fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

auto racing

Southern Oregon Speedway

Championship Points

Through Aug. 13

MODIFIED "A" MAIN — 1, Mark Wauge, 436; 2, Travis Peery, 403; 3, Matt Duste, 352; 4, Kyle Casson, 350; 5, Nick Trenchard, 322; 6, Doug Tumey, 278; 7, Jeremy Richey, 262; 8, Albert Gill, 258; 9, Rick Hunsley, 252; 10, Dennis Silva, 198;

11, Jesse Bailey, 183; 12, Tom Berry, 155; 13, Justin Estremado, 134; 14, Dave Duste Jr., 132; 15, Justin Duby, 122; 16, Ray Kniffen Jr., 81.

DWARF CAR "A" MAIN — 1, R.J. McGahuey, 489; 2, Kelly Gutches, 426; 3, Mitch Sheeler, 383; 4, Chad Cardoza, 356; 5, Josh King, 337; 6, Ryan Smith, 331; 7, Jerry Houck, 322; 8, Fred Hay, 317; 9, Mason Lewman, 303; 10, Richard Hart, 250;

11, Jeff Harsha, 223; 12, Randy Slater, 156; 13, Paul Haselow, 114; 14, Dan Penland, 108; 15, Wayne Cahill, 31.

SUPER 4 "A" MAIN — 1, Joe Guider, 395; 2, Parker Jones, 356; 3, Rikki-Lynn Rapp, 352; 4, Dave Kyker, 300; 5, Jamie Newberg, 287; 6, Anthony Bartell, 219; 7, Belinda Duste, 199; 8, Terry Hadley, 185; 9, Krista Hadley, 153; 10, Dan King, 118;

11, John Barger, 115; 12, Kathy Ingram, 98; 13, Steve Pierce, 82; 14, Steve Thompson, 37.

MINI STOCK "A" MAIN — 1, Tyler Lockwood, 572; 2, John Derby, 568; 3, Toby Judd, 508; 4, Bob Burkett, 500; 5, Josh Bratton, 493; 6, Curt Ballard, 453; 7, Steve Goetz, 429; 8, Philip Scott, 420; 9, Josh Spencer, 378; 10, Jill Wilson, 321;

11, Bill Spencer, 291.

STREET STOCK "A" MAIN — 1, Duane Orsburn, 560; 2, Jordon Braaten, 463; 3, Brett Provost, 411; 4, Garrett Dees, 337; 5, David Thurgood, 168; 6, Shane Everson, 105.

PRO STOCK "A" MAIN — 1, Brian Johnsen, 468; 2, Dustin Knight, 459; 3, Bob Nelsen, 420; 4, Scott Crumm, 364; 5, Mike Medel, 347; 6, Jay Poppa, 187; 7, David Quick, 142; 8, Jake Word, 137; 9, Rob Fitzsimmons, 111; 10, Chet Mitchell, 81;

11, David Yochum, 38; 12, Melvin Decker, 37.

bowling

Local Highlights

At Lava Lanes

MEN — Joe Stuart 269-267-782; Jason Bell 279-739; Greg Nichols 275-705; Mike Kringlebach 254-685; Gene Bell 258-680; Ron Kendall 247-679; Dan Gibson 237-661; Kevin Henley 258-658; Jerson Viray 265-657; Richard Nave-247-645; Steve Rennick 236-644; Phil Wall 246-642; Richard Tobin 215-640; Jim Vargas 245-640; Chet Wilson 228-639; Larry Scarbrough 235-638; Jeff Espinoza 268-634; Sam Scarbrough 247-627; Craig Long 222-626; James Wespremi 213-621; Adam Southard 213-615; Bob Glaesemann 248-615; Rod Evans 226-611; Jim Shreeve 236-602; John Counts 204-588; Rick McIntyre 234-559.

WOMEN — Jodi Bell 236-605; Michelle Lunsford 222-597; Marilyn Wilson 244-594; Barb Henderson 224-583; Lori Wilcox 227-576; Laurie Owen 204-530; Holly Rutigliano 226.

At Roxy Ann Lanes

MEN — Dave Wooley 289-249-300-838, Eli Zurlinden 223-277-236-736, Ron Seymour 246-249-711, Darwin Moore 258-241-701, Jan Davies 205-246-224-675, Brett Hays 222-269-673, Dave Wooley 249-669, Bob Korth 222-226-660, Stan Chapman 228-657, Tony Korth 239-256-653, Jared Pruitt 215-237-201-653, Gary Hudnall 266-644, Bill Weekley 246-204-641, Willie Weaver 258-232-639, Brett Hays 220-219-631, TJ Wiedrich 235-231-630, Bruce Harper 223-628, Shaun Whitehead 214-220-608, David Bromagem 603, Jeremy Milburn 190-194-181-565. Games: Scott Fait 256, Davey Peters 246, Jason Stupe 246, Bill Weekley 235, John Bird 234, Bryon Blocher 233, Joe Ghormley 211-223, Bill Cramer 225, William Travis 224, Rick Sachen 221, John Bird 212-216.

WOMEN — Lela Larkin 213-258-230-701, Evelyn Oden 531, Crystal Tratz 524, Yvonne Turpin 512, Christe Sims 213-508 Debi Holden 505, Peggy Marchant 504. Games: KD Pritchett 203,

SENIORS

MEN — Bruce Snook 254-193-189-636, Bob Prest 235-182-592, Leighton Edge 238-555, Fred Hamblin 193-544, Robert Hutchison 190-501. Games: George Beldi 184, Art McKinney 180, Ross Burd 180.

WOMEN — Cindy Doran 188-188-178-554, Christe Sims 200-513, Carol Harsh 188-487.

ROXY JR/ADULT: (2 Game Series)

JUNIORS — Kevin Lemon 198, Corrisa Weekley 174.

ADULTS — Billy Cordell 255, Jeff Travis 236-225, Bill Weekley 224, James Donis 222.

ROXY JUNIOR TRIOS — Alec Scarlata 211-172-161-544, Trevor Lee 150-149-125-424, Skyler Witt 128, Aidan Cool 114, Brittany Sesulka 97-89, Elijah Rux 85, Kaleb Altman 73.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Aug. 15

COMPETITIVE MEN'S BASKETBALL

M & J Warriors 4-1

Fundamentals 3-2

Waterboyz 3-2

Martollis 0-5

NORTHERN DIVISION MEN'S BASKETBALL

Phenoms 4-1

Rusty's 4x4 4-1

Smooth Operators 3-2

State Farm 2-3

Dream Team 1-4

Short Bus All-Stars 1-4

SOUTHERN DIVISION MEN'S BASKETBALL

CJ Cleaning 5-0

Kings 3-2

Barracudas 2-2

Old School 2-3

Vector Marketing 1-3

Fresh X 1-4

COED B INDOOR VOLLEYBALL

Desperados 15-1

SWAT 8-8

Super Mario Ballers 8-8

Tap That Pass 1-15

COED C INDOOR VOLLEYBALL

Addicted to Sets 15-1

Wilson's Friends 13-3

What Happened 11-5

Let's Talk About Sets 4-12

Team Assets 4-12

Armstrong Servers 1-15

COED A SAND VOLLEYBALL

Spiked Punch 5-3

Team Chance 5-3

Spikeful Vengence 4-4

Thrown Together 2-6

COED B/C SAND VOLLEYBALL

Off in the Woods 12-0

The Cruzers 14-2

Addicted to Sets 8-6

Sun Chasers 8-8

Serve Ace Us 2-4

Mouth Full of Sand 2-10

Armstrong Servers 0-16

WOMEN'S SAND VOLLEYBALL

Sand Witches 19-5

A Team 16-8

Your Mom 15-9

6 7-13

Diggin' It 7-17

Gervais 4-16

COED OUTDOOR SOCCER

Guru Threads 5-1

Naranja Mechanicas 5-0

New Horizon 3-1-2

Il Lupo Boca 3-2-1

Xtreme 2-3-1

City 1-3-2

Los Correcaminos 1-5

Pressure 0-5

CASUAL COED SOCCER

Corinthians 6-0

Kryptonite 2-3-1

Big Green 2-3-1

Shin Kickers 1-5

MEN'S SOCCER

The Rogues 6-0

Medford United 4-2

The Comets 2-4

Blackjacks 0-6

WOMEN'S SOCCER

Bumble Bees 6-1

Wolfpack 4-2-1

Renegades 3-2-2

Lightning 2-4-1

DTP 2-4-1

6 1-5-1

Cycling

Marty's Cycle And MoreThursday Night Series

Race 3 at Champion Raceway

A RACE — 1, Ryan Wilcoxson, 35, Talent; 2, Shaun Locker, 45, Callahan, Calif.; 3, Michael Vose, 42, Medford; 4, Adam Artner, 17, Medford; 5, Richard Hogan, 42, Medford; 6, Dan Shepherd, 43, Medford; 7, Cory Longiotti, 36, Ashland; 8, Mark Krause, 40, Rogue River; 9, Ian Bagshaw, 40, Talent; 10, Jeff Smith, 46, Medford; 11, Doug Striley, 41, Medford; 12, David Walker, 51, Central Point; 13, Jade Wilcoxson, 33, Talent; 14, Tom Keller, 37, Central Point; 15, Joe Chaves, 41, Ashland; 16, Matt Kline, 42, Grants Pass; 17, Richard Jalgan, 41, Ashland; 18, Dave Reitz, 42, Medford; 19, John Slawta, 49, Talent; 20, Spencer Gray, 32, Central Point; 21, Anthony Smith, 42, Jacksonville; 22, Mark Williams, 43, Medford; 23, Glen Gann, 46, Medford; 24, Bob Grover, 48, Medford.

B RACE — 1, Samuel Cloward, 17, Medford; 2, Chad Wikander, 39, Ashland; 3, Keith Fawcett, 17, Grants Pass; 4, Kevin Connors, 47, Grants Pass; 5, Roger Wimberly, 38, Central Point; 6, Joseph Davis, 31, Medford; 7, Jason Singleton, 41, Yreka, Calif.; 8, Madeline Chaves, 16, Ashland; 9, Michael K. Bansmer, 67, Central Point; 10, Kellan Cullan, 27, Jacksonville; 11, Sean Connors, 14, Grants Pass.

JUNIORS — 1, Samuel Cloward, 17, Medford; 2, Keith Fawcett, 17, Grants Pass; 3, Madeline Chaves, 16, Ashland; 4, Sean Connors, 14, Grants Pass.

Golf

Hole-in-One

Chuck Bork on the 11th hole with an 8-iron Wednesday at the Rogue Valley Country Club.

u

Bob Decker on the 185-yard, 7th hole with a 7-iron at Oak Knoll on Wednesday.

Bear Creek CG

Wednesday Twilight League

GROSS — Ron Morris 30, Andy Pace 30

NET — Greg Gortham 22, Brian Ballou 22

K.P. — No. 1, T.J. Winningham; No. 2, Chris Kennealey; No. 7, Kelly Boydstun

LONG DRIVE — No. 3, Brian Carr

TEAM STANDINGS

1, Shoji's 66; 2, Rogue Valley Catering 57; 3, Teendrivermonitoring.com 53; 4, Los Four Amigo's 50; 5, The Greengo's 50; 6, James Gang 43; 7, J and S Excavating 37; 8, Balls Deep 32; 9, Team 8 18; 10, Batman Uppercut 17.

Future Stars 2011

Best 2 of 3 Rounds

GROSS

FLIGHT A — 1, Alex Brown, 75; 2, Ethan Gedde, 80.

FLIGHT B — 1, Nathaniel Savage, 86; 2, Taylor Oden, 101.

Men's Club Weekly Event

3 Tee Challenge

FLIGHT A

LOW NET — 1, Ralph Smith, 21; 2, Ron Mankins, 24; 3, Mike Denny, 24.

LOW GROSS — 1, Andy Pace, 30.

FLIGHT B

LOW NET — 1, Tim Orme, 21; 2, Tom Madara, 24; 3, Darrell Pace, 24.

LOW GROSS — 1, Mike Haflich Sr., 36.

FEWEST PUTTS — Tim Orme, 11.

Women's Club Weekly Event

3 Tee Challenge

Flight A

LOW NET — 1, Madelyn Barber, 24; 2, Lavelle Ricks, 28.

LOW GROSS — Vanessa Hopf, 37.

Flight B

LOW NET — 1, Mary Blackmore, 25; 2, Barbera Thompson, 27.

LOW GROSS — 1, Lucille Stroh, 45.

FEWEST PUTTS — Vanessa Hopf, 14; Madelyn Barber, 14.

Parent-Junior Scramble

Aug. 13

WINNERS — Jacob Lefebere-Mark Lefebere, Brandon Beane-Russ Beane, Gabriel Johnson-David Cavolt.

LONG DRIVE — No. 3, Gabriel Johnson. No. 9, Jacob Lefebere.

Stewart Meadows GC

Twilight League

Two-man, One-Net Best Ball

1, Cascade Athletic (Hank Munn, Matt Meunier, Greg Jacobs, Jim Gregg), 56; 2, B.B.S. (Jim Douglas, Dob Noelle, Rich Calhoun, Larry Miller), 59; 3, A.P.I. Plumbing (Ryan Matteson, Shane Hunter, George Scott, Brian McCoy), 59; 4, Jahnke Heating (Steve Ekwall, Vinnie Mendolia, Pat Patterson, Glen Jahnke), 60; 5, The Posse (Ken Petersen, Greg Eaton, Kevin Olson, Dale Foster), 61.

SKINS — No. 1, Al Hartwell. No. 2, Kevin Olsen. No. 6, Dale Foster

Standings Through Week 15

1, B.B.S., 34.5; 2, Ace Copier, 24; 3, KOGAP, 23.7; 4, Cascade Athletic, 21.75; 5, Work Appraisal, 16.25; 6, A.P.I. Plumbing, 15.75; 7, Jahnke Heating, 14.7; 8, S&S Sheetmetal, 12.25; 9, S&B James, 10.25; 10, The Posse, 9.58; 11, R&O Insurance, 9.25; 12, A Taste of Honey Limo, 9.03; 13, True Lies, 8.5; 14, Aces, 7; 15, Stewart Meadows, 5.78; 16, Bogey Brothers, 2.7.

LTGA 2-Person Team Criss Cross

GROSS — 1, Colleen Holbert-Sue Garred, 42; 2, Star White-Cathy Arnold, 44; 3, Belinda Robbins-Gwen Quimby, 45; 4, Pam Holzworth-Regina Eddington, 47.

NET — 1, Dana Didericksen-Patti Andries, 29; 2, Sheila Broughton-Vicki Maddox, 30; 3, Becky Eilenberger-Cheryl Fox, 32; 4, Gail Fischer-Lisa Montellano, 34.

LONG DRIVE — Victoria Watson, Becky Eilenberger, Cheryl Fox.

K.P. — Pam Holzwarth, Debbie Anderson.

PUTTS — Colleen Holbert 14, Connie Howard 14, Debbie Anderson 13, Ree Ayres 19, Sheila Broughton 19.

Lady Niner Results

K.P. — No. 7, Jan Cady.

Men's Club

2-man best ball

GROSS — 1, (tie) Ed Colin-Ben Qualkenbush, Ken Gentry-Rob Robbins, John Robinson-Arn Wihtol, 68; 4, Franklin Corbin-Frank Lucas, 72; 5, Dale Baker-Jim Tribbey, 76; 6, (tie) John Jensen-Ed Olson and Brad McBee-Larry Spotauski, 77.

NET — 1, Seth Herbert-Tony Skinner, 54; 2, George Kerth-Gerald Kerth, 55; 3, Brian Champion-Dwayne Hayes, 56; 4, Sherm Holt-John Stelle, 58; 5, (tie) Dave Carpenter-Gary Reed, Bruce Irwin-Norm Renner and Al Delsman-John Jackson, 60.

K.P. — No. 3, Seth Herbert. No. 5, Rob Robbins. No. 7, Ken Gentry.

LTGA

Yellow Ball Team

GROSS — 1, Belinda Robbins, Doreen Echols, Colleen Holbert, 45; 2, Sue Garred, Gwen Quimby, Laura Lavin, Colleen Ekwall, 51; 3, Cathy Arnold, Sabrina Reich, De Rider, Vicki Maddox, 52.

NET — 1, Patti Andries-Nancy Gish, 35; 2, Peggy Jahnke, Jeanne Crutchfield, Teri McArthur, 35; 3, Victoria Watson, Lisa Montellano, Gail Fisher, Liz Lizana, 37.

KP — Belinda Robbins-Gagich, Gwen Quimby, Ree Ayres.

LONG DRIVE — Belinda Robbins-Gagich, Linda Wade, Roxann Jones.

PUTTS — Colleen Holbert 16, Vicki Maddox 16, Doreen Echols 17, Linda Wade 17, Laureen Patterson 17.

Eagle Point GC

Senior Men's Monday

Four-man 6-6-6 Scramble

Gross

FLIGHT A — 1, Todd, Anderson, Clayton, Rautenberg, 132; 2, Doss, C. Gage, G. Gage, B. Grove, 133.

FLIGHT B — 1, Foulon, Gergen, Fierke, Fitzsimmons, 143; 2, Tonn, Ryerson, Adams, Tait, 145.

FLIGHT C — 1, Wolf, Wiinnen, Hartman, Seltzer, 142; 2, Weitman, Ray Williams, Perdue, Prisotto, 151.

Net

FLIGHT A — 1, Lemmerman, Cockrum, Parsons, Gifford, 119.2; 2, Chance, Evans, G. Allen, 120.8.

FLIGHT B — 1, Miller, White, Gellison, 115.2; 2, Hutchinson, Fowler, Laughlin, 120.2.

FLIGHT C — 1, Bellen, P. Arnold, Botsford, Robbins, 118.6; 2, Trautman, Holbrook, Karrick, Moyer, 119.6.

KP (0-15 hcp) — No. 3, Fitzsimmons; No. 8, Clayton; No. 13, D. Moll; No. 15, Dixon.

KP (16-up hcp) — No. 3, Collins; No. 8, Rouland; No. 13, Lewis; No. 15, Wolf.

Ladies Day

Four-person 6-6-6 Scramble

GROSS — 1, D. Winnen, J. Mayfield, L. Bickel, J. Podesta, 150.

NET — 1, L. Baker, E. Payne, J. Kimmel, D. Grosch, 121.4; 2, A. Westerman, J. Tonn, S. Fierke, M. Resler, 124.2.

Two-person Chapman Scramble Format

Aug. 15

FLIGHT A

GROSS — 1, C. Gage-G. Gage, 67; 2, B. Doss-B. Grove, 69; 3, B. Buehler-D. Gifford, 69.

NET — 1, H. Collier-G. Allen, 64.9; 2, R. Courtney-J. Robinson, 67; 3, C. Todd-J. Clayton, 67.4.

FLIGHT B

GROSS — 1, L. Smith-J. Saylor, 71; 2, D. Young-G. Robbins, 72; 3, G. Dippel-B. Cambas, 74.

NET — 1, D. Wolf-G. Winnen, 68.1; 2, E. Plume-R. Bennett, 69.7; 3, M. Robinson-G. Reed, 72.2.

FLIGHT C

GROSS — 1, B. Harrison-J. Brick, 74; 2, D. Nabozny-B. Hamilton, 74; 3, M. Gagnon-T. Nakamura, 77.

NET — 1, J. Goff-Holbrook, 72.3; 2, C. Rudey-B. Ireland, 72.7; 3, R. Manary-B. Fauble, 74.9.

K.P. — No. 3, 0-15 hcp., B. Doss; 16-up hcp., G. Reed. No. 8, 0-15 hcp., J. Clayton; 16-up hcp., M. Robinson. No. 13, 0-15 hcp., L. Smith; 16-up hcp., G. Hoppe. No. 15, 0-15 hcp., R. Courtney; 16-up hcp., T. Perdue.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-man 6-6-6

GROSS

A FLIGHT — 1, Ken Gentry, Roger Courtney, John Robinson, Guerrin Fischer, 143; 2, Gary Highland, A.J. Highland, Harry Uhles, Bob Mayfield, 151; 3, Dave Sayler, Ray Keasler, Ken Ratcliff, Rick Lloyd, 153.

B FLIGHT — 1, Bob Davidson, Tom Tolman, Mike Walsh, Larry Fellows, 158; 2, Steve Hills, Larry Walker, John Watson, Don Simpson, ns; 3, John Ochoa, Al Kelly, Ed Fogel, Jack Gallison, 169.

NET

A FLIGHT — 1, Ron Primasing, Ray Smith, Dave Jones, Tom Loding, 123; 2, Bob Kendrick, Rob Robbins, Bob Blackford, John Ochoa, 123; 3, Steve Cox, Dennis Gerke, Jerry Britton, Randy Moyer, 123.

B FLIGHT — 1, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Bob Cambas, Jerry Krueger, 119; 2, Rod Hammer, Bill Morse, Dave Morris, Mort Gossett, 122; 3, Dan Contento, Bob Farrington, Leif Ostmo, Tony Pederson, 124.

K.P. (0-15 HDCP) — No. 7, Bob Kendrick; No. 17, Don Simpson.

K.P. (16-up) — No. 7, Bill Morse; No. 17, Larry Fellows.

Super Seniors Golf Tournament

GROSS

A FLIGHT — 1, Mike Owen, 79; 2, Arn Whitol, 80; 3, Bob Mayfield, 81.

B FLIGHT — 1, Ray Keasler, 75; 2, Norm Hall, 77; 3, Dave Johnson, 81.

C FLIGHT — 1, Guerrin Fischer, 75; 2, Glen Ringe, 81; 3, John Stalpes, 85.

D FLIGHT — 1, Ken Gentry, 75; 2, Harry Fitzsimmons, 79; 3, Mas Honda, 82.

NET

A FLIGHT — 1, Dennis Gerke, 63; 2, Ed Yelton, 67; 3, Bud Stonecipher, 69.

B FLIGHT — 1, Mike Westfall, 66; 2, Ray Foulon, 71; 3, Ken Ratcliff, 72.

C FLIGHT — 1, Jerry Britton, 61; 2, Rueben Davalos, 67; 3, John Skinner, 74.

D FLIGHT — 1, Ray Hall, 68; 2, Dick Gergen, 69; 3, Rob Robbins, 69.

KP HOLE NO. 2 — A Flight, Dennis Gerke; B Flight, Mike Wesfall.

KP HOLE NO. 17 — C Flight, David Oas; D Flight, Ken Gentry.

LONG DRIVE HOLE NO. 5 — A Flight, Ed Yelton; B Flight, Norm Hall.

LONG DRIVE HOLE NO. 14 — C Flight, David Oas; D Flight, Mas Honda.

16th Annual Erickson Air Crane Tournament

Aug. 13

GROSS — 1, Brian Case, Larry Case, Jonathan Gross, Brian Wilson, 62; 2, Kyle Michaelis, Lonnie Michaelis, Adam Baker, Dion Taylor, 63; 3, Cesar Fernandez, Matt Huntley, Ken Fouts, Layne Fricke, 63.

LONG DRIVE — No. 4, Christy Ross, Shawn Backstrom. No. 7, Karen Lyman, John Whitaker. No. 15, Debbie Backstrom, Ryan Kantor. No. 17, Kim Wolfe, Rex Amitoleau.

CenturyLink Children's Advocacy Benefit Tournament

Four-person Scramble Format

Aug. 14

GROSS — 1, Jon Huizinga, Steve Kummer, Casey Randall, Brian Kenyon, 57; 2, Bob Mecum, Rick Tree, Sean Byrne, Steve Tollefson, 59; 3, Duane Patterson, Tom Cook, Brady Gibson, Brian Hamlin, 61.

K.P. — No. 2, Ryan Mateson. No. 5, Sean Byrne. No. 14, Bill Wagner. No. 17, Bob Mecum, Ray Sembric.

Thursday's Church League

Week 18

Aug. 11

GROSS — 1, LDS Gold Hill, 69; 2, Community Bible C.P. No. 1, 79; 3, St. Peter Lutheran, 83; 4, Westminster, 85; 5, Faith Christian, 86; 6, Grace Lutheran (Red), 99; 7, Bethel No. 1, 99; 8, Hope Christian, 105.

NET — 1, Medford Adventist, 59; 2, St. John Lutheran No. 2, 66; 3, St. John Lutheran No. 1, 67; 4, Son Rise Christian, 69.5; 5, Table Rock Fellowship, 70; 6, Bethel No. 2, 75; 7, Community Bible C.P. No. 2, 75.5; 8, Grace Lutheran (Blue), 77.

K.P. — No. 12, Gary Highland. No. 17, David Smith.

Centennial GC

Thursday Night League

CHAMPIONSHIP RESULTS — The Lammas (Matt Grove, Kelley Karrigan, Neil Smith, Brian Robinson) def. Robinson AFC (DeWayne Robinson, John Kandaris, Jim Zentgraf, Antonio Gutierrez, 7-5.

Men's Club

Member-Guest Tournament

Aug. 13-14

TEAM RESULTS

FLIGHT A

GROSS — 1, Dan Keck-Marv Favell, 133; 2, Glen Clark-Scott Wise, 134; 3, Bill Albers-Bret Breeze, 135.

NET — 1, Arn Wihtol-Ken Gentry, 123; 2, Jay Klemp-Kent Brook, 123; 3, Bob Capsey-Terry Smith, 123.

FLIGHT B

GROSS — 1, Sixto Rodriguez-Sam Bars, 145; 2, John Brittain-Jerry Johnson, 146; 3, Pat Daggitt-J.D. Hill, 148.

NET —1, Jerry Lambo-Bill Hymas, 117; 2, Gary Warner-Craig Lawson, 122; 3, Darrell Flora Jr.-Phil Elston, 125.

INDIVIDUAL RESULTS — DAY TWO

FLIGHT A

GROSS — 1, Glen Clark, 71; 2, Jim Overmyer, 72.

NET — 1, Jake Rockwell, 68; 2, Gus Nadelhoffer, 68.

FLIGHT B

GROSS — 1, Sam Bars, 73; 2, Pat Daggitt, 75.

NET — 1, Sixto Rodriguez, 66; 2, Tim Brown, 66.

PUTTING CONTEST — 1, Pat Daggitt-Nick Daggitt, 49; 2, Bob Capsey-Terry, Smith, 52.

HORSE RACE

GROUP A — 1, Glen Clark, Scott Wise.

GROUP B — 1, Pat Daggitt, J.D. Hill.

K.P. — No. 4, Dewayne Robinson, Tim Brown, Gary Warner, Sam Bars, Lee Oltjenbruns, Arn Wihtol. No. 6, Speck Hansen, Gus Nadelhoffer, Gordy Carrigan, Bill Albers, Phil Elston, Arn Wihtol. No. 14, Speck Hansen, Terry Smith, Jerry Lambo, Dan Keck, Glen Clark, Sixto Rodriguez. No. 17, Darrell Flora Jr., Lee Oltjenbruns, Sixto Rodriguez, Mark Favell, Jim Overmyer, Norm Hall.

Rose Club

Fairway Strokes, Fewest Putts Format

Aug. 11

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Linda Johnson; 2, Judy Laws.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Deanna St. Martin; 2, Georgene Van Orsow.

K.P. — Linda Johnson, Deanna St. Martin.

FEWEST PUTTS — Georgene Van Orsow.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Medal Play Tournament

WHITE TEE — 1, Don Bolles, 32; 2, Gene Ritter, 34; 3, Paul Johnson, 34; 4, Ron Snowden, 35; 5, Max Heverly, 35.

GOLD TEE — 1, John Bjorkholm, 30; 2, Andy Nairne, 31; 3, Dick Middaugh, 31; 4, Wyman Williams, 32; 5, Al Thelin, 34; 6, Jack Hafner, 34.

K.P. — White Tee, Don Bolles; Gold Tee, Tomm Hunt.

Ladies Club All Iron Tournament

FLIGHT A — 1, Carol James, 37; 2, Kathy Silvers, 38; 3, Val Rhodes, 39.

FLIGHT B — 1, Judy Wallace, ns; 2, (tie) Elaine Wells, Cynthia Dolan, Elsie Williams, Barbara Sturtivant, 37.

FLIGHT C — 1, Donna Bailey, 37; 2, Elizabeth Blue, 38; 3, Pat Seggelink, 39.

LEAST PUTTS — (tie) Marg Funch, Kathy Silvers, Barbara Sturtivant, Elsie Williams, 15.

CHIP-INS — Elsie Williams, No. 2; Terris Boyea, No. 7; LaRue Briggs, No. 6; Marg Funch, No. 8.

hockey

Southern Oregon Adult Hockey Association

Through Aug. 14

LEAGUE STANDINGS

W-L-OTL Points

Bella Union (Jacksonville) 4-3-1 9

Cruickshank ENT (Medford) 4-3-1 7

Jackson Creek Pizza Co. (Medford) 4-4 6

Beasy's On The Creek (Ashland) 4-4 8