fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Karl Blust 259-732; Tony Bristow 257-724, 245-632; Scott Helstowski 266-713, 259; Greg Nichols 246-700, 280-741; Jim Irwin 242-697; Eric Kessler 248-696; Dan Zallar 237-696; Craig Long 259-688; Dan LaFond 258-685; Steve Rennick 231-684, 247-677; Tom Cook 233-682; Mark Foster 278-681; Jerry Smith 237-677; Jary Kapus 245-675; Dirk Collins 236-675; Tyler Inman 259-674; Kyle Young 245-674; Neal Roberts 236-674; Zach Wilson 237-672; Doug Ainsworth 259-666; Doug Townsend 244-662, 255-680; Jason LeFever 233-657; Dave Wolfe 222-655; Richard Tobin 233-654; Ozzie Brockbank 258-652; Joe Sheals 228, 652; Ray Smith 221-652; Tony Workman 226-650; Mike Henderson 246-650, 238; Mike Ussary 245-649; Frankie Rutigliano 243-647; Fred Estabrook 236-646; Kevin Henley 231-644; Ray Carrigan 236-642; Brian Sendelbach 246-641; Arthur Ball 246-638; David McFall 246-633; Jerry Richardson 242-633; Tim Moser 225-633; John Rohde 245-632; Larry James 265-630; Brady Rennick 257-628; Rick Clark 245-628; Wayne Tait 234-628; Dave Nosack 225-628; Fred Inlow 212-628; Scott Anderson 224-627; Richard Nave 235-626; Scott Garrett 225-625; Jim Leavens 243-624; Rick Matthews 226-620; Bob Blackwell 213-620; Gary Wooldridge 237-614; Gary Webster 214-614; Al Hartwell 257-609; Rick Jones 230-606; Tony Davis 214-606; Darwin Moore 227-604; Ernie Bechler 225-604; Jim Goode 211-604; Mark Bell 247-603; Larry Rux 247; Justin Edwards 246; Dale Matheny 244; Nick Roberts 244; Dan Gibson 240; Robert Gibson 237; Dave Paxson 236; Joe Dauenhauer 235; John Ryther 235; Bruce Snook 235; Troy Boyd 234; DJ Snopl 234; Lee Olaughlin 233; Leon Fogle 233, 214-613; Rod Ruthstrom 232; Randy Whitehead 232; Tim Magerle 231; Alex Romanowski 231; Brian Goode 230; Dean Hackworth 227; Dan Haynes 227; Kelly Ross 227; Adam Southard 227, 236; Steve Schmidt 226; Mike Yager 226; Mike Gregory 225; Mike Kirk 225; Tom Maddox 225; Jim Vargas 225; Mitch Babcock 223; Kenny Giuliani 223; Steve Benston 222; Jordan Ellis 221; Rod Evans 221; Dave Harder 221; Bill Irwin 220; Troy Miles 219; Joe Guider 218; Leroy Keeney 218; Marshall Kentish 216; Gary Hamblin 215; Les Nimmo 215; Wayne Rohde 215; Steve Wilkins 215; Jake Ellis 214; Steve Harmon 214; Gary Hull 214; Josh Winters 214; Brad Hildreth 213; Rick Sanchez 213; Shawn Breshears 212; Virgil Elbert 212; Allen Ellis 212; Ollie Fernandez 212; Tony Bockus 211; Justin Duncan 211; David Mayer 211; Jerrad Bradley 210; Bob Penney 210; Kevin Valiquette 210; Fred Abeyta 209; Willy Anderson 209; Bob Bierer 209; Gary Marshall 208; Dexter Staniforth 208; Chet Faurholt 207; Bob Peterson 207; Lee Speice 206; Brian Blackwell 206, 210; Derek Marshall 205; Ken Marshall 205; Bryan Thompson 205; Chris Kimmel 204; James Mobley 204; Kenneth Rogers 204; Alan Walters 204; Ernie Adams 203; Don McDonald 203; Bob Stratton 203; Dee Edwards 202; Tracy Legler 202; Al Sheals 202; Richard Babcock 201; Gary Mayfield 201; Robert Slayton 201; Kent Brown 200; George Daves 200; Dan Johnson 200; Chris Maynard 200; Devin Soltis 200; Jerson Viray 200; Mo Austin 172

WOMEN — Jodi Bell 235-600, 220; Caitlin Janes 221-595; Nancy Lounder 220-583; Julie Andzik 212-562; Lori Wilcox 202-560; Kris Schulz 189-560; Shannon Fisher 243-557; Dava Nimmo 223-549; Sheila Anderson 201-549; Carol Harsh 213-549, 214-538; Crystal Tratz 186-534; Kristin Daniels 206-527; Gladys Daugherty 189-524; Verlene Kenaston 192-523; Phyllis Foster 191-523; Lori Brockbank 189-522; Teresa Tester 520; Debbie Gibson 201-515; Vicki Rennick 193-510; Lora McLean 187-508; Marjo Vaughn 200-506; Linda Glaesmann 181-506; Jo Lynn 190-503; Lillie Gibson 187-501; Mony Bristow 234, 247; Dawn Nimmo 233; Heather Weston 224; Linn Goode 206; Tracy Caster 205; Christy Helstowski 205; Holly Rutigliano 204; Marilyn Wilson 200; Shirley Knight 199; Rosetta James 198; Jo Cornelius 196; Judy Bell 191; Dina Boyd 189; Laura Schnell 189; Billie Christianson 188; Arlene McDonald 187; Mary Dyer 183; Dixie Wicks 183; Scarlet Agee 181; Laura Garrett 181; Lynne Lawry 181; Darlene Bayles 180; Kelly McVey 174; Kathryrn Kennedy 147

SENIORS

MEN — Jerome Lee 258-759; Bruce Snook 257-717; Euel Rutledge 234-657; Mike Madden 245-640; Duane McLean 230-636; Gary Rosenberger 244-629; Chuck Honeycutt 217-613; Darwin Moore 247-612; Darrell Cordonier 215-606; 212; Lee Evans 215-602; John Counts 226-601, 200; Don Pratt 202-596; David Wray 226-591; Virgil Elbert 211-583; Clovis Glass 223-583, 246-658; Ernie Bechler 202-581; Don Thorn 209-570; 206; Jim Swarts206- 567; 517; Pat Byrne 223-562; Nick Palumbo 562; Steven Podesta 225-557; Phil Clouse 550; Ross Burd 219-550, 204-559; Neal Roberts 227; ChuckRaye 225; Bernie Haas 218; JP Lindfors 215; Bill Tucker 213; Roger Van Buskirk 209; Max Dunn 206; Bill Donnelly 205; Cleon Botsford 201; Wally Crandell 191

WOMEN — Betty Havira 223-607; Phyllis Foster 209-605, 204; Verlene Kenaston 206-592; Linn Goode 211-588; Shannon Fisher 204-579; Thelma Glass 180-551; Barb Reva 211-536; Annie Grayson 202-525; Judy Lewis 503; Joan Konopasek 212; Bev Schultz 199; Dawn Palumbo 189; Darlene Shontz 187; Terry Rosenberger 186; Edna Hartwell 178; Anne Schurman 177; Donna Clouse 170

JUNIORS — Zach Henley 207-582; Charlie Sanders 221-565; Berry Hunt 189-441; Bryce Gideon 179-441; Nick Coddington 167-414; Josh Fisk 157-381; Mason Koehler 141-377; Abbie Bentley 99; Garret Knapp 95; Tasha Tipler 91; Kaci Carder 86; Erin Sealy 75; Emma Latham 64; Harlie Latham 64; Kayleigh Gheen 52; Jimmy Leavens 157; Jake Koentopp 139; Trey Gheen 119; Jaden Brite 115; Halle Donnelly 111; Elliana Cochran 109; Reese Tipler 101

JUNIOR SCRATCH — Mathew Bostrom 234-630; Jacie Overton 200-556; Benton Hall 206-527; CJ Waldeyer 186; Devin Hopkins 182; Zach Wyatt 170; Anthony Wyatt 170; Jake Barone 167; Mike Taylor 158

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN ROTO-GRIP SCRATCH — Bob Korth 256-220-299-775, Larry Luce 246-253-244-743, Bill Cramer 268-236-711, Ed Lee 227-234-246-707, Travis Woolard 223-246-235-704, Nick Brickey 247-236-698, Don Gregg 258-226-696, Jerome Lee 237-279-690, Chet Wilson 265-682, Neal Roberts 238-235-678, Laura Harvey 255-678, Euel Rutledge 237-244-674, Jim Shook 257-664, Tony Korth 267-661, Steve Shoemaker 224-234-660, Eric Kessler 227-236-659, Jason Fauble 222-238-653, Lela Larkin 237-646, Ryan Shook 254-628, Jeff King 221-233-626, Bill Weekley 225-625, Don Woolard 229-224-613, Matt King 608. Games: Jary Kapus 258, Curtis Woolard 227.

MEN — Ron Seymour 235-246-267-748, Adam Southard 231-236-275-742, Chuck Eilenberger 238-246-256-740, Tony Sluga 268-255-735, Billy Cordell 268-235-718, John Kruesi 244-258-711, Michele Rutigliano 255-233-221-709, Glen Bostrom 247-236-221-704, Willie Boatwright 223-256-695, D.J. Snopl 220-232-242-694, Ron Seymour 249-238-689, Neal Roberts 277-687, Doug Guches 224-244-687, Steve Shoemaker 263-234-687, Larry Rux 226-246-683, Don Gregg 229-224-227-680, John Ryther 223-241-674, Dan Gibson 224-248-674, Justin Gunn 223-235-671, Bruce Harper 266-661, Justin Gunn 225-650, Andrew Rux 267-650, Mike Henderson 228-645, Brian Sendelbach 258-639, Bill Weekley 231-225-636, Blake McKenzie 223-632, Greg Vinyard 242-626, Donald Mott 243-624, Russ Neiger 227-623, Nick Brickey 241-622, Jason Fauble 225-620, Andy Cole 221-610, James McKinney 237-609, Al Mullis 234-608, Terry Steward 225-605, Don Dietl 223-604, Don Dietl 241-600, Don Conklin 227-600, Chet Wilson 631, Dave Barlow 620, Kurt Goff 619, Terry Tarvin 605. Games: Eric Kessler 244, Scott Fait 233, Donnie Mobley 228, Don Gregg 226, Ray Carrigan 225, Bill Weekley 224, Ron Davis 224, Robert Gibson 223, Kent Brown 222, Ken Taylor 222, Terry Rombach 221.

WOMEN — Lela Larkin 236-238-671, Joan Konopasek 240-235-670, Shannon Armour 236-642, Heather Wyncoop 214-215-203-632, Colleen Padilla 222-629, Michelle Attebery 223-586, Barb Henderson 257-585, Shelley Bennett 201-213-579, Lela Larkin 248-574, Michelle Callahan 219-547, Kerri Crippen 227-546, Denise May 218-540, Toni Matheny 206-538, Sue Lindgard 206-535, Carrie Shoemaker 202-520, Betty Havira 205-520, Diana Walker 208-509, Barbara Pace 573, Treasa Sprague 552, Lynne Lawry 533, Viola Hartwell 530, Bev Mullis 529, Lora McLean 525, Christe Sims 522, Maxine Bartlett 520, Debbie Crippen 520, Theresa Vinyard 519, Gina Avila 518, Cindy Doran 515, Kelly Lambert 512, Barbara Cota 511, Kathy Kelley 510, Barbara Pace 506, Diana Hanstein 503, Bev Mullis 502. Games: Jenn Waterbury 210, Suzanne Cawthorne 200.

SENIORS

MEN — Gary Hamblin 204-234-214-652, Bob Prest 213-280-651, Darwin Moore 199-278-647, Ed Hagan 198-247-194-639, Al Rossi 257-248-633, Neal Roberts 237-185-211-633, Duane McLean 184-210-216-610, Mark Lovelace 206-181-203-590, Robert Keaton 182-222-185-587, Joe Chavez 183-192-183-558, Dennis Warrender 247-547, Victor Wigginton 215-537, Rick Fowler 188-535, Mike Nichols 198-187-528, Bob Doescher 191-522, Reese Walker 193-521, Mel Rennick 219-521, Jim Westensee 192-510, Joe Chavez 181-508, James Hanley 190-504, James Anderson 180-504, Cliff Beck 504. Games: Carol Coplen 197, Paul Jacobson 193, Dick Mundt 183, William Mott 183, Bud Lovelace 182, Robert Hutchison 180, Reese Walker 180.

WOMEN — Betty Havira 179-188-525. Games: Viola Hartwell 192, Lucille Miller 186.

City League

Medford Parks & Recreation

Through Nov. 23

MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL

DIVISION I

Go Ducks! 4-1

Get Buckets 3-1

Comeback Kids 2-3

Capital Associates 1-4

DIVISION II

K & M 5-0

The B Team 3-2

Jewett Jaguars 2-3

Bad News Bears 0-5

FALL BASEBALL

Lynx 9-1

Royals 7-3

Indians 4-4

Marlins 4-4

Red Sox 4-5

Athletics 0-11

MEN'S UPPER DIVISION SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 1-0

Bob Harshman Trucking 1-0

Shenanigans 1-0

Mean Machines 1-0

Black Rock 0-1

Dalton Gang 0-1

Appliance Depot/Jagerbombers 0-2

MEN'S LOWER AMERICAN DIVISION SOFTBALL

Bangers 1-0

Stanley Steamer 1-0

Revival 1-0

Bobbie O's 0-1

American Industrial Door/Outlaws 0-1

Rick D's Team 0-1

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Shenanigans 2-0

S.O. Impact 1-1

Keith Skinner Insurance Agency 1-1

Pipe Layers 0-2

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 1-0

I'd Hit It! 1-0

Ledford Construction 0-1

Grayback Electric 0-1

WEEKDAY COED C SOFTBALL

Airport Chevrolet 1-0

Century Link 1-0

Old Farm House - Fighting Farmers 0-1

D&S Harley Davidson Wild Hogs 0-1

SUNDAY COED SOFTBALL

SWAT 1-0

White Trash Sundays 1-0

The Goofballs 1-0

Maintenance Pro 1-0

Done Did It! 1-0

Horton Plaza 0-1

Willie Boats 0-1

Rebels 0-1

Rick D's Team 0-1

4M Timber 0-1

golf

Centennial GC

Senior Tuesday

Senior Appreciation Day

Two-man Best Ball Format

Nov. 17

FLIGHT A

GROSS — 1, Jon Paauwe-Duane Nelson, 67; 2, Doug Rowe-Rick Stinchcomb, 67; 3, Jim Anderson-Arlin Foote, 70.

NET — 1, Arn Wihtol-Ken Gentry, 62; 2, Buddy Grove-Norm Blandel, 63; 3, Jim Vigil-Mas Honda, 63.

FLIGHT B

GROSS — 1, Rich Larsen-Denny Sweet, 76; 2, Don Rhodes-Rod Nelson, 76; 3, Don Pettit-Chuck Schlafke, 78.

NET — 1, Bruce Niles-Pete Norvell, 63; 2, Selby Hyde-Skip Ayers, 64; 3, Charlie McFarland-Michael Johnson, 66.

FLIGHT C

GROSS — 1, Cliff Belknap-Troy Boyd, 76; 2, Jerry Hauck-Jae Johnson, 78; 3, Fred Seggelink-Gordy Carrigan, 80.

NET — 1, Mike Miering-Keith Pearson, 59; 2, Larry Scott-Len Renfer, 62; 3, Don Gaeden-Mike Robinson, 66.

LONG DRIVE — No. 2, 0-9 hcp. Rick Stinchcomb; 10-16 hcp; Ken Weist; 17-up hcp; Rod Hammer.

K.P. — No. 4, 0-9 hcp., Bob Malone; 10-16 hcp., Denny Sweet; 17-up hcp., Duane Nelson. No. 6, 0-9 hcp., Jim Anderson; 10-16 hcp., Jerry Hauck; 17-up hcp., Keith Pearson. No. 14, 0-9 hcp., Jon Paauwe; 10-16 hcp., Charlie McFarland; 17-hcp., Mike Robinson. No. 17, 0-9 hcp., Rick Stinchcomb; 10-16 hcp., Merle Kenaston; 17-up hcp., John Ouellet.

LONG PUTT — No. 18, Don Gifford.

Eagle Point GC

Turkey Shoot

Nov. 21

GROSS — 1, Ron Rautenberg-Chuck Todd, 71; 2, Rick Hutchinson-Tuck Fowler, 72; 3, Bruce Lemmerman-Jim Clayton, 73; 4, Steve Howard-Kaye Caulkins, 74.

NET — 1, Manfred Meunzel-Michael Erceg, 56; 2, Gary Winnen-Debbie Winnen, 58; 3, Ken Behymer-Bev Behymer, 58; 4, Jeff Spear-Jim McLean, 59.

K.P. — No. 3, Art Hughes. No. 8, Dick Nabozny. No. 13, Bev Behymer. No. 15, Larry Schmaltz.

Four-man Best 2 of 4

Nov. 23

FLIGHT A

GROSS — 1, S. Howard, C. Todd, J. Clayton, R. Rautenberg, 137; 2, T. McCracken, B. Grove, C. Gage, G. Gage, 137.

NET — 1, P. Reynolds, K. Weist, D. Belsberg, C.T. Cox, 114; 2, J. Tucker, R. Courtney, J. Robinson, J. Cockrum, 127.

FLIGHT B

GROSS — 1, S. Smith, Ray Williams, L. Thompson, W. Tait, 159; 2, J. Hines, P. Davies, M. Zaitsu, W. Gottinger, 164.

NET — 1, N. Barnes, B. Ireland, D. Bolsinga, P. Degroot, 122; 2, H. Tonn, D. Morris, R. Adams, R. Manary, 126.

FLIGHT C

GROSS — 1, B. Lemmerman, P. Cash, T. Marks, J. Oleksow, 150; 2, D. Gerke, D. Sayler, R. Bennett, J. Laqua, 155.

NET — 1, R. Dinwiddie, R. Norquist, D. Moll, G. Dippel, 121; 2, P. Arnold, A. Bellen, R. Collins, K. Steinkamp, 122.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., C. Gage; 16-up hcp., P. Cash. No. 8, 0-15 hcp., L. Schmaltz; 16-up hcp., P. Arnold. No. 13, 0-15 hcp., Ray Keasler; 16-up hcp., L. Ryerson. No. 15, 0-15 hcp., L. Hein; 16-up hcp., Ron Willams.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-man Amigo Best Ball Format

Nov. 18

FLIGHT A

GROSS — 1, Paul Bostic, Ed Borgnino, Rich Pedrata, 143; 2, Bob Buffaloe, Al Baham, Ken Ratcliff, Davis Oas, 147; 3, Bob Johnson, Randy Moyer, Dave Sayler, Gary Highland, 148.

NET — 1, Bill Ligon, Dick Gergen, Rick Olney, Mike Morrison, 118; 2, Gordie Carrigan, Rod Rumrey, Bob Blackford, Nick Karrick, 120; 3, Bob Moore, Ray Keasler, Rex West, Larry Humiston, 122.

FLIGHT B

GROSS — 1, John Williams, Lou Peters, Mike Walsh, Lee Hopkins, 165; 2, Harold Mobley, Ted Bibler, Troy Reynolds, Jerry Hauck, 167; 3, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Dan Contento, Ralph Sauerwald, 169.

NET — 1, Walt Russell, Pete Degroot, Dennis Bolsinga, Neil Barnes, 120; 2, Don Simpson, Steve Hills, Larry Walker, Jerry Page, 124; 3, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, 127.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Jim Butler; 16-up hcp., Harold Ross. No. 12, 16-up hcp., Nick Karrick.

Pre-Banquet Scramble

GROSS — 1, Stan Reiter, Steve Wood, Alex Mann, Mike Galante, 57; 2, Pat Patterson, Don Schamanek, Steve Ekwall, Layne Sims, 58; 3, Jim Bullen, Jim Overmyer, Rick Lloyd, Jesse Brannock, 60.

NET — 1, Jerry Klocke, Terry Coles, Joe Vandekieft, 45.8; 2, John Robinson, Rick Tree, Randy Tooley, 50; 3, Greg Meyer, George Hossu, Daryl Barre, John McKinney, 51.8.

K.P. — No. 2, ages 18-55, Steve Ekwall; ages 56-up, Rick Drake.

K.P. (SECOND SHOT) — No. 16, ages 18-55, Ron Reames; ages 56-up, John Watson.

LONG DRIVE — No. 10, ages 18-55, Stan Reiter; ages 56-up, John Robinson.

SKINS — No. 15, Pat Patterson, Don Schmanek, Layne Sims, Steve Ekwall.

Oak Knoll GC

Men's Club

Annual Turkey Shoot

Nov. 21

GROSS — 1, Morris-Douglas, 66; 2, DeForest-Connors, 70; 3, Green-Hamlett, 71; 4, Thomas-Thomas, 75; 5, Cronin-Zenttgraf, 76; 6, Hauck-Bibler, 76; 7, Gordon-Stodel, 81; 8, Reynolds-Bratton, 85.

NET — 1, Ruegg-Gergen, 63.8; 2, Morrison-Olney, 64.5; 3, Winmill-McCracken, 65.2; 4, Stark-Wright, 66.4; 5, Parent-LaPierre, 68.8; 6, Tracy-Corallo, 69.1; 7, Gaffney-Brown, 74.1

K.P. — Cronin, DeForest, Thomas, Tracy.

Running

Pioneer Road Run

At Phoenix High School

Nov. 14

MALES

(Place, Name, Age, Time)

5K RESULTS — 1, Trevor Palmer, 25, 15:07; 2, Cameron Kruez, 22, 15:48; 3, Colin McRoberts, 20, 16:38; 4, Nik Walker, 18, 16:45; 5, Brett Hornig, 18, 16:52; 6, Kurtis Semph, 18, 16:59; 7, Peter Stice, 18 , 17:07; 8, Hayden Teachout, 18, 17:07; 9, Nick Bowland, 15, 18:12; 10, Jon Buel, 22, 18:13;

11, Gregory Christiansen, 57, 18:22; 12, Adam Seibert, 39, 18:35; 13, Blake Spencer, 14, 18:38; 14, Chris Redfeldt, 36, 18:47; 15, Lance Westland, 51, 19:03; 16, Loren Westland, 16, 19:05; 17, Jorge Gil-Juarez, 16, 19:11; 18, Daniel Newberry, 48, 19:20; 19, Nicholas Dunn, 27, 19:28; 20, Mike Bruner, 25, 19:40;

21, Doug Naversen, 61, 19:51; 22, Forest Elred, 15, 20:03; 23, Justin Haupt, 15, 20:11; 24, Charles Hodge, 58, 20:20; 25, Clayton Gillette, 53, 20:24; 26, Chuck Whiteley, 52, 21:07; 27, Kelley Bern, 26, 21:14; 28, Keith Lyon, 17, 21:48; 29, Neil Miller, 55, 22:06; 30, Tyrone Raber, 32, 22:17;

31, Nick Black, 37, 22:19; 32, Chris Combs, 31, 22:22; 33, Thomas Calton, 16, 22:38; 34, Arnie Klott, 51, 23:17; 35, Eric Oliveri, 14, 23:21; 36, Joe Budziszkwski, 50, 23:29; 37, Brandon Tolner, 11, 24:20; 38, Ryan Tolner, 8, 24:22; 39, Greg Dorman, 61, 24:26; 40, Mike Barrett, 71, 25:49;

41, Brian Johnson, 33, 26:24; 42, Tracy Boatman, 61, 26:25; 43, Don Stone, 52, 26:45; 44, Jim VanHorn, 51, 26:57; 45, Travis Landen, 32, 26:59; 46, Ken Bern, 60, 27:00; 47, David Bain, 55, 27:20; 48, Larry Zowada, 59, 27:35; 49, Jerry Swartsley, 68, 28:26; 50, Rob Fields, 32, 29:31;

51, Rick Parsagian, 56, 30:14; 52, David Hollensbe, 9, 30:17; 53, Norman Shaskey, 62, 31:09; 54, Leaner Wade, 70, 33:12; 55, Vohn Fraser, 9, 33:25; 56, Johnathon Erickson, 11, 33:27; 57, Bob Morrow, 74, 33:38; 58, John Broomstead, 79, 34:30; 59, Chuck Carlson, 60, 37:20; 60, Chester Ray, 70, 49:10.

9 MILE RESULTS — Name, Age, Time; 1, Damian Baldovino, 42, 49:44; 2, Erik Skaggs, 27, 50:27; 3, Hal Koerner, 33, 50:40; 4, Bob Julian, 41, 51:20; 5, Scott Becker, 26, 53:54; 6, JC Callans, 42, 53:55; 7, Chris Rennaker, 33, 55:12; 8, Julio Silva, 16, 56:26; 9, Tate, Jacobson, 15, 56:26; 10, Ian Torrence, 37, 57:24;

11, Joe Griffin, 49, 58:33; 12, Thomas Knox, 49, 58:42; 13, Michael Sotos, 34, 1:00:16; 14, Jimmy Pedrojetti, 39, 1:00:22; 15, Craig Sewell, 37, 1:01:06; 16, Victor Lumbreras, 40, 1:02:10; 17, Troy Wohosky, 24, 1:02:11; 18, Chad Gutches, 31, 1:03:05; 19, Jon Theiring, 35, 1:04:03; 20, Karl Pryor, 45, 1:04:35;

21, Andre Anderson, 50, 1:05:05; 22, John Lotts, 46, 1;06:14; 23, Fred Garcia, 51, 1:06:19; 24, Ali Shahid, 24, 1:10:59; 25, Steven Buxton, 61, 1:11:29; 26, Chris Thorsen, 47, 1:11:31; 27, Fred Sisk, 47, 1:12:02; 28, Ryan Munn, 39, 1:12:35; 29, Dusty Miller, 62, 1:14:49; 30, Jerry Nikodym, 52, 1:14:56;

31, Robert Sayler, 40, 1:16:47; 32, Jerry Sessions, 60, 1:17:46; 33, Lathan Brinkley, 66, 1:18:13; 34, Ron Robinson, 43, 1:22:10; 35, David Villeneuve, 43, 1:24:17; 36, Doug Williams, 62, 1;24:25; 37, David Rasmussen, 54, 1:27:25.

9 MILE HAND CYCLE — 1, Corey Hardgrave, 29, 43:07.

FEMALES

5K RESULTS — 1, Tara Krempley, 21, 19:10; 2, Kristen Juveland, 20, 19:26; 3, Silver Seibert, 18, 20:30; 4, Sarah Hagy, 16, 20:46; 5, Laura Raber, 31, 20:52; 6, Alyssa Watson, 16, 20:59; 7, Justine Lyon, 20, 21:38; 8, Delane Petersen, 18, 22:05; 9, Jane Podolski, 50, 22:25; 10, Heidi Paine, 37, 22:47;

11, Connie Filipek, 39, 23:34; 12, Sandi Whittle, 61, 23:53; 13, Stefanee Tolner, 13, 24:16; 14, Brooklyn Gillespie, 14, 24:38; 15, Tammy Moore, 42, 24:47; 16, Sheila Jarvis, 46, 25:02; 17, Stephanie Colson, 18, 25:10; 18, Stacey Willison, 38, 25:47; 19, Chris Bowers, 46, 26:00; 20, Lauri Eisenhauer, 38, 26:09;

21, Emily Dunn, 25, 26:28; 22, Liz Carlton, 47, 26:34; 23, Carrie Driskell, 48, 26:51; 24, Shoshanna Landen, 32, 26:58; 25, Jill Walker, 38, 28:30; 26, Pamela Borg, 49, 28:53; 27, Carrie Busler, 31, 29:55; 28, Brandee Tolner, 36, 30:01; 29, Sophia Parsagian, 13, 30:13; 30, LeeAnne Drennan, 29, 32:51;

31, Stacy Fields, 30, 32:53; 32, Camille Lumbreras, 10, 33:00; 33, Nancy Wilson, 62, 33:07; 34, Jenny Webb, 43, 33:35; 35, Savannah Fox, 24, 36:09; 36, Sylvia O' Conner, 68, 36:15; 37, Fiona Roberts, 10, 37:06; 38, Kelley Johnson, 45, 38:42; 39, Nicole Hernandez, 32, 39:01; 40, Tina VanHorn, 26, 39:25;

41, Erin Reynolds, 26, 48:07; 42, Donna Hodge, 63, 48:46; 43, Eleanor Holbrook, 79, 49:08.

9 MILE RESULTS — 1, Sarah Heyman, 40, 1:03:52; 2, Susan Holt, 41, 1:04:47; 3, Kierra Huggins, 27, 1:05:28; 4, Erin Federline, 34, 1:08:12; 5, Felicia Hazel, 46, 1:08:17; 6, Michelle Holcomb, 33, 1:08:18; 7, Bonnie Havens, 43, 1:11; 8, Crissy Barnett, 53, 1:11:50; 9, Krista Peterson, 38, 1:12:59; 10, Wendy Black, 31, 1:12:46;

11, Sarah Pedrojetti, 26, 1:15:05; 12, Marcella Bernales, 26, 1:15:13; 13, Robin VanHorn, 46, 1:15:27; 14, Anne Tracy, 49, 1:15:31; 15, Breanne Eagles, 30, 1:17:54; 16, Kelly Keygan, 37, 1:19:47; 17, Renee Huzinga, 22, 1:21:10; 18, Cha Cha Mallaghan, 62, 1:47:36.

Rogue Valley Challenge

Nov, 21

100K RESULTS — 1, Amanda and the Boys (Mike Davis, Zach Hibbs, Amanda Cordes, Tyler Davis, Max Hamilton) 6:55:2; 2, Three Dudes and a Wholesome Gal, 6:58:0; 3, Valley Girls, 7:44:0; 4, Runamuck, 7:47:29; 5, Finish Line, Here We Come, Yada, Yada, 8:11:34; 6, The Running Tigers, 8:11:55; 7, Five Fast Females, 8:30:38; 8, Jog Squad, 8:40:0; 9, Sexy Beasts, 9:04:1; 10, Faded Genes, 10:06:29.

50K RESULTS — 1, Three Yanks and a Brit (Jon Buel, Tyrone Baker, Chris Chris Redtfeldt, Chris Combs), 3:27:09; 2, Cashel and the Boys, 3:39:08; 3, Kouba and the Boys, 3:39:15; 4, Tangled Wheb, 3:43:22; 5, JoLane Pioneers, 3:46:07; 6, Jackson(ville) 5, 4:08:03; 7, Mike and the Mechanics, 4:09:55; 8, SoOr Adventure Boot Camp, 4:19:26; 9, Siskiyou Runners, 4:33:24; 10, Slow Motion Relayers, 4:59:3;

11, Team VanHorn, 5:13:25; 12, Cashel and the Boys, 3:39:0.