fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS/STANDINGS

bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Tony Korth 267-254-226-747, Alex Romanowsky 236-668, Brian Sendelbach 253-225-651, Ed Lee 246-646, Jason McCleary 227-236-642, Joe Stuart 223-641, KD Pritchett 224-224-632, Nick Brickey 242-226-632, Matt Eilenberger 246-627, Roxie Lee 224-614, Joe Guches 246-605, Brett Hays 220-603, Laura Harvey 608, Bill Cramer 602. Games: Billy Cordell 245, Bill Irwin 236, Eric Kessler 232, Willie Anderson 220.

MEN — John Bird 246-247-258-751, Robert Gibson 279-224-247-750, Justin Gunn 279-242-738, Dan Gibson 233-268-706, Ron Seymour 227-268-700, Gary Severe 236-222-233-691, Brett Brickey 242-248-683, Kent Brown 243-226-682, David Bromagem 262-673, Steve Robertson 245-234-671, Gary Hudnall 234-237-668, David Ewing 235-665, Fred Kadin 248-246-663, Michele Rutigliano 245-662, Frankie Rutigliano 246-652, Don Gregg 224-237-652, Randy Pace 245-652, Michelle Attebery 209-202-225-636, Brad Wyncoop 220-630, Ron Seymour 224-626, Harry Uhles 247-616, Wayne Jones 227-612, Dave Barlow 223-608, Donald Mott 256-600, TJ Wiedrich 639, Michael Shular 600. Games: Patrick Clemence 276, Larry Martinez 266, Bill Evans 254, Mark Peterson 244, Don Dietl 236, Al Neubauer 236, Kurt Goff 234, Kevin Dixon 230, Larry Rux 228, Daniel Jones 227, Terry Christiansen 224, Kevin Bromagem 222, Joe Guches 221.

WOMEN — Laura Harvey 213-213-267-693, Barb Henderson 211-219-608, Lonna Engle 205-213-601, Lela Larkin 217-587, Joan Konopasek 214-572, Brenda Stinnett 211-563, Barbara Pace 220-557, Colleen Padilla 219-552, Tammy Gibson 214-545, Lora McLean 202-540, Becky Rux 222-528, Barbara Pace 571, Cheryl Robertson 563, Jill Dickerson 537, Nancy Lounder 536, Cindy Doran 526, Betty Siemers 525, Joan Keeney 504, Linda Fait 501. Games: Lois Hollen 207, Louise Lafon 206.

SENIORS

MEN — Bob Prest 189-196-237-622, Dennis Warrender 202-242-620, Darwin Moore 181-210-567, Reese Walker 198-190-567, Jerry Page 215-201-565, Joe Chavez 210-189-562, Dennis Warrender 202-200-554, Robert Keaton 191-538, Al Rossi 190-537, Joe Chavez 200-189-535, Garry Sabin 203-533, William Mott 205-530, Reese Walker 190-527, George Beldi 203-523, Cliff Rasmussen 180-520, Chet Faurholt 181-519, Cliff Beck 181-181-515, Rick Fowler 182-503, Mike Sweeney 505, Fred Hamblin 542. Games: Jim Westensee 194, James Hanley 190, Art Lundahl 190.

WOMEN — Judy Baker 179-172-516, Cindy Doran 196-481, Lucille Miller 188-471. Games: Carol Coplen 173.

JUNIORS

LANEBENDERS — Colleen Horan 177-167-460, Jake Deimling 156, Skyler Witt 105, Jade Beldi 100, Daneal Enriquez 96, Branden Boatwright 83, Brittany Sesulka 58.

SPARETIMERS — Charlie Sanders 206-581, Jake Donis 239-563, Jonathan Carraway 189, Cody Ramsey 176, Christian Barnes 176, Matthew Ahlstrom 151, Maria Sims 144-143, Nikki Herman 135.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Oct. 29

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

Oil Stop 3-0

Waterboyz 3-0

Gino's Girls 1-1

Fundamentals 1-2

Rusty's 4x4 1-2

Spicers Cafe & Espresso 1-2

Self Made Kings 0-1

Chris' Ballers 0-2

MEN'S RECREATIONAL BASKETBALL

Sabotage 3-0

Old School 2-1

Semi-Pro 2-2

The Family Julls/Gary's Expert Autos 1-2

B&B 0-3

Through Nov. 6

MEN'S BASEBALL

Jethawks 7-2

Slayers 7-2

Dodgers 4-5

Mariners 1-8

FRIDAY NIGHT COED SOFTBALL

Joe's Sports Bar & Grill 8-1

Hussey's Hussies 6-4

Ron Bear Construction 0-9

MEN'S A SOFTBALL

Shank You Very Much 15-5

Laugh A Lot 13-7

One Hit Wonders 10-10

What Happened? 10-10

Raider Nation 7-13

Sever-Aces-Us 5-15

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Forte 8-1

Floors To Go/Dalton Gang 7-2

Rick Stevens Painting 6-3

Tim's Chips 5-4

Olive Garden 5-4

Brotherton Pipeline 4-5

NOR-CAL 4-5

Red Robin 4-5

Hunt Tractor 2-7

BardWay Brawlers 0-9

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Bomb Shelter 8-1

Western Eagle Packing 8-1

Blackstone 6-3

Southern Oregon Blaze 5-4

Southern Oregon Impact 5-4

Bob Harshman Transport 5-4

WildBunch 3-6

No Ho's Flatliners 3-6

Blackrock Coffee 2-7

Packin' Heat 0-9

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

HEA Engineering 8-1

KOGAP Enterprises Inc. 7-2

All In One Rental/Lifeline 7-2

ACME Hit Squad 7-2

Bangers 4-5

El Conquistadors 4-5

Motorcycle Superstore 4-5

All Weather Wood 4-6

Los Ballers 2-7

The Pipe Layers 2-7

Outlaws 1-8

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Landsharks 8-1

The Sons of Pitches 7-2

CP Racing 7-2

KSB Big Dogs 7-2

BB 5-4

Bruddah Joe's Hawaiian Plate Lunch 3-6

Medford Lightning 3-6

Cyber Center 3-6

Sentinels 2-7

Hubarts 0-9

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

West Coast Collision 9-0

SOS Plumbing 8-1

Rusty's 4x4's 7-2

Columbia Distributing 5-4

Harry & David 4-5

Springhill Suites 3-5

Jacksonville Insurance 3-6

Adept Communication 3-6

Motorcycle Superstore 3-6

Amy's 0-9

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

Puffs Smokeshop 7-1

Innovators 6-2

Brownlee's 5-2-1

Leftovers 5-2-1

Outlaws 4-3-1

Son of Pitches 2-6

MOD 2-6

Nailwackers 2-6

Southern Oregon Ballers 1-6-1

MEN'S CHURCH B SOFTBALL

The Naz 8-1

The Holy Batters 7-2

Forte 2-7

Brothers in Christ 1-8

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Brian's GreenThumb Farm 16-2

Joe Guider Trucking 15-3

The Rookies 11-7

Broke N Dragon 8-10

Food 4 Less 8-10

Tom's Team 6-12

Recreators 4-14

Les Schwab 4-14

SUNDAY COED B SOFTBALL

Fuel Fitness 8-0

Brock Peters Painting 7-1

Itz Clutch 7-1

Crater Chainsaw 6-1-1

PSI 5-2-1

One Hit Wonders 5-3

Dick's Towing 4-4

Alpha Betas 3-5

S.O.S. Alarm 3-5

Brotherton Pipe Line 3-5

Broke N Naggin JCP 3-5

Sisters and the Misters 1-7

Affordable Truck & RV 0-8

La Clinica 0-8

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Stop N Go 6-2

Bo Knows Construction 6-2

Jacksonville Insurance 6-2

Maintenance Pro 6-2

Patrick O'Connor Landscaping 5-2-1

Horton Plaza 3-4-1

Veranda Park 2-6

Champion Massage 2-6

SWAT 2-6

4M Timber 1-7

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Special Deliveries 8-0

Forte 6-1-1

Dirt Diamonds 6-2

Sunday Slackers 5-3

Scaglione Custom Homes 5-3

Hammerheads 4-4

The Do's and the Don'ts 3-4-1

Isotopes 1-7

Lasota 1-7

Benchwarmers/Hughes 0-8

SUNDAY COED C ROGUE SOFTBALL

Paxton 7-1

CJBFC Crazy Cats 6-2

Bandits 5-3

Skidmarks 4-4

Who Cares 4-4

Benchwarmers 3-5

Boise Brawlers 3-5

Off Target 0-8

WEEKDAY COED AMERICAN SOFTBALL

Diamond Slayers 8-1

Bravos 8-1

ADSO 6-3

Ledford Construction 5-4

Tim's Chips 4-5

VMI 3-6

Nielson Roofing 2-7

Harry & David 0-9

WEEKDAY COED NATIONAL SOFTBALL

Off Constantly 9-0

Screwballs 8-1

Jimmer Jammers 6-3

The Sorcerers 6-3

Bat Busters 3-5-1

Fighting Farmers 3-5-1

Pooper Scoopers 2-7

The Pyros 2-8

The Misfits 1-8

WOMEN'S SOFTBALL

Relax Sports Pub 8-1

Cyber Center 7-2

Valley Pool/Lady Diamonds 6-3

4 Daughters 5-4

H.T.F.B. 4-5

Outlaws 3-6

Full Throttle 2-7

Dazed and Confused 1-8

COED KICKBALL

Mike Hussey Trucking 6-0

Ignition 5-1

Sorcerers 2-4

Triple Bounce 2-4

KickAss Jacksonians 2-4

Henrion Hurricanes 1-5

MEN'S INDOOR FUTSAL

Rusty's 4x4 2-0

Chivas 1-1

Espana 1-1

Sharp Shooters 1-1

RHT Amped 1-1

Rogue Valley United 0-2

WOMEN'S INDOOR FUTSAL

Wolf Pack 2-0

Swift Kicks 1-1

The Dream Team 1-1

Lightning 0-2

COED INDOOR/FUTSA

Portugal 1-0

The Dream Team 1-0

Stata Champs 94 1-0

Green Machine 1-0

Turf Dawgs 0-1

FC Talent 0-1

Wolf Pack 0-1

Chelsea 0-1

COED OUTDOOR SOCCER

Pressure 3-1

City 3-1

Naranja Mechanicas 2-2

Unreal Madrid 0-4

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Cheetahs 4-0

The Queen Bees 2-2

The Bumblebees 2-2

Lightning 0-4

COED A VOLLEYBALL

Carmen & Her Slaves 16-8

Friends 13-11

With Ourselves 10-14

Rooster Party 9-15

COED B VOLLEYBALL

Desperados 22-2

Kung Pow 16-8

El Fuego 15-9

Moss Adams 11-13

Diggin' It 8-16

Jonah & The Wailers 0-24

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Off in the Woods 17-3

Scared Hitless 13-7

A Team 13-7

Tips Welcome! 11-9

Sand Masters 5-15

Spider Monkeys 1-19

COED C VOLLEYBALL

Shank You Very Much 18-6

Laugh A Lot 14-10

What Happened? 12-12

One Hit Wonders 12-12

Raider Nation 10-14

Serve-Ace-Us 6-18

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Mischef and Maham 19-1

BK Lounge 14-6

The Cruzers 10-10

The Joy of Sets 9-11

Servin' Up Trouble 4-16

Hooligans 4-16

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Girl's Night Out 18-6

Placeholder 4 17-7

Your Mom 9-15

Licorice Whips 4-20

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Saucy Spikers 22-2

Fireflies 18-6

The Old and The New 15-5

Daughters of Anarchy 6-18

Spiked Punch 5-19

Family Ties 4-20

COMPETITIVE DODGEBALL

Mike Hussey Trucking 3-0

The Cobras 2-1

Columbia Distributing 1-2

Steel Curtain 0-3

RECREATIONAL DODGEBALL

Dead Aim 4-0

Balls of Fury 2-2

Placeholder 4 1-3

Thunderballz 1-3

golf

Bear Creek GC

Men's Club

Oct. 26-Nov. 1

NET — 1, Neil Rose, 24; 2, Ron Mankins, 26; 3, John Spencer, 30.

GROSS — 1, Andy Pace, 29.

FLIGHT B

NET — 1, Bill Elliott, 26; 2, Bob Jones, 29; 3, Bill Riggert, 30.

GROSS — 1, Mike Haflich Sr., 37.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Ron Mankins, Mike Edmondson, Andy Pace, John Spencer, 14.

Men's Club Championship

FLIGHT A

NET — 1, Ron Mankins, 102; 2, Mike Edmondson, 108; 3, Andy Pace, 111; 4, Brian Carr, 113.

FLIGHT B

NET — 1, Jerry Edmondson, 111; 2, Neil Rose, 112; 3, Bob Jones, 114; 4, George Dunphy, 115.

Men's Club Points Championship

Nov. 1

SEASON FINAL — 1, Mike Edmondson, 122; 2 (tie), Andy Pace, Neil Rose, 120; 4, Jerry Edmondson, 118; 5, Bob Storm, 112; 6, Brian Carr, 103; 7, George Dunphy, 101; 8, Ron Mankins, 91; 9, James Scott, 82; 10, Bob Jones, 81; 11, William Riggert, 72; 12, Ralph Smith, 69.

Women's Club

Oct. 27-Nov. 2

FLIGHT A

NET — 1, Kris Hall, 29; 2, Marla Lance, 28.

GROSS — 1, Amy Lepon, 44.

FEWEST PUTTS — 1, Amy Lepon, 15.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Amigo Best Ball

Nov. 3

FLIGHT A

GROSS — 1, Guerin Fischer, Ken Gentry, Arn Wihtol, 138; 2, Mas Honda, Roger Courtney, John Robinson, Brian Mooney, 141; 3, Bill Drewien, Mike Owen, Wayne Chamberlin, 149.

NET — 1, Rich Olney, Barry Sander, Jerry Jones, Mike Morrison, 117; 2, Jim Graham, Mark Lewis, Glen Uemura, Frank Thornquist, 118; 3, Red Gentry, Ted Bibler, Jerry Hauck, Troy Reynolds, Troy Reynolds, 119.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Ligon, Dick Gergen, Bob Davidson, Tim Tolman, 158; 2, Don Simpson, Steve Hills, John Watson, Larry Walker, 159; 3, Walt Russell, Pete Degroot, Neil Barnes, Dick Dahl, 163.

NET — 1, Clancy Renkowski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 117; 2, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralphy Davalos, 122.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Guerin Fischer; 16-up hcp., Wayne Bennett. No. 17, 0-15 hcp., Jerry Hauck; 16-up hcp., Steve Hills.

Eagle Point GC

Nov. 8

FLIGHT A

GROSS — 1, Bob Timmel, Steve Howard, Chuck Todd, Jim Anderson, 128; 2, Chris Van Der Veen, Bruce Buehler, Clay Farley, Bob Decker, 134.

NET — 1, Phil Cash, Dennis Gerke, Jim Cockrum, Bruce Buehler, 117; 2, Bill Betts, Jim Delk, Rich Sparks, Leroy Hein, 117.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Wolf, Gary Winnen, Dick Nabozny, Jim Brick, 139; 2, Dave Grove, Troy Boyd, Mike Milligan, Tom McCracken, 145.

NET — 1, Jim Hyden, Chuck Rouland, Rich Norquist, Roger Dinwiddie, 116; 2, Dave Sayler, Ed Plume, Ray Bennett, Nat Ra, 119.

FLIGHT C

GROSS — 1, Walt Russell, Neil Barnes, Glenn Uemura, Jim Graham, 147; 2, Ron Pearson, Mike Trautman, Jean Goff, 155.

NET — 1, John McDearmid, George Hossu, Harry Wheeler, Mort Gossett, 110.5; 2, Don Gaeden, Fred Pearson, Earl Sloan, Jack Seybold, 116.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Dick Nabozny; 16-up hcp., Dennis Gerke. No. 8, 0-15 hcp., Tom McCracken; 16-up hcp., Troy Boyd. No. 13, 0-15 hcp., Gary Gage; 16-up hcp., Don Gaeden. No. 15, 0-15 hcp., Chris Van Der Veen; 16-up hcp., Rich Norquist.