fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

bowling

Honor Roll

Bill Irwin rolled a 298 and followed with 290 after starting with a 205 for a 793 series in the Wednesday Everything Went League at Lava Lanes.

U

Scott Helstowski rolled a 299 game in the at Lava Lanes in the Wednesday Everything Went League.

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Bill Irwin 29-793; Scott Helstowski 299-771; Jason Bell 25-718; Leon Fogle 269-717; Jerome Lee 256-713; Chet Wilson 268-706; Jary Kapus 269-703; Greg Nichols 265-703; Scott Helstowski 248-695; Bill Janes 247-692; Dan Gibson 248-690; Chris Schatz 236-686; Jeff Pottruff 257-685; Jeff King 247-685; Jan Davies 258-683; Kevin Valiquette 256-682; Kevin Henley 275-681; Craig Long 247-676; Greg Newtson 267-672; Mike Jennings 226-672; Wayne Rohde 267-667; Karl Blust 255-664; Kelly Ross 233-664; Jim Brockbank 226-664; Ryan Fiegi 231-663; Ron Kendall 244-659; John Rohde 246-657; Mike Henderson 226-656; Joe Stuart 245-654; Gene Bell 234-653; Steve Rennick 235-652; Brian Sendelbach 234-652; Tom Cook 269-649; Richard Tobin 246-648; Mike Henderson 231—648; Larry Rux 223-648; Mike Kringlebach 237-647; Dan LaFond 216-647; Randy Whitehead 246-642; Leon Fogle 253-641; Jary Kapus 245-641; Don McDonald 225-640; Matt King 245-639; Lee Speice 268-638; Robert Slayton 279-636; Mark Foster 230-636; Jerry Smith 226-636; Brady Rennick 222-636; Joe Dauenhauer 216-636; Mitch Babcock 227-634; DonGregg 248-633; Adam Southard 246-633; Tony Brenner 236-632; Phil Wall 234-630; Keith Rogers 225-630; Steve Wilkins 248-628; Duane Russell 226-627; Jim Leavens 222-627; Eric Kessler 254-622; Jason LeFever 212-618; Neal Roberts 225-611; Larry Rose 237-610; Jason Asmussen 236-607; Trevor Waldeyer 233-607; Trevor Nave 215-607; Mike Gregory 210-604; Logan Mobley 218-602; Gene Lounder 216-602; Jim Vargas 21- 600; Darwin Moore 221-596; Kim Caster 231-562; Paul Wyatt 202-560; Troy Miles 206-547; Zach Schulter 254; Brian Davidson 246; Terry Latham 235; Duane Patterson 234.

WOMEN — Linn Goode 236-684; Mony Bristow 278-655; Christy Helstowski 248-652; Linn Goode 236-640; Julie Gronroos 232-638; Betty Havira 217-624; Marlana Pruitt 242-602; April Rose 228-586; Teresa Tester 202-552; Debbie Gilman175-510; Sam Blackwell 232; Karah Croucher 225; Donna Slayton 224; Susie Bateman 200.

SENIORS

MEN — Bill Irwin 258-713; Chuck Raye 278-683; Bruce Snook 247-679; Jim Shreeve 236-657; Duane McLean 258-644; Chuck Honeycutt 256-639; Randy Cochran 255-637; Jerome Lee 236-637; Bill Tucker 244-633; Darwin Moore 232-622; Roger Van Buskirk 236-615; Neal Roberts 217-607; Al Hartwell 214-602; Cleon Botsford 233-586; Art Ball 234-584; Mark Holden 232-578; Jim Goode 231-574; Nick Palumbo 211-573; JP Lindfors 208-573; Dick Vaughn 204-568; David Lessard 201-532; Ross Burd 221-526; Gary Rosenberger 205; Pat Byrne 200.

WOMEN — Joan Konopasek 237-633; Betty Havira 227-622; Pattie Cochran 234-616; Marilyn Wilson 215-597; Carol Harsh 225-592; Peggy Marchant 202-580; Linn Goode 204-548; Rita Hildreth 213-527; Janet Crandall 208; Thelma Glass 201.

COCA COLA JUNIORS — Trevor Lee 196-550; Zach Henley188-534; Charlie Sanders 188-534; Brad Lewis 201-515; Berry Hunt 188-501; Jessica Kaiserman 187-483; Billy Fansler 109-199.

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Nick Brickey 239-266-700, Laura Harvey 244-269-683, Brian Sendelbach 235-224-663, Bill Cramer 231-237-663, Tony Korth 236-224-653, Euel Rutledge 234-223-633, Bill Weekley 224-631, Bill Irwin 245-629, Bob Korth 227-627, Joe Stuart 230-626, Ed Lee 223-624. Games: Lela Larkin 228, Rick Sachen 227, Jeff Travis 221.

MEN — Lucas Padilla 220-238-258-716, Craig Long 225-236-243-704, Don Dietl 265-682, Rick Sachen 251-245-681, Kevin Dixon 278-681, Ron Seymour 224-232-674, Dave Wooley 225-235-673, Mike Henderson 234-233-671, D.J. Snopl 256-222-653, TJ Wiedrich 225-236-652, Brett Hays 253-652, Dale Matheny 246-245-647, Andy Seiver 226-226-639, Leon Fogle 234-637, Brett Brickey 223-635, Terry Christiansen 256-632, Gary Severe 224-632, Larry Rux 631, Brett Hays 230-629, Kent Brown 242-618, Jim Westensee 209-223-615, Blake McKenzie 236-614, Don Greenamyer 222-610, Al Neubauer 298-609, Scott Fait 233-608, Bob Kokanour 224-606, Brett Hays 234-605, Bill Brickey 227-600, Justin Gunn 631, Eric Santee 603, Mike Gilham 602. Games: Terry Tarvin 247, Rob Daniels 231, John Bird 227, David Wilson 227, Billy Cordell 222, David Ewing 222, Ray Carrigan 222, Coe Brown 222.

WOMEN — Laura Harvey 235-266-236-737, Joan Konopasek 278-688, Dan Gibson 226-237-665, Barbara Pace 245-605, Linda Fait 212-570, Brenda Stinnett 215-565, Karen Eilenberger 213-561, Tammy Gibson 222-555, Barbara Pace 205-551, Sheila Anderson 215-544, Michelle Attebery 202-538, Cheryl Robertson 202-531, Sonia Macinnis 230-523, Barbara Reva 200-517, Michelle Lunsford 216-508, Judy Lewis 209-504, Judy Hanna-Bell 547, Lucille Miller 526, Nancy Lounder 511, Barbara Pace 509, Treasa Sprague 509, Debbie Gibson 506, Peggy Marchant 504, Charlene Brown 504, Teri Taylor 502. Games: Viola Hartwell 204.

SENIORS:

MEN — Darwin Moore 195-238-194-627, Al Rossi 225-190-186-601, Arthur Ball 192-212-181-585, Bill Hollingsworth 209-190-577, William Mott 236-562, Robert Keaton 209-181-560, Bob Prest 182-212-558, Bob Prest 202-556, Fred Hamblin 196-187-556, Cliff Rasmussen 182-185-533, Lucille Miller 203-531, Dennis Warrender 202-528, Mike Nichols 202-523, Charlotte Bohl 201-519, Nick Snyder 187-519, Jerry Page 180-513, Reese Walker 180-506, Dennis Warrender 192-505, Carol Coplen 199-500, Art Lundahl 502. Games: Bob Doescher 190, Jim Westensee 188, Paul Jacobson 185.

WOMEN — Cindy Doran 202-175-526, Cleo Caswell 192-516, Rena Cruse 480, Viola Hartwell 471. Games: Lillian Harwood 179, Judy Baker 176.

JUNIORS:

LANEBENDERS — Colleen Horan 179, Austin Scott 138, Jason Ransom 137, Jeremy David 130, Bailey McCasland 128, Cody Adams 122, Jeremiah Boatwright 112, Daneal Enriquez 103, Branden Boatwright 103-98, Andre Moreno 85, Brittany Sesulka 78.

SPARETIMERS — Zach Henley 210-222-605, Jake Donis 224-543, Cody Lithwaite 223-550, Christian Barnes 209, Brad Lewis 189, Aurora Duff 159, Melani Adams 156.

city league

Medford Parks & Recreation

Through March 7

MEN'S COMPETITIVE BASKETBALL

Gino's Girls 5-2

Oil Stop 5-1

Waterboyz 5-1

Blackstone Audio 4-2

Arant & Broesder 3-3

Phenoms 2-5

Fundamentals 2-4

Misfits 1-5

Medford Supersonics 1-5

MEN'S RECREATIONAL NORTHERN BASKETBALL

Bad News Bears 5-1

Semi-Pro 4-2

And 1 4-2

Throw Togethers 4-2

Old School 1-5

The Cleavers 0-6

MEN'S RECREATIONAL SOUTHERNBASKETBALL

30 and an Eighth 4-2

Vertically Challenged 4-2

Central Medford Transformers 3-3

VA Kings 3-3

Fireballers 2-4

Team No Name 2-4

MEN'S B SOFTBALL

TBA 4-0

Rick Stevens Painting 3-1

HEA Engineering 2-2

Durolast Roofing 2-2

Pier 21 JagerBombers 2-2

Nor-Cal 1-3 Bang Bang Mafia 1-3

Outlaws 1-3

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 4-0

Green Thumb Farm 3-1

Southern Oregon Impact 2-2

Innovators 1-3

Jackson Creek 1-3

Quack Attack 1-3

MEN'S C SOFTBALL

BB 4-0

Forte 4-0

Velocity 3-1

Pro Star Sports 3-2

Jackson County Security 2-2

Rusty's 4x4 2-3

Red Bulls 1-3

Springhill Suites 1-4

Jacksonville Insurance 0-5

SUNDAY COED AMERICAN SOFTBALL

Too Legit to Hit 5-0

Patrick O'Connor Landscaping 3-1

Bo Knows Construction 3-2

K&L Sales/Service 3-2

Maintenance Pro 1-3

SWAT 1-3

Horton Plaza 0-5

SUNDAY COED NATIONAL SOFTBALL

TC Chevy 4-1

Jacksonville Insurance 4-1

IV Leaguers 2-2-1

Stop N' Go 2-2-1

In It To Hit It 2-3

Boise Brawlers 1-3

The Pretenders 1-4

COED WEEKDAY SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 3-0

Fatal 3-0

Jockstraps & Bras 1-2

Team Pro Star 1-2

Kelly's Carpet Cleaning 1-2

Puff Smoke Shop 0-3

COED INDOOR/FUTSAL SOCCER

Crazy Davies 7-0

Spider Monkeys 6-1

Chivas 5-2

Becky and the Gang 4-2-1

Flotsam 4-3

Los Arcos 3-3-1

Placeholder 10 3-4

The Dream Team 2-5

Green Machine 1-7

Medford United 0-8

MEN'S INDOOR/FUTSAL SOCCER

Rusty's 4x4 8-0

Uruapan 7-1

Riobalsas 7-1

United 4-3-1

RHT Amped 4-4

Santos 3-3-1

Juventus 2-5-1

Los Pumas 2-6

Sharks 1-7

TEAM NAME 0-8

WOMEN'S INDOOR/FUTSAL SOCCER

The Wolf Pack 6-1

Placeholder 6 5-2

The Dream Team 5-2

Swift Kicks 4-3

Lightning 2-5

The Unknowns 1-4

Placeholder 2 0-6

COED OUTDOOR SOCCER

City 4-0-1

Naranja Mechanica 3-1-1

Unreal Madrid 1-4

Ninjas 1-4

MEN'S OUTDOOR SOCCER

Crazy Davies 4-1

Riobalsas 4-1

Cascade Fire 2-3

Amy's F.C. 0-5

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Team 4 4-1

Lightning 3-2

The Cheetas 3-2

The Bumble Bees 3-2

DTP 1-4

The A Team 1-4

COED A VOLLEYBALL

Carmen & Slaves 23-5

Bacon Strips 17-11

With Ourselves 14-14

Placeholder 4 2-26

COED B VOLLEYBALL

Diggin' It 21-7

Kung Pow 18-10

Moss Adams 13-15

Mischief & Mayhem 12-16

Titans 11-17

Sterling West Rentals 9-19

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Spiked Punch 22-6

Scared Hitless 16-12

Off in the Woods 16-12

Desperados 13-15

Jump! Get Psyched!! 12-16

SWAT 5-23

COED C VOLLEYBALL

Servin' Up Trouble 23-5

What Happened 20-8

One Hit Wonders 20-8

IV League 11-17

The Misfits 7-21

Set Me Up Scotty 3-25

COED C MAJOR VOLLEYBALL

The Cruzers 22-6

Joy of Sets 17-11

BK Lounge 16-12

Serve-Ace-Us 12-16

Nice Bumpers 11-17

Just 4 Fun 6-22

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Mom Crew 22-6

Southern 21-7

Placeholder 6 14-14

Bananas Flattened 14-14

Girls' Night Out 9-19

Licorice Whips 4-24

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Dig It 26-2

Saucy Spikers 20-8

Fireflies 20-8

Team Campbell 12-16

Family Ties 6-22

Just For Fun 0-28

golf

Stewart Meadows GC

Lady Niners League

Criers Format (Two worst holes back to par)

March 1

FLIGHT A

RESULTS — 1, Joani Bristol; 2, Sheila Anderson.

FLIGHT B

RESULTS — 1 (tie), Vicki Nascimento, Dee St. Martin; 2, Lisa Dunn.

FLIGHT C

RESULTS — 1, Marilyn Dunne; 2 (tie), Bonnie Chamberlain, Sharon Dillingham.

Quail Point GC

Senior Men

Medal Play Tournament

March 2

RESULTS — 1, Russ Smith, 34; 2 (tie), Howard Wagner, Jack Hafner; 3, Gene Ritter; 5, Yosh Ohara; 6, E.T. Moore Jr.; 7, Ed Ward.

K.P. — Morris Prosser, Gene Ritter.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-man Team (Three best)

March 2

FLIGHT A

GROSS — 1, John Codington, Ed Borgnino, Rich Pedraita, Dennis Gerke, 240; 2, Dave Johnson, Wayne Chamberlin, John Robinson, Roger Courtney, 240.

NET — 1, Steve Cox, George Berry, Bob Buffaloe, Phil Eggers, 199; 2, Jim Hagemann, Leon Stupfel, Mike Westfall, Bob Mayfield, 206.

FLIGHT B

GROSS — 1, Rod Hammer, Mort Gossett, Fred Pearson, Red Gentry, 268; 2, Troy Reynolds, Red Gentry, Ted Bibler, Jim Nagle, 276.

NET — 1, Steve Hills, Don Simpson, Larry Walker, John Watson, 214; 2, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralph Sauerwald, Bud Stonecipher, 47.5.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Tim Tolman; 16-up hcp., Ray Hall. No. 12, 0-15 hcp., Don Simpson; 16-up hcp., Skip Bogenoff.

Eagle Point GC

Two-man Best Ball

March 7

FLIGHT A

GROSS — 1, Todd-Clayton, 69; 2, McCracken-Gage, 70; 3, Allen-Collier, 76.

NET — 1, Tucker-Stevenson, 63; 2, Courtney-Robinson, 64; 3, Fierke-Wood, 68.

FLIGHT B

GROSS — 1, Hein-Betts, 78; 2, Ross-Hoppe, 81; 3, Johnson-Vigil, 82.

NET — 1, Collins-Marsango, 62; 2, Hines-Davies, 66; 3, Plume-Wolf, 66.

FLIGHT C

GROSS — 1, Harrison-Nabozny, 77; 2, Gerke-Cash, 83; 3, Robbins-Young, 85.

NET — 1, Davidson-Henson, 61; 2, DeGroot-Bolsinga, 62; 3, Laughlin-Hossu, 62.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., Moore; 16-up hcp., Hoppe. No. 8, 15-0 hcp., Mayfield; 16-up hcp., Ross. No. 13, 0-15 hcp., Robinson; 16-up hcp., Bolsinga. No. 15, 0-15 hcp., Farley; 16-up hcp., Hoppe.

Centennial GC

Senior Tuesday

Two-Man Best Ball Format

March 1

FLIGHT A

GROSS —1, Willy Reed-Bill Seymour, 72; 2, Buddy Grove-Doug Rowe, 73; 3, Dave Steimert-Steve Lovich, 74.

NET — 1, Denny Sweet-Rich Larsen, 65; 2, JIm Douglas-Vance Hickin, 66; 3, Ted Bibler-Phil Brown, 66.

FLIGHT B

GROSS — 1, Alex Schulenberg-Chuck Schlafke, 75; 2, Jodie Parker-Carl Tinsley, 78; 3, Bob Johnson-Randy Moyer, 79.

NET — 1, Norm Hall-Jim Falk, 61; 2, Bob Lent-Fred Aebi, 65; 3, Gary Robbins-Bill Hymas, 65.

FLIGHT C

GROSS — 1, Dutch Foster-Larry Evans, 80; 2, Gordy Carrigan-John Burkhart, 86; 3, Ruben Davalos-Mike Meiring, 87.

NET — 1, Don Tossie-Bruce Mortensen, 65; 2, Mike Fyre-Len Renfer, 67; 3, Paul Reynolds-Jim Short, 68.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Don Sever; 13-up hcp., Bill Hymas. No. 6, 0-12 hcp., Rick Holzwarth; 13-up hcp., Bruce Mortensen. No. 14, 0-12 hcp., Kroger Vanbuskirk; 13-up hcp., Phil Baker. No. 17, 0-12 hcp., Joel Engelson; 13-up hcp., Chuck Schlafke.

Bear Creek GC

Men's Club

Feb. 22-28

FLIGHT A

SKINS — Mike Edmondson 2, Neil Rose 1, James Scott 1.

FLIGHT B

SKINS — Bob Jones 4, Darrell Pace 2, Bill Elliott 1.

Men's Club

Two-man Scramble Format

March 5

RESULTS — 1, James Scott-Mike Haflich Sr.; 2, Brian Carr-Steve Work; 3, Andy Pace-Cody McMillen.

K.P. — No. 4, Mike Edmondson. No. 6, David Kleiman.

gymnastics

America's Best Kids

Ann Patterson Riverside Classic

Feb. 26

LEVEL 4

AGES 6-8

Olivia Lippert — 1, vault, 9.375; 2, bars, 9.3; 1, beam, 9.3; 1, floor, 9.4; 1, all-around, 37.375.

Macayla Crews — 1, bars, 9.45; 5, vault, 9.150; 2, beam, 9.3; 2, floor, 9.25; 2, all-around, 37.15.

Jensyn Ford — 4, vault, 9.2; 3, bars, 9.15; 6, beam, 8.85; 5, floor, 9.1; 3, all-around, 36.3.

Audrey Wangle — 6, vault, 9.0; 6, bars, 8.625; 6, floor, 9.075; 6, all-around, 35.15.

Sabrina Swartz — 3, floor, 9.25; 7, all-around, 35.0.

Caitlin Harris — 5, beam, 8.9; 4, floor, 9.175; 9, all-around, 34.425.

AGES 9-10

Savannah Vancil — 1, bars, 9.175; 4, floor, 9.225; 2, all-around, 36.2.

Kaitlyn Elliott — 4, bars, 8.75; 2, floor, 9.35; 5, all-around, 35.75.

AGES 11

Kendra Amos — 4, vault, 9.1; 5, bars, 9.1; 3, floor, 9.35; 3, all-around, 36.4.

Kaitlin Brookman — 4, beam, 9.0; 1, floor, 9.55; 4, all-around, 36.35.

Olivia Mazza — 2, bars, 9.5; 9, all-around, 34.7.

LEVEL 4 TEAM — First-place, 111.875.

Rose City Challenge

At Beaverton

March 3-6

LEVEL 4

AGE 8

Olivia Lippert — 2, vault, 9.5; 4, bars, 9.25; 1, beam, 9.05; 1, floor, 9.525; 1, all-around.

Macayla Crews — 9 (tie), vault, 8.85; 1, bars, 9.6; 2 (tie), beam, 9.0; 5, floor, 9.3; 2, all-around.

Jensyn Ford — 4 (tie), vault, 9.3; 6, bars, 9.075; 5, beam, 8.6; 9, floor, 9.225.

Caitlin Harris — 10 (tie), vault, 8.85; 9 (tie), bars, 8.85; 13, beam, 8.05; 2, floor, 9.45.

Sabrina Swartz — 12 (tie), vault, 8.8; 12, bars, 8.725; 8, beam, 8.4; 8, floor, 9.25.

Audrey Wangle — 6, vault, 9.15; 10 (tie), bars, 8.85; 4, beam, 8.7; 14, floor, 8.3.

AGE 9

Abbigail Buck — 5, vault, 8.75; 3, bars, 8.95; 2, beam, 8.4; 3, floor, 9.1; 2, all-around.

Savannah Vancil — 3, vault, 9.1; 5, bars, 8.775; 3, beam, 8.15; 4, floor, 8.9.

AGES 10-UP

Kendra Amos — 8 (tie), vault, 9.1; 4 (tie), bars, 9.2; 5 (tie), beam, 8.75; 2 (tie), floor, 9.55; 3, all-around.

Kaitlin Brookman — 5, vault, 9.3; 1, bars, 9.3; 10, beam, 8.425; 5, floor, 9.4.

Kaitlyn Elliot — 10 (tie), vault, 9.1; 10, bars, 9.1; 8, beam, 8.5; 4 (tie), floor, 9.55.

Olivia Mazza — 15 (tie), vault, 8.95; 9, bars, 9.125; 13, floor, 8.85.

LEVEL 5

AGE 8

Chase Hamik — 6, vault, 8.45; 6, bars, 8.775; 8 (tie), beam, 8.5; 4, floor, 8.7.

AGE 9

Rylie Smith — 14, vault, 8.2; 2 (tie), bars, 9.325; 3, beam, 9.5; 3, floor, 9.4; 3, all-around.

Paris Drewien — 5, vault, 8.65; 14, bars, 8.275; 7, beam, 9.1; 11, floor, 8.475.

AGE 10

Gabby Ogier — 12, bars, 8.1; 14, beam, 8.85.

AGES 12-UP

Marinda Stanton — 1 (tie), vault, 8.9; 3, bars, 9.375; 1, beam, 9.725; 1, floor, 9.325; 1, all-around.

LEVEL 6

AGE 10

Jada Perry — 11, vault, 8.375; 5, bars, 8.25; 10, beam, 8.625; 10, floor, 8.075.

AGE 13

Sage Swartz — 8, vault, 8.47; 7, beam, 8.2.

LEVEL 7

AGE 12

Rachel Porter — 8, vault, 8.650; 8, beam, 8.5.

AGE 13

Emily Eisma — 1, vault, 9.35; 5, bars, 8.5; 1, beam, 9.25; 2, floor, 9.225; 2, all-around, 36.325.

Lily Edwards — 5, vault, 9.25; 5, beam, 8.25.

AGES 14-UP

Akela Easter-Thomas — 3, vault, 9.35; 1, beam, 9.425; 2, floor, 9.35; 2, all-around, 35.925.

Angie Spelletich — 4, vault, 9.1; 5, bars, 8.1; 2, beam, 9.3; 6, floor, 9.125; 3, all-around, 35.625.

Sydney Norvell — 9, vault, 8.65; 2, bars, 8.75; 4, beam, 8.9; 10, floor, 8.65; 5, all-around, 34.95.

Olivia Berryessa — 9, floor, 8.975.

LEVEL 8

AGE 14

Laci Mae James — 4, vault, 9.05; 5, bars, 8.75; 5, beam, 8.275; 3, floor, 9.25; 4, all-around, 35.325.

AGE 15

Maren Lightheart — Vault, 8.6; bars, 8.35; 2, beam, 9.3; floor, 8.45; 4, all-around, 34.7.