 203-525; Dava Nimmo187-519; Rosetta James 196-518; Jan Nosack 182-513; Angi Davis 233-512; Lynn Nave-Rose 510; Nette Elliot 180-507; Alice Allen 202-505; Crystal Tratz 183-505; Kicki Moore 211-504. Games: Vicki Newtson 269; Betty Havira 237; Tonya Merritt 223; Christy Helstowski 215; Tracy Caster 211; Linn Goode 211, 224; Debby Wimer 207.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 247-727; Jim Shreeve 278-714; Mike Madden 234-667; Bill Irwin 253-650; Cleon Botsford 231-647; Bill Tucker 244-645; David Wray 236-643, 217; Euel Rutledge 237-641; Mark Holden 223-623; Al Hartwell 232-620; Glen Hall 245-617; Patrick Kierstead 235-613; 204; Don Pratt 232-613; Dick Vaughn 242-606; Don Thorn 215-604; Chuck Raye 210-603; Dave Rodger 212-593; Clovis Glass 207-591; Rea Forbes 211-590; Nick Palumbo 213-584, 256-601; Jim Swarts 214-567;Bill Donnelly 212-556; John Counts 214-553, 208. Games: Art Ball 246; Darwin Moore 235; Darrell Cordonier 226; Lee Evans 226; Roger Van Buskirk 225; Duane McLean 221; Ernie Bechler 209; JP Lindfors 208; Digger Pettit 208; Gary Rosenberger 205; Jim Badger 204; Bernie Haas 204; Marty Barrows 202; Ross Burd 202; Gordon Rose 201; Ernie Barre 199; Larry Figueira 192.

WOMEN — Carol Harsh 213-628; Marjo Vaughn 202-585; Verlene Kenaston 203-554; Barb Reva 195-515; Janet Crandall 205-505; Joyce Chaplin 193-503; Shannon Fisher 227; Phyllis Foster 212, 190-546. Games: Thelma Glass 206; Dawn Palumbo 189; Edna Hartwell 183; Bev Schultz 183; Mary Figueira 182; Judy Lewis 181; Annie Grayson 180.

JUNIORS — Zach Henley 216-569; Kyle Ferguson 189-511; William Donnelly 186-497; Zach McGrath 129-469; Jake Koentopp 159-444; Trevor Lee 160-417; Jimmy Leavens 152-406; Mason Koehler 159-379; Justin Casebier 168-371; Allison Price 99-277; Kaci Carder 53-222. Games: Josh Fisk 147; Bryce Gideon 143; Reese Tipler 126; Abbie Bentley 111.

JUNIOR SCRATCH — Jacie Overton 214-591; Shawn Hanning 209-512. Games: Billy Hanning 197.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN ROTO-GRIP — Jary Kapus 265-244-245-754, Ed Lee 269-258-728, Nick Brickey 256-224-247-727, Chris Landing 300-724, Laura Harvey 254-225-235-714, Jim Shreeve 268-245-706, Gary Hamblin 245-237-223-705, Ryan Shook 226-230-704, Neal Roberts 225-247-688, Bob Korth 237-269-685, Greg Hafner 224-243-679, Jerome Lee 247-226-675, Eric Kessler 232-227-675, Travis Woolard 238-673, Larry Luce 237-669, Matt King 258-668, Bill Cramer 236-235-666, Tony Korth 221-221-658, Dan Zallar 247-647, Don Woolard 233-237-647, Curtis Woolard 224-223-639, Bill Weekley 243-627, Roxie Lee 254-624, Willie Anderson 244-616, Cliff Kettle 236-616, Lela Larkin 237-601, Euel Rutledge 631. Games: Chet Wilson 244, Steve Shoemaker 223.

MEN — Bill Brickey 246-246-279-771, Ron Seymour 240-247-682, Ron Dixon 236-236-676, Blake McKenzie 225-257-674, Andrew Rux 279-244-673, Wayne Jones 257-669, Dale Matheny 227-230-661, Glen Bostrom 228-660, Billy Cordell 244-655, Don Dietl 240-233-654, Bill Weekley 222-643, Terry Rombach 225-640, LJ King 246-639, Willie Boatwright 235-637, Dave Barlow 229-635, Harry Uhles 223-629, Jeff Matheny 245-629, Ron Seymour 247-627, Coe Brown 218-626, Doug Guches 225-613, Bryon Blocher 246-611, Zach Schluter 221-610, Don Dietl 222-608, Bill Weekley 241-607, Chris Waterbury 243-606, Kevin Dixon 232-606, Larry Rux 279-604, Toby Harper 241-600, Sam Coulter 236-600, Kurt Goff 648, Mark Wilson 625, Chris Tooley 609, Eric Kessler 608, John Kruesi 606, Justin Gunn 603, Ray Carrigan 243-603, Gene Lounder 233-600. Games: Patrick Clemence 265, Ken Taylor 240, Ron Davis 236, Fred Inlow 236, Donald Mott 232, Terry Steward 225, Steve Shoemaker 224, Don Watkins 223, David Bromagem 220.

WOMEN — Barbara Pace 209-257-269-735, Lela Larkin 210-223-267-700, Lela Larkin 249-225-667, Joan Konopasek 203-235-223-661, Crystal Patterson 225-232-647, Barb Henderson 228-220-638, Lonna Engle 223-216-627, Sue Lindgard 220-615, Brenda Stinnett 203-219-603, Lela Larkin 202-212-602, Pearl Havira 247-588, Teri Taylor 226-583, Barbara Pace 222-580, Jan Coghill 254-580, Laura Harvey 248-578, Sheryl Rohde 211-573, Heather Weston 203-202-573, Shannon Armour 233-573, Debbie Crippen 204-203-572, Denice May 212-563, Nancy Lounder 219-561, Heather Wyncoop 218-544, Kelly Lambert 208-543, Barbara Reva 220-538, Karen Eilenberger 213-535, Suzanne Cawthorne 212-533, Carrie Shoemaker 207-526, Del Christianson 202-513, Janelle Schindler 559, Lora McLean 548, Diana Hanstein 534, Cindy Doran 531, Sandy Davis 530, Barbara Reva 529, Tammy Gibson 529, Joan Keeney 528, Becky Guches 524, Kris Schulz 523, Natalie Jones 520, Kathy Kelley 516, Michelle Attebery 514, Diana Hanstein 513, Linda Augustin 512, Gina Avila 511, Marion Kadin 507, Anita Graves 507, Darlene Horan 504, Mishan Kidd 501, Thelma Glass 500. Games: Betty Siemers 211, Yvonne Morris 202.

SENIORS

MEN — Bob Prest 203-224-222-649, Duane McLean 248-188-213-649, Al Rossi 221-208-188-617, Robert Keaton 212-235-605, Neal Roberts 208-205-192-605, Gary Hamblin 210-222-604, Ed Hagan 215-200-594, Bob Doescher 201-204-574, Reese Walker 201-196-567, Dick Laubert 194-214-551, Robert Hutchison 203-199-547, Mark Lovelace 211-188-545, Leroy Keeney 198-540, Reese Walker 210-514, Cliff Rasmussen 194-536, Dennis Warrender 199-532, Max Dunn 180-531. Games: George Keena 202, Lyle Bergh 185, Robert Hutchison 182, Joe Chavez 180.

WOMEN — Betty Havira 194-178-216-588, Lucille Miller 177-171-178-526, Jean Mason 178-492, Cleo Caswell 200-482. Games: Dixie Hanley 176, Sally Sweeny 173, Terri Gibler 172, Lorna Hall 171.

JUNIORS — Cody Linthwaite 201-210-220-631, Christopher Barnes 205-213-576, Charlie Sanders 211-557, Christian Barnes 170-161-468. Games: Colleen Horan 194, Jake Deimling 134, Austin Scott 115.

City League

Medford Parks & Recreation

Through Nov. 6

MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL

DIVISION I

Go Ducks! 2-0

Comeback Kids 1-1

Capital Associates 0-2

Get Buckets 0-2

DIVISION II

K & M 2-0

The B Team 2-0

Bad News Bears 0-2

Jewett Jaguars 0-2

FALL BASEBALL

Lynx 6-1

Indians 4-1

Royals 5-3

Red Sox 2-4

Marlins 1-3

Athletics 0-6

CO-ED INDOOR SOCCER

Spider Monkeys 3-1

The Dream Team 4-0

United 3-1

Call 911 1-1-1

Indoor Kings 1-3

Huttle Up 1-2

Erickson Air Crane 0-3-1

Well-Heeled 1-3

WOMEN'S INDOOR SOCCER

Kickin' & Grinnin' 4-0

Spartans 3-1

The Missfits 1-3

Monarcas 0-4

COED OUTDOOR SOCCER

Rare Earth (Kids Unlimited) 2-1-1

Placeholder 4 1-0-2

Captain Awesome and The Renegades 1-2-1

Jantzer 1-2

MEN'S OUTDOOR SOCCER

San Geronimo 5-0

Uruapan 3-1

Alvarez 2-2

Espana 1-2

Italia 1-3

Great Whites 0-4

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Queen Bees 4-0-1

Las Agilas Nigras 4-0-1

Bumble Bee's 3-1-1

The Cougars 2-2-1

Rebels (Ponderosa) 1-2-2

Tierra Blanca 1-2

Indomebles 0-3

Team 3 0-5

football

Rogue Valley Pop Warner

Pee Wee Playoffs

At Crater High School

Nov. 8

Medford Saints 21, Medford Red Raiders 14

Upper Rogue White Eagles 28, Central Point Black Comets 0

Championship

Nov. 15

Medford Saints vs. Upper Rogue White Eagles, noon (winner plays for state championship against Eugene on Nov. 22)

Junior Pee Wee Playoffs

Medford Black Raiders 13, Medford White Raiders 6, OT

Upper Rogue Blue Eagles 28, Ashland Bears 14

Championship

Nov. 22

Medford Black Raiders vs. Upper Rogue Blue Eagles (winner plays for state championship against Eugene on Nov. 22)

Pop Warner All-League Scholars

FIRST TEAM — Tristen Holmes, Max Davis, Cliff Goodwin, Kyle Weinberg, Knute Thompson, Ryan Lorenz, Quinten Buck, Ethan White, Noah Brosio, C.B. Goodwin, Asa Clark, McKane Ellis.

SECOND TEAM — 1, Brandon Winter, Nicky Weinberg, Taylor Lawler, Gaige Perry, Zachary Williams, Brian Wager, Cavin Gillispie, Raynar Zelonis, Ryan Ross.

HONORABLE MENTION — Nathan Olson-Smith, Cole Boster, Kyle Botterman, Jason Newell, Brazden Herrick, Sebastin Boivin, Robert Patterson, Nicholas Bell, Triston Hay.

golf

Eagle Point GC

Two-man 6-6-6 Format

Nov. 9

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Van Der Veen-B. Buehler, 70; 2, C. Todd-J. Anderson, 72; 3, B. Doss-C. Gage, 73.

NET — 1, B. Drewien-L. Spillman, 61.5; 2, D. Nabozny-J. Brick, 64.5; 3, R. Foulon-D. Gergen, 65.

FLIGHT B

GROSS — 1, B. Lemmerman-L. Hein, 71; 2, J. Hines-P. Davies, 79; 3, N. Viani-T. Nakamura, 81.

NET — 1, D. Gerke-C. Farley, 56.5; 2, J. Seybold-S. Douglas, 63; 3, E. Wood-P. Cash, 65.5.

FLIGHT C

GROSS — 1, D. Wolf-G. Winnen, 77; 2, D. Moll-D. Marsango, 81; 3, M. Trautman-J. Goff, 84.

NET — 1, J. Vigil-L. Siedlecki, 61.5; 2, M. Milligan-R. McElmurry, 62.5; 3, D. Bolsinga-P. Degroot, 63.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., L. Hein; 16-up hcp., R. Pearson. No. 8, 0-15 hcp., B. Buehler; 16-up hcp., J. Oleksow. No. 13, 0-15 hcp., B. Fierke; 16-up hcp., J. Hines. No. 15, 0-15 hcp., D. Allen; 16-up hcp., R. Dinwiddie.

Two-man Scramble

Nov. 2

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Todd-J. Clayton, 122; 2, B. Doss-C. Gage, 128; 3, J. Robinson-R. Courtney, 137.

NET — 1, S. Howard-R. Rautenberg, 118; 2, B. Hilton-K. McLaughlin, 121; 3, P. Davies-J. Cockrum, 121.

FLIGHT B

GROSS — 1, R. Collins-K. Steinkamp, 142; 2, L. Thompson-G. Dippel, 146; 3, R. Foulon-D. Gergen, 150.

NET — 1, B. Lemmerman-J. Oleksow, 120; 2, P. Peeters-M. Hartman, 121; 3, E. Chance-L. Evans, 122.

FLIGHT C

GROSS — 1, J. Goff-M. Trautman, 142; 2, J. Parrisotto-R. Williams, 147; 3, B. Harrison-J. Brick, 157.

NET — 1, M. Gagnon-H. Ross, 120; 2, R. Dinwiddie-R. Norquist, 120; 3, J. Vigil-L. Siedlecki, 125.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., R. Rautenberg; 16-up hcp., M. Hartman. No. 8, 0-15 hcp., D. Nabozny; 16-up hcp., M. Trautman. No. 13, 0-15 hcp., B. Moore; 16-up hcp., P. Cash. No. 15, 0-15 hcp., S. Howard; 16-up hcp., D. Gergen.

Stewart Meadows GC

Turkey Shoot

Two-man Best Ball Format

Nov. 7

RESULTS — 1, S. Lehnhardt-P. Smullen, 57; 2 (tie), G. Kerth-G. Kerth, K. Pearson-D. Weber, 59; 4, J. Loy-V. Loy, 60; 5, J. Casad-P. Lawson, 61; 6, R. Cooley-G. Riley, 62; 7 (tie), R. Green-D. Brewington, B. McBee-L. Spotanski, D. Cruse-A. Delsman, K. Gentry-R. Robbins, 63.

Stone Ridge GC

Men's Club

Turkey Shoot

Two-man Scramble Format

Nov. 7

GROSS — 1, Jim Bullen-Jim Overmyer, 64; 2, Guerin Fischer-Ray Keasler, 66; 3, Jesse Brannock-Rick Lloyd, 69; 4, Alex Mann-Mike Galante, 68; 5, Dave Johnson-Mike Owen, 69.

NET — 1, Ed Crippen-Allen McComb, 51.4; 2, Richard Olney-Chris Stark, 56.4; 3, Mike Westfall-Bob Lima, 57.4; 4, Davis Oas-Ralph Sauerwald, 57.6; 5, Pat Patterson-Don Schmanek, 59.6.

K.P. — No. 2, 18-60 hcp., Alex Mann; 61-up hcp., Dave Johnson.

LONGEST PUTT MADE — No. 9, Bob Moore, Rex West.

CLOSEST TO LAKE — No. 3, Randy Tooley, Chris Tooley.

CLOSEST TO THE LINE — Chris Tooley, Randy Tooley.

LONG DRIVE — No. 10, 18-60 hcp., Mike Galante; 61-up hcp., Bob Moore.

CLOSEST SECOND SHOT — No. 16, Alex Mann, Mike Galante.

SKINS GAME — No. 6, Ralph Sauerwald-David Oas. No. 11, Dave Johnson-Mike Owen. No. 14, Jim Bullen-Jim Overmyer. No. 15, 17, Rick Lloyd-Jesse Brannock. No. 18, Ross Rampy-D.L. Richardson.

Senior Tour

Nov. 4

FLIGHT A

GROSS — 1, Guerin Fischer, John Devos, Rob Robbins, Ray Keasler, 221; 2, Jim Overmeyer, Jim Bullen, Roger Courtney, John Robinson, 225; 3, Bob Johnson, Randy Moyer, Dave Sayler, Gary Highland, 237.

NET — 1, Bob Buffaloe, Al Baham, Ken Ratcliff, Bob Lima, 191; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Carl Michael, Bob Lent, 198; 3, Dick Gergen, Mike Morrison, Richard Olney, Bill Ligon, 199.

FLIGHT B

GROSS — 1, Harold Mobley, Ted Bibler, Red Gentry, Troy Reynolds, 247; 2, Fred Pearson, Bob Cambas, Mike Robinson, Harold Ross, 247; 3, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Dan Contento, Ralph Sauerwald, 259.

NET — 1, Ron Pearson, Pete Arnold, Don Young, Ruben Davalos, 195; 2, Walt Russell, Dennis Bolsinga, Pete Degroot, Neal Barnes, 198; 3, Lou Peters, Mike Walsh, Lee Hopkins, Hal McGrath, 206.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Richard Olney; 16-up hcp., Jerry Britton. No. 12, 0-15 hcp., Wayne Chamberlin; 16-up hcp., Ron Williams.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-man Scramble Format

Nov. 3

FLIGHT A

GROSS — 1, Rick Young-Doug Rowe, 60; 2, Willy Reed-Bill Seymour, 65; 3, Steve Elam-Dave Stiemert, 65.

NET — 1, Arn Wihtol-Larry Sullivan, 60.3; 2, Steve Lovich-Claude Desabrais, 60.4; 3, Gil Allen-Henry Collier, 61.7.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Pettit-Chuck Schlafke, 68; 2, Paul Reynolds-Ken Weist, 70; 3, Jerry Hauck-Verne Welo, 71.

NET — 1, Don Gifford-Jerry Morrison, 58.5; 2, Bruce Niles-Pete Norvell, 60.8; 3, Bill Hymas-Tom Loding, 61.1.

FLIGHT C

GROSS — 1, Jim Hyden-Don Hamrick, 73; 2, Gordy Carrigan-Kenny Johnson, 74; 3, Bruce Mortensen-Terry Miller, 76.

NET — 1, Denny Hemingway-Jack Moran, 60.4; 2, Larry Scott-Len Renfer, 60.9; 3, Pete Degroot-Walt Russell, 63.9.

K.P. — No. 4, 0-13 hcp., Larry Sullivan; 14-up hcp., Jerry Morrison. No. 6, 0-13 hcp., Steve Lovich; 14-up hcp., Bruce Mortensen. No. 14, 0-13 hcp., Sixto Rodriguez; 14-up hcp., Cliff Belknap. No. 17, 0-13 hcp., Steve Elam; 14-up hcp., Ken Johnson.

gymnastics

Southern Oregon Gymnastics Academy

Harvest Invitational Meet

At Roseburg

Nov. 7

LEVEL 5

AGES 7-8

Gracen Hokanson — 5, vault, 8.1; 4, bars, 8.85; 1, beam, 9.175; 5, all-around, 34.6.

AGE 10

Maiya Ramirez — 11, all-around, 34.45.

AGE 11

Alex Vsetecka — 3, vault, 9.05; 4, bars, 8.7; 3, beam, 9.4; 1, floor, 9.5; 2, all-around, 36.65.

Taylor Kreul — 1, beam, 9.475; 9th all-around, 34.325.

Tracy Chargualaf — 12, all-around, 31.875.

AGES 12-UP

Lauren Sheets — 2, bars, 8.7; 5, floor, 8.925; 3, all-around, 33.275.

Olivia Minor — 5, bars, 8.25; 2, beam, 9.0; 4, all-around, 33.175.

Taylor VanWey — 3, bars, 8.425; 2, floor, 9.125; 5, all-around, 33.15.

LEVEL 6

AGES 7-10

Aessa Catt — 5, vault, 8.6; 4, bars, 8.175; 4, beam, 8.925; 5, floor, 8.45; 5, all-around, 34.15.

AGES 11-UP

Lindsey Burns — 3, vault, 9.15; 3, bars, 8.3; 1, beam, 9.525; 5, floor, 9.275; 1, all-around, 36.25.

Morgan Fossen — 5, bars, 8.25; 2, beam, 9.25; 3, floor, 9.4; 3, all-around, 36.0.

Kylie Burns — 3, vault, 9.15; 3, beam, 9.05; 1, floor, 9.675; 4, all-around, 35.975.

Mollie Snyder — 3, bars, 8.3; 5, beam, 8.7; 2, floor, 9.475; 5, all-around, 35.425.

Kenya Hokanson — 4, floor, 9.3; 6, all-around, 34.925.

LEVEL 5/6 COMBINED SCORE — 4, 110.7.

FINALS — (qualified as one of the top 6 scores in the whole meet on an event and competed a second time)

BEAM FINALISTS

Lindsey Burns — 2, 9.475.

Taylor Kreul — 4, 9.3.

FLOOR FINALISTS

Alex Vsetecka — 1, 9.625.

Kylie Burns — 6th 9.425.