fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

auto racing

Siskiyou Sports Car Club of Southern Oregon

At Jackson County Sports Park in White City

Race 5, July 17

AUTOCROSS (TOP 10) — 1, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 55.914; 2, Dave Kipperman, Roseburg, '10 Lotus Seven, :56.408; 3, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Chevrolet Corvette, :57.448; 4, Allen Gee, Eugene, '34 Ford Sedan Dwarf, :57.94; 5, Jim Cox, Medford, '65 Cobra Roadster, 58.499; 6, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., '07 Chevrolet Corvette, 58.499; 7, Larry Nelson, Grants Pass, '10 Brunton Stalker, 58.5; 8, Dick Calhoun, Jacksonville, '65 Cobra Shelby, 59.038; 9, Charles Cox, Santa Cruz, Calif., '79 Mazda RX-7, 59.988; 10, John Ray, Grants Pass, '68 Datsun Roadster, 1:00.241.

baseball

S.O. MABL/NABA 18-UP

Through July 16

LEAGUE STANDINGS

Jethawks 5-0

Diamond Heat 7-2

Klamath Falls Black Sox 4-3

Expos 1-4

Red Sox 0-7

bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Eli Zurlinden 287-245-748, Gary Hudnall 258-258-728, Dave Wooley 258-226-237-721, Ron Seymour 267-224-677, Dave Wooley 222-224-226-672, Jared Pruitt 249-670, Brett Hays 225-235-662, Darwin Moore 236-652, Bill Haars 235-650, Jared Pruitt 232-650, Bill Weekley 233-646, Gary Hudnall 227-632, Gary Hudnall 236-623, Dave Wooley 246-615, Brett Hays 220-615, Eric Lacey 233-237-607, Bryon Blocher 244-604, Bill Cramer 234-602, Brad Wyncoop 227-221-601, Rick Sachen 225-600. Games: William Travis 237, Josh Heim 235, Duane Patterson 232, Eli Zurlinden 227, Daniel Jones 226, John Bird 225, William Weaver 225, Tony Korth 224, Bill Weekley 224, Shawn Calhoun 223, Rick Sachen 222, Bud Russell 221.

WOMEN — Lela Larkin 256-224-678, KD Pritchett 204-202-213-619, Lela Larkin 233-588, Barbara Pace 224-571, Peggy Marchant 216-566, Marlana Pruitt 208-557, Debi Holden 200-532, Toni Williams 201-517, Yvonne Turpin 204-500, Lora McLean 533, Crystal Tratz 516, Peggy Marchant 509, Joan Keeney 503.

SENIORS

MEN — Bob Prest 203-239-224-666, Bruce Snook 208-187-188-583, Fred Hamblin 217-190-579, Leighton Edge 194-183-546, Dick Mundt 200-524, Ross Burd 219-524, John Wright 509. Games: Bob Doescher 233, Art McKinney 185, Chet Faurholt 181.

WOMEN — Carol Harsh 181-191-521, Carol Coplen 185-481, Lucille Miller 470. Games: Lolita Brown 172.

ROXY JR/ADULT: (2 Game Series)

JUNIORS — Charlie Sanders 236, Jason Ransom 149, Leticia Licea 124-122.

ADULTS — Dakota Marshall 226.

ROXY JR TRIOS — Trevor Lee 219, Cameron Ahlstrom 168.

At Lava Lanes

MEN — Mitch Rowan 264-734; Kevin Henley 290-726; Ron Kendall 242-692; Greg Nichols 239-676; Ron Norris 235-674; Tony Bristow 220-639; Jerson Viray 237-635; Duane McLean 231-632; Blake McKenzie 229-629; Jason Bell 225-628; Dan Gibson 228-627; Bill Janes 219-623; Mike Kringlebach 256-619; Kevin Valiquette 216-614; Rod Evans 248-612; Kelly Ross 226-606; Steve Rennick 220-606; Kelly Coulter 215-605; Adam Southard 225-602; Greg Lierman 214-600; Sam Coulter 212-598; Terry Nickerson 210-594; Jim Goode 207-592; Lorenzo Vasquez 231-590; Don Smalley 207-584; Tim Magerle 235-577; Larry Scarbrough 224-570; Troy Boyd 224-568; Bill Christofferson 214-556; Brian Case 220-545; John Rohde 222-535.

WOMEN — Linn Goode 204-572; Betty Havira 203-569; Judy Hanna-Bell 222-563; Jodi Bell 224-557; Laurie Owen 204-553; Kari Vandergriff 218-507.

SENIORS

MEN — Lee Evans 236-644; Ross Burd 214-591; Bruce Snook 213-591; Bill Donnelly 217-582; Ernie Bechler 213-578; Clovis Glass 212-573; Dave Rodger 210-568; Bob Hammer 202-564; Art Ball 206-535; Chet Faurholt 202-525.

WOMEN — Phyllis Foster 198-550.

city league

Medford Parks & Recreation

Through July 18

CHURCH A SOFTBALL

The Naz 9-3

Cross Eyed 8-4

SDA/State Farm 5-7

Bethel Church 2-10

CHURCH B SOFTBALL

Jager Bombers 10-2

Brothers in Christ 9-3

West Minster Presbyterian Church 8-4

Forte 7-5

SDA-4-HIM 1-11

City on a Hill 1-11

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Rick Stevens Painting 10-1

Hooligans 10-1

Southern Oregon Flatliners 10-1

4 Daughters Irish Pub 5-6

Summit Beverage 4-7

AllWeather Wood 3-8

Dalton Gang 1-10

Broke N Draggin 1-10

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

KOGAP Enterprises Inc. 11-0

Blackstone 10-1

Duralast Roofing 7-4

Hunt Tractor 6-5

HEA Engineering 6-5

Innovators 5-6

On Point Construction 4-7

ACME Hit Squad 4-7

The Pipe Layers 2-9

Centennial 0-11

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

Wild Bunch 10-1

CJBFC Pyros 8-3

Bangers 8-3

Silkscreen Factory 7-4

Bang Bang Mafia 6-5

Mt. Mikes 3-8

Blazers 1-10

Puff's Smoke Shop 1-10

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

Pro Star 10-1

Optical Illusions 9-2

Jackson County Security 7-4

Nailwacker Construction 7-4

Medford Firefighters 7-4

Jackson Co. Tx Courts 4-7

Average Joes 4-7

Peterson Cats 4-7

SpringHill Suites 6-5

Jacksonville Insurance 3-8

Crater Car Wash 3-8

DOTR 2-9

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

L2 Pros 9-2

West Coast Collision 8-2-1

Landsharks 8-3

BB 7-4

Tollgate Inn 6-5

The Ashland Refugees 5-6

Smitties.net 5-6

Sherm's Food 4 Less 5-6

SOS Plumbing 4-7

Four Seasons Softball 4-7

Sons of Pitches 3-7-1

Old Farm House 1-10

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Green Thumb Farms 15-5

Summit Transport/Joe Guider Trucking 12-8

Les Schwab 11-9

Holiday RV 9-3

McMurray & Sons Roofing 5-15

Baxter Auto Parts 0-20

MEN'S UPPER DIVISION SOFTBALL

Jackson Creek 9-2

Oil Stop 8-3

Western Eagle Packing 8-3

Steve Himmelman Construction 8-3

Mike Hussey Trucking 7-4

Bombshelter 7-4

Islanders 5-6

Lava Lanes 5-6

Tim's Chips/Walking Billboards 3-8

S.O. Blaze 3-8

Aftershock 2-9

OMAR's BAR & GRILL 1-10

SENIOR ASSOCIATION SOFTBALL

Leftovers 11-0

Medford Lightning 7-4

Ibupros 2-8-1

Rascals 1-9-1

SUNDAY COED B SOFTBALL

Itz Clutch 9-2

Fuel Fitness 7-2

Toreros Mexican Restaurant 7-3

One Hit Wonders 6-4

Patrick O'Connor Landscaping 6-2

Buckets Big Sticks 5-5

Brock Peters Painting 4-4

TC Chevy 1-1

CDS Publications 4-6

SWAT 2-8

BYE 1-5

Bad News Bears 1-11

Special Deliveries 0-1

Batbusters 0-1

Rogue Rebels 0-2

Ron Bear Construction 0-2

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

In It To Hit It 10-1

Special Deliveries 10-1

Stop 'N Go 7-4

Bad Company 7-4

Skid Marks 6-5

BTA Bombers 5-6

Jacksonville Insurance 2-0

Does Not Count 1-0

Does Not Count 2 1-0

Boise Brawlers 5-6

Who Cares 5-6

Eagles 6-5

Benchwarmers 6-5

IV Leaguers 4-7

B & B 1-10

BatBusters 1-10

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Diamond Debauchery 11-0

TC Chevy 10-1

Double Vision 9-2

Sisters and Misters 8-3

Make It a Double 7-4

Broke 'N' Naggin JCP 7-4

Cobra Kai Dojo 6-4-1

Just 4 Fun 5-6

Bandits 5-6

Horton Plaza 4-7

Tigers 2-9

4 M Timber 2-9

CDS Publications 1-8-1

Gage It Construction 1-10

Placeholder 16 0-1

Placeholder 15 0-2

Los Arcos 0-2

WEDNESDAY COED B SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 10-2

Patrick O'Connor Landscaping 10-2

Joe's Sports Bar & Grill 10-2

Off Constantly 6-6

Screwballs 6-6

Sorccerers 2-10

Down to Earth Landscaping 1-6

Century Link 1-11

WEEKDAY COED C SOFTBALL

Dick's Towing 11-1

ADSO 10-2

ASANTE 10-2

Lil' Pantry 8-4

Siskiyou Sports 5-6-1

Rusty's 4x4 5-7

Just Havin' Fun 5-7

Recology 4-7-1

Sacred Heart Angels 4-8

The Misfits 4-8

Rookies 3-9

Pyros 2-10

WOMEN'S A SOFTBALL

Mojo 8-4

Relax 7-4

Dirty Girlz 5-6

Bruce's Auto Repair 4-7

Beasy's 4-7

WOMEN'S B SOFTBALL

The Dugout 11-0

Lady Diamonds 8-2-1

Great American Pizza Company 7-4

Optimism 5-5-1

BBB 5-6

Outlaws 4-7

4 Daughters 3-8

BYE 0-11

WOMEN'S C SOFTBALL

Life is Good 10-0-1

Full Throttle 9-1-1

Lane's 7-4

Umpqua Bank 7-5

Firecrackers 6-4-1

Tim's Chips/Lady Billboards 4-7

Betty Ballers 3-7-1

Superstars 2-9

Pier 21/Kellington & Kellington 0-11

COED B INDOOR VOLLEYBALL

Desperados 8-0

SWAT 7-1

Super Mario Ballers 4-4

Dig It 2-6

Mischief Mayhem 2-6

Tap That Pass 1-7

COED C INDOOR VOLLEYBALL

Addicted to Sets 7-1

What Happened 7-1

IV Leaguers 5-3

Gary Lee Construction 2-6

Armstrong Amateurs 2-6

Let's Talk About Sets 1-7

COED A SAND VOLLEYBALL

WoWllenGypOliQ 14-4

Harmful if Swallowed 17-3

Sandy Cameltons 13-7

Team Chance 10-10

Token Asian 4-14

Sets on the Beach 0-20

COED B SAND VOLLEYBALL

Spike Punch 6-1-1

SWAT 5-2-1

Spikeful Vengance 5-3

Off in the Woods 5-3

Sand Storm 1-7

Keeping Up With The Joneses 1-7

COED C SAND VOLLEYBALL

Serve Ace Us 6-2

Addicted to Sets 6-2

Eighty Grit 2-6

TBA 2-6

WOMEN'S SAND VOLLEYBALL

Your Mom 13-7

A Team 14-6

Sand Witches 15-5

Diggin' It 6-14

Placeholder 6 5-11

Gervais 3-13

COED OUTDOOR SOCCER

Guru Threads 2-0

Naranja Mechanicas 2-0

Il Lupo Boca 1-1

Los Correcaminos 1-1

City 1-1

Xtreme 0-1-1

New Horizon 0-1-1

Pressure 0-2

CASUAL COED SOCCER

Corinthians 2-0

Kryptonite 1-1

Shin Kickers 1-1

Big Green 0-2

MEN'S SOCCER

The Rogues 3-0

Medford United 2-1

The Comets 1-2

Blackjacks 0-3

WOMEN'S SOCCER

Bumble Bees 3-1

Wolfpack 2-0-1

Renegades 2-1-1

6 1-2

Lightning 1-3

DTP 1-3

cycling

Service Course Velo Thursday Night Series

Race 3

At Champion Raceway in White City

July 14

A RACE — 1, Richard Hogan, 42, Medford; 2, Adam Artner, 17, Medford; 3, Ian Bagshaw, 40, Talent; 4, Ryan Wilcoxson, 35, Talent; 5, Dave Reitz, 42, Medford; 6, Jason Peters, 41, Medford; 7, Mark Krause, 40, Rogue River; 8, Jade Wilcoxson, 33, Talent; 9, Cory Longiotti, 36, Ashland; 10, Joe Chaves, 41, Ashland;

11, David Walker, 51, Central Point; 12, Mark Williams, 43, Medford; 13, Sean Bagshaw, 43, Ashland; 14, Richard Jalgan, 41, Ashland; 15, Bob Grover, 48, Medford; 16, Ron Laverty, 43, Medford; 17, Tom Keller, 37, Central Point; 18, Spencer Gray, 32, Central Point; 19, Doug Striley, 41, Medford.

B RACE — 1, Benjamin Brainard, 38, Ashland; 2, Matt Kline, 42, Grants Pass; 3, Brian Davis, 43, Medford; 4, Tim Dougherty, 38, Talent; 5, Jason Singleton, 41, Yreka, Calif.; 6, Rebeccah Bieri, 32, Medford; 7, Joseph Davis, 31, Medford; 8, Michael Bansmer, 67, Central Point; 9, Robby Vos, 12, Phoenix; 10, Wendy Werthaiser, 42, Ashland.

TANDEM — 1, Glen Gann-Stephen Gann, Medford.

golf

Bear Creek GC

Men's Club

Match Play Format

FLIGHT A

RESULTS — 1, Bob Storm; 2, Brian Carr; 3, Chris Kenealey; 4, John Spencer.

CONSOLATION — Mike Edmondson.

FLIGHT B

RESULTS — 1, Mike Denny; 2, Steve Work; 3, Neil Rose; 4, Bill Elliott.

CONSOLATION — Ralph Smith

FLIGHT C

RESULTS — 1, Keith Savercool; 2, Bob Jones; 3, Cody McMillan; 4, Dennis Jones.

CONSOLATION — Darrell Pace.

Junior Skills Challenge

July 13

ADVANCED FLIGHT

RESULTS — 1, Glenn Linder, 34; 2, David Parson, 35; 3, Kayla Kozak, 37; 4, Alex Brown, 37.

LONG DRIVE — No. 3, David Parson.

PUTTING — Kayla Kozak.

CHIPPING — David Parson.

K.P. — No. 4, Travis Cave.

INTERMEDIATE FLIGHT

RESULTS — 1, Riggs Loftin, 42; 2, Kodiak Yaeger, 43.

LONG DRIVE — No. 3, Riggs Loftin.

CHIPPING — Nathon Moir.

PUTTING — Taylor Oden.

K.P. — No. 4, Kodiak Yaeger.

Monday Ladies Twilight League

July 11

FLIGHT A

GROSS — 1, Victoria Watson, 35; 2, Doreen Echols, 37.

NET — 1, Linda Forrette, 27; 2, Sandy Hills, 27.

FLIGHT B

GROSS — 1, Susan Tryholm, 43; 2, Louise Gage, 43.

NET — 1, Dana Diderickson, 24; 2, Sue Garred, 25.

K.P. — No. 4, Sallie Simpson. No. 6, Ester Cruz Acosta. No. 7, Debbie Troutman.

LONG DRIVE — Susan Tryholm.

TEAM STANDINGS — 1, Golf Ect. Gals, 83; 2, Fidelity Print Quick, 67; 3, Fore Ayres, 66; 4, Gage It Construction, 60; 5, Premier West Bank, 57; 6, Precision Hitters, 54; 7, Pacific Mobile Home Supplies, 52; 8, Ashland Windermere Van Fleet, 47; 9, Pepsi Powered Princesses, 46; 10, Ecel Medical Billing, 32.

Wednesday Twilight League

Second Half

July 6

GROSS — 1, Andy Pace, 31; 2, Kyle Boydstun, 34.

NET — 1, Brian Ballou, 20; 2, Brett Hathaway, 24.

K.P. — No. 1, Mike Denny. No. 2, Tony Landy. No. 4, Mike Lathrop.

LONG DRIVE — No. 3, Mike Wilson.

TEAM STANDINGS — 1, Shoji's, 14; 2, Los Four Amigos, 11; 3, The Greengos, 10; 4, Balls Deep, 9; 5, Rogue Valley Catering, 8; 6, James' Gang, 6; 7, Teendrivermonitoring.com, 5; 8, Batman Uppercut, 4; 9, J & S Excavating, 3; 10, Team 8, 0.

Wednesday Twilight League

July 13

GROSS — 1, Mike Denny, 33; 2 (tie), Brian Carr, Mike Ryder, Kyle Boydstun, Ron Morris, 34.

NET — 1 (tie), Tim Stickler, Mike Lathrop, 24.

K.P. — No. 6, Tim Stickler. No. 7, Mike Lathrop. No. 8, Travis Wyant.

LONG DRIVE — No. 3, Tony Landy.

TEAM STANDINGS — 1, Shoji's, 26; 2, Los Four Amigos, 21; 3, Rogue Valley Catering, 21; 4, Teendrivermonitoring.com, 18; 5, James' Gang, 12; 6, J & S Excavating, 11; 7, The Greengos, 11; 8, Balls Deep, 11; 9, Batman Uppercut, 8; 10, Team 8, 1.

Women's Club

July 12

NET — 1, Mary Blackmore, 22; 2, Shirley Haussler, 28.

GROSS — 1, Toni Defty, 42.

FEWEST PUTTS — 1, Lucille Stroh, 13.

Moonlight Tournament

July 15

RESULTS — 1, Michael Kellington, Larry Parker, Michael Logue, 25; 2, Michael Byle, Trent Byle, James Hartley, Chris McGivney, 28.

K.P. — No. 4, Trent Byle.

Stewart Meadows GC

Twilight League

Week 11

Super Drive - Two-man Scramble

July 12

GROSS — 1, KOGAP (Josh Loy, Ed Istel, Marv Hackwell, Vern Loy), 64.

NET — 1, Ace Copier (Robin Green, Jerry Casad, Dan Brewington, Pat Lawson), 56; 2, Cascade Athletic (Hank Munn, Greg Jacobs, Matt Meunier, Jim Gregg), 57.5; 3, B.B.S. (Jim Douglas, Rich Calhoun, Bob Noelle, Larry Miller), 58.

K.P. — No. 5, Rich Calhoun. No. 7, Mark Coyle.

TEAM STANDINGS — 1, B.B.S., 23; 2, Ace Copier, 19; 3, KOGAP, 171/2; 4, Cascade Athletic, 161/2; 5, Work Appraisal, 161/4; 6, Jahnke Heating, 111/2; 7, S & S Sheet Metal, 101/4; 8, True Lies, 81/2; 9, API Plumbing, 81/4; 10 (tie), Aces, The Posse, 7; 12, S & B James, 61/4; 13, R & O Insurance, 5; 14, Stewart Meadows, 4; 15, A Taste of Honey Limo, 31/2; 16, Bogey Brothers, 11/2.

Lady Niners

3-3-3 Format

July 12

WINNERS

HOLES 1-3 — 1, Yvonne Miller; 2 (tie), Donna Clement, Rita Riggert; 4 (tie), Georgene Van Orsow, Sheila Anderson, Georgia Vukovich, Vicki Nascimento.

HOLES 4-6 — 1, Gladys Daugherty; 2, Judy Wallace; 3, Linda Forrette; 4, Rita Riggert.

HOLES 7-9 — 1, Kathy Silvers; 2, Marilyn Dunne; 3, Shannon Fisher; 4 (tie), Cynthia Dolan, Yvonne Miller, Sheila Anderson.

Four-person Cha, Cha, Cha Format

July 13

GROSS — 1, Sallie Simpson, Jeanette Graham, Sandy Hills, De Rider, 98; 2, Gwen Quimby, Toby MacLauchlan, Colleen Holbert, Sue Garred, 103; 3, Carolyn Poole, Belinda R-Gagich, Laura Lavin, Sheila Broughton, 103.

NET — 1, Shelley Haught, Roxanne Jones, Peggy Jahnke, Patti Hills, 31; 2, Cheryl Fox, Lisa Montellano, Gail Fischer, (Blind Draw), 34; 3, Dee Robino, Melissa Fealey, Lori Quiel, Nancy Bishop, 36.

LONG DRIVE — Eileen Whitten, Shelley Haught, Sheila Broughton.

K.P. — Nancy Gish, Debbie Anerson, Jeanne Rasmussen.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Sandy Hills, Jeanette Graham, 17; 3 (tie), Debbie Anderson, Shelley Haught, Ree Ayres, 16.

Stone Ridge GC

Amigo Best Ball Format

July 13

FLIGHT A

GROSS — 1, George Berry, Gary Highland, Dave Johnson, Mike Owen, 147; 2, Rob Robbins, Bob Kendrick, Dave Potter, Arn Whitol, 148; 3, John Robinson, Roger Courtney, Ken Gentry, Guerin Fischer, 148.

NET — 1, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Ganong, 119; 2, Bill Hymas, Norm Hall, Ray Hall, Bob Johnson, 122; 3, Mike Walsh, Lee Hopkins, Larry Fellows, John Williams, 124.

FLIGHT B

GROSS — 1, John McKinney, Joe Weber, Paul Larson, Steve Ganong, 162; 2, Ruben Davalos, Don Young, Earl Sloan, Jack Seybold, 163; 3, John Watson, Don Simpson, Steve Hills, Jerry Page, 164.

NET — 1, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Wayne Bennett, Jerry Krueger, 115; 2, Dave Morris, Mort Gossett, Rod Hammer, Bob Blackford, 123; 3, Skip Bogenoff, Paul Reynolds, Ralph Sauerwald, Bud Stonecipher, 123.

K.P. — No. 7, 0-15 hcp., Gary Highland; 16-up hcp., Pete DeGroot. No. 17, 0-15 hcp., Steve Cox; 16-up hcp., Don Gaeden.

Thursday Church League

Week 14

July 14

GROSS — 1, Community Bible C.P. No. 1, 95; 2, LDS Gold Hill, 107; 3, Westminster, 115; 4, Bethel No. 1, 120; 5, Medford Adventist, 120; 6, Hope Christian, 132; 7, St. John Lutheran No. 1, 143; 8, Son Rise Christian, 0.

NET — 1, Bethel No. 2, 74; 2, Faith Christian, 81.5; 3, Community Bible C.P. No. 2, 82.5; 4, St. John Lutheran No. 2, 87.5; 5, St. Peter Lutheran, 88.75; 6, Grace Lutheran (Red), 89; 7, Table Rock Fellowship, 95; 8, Grace Lutheran, 104.

K.P. — No. 12, Kyle Taylor. No. 17, Gregg Sorenson.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Cha, Cha, Cha, Cha Format

July 13

RESULTS — 1, Mike Heverly, John Bjorkholm, Wyman Williams, Bob Plattner, 58; 2, Chuck Schwyn, Jim Ellis, Russ Smith, 62; 3, John Gerling, Jack Cooney, Tom Chambers, Gene Ritter, 62.

K.P. — Russ Smith, Earl Norgard.

Ladies Club

Odd and Even Tournament

July 14

FLIGHT A

ODD — 1, Becky Hyde, 15; 2, Laurie Fox, 19.

EVEN — 1 (tie), Carol James, Ina Prosser, Kathy Silvers, 14; 2, Bobbie Middaugh, 15.

FLIGHT B

ODD — 1, Judy Wallace, 18; 2 (tie), Cynthia Dolan, Dody Hart, 19.

EVEN — 1, Elaine Wells, 10; 2, Elsie Williams, 16.

FLIGHT C

ODD — 1, Denise West, 16; 2 (tie), Donna Bailey, Dee Stormberg, 18.

EVEN — 1, June Giorvas, 12; 2, Pat Seggeling, 13.

Eagle Point GC

Ladies Day

Best Nine

June 12

FLIGHT

GROSS — 1, L. Johnson, 34; 2, J. Kimmel, 38.

NET — 1, R. White, 28; 2, S. Fierke, 30.

FLIGHT B

GROSS — 1, J. Mayfield, 41; 2, A. Westerman, 44.

NET — 1, M. Resler, 26; 2, B. Becker, 30.

FLIGHT C

GROSS — 1, H. Dale, 44; 2, P. Peeters, 47.

NET — 1, J. Tonn, 26; 2, W. Lewis, 28.

K.P. — No. 3, 0-25 hcp., J. Laws; 26-up hcp., D. Mihocko. No. 8, 0-25 hcp., J. Laws; 26-up hcp., B. Becker. No. 13, 0-25 hcp., L. Johnson; 26-up hcp., L. Baker. No. 15, 0-25 hcp., M. Resler; 26-up hcp., K. Howard.

Oak Knoll GC

Play of the Day: Criers and Whiners Format

July 12

RESULTS —1, Helene Archer; 2, Susan Fernlund; 3, Lois Shafer.

PUTTS — 1, Helene Archer; 2, Susan Fernlund; 3, Lois Shafer.

Men's Club

Twilight Standings

Week 10

July 14

STANDINGS (TOTAL POINTS) — 1, Barry & The Jets, 81; 2, Higher Power, 77; 3, Foreclosures, 73; 4, Strikers, 72; 5, Mixed Bag, 66; 6, The Holly Group, 63; 7, Gotta Hit It, 59; 8, The OBs, 59; 9, Rampaging Rampy's, 54; 10, Sub-Par, 51;

11, Far From Fabulous Shafts, 49; 12, Rusty Blades, 46; 13, Rough Riders, 43; 14, Masters of the House, 42.

0-16 HANDICAP

GROSS — 1, Akins, 34; 2 (tie), Small, Richardson, 38.

NET — 1, Morrison, 33; 2, Morris, 34; 3, Medeck, 35.

17-UP HANDICAP

GROSS — 1, Decker, 41; 2, Van Lehn, 42; 3, Balzarini, 43.

NET — 1, Stark, 32; 2, Bogle, 33; 3, Kuhlow, 35.

hockey

Southern Oregon Adult Hockey Association

Through July 17

LEAGUE STANDINGS

W-L Points

Beasy's On The Creek (Ashland) 3-1 6

Bella Union (Jacksonville) 2-1 5

Jackson Creek Pizza Co. (Medford) 2-2 4

Cruickshank ENT (Medford) 1-2 3