fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

ROXY ANN SCRATCH — Dave Wooley 257-248-222-727, Euel Rutledge 224-289-708, Tony Korth 227-246-225-698, Dave Mitchell 221-255-680, Willie Anderson 256-669, Larry Rux 220-229-220-669, Lucas Padilla 234-221-668, Bob Korth 300-666, Alex Romanowsky 244-659, Andrew Rux 259-657, Ed Lee 256-655, Lela Larkin 236-647, Bill Cramer 234-627, Gene Bell 220-606, Bill Weekley 220-604, Peggy Marchant 222-601, Gary Hudnall 220-600, Scott Helstowski 612. Games: Brett Hays 254, Laura Harvey 238, Bryon Blocher 224.

MEN — Ron Seymour 238-227-289-754, Eli Zurlinden 227-235-245-707, Don Gregg 256-226-222-704, Dale Matheny 246-238-701, Eric Jackson 277-698, Blake McKenzie 235-244-696, Rick Sachen 243-226-685, Chet Wilson 245-672, Michael Shular 278-671, Nick Brickey 226-233-670, Willie Boatwright 256-658, Dave Wooley 225-653, Steve Crippen 222-226-638, Brett Hays 256-629, Steve Benston 235-625, Dakota Marshall 245-200-624, Tom Cook 235-612, Larry Rux 236-612, Eric Jackson 227-612, Bruce Harper 227-608, Gary Hudnall 221-608, Dave Wooley 237-604, Chuck Eilenberger 626, Al Neubauer 623, DJ Snopl 615, Justin Gunn 612, Bill Weekley 610. Games: Kurt Goff 279, Sean Palmer 259, Terry Rombach 230, Terry Christiansen 227, Jan Davies 224, Larry Sprague 224, Bill Weekley 224, Terry Steward 222, David Bromagem 222.

WOMEN — Joan Konopasek 223-213-627, Lela Larkin 246-615, Shelley Bennett 236-594, Peggy Marchant 201-202-575, Joan Keeney 227-571, Brenda Stinnett 233-562, Donna Greenamyer 204-545, Debi Holden 200-536, Sherron Matheny 200-530, Linda Fait 207-520, Brenda Snyder 200-512, Carol Harsh 200-507, Peggy Marchant 554, Mary Steward 548, Barbara Pace 545, Lela Larkin 535, Carol Coplen 533, Crystal Tratz 527, Crystal Armstead 523, Sheryl Rohde 518, Theresa Vinyard 518, Linn Goode 513, Treasa Sprague 507, Bobbie LeBlanc 503, Mary Steward 503. Games: Laurie Owen 244, Shari Tarvin 226, Debbie Crippen 200.

SENIORS

MEN — Bill Hollingsworth 209-194-210-613, Chuck Raye 181-200-212-593, Darwin Moore 187-203-587, Hal Crockford 202-190-190-582, Rick Fowler 192-212-581, Joel Morrison 225-200-573, William Mott 194-196-558, Ron Roberson 180-205-546, Robert Keaton 219-539, Dennis Warrender 186-508. Games: Dennis Warrender 199, Mike Sweeny 184, George Beldi 184.

WOMEN — Carol Coplen 170-189-520, Bette Sandford 170-181-500, Terri Gibler 215-495, Cindy Doran 479. Games: Jerry Thompson 182, Lorna Hall 174, Judy Baker 170.

JUNIORS

LANEBENDERS — Austin Scott 173, Branden Boatwright 137, Amanda Tullis 120-116, Kaleb Altman 112, Darren Babcock 112-112, Brittany Sesulka 105-104.

SPARETIMERS — Jake Donis 203-583, Charlie Sanders 201-583, Christian Barnes 211-518, Matthew Ahlstrom 168-179-493, Jeremy David 138-152-183-473, Jacey Ashley 182-152-455, Colleen Horan 183-165, Cameron Ahlstrom 170, Nikki Herman 160, Connor Thomas 134.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Feb. 13

COMPETITIVE BASKETBALL

Flip Mode 3-0

Oil Stop 3-0

Carr's Auto Body 2-1

Regulators 1-2

Gino's Girls 0-3

Legacy 0-3

RECREATIONAL NORTH BASKETBALL

State Farm 4-0

West Coast Elite 3-1

Maniacs 2-2

CJ Cleaning Service 2-2

And 1 2-2

Old School 1-3

WMD 1-3

Guru Ink 1-3

RECREATIONAL SOUTH BASKETBALL

We Are Old 4-0

Bad News Bears 4-0

Non Ballerz 3-1

Total Chaos 2-2

Predators 1-3

Spare Tires 1-3

Central 1-3

The Kings 0-4

MEN'S B SOFTBALL

Olympic Auto Detail 1-0

All In One Rentals 1-0

Jethawks 1-0

Bang Bang Mafia 1-0

BB 0-0

Swagger Jackers 0-1

Nor-Cal 0-1

Northland Cable 0-1

Twisted 0-1

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Mike Hussey Trucking 1-0

AAA Civic Fire Extinguisher 1-0

Wild Bunch 1-0

Bomb Shelter 0-1

Moonshiners 0-1

Jackson Creek Pizza 0-1

MEN'S C SOFTBALL

Forte Screen Printing & Design 1-0

Pro Star 1-0

Motorcycle Superstore 1-0

Rusty's 4x4 1-0

Misfits 1-0

Shockers 1-0

Jackson County Security 1-0

Gordon Trucking 0-1

Baci's Pizza 0-1

Outlaws (Byle) 0-1

Lithia Bump & Paint 0-1

RAD 0-1

Outlaws (Kosen) 0-1

Sons of Pitches 0-1

COED B VOLLEYBALL

Kung Pow 13-3

The Cruzers 11-5

Team Vision 9-7

Armstrong Servers 8-8

Team 20/20 5-11

Tap That Pass 2-14

COED B MAJOR VOLLEYBALL

Desperados 12-0

Off in the Woods 10-2

Swat Team 4-8

The Norm 4-8

Hot Dirty Sets 4-8

Scared Hitless 2-10

COED C VOLLEYBALL

Hooligans 11-5

What Happened? 10-6

One-Hit Wonders 10-6

IV League 9-7

Sets & Candy 9-7

Serve Ace Us 8-8

TBA 7-9

How I Set Your Mother 0-16

COED C MAJOR VOLLEYBALL

Nacho Ball 9-3

Itsy Bitsy Spikers 8-4

Joy of Sets 7-5

We Showed Up 0-12

WOMEN'S A VOLLEYBALL

Southern 16-0

Licorice Whips 10-6

Girls' Night Out 10-6

Mom Crew 8-8

Saucy Spikers 3-13

Net Fault 1-15

WOMEN'S B VOLLEYBALL

Hit The Deck 16-0

Bump It Up 15-1

Fireflies 11-5

IPA 9-7

MEC Girls 7-9

Family Ties 6-10

Bravehearts 6-10

Bumpin' Uglies 5-11

Airborne 5-11

Just 4 Fun 0-16

COED RECREATIONAL FUTSAL

Rogues 4-0

Retired Soccer 4-1

El Arriero 3-1

Super Nova 2-2

Rush 2-2

Young Boys FC 2-3

B.D. United 2-3

Dynamite 1-3

Shin Kickers 0-5

COED RECREATIONAL FUTSAL

United 5-0

Nueva Alemania 2 4-1

AC Milan 2-2

Dinamo 2-3

Santos 1-4

Alemania 1-4

WOMEN'S FUTSAL

Misfits 3-1-1

WolfPack 3-2

The Beast 2-2-1

Swift Kicks 1-4

COED 11V11 OUTDOOR SOCCER

Naranja Mechanica 3-1

Samba 3-0

The Big O 2-1

Baci's 2-2

Rogue/Roguettes 1-2

Van Dyke 1-2

The Suaves 0-4

COED 7V7 (35-UP) OUTDOOR SOCCER

The Yellow Team 4-0

Pacemakers 3-1

Hip Replacements 2-2

Fuego Viejo 2-2

FC 1970 1-3

Geriatrics 0-4

WOMEN'S OUTDOOR SOCCER

Lightning 4-0

Kiss My Sass 2-2

Bumblebees 2-2

Shin Kickers 0-4

Golf

Laurel Hill GC

Wednesday Men's Best Ball

Feb. 8

WINNERS — George Young-Jose Acevedo, 31.

GROSS — 1, Jose Acevedo, 33; 2, Cary Marshall, 35; 3, Ed Irvine-Larry Stanley, 36.

K.P. — No. 4, Gary Snow. No. 5, Les McCoy Sr.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-man 1-2-3 Waltz Format

Feb. 8

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Guerin Fischer, Ken Gentry, Roger Courtney, John Robinson, 135; 2, George Berry, Dave Johnson, Mike Owen, Randy Kane, 138; 3, Wayne Chamberlin, Jim Jones, John Staples, Bob Turner, 141.

NET — 1, Walt Russell, Pete DeGroot, Dave Potter, Troy Reynolds (Blind Draw), 112; 2, John Codington, Ed Borgnino, Rich Pedraita, Dennis Gerke, 118; 3, Ray Keasler, Dave Sayler, Bob Lima, Vern Moreland, 121.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Don Simpson, John Watson, Larry Walker, Jerry Page, 148; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Steve Ganong, 155; 3, Troy Reynolds, Jim Nagle, Ted Bibler, Jerry Hauck, 156.

NET — 1, Bob Waldo, Joe Zagorski, Paul Larson, Merle Johnson, 106; 2, Ed Fogel, Al Kelly, Jack Jones, John Ochoa, 114; 3, Clancy Renkoski, Denny Ferrin, Bill Pierce, Jerry Krueger, 114.

K.P. — No. 2, 0-15 hcp., Guerin Fischer; 16-up hcp., Pete DeGroot. No. 12, 0-15 hcp., Bob Lima; 16-up hcp., Dennis Gerke.

Centennial GC

Senior Tuesday

Four-man, 6 Best Ball, 6 Scramble, 6 Super Drive

Feb. 7

FLIGHT A

GROSS — 1, Rick Young, Doug Rowe, Buddy Grove, 64; 2, Paul Reynolds, Ken Weist, Walt Russell, Matt Pinder, 67.

NET — 1, Gordy Carrigan, John Burkhart, Kenny Johnson, 53.5; 2, Bob Kokanour, Don Benn, Frank Lucas, John Ferris, 57.2.

FLIGHT B

GROSS — 1, Bob Lent, Bill Hymas, Chuck Henke, JD Parker, 70; 2, Frank Thornquist, Mark Lewis, David Harloff, 71.

NET — 1, Terry Miller, Don DeWald, Carl Michael, Al Baham, 55.2; 2, Mike Meiring, Ruben Davalos, Sixto Rodriguez, 56.2.

K.P. — No. 4, 0-12 hcp., Tae King; 13-up hcp., Dana Travers. No. 6, 0-12 hcp., Verne Welo; 13-up hcp., Bob Reese. No. 14, 0-12 hcp., Dick Brekke; 13-up hcp., Kenny Johnson. No. 17, 0-12 hcp., John Ferris; 13-up hcp., Walt Russell.

Gymnastics

America's Best Kids

Cupid Classic 2012

At America's Best Kids

Feb. 11

LEVEL 8

Laci James — 1, vault, 9.35; 1, bars, 8.8; 3, beam, 8.5; 2, floor, 9.4; 1, all-around, 36.05.

Maren Lightheart — 3, vault, 8.3; 3, bars, 8.65; 1, beam, 9.3; 1, floor, 9.55; 2, all-around, 35.8.

Emily Eisma — 2, vault, 8.45; 2, bars, 8.75; 2, beam, 9.25; 3, floor, 9.35; 2, all-around, 35.8.

LEVEL 7 (SENIORS DIVISION)

Sydney Norvell — 2, vault, 9.35; 1, bars, 9.15; 1, beam, 8.95; 4, floor, 9.0; 1, all-around, 36.45.

Audrey Hazel — 6, vault, 8.8; 3, bars, 8.1; 3, beam, 8.35; 2, floor, 9.35; 2, all-around, 34.6.

Natalie Alexander — 3, vault, 9.1.

LEVEL 7 (CHILDREN.JUNIOR DIVISION)

Rachel Porter — 3, vault, 9.1; 3, beam, 8.8; 4, floor, 8.65; 5, all-around, 34.15.

LEVEL 6 (JUNIOR/SENIOR DIVISION

Marinda Stanton — 3, vault, 9.35; 5, bars, 8.6; 2, beam, 9.4; 1, floor, 9.475; 1, all-around, 36.825.

Rylie Smith — 4, vault, 9.2; 3, bars, 8.75; 4, beam, 9.1; 2, floor, 9.25; 4, all-around, 36.3.

Gabrielle Ogier — 2, vault, 9.55; 6, bars, 8.1; 3, beam, 9.275; 4, floor, 9.125; 5, all-around, 36.05.

Paris Drewien — 7, vault, 8.95; 6, bars, 8.1; 5, beam, 9.0; 6, floor, 8.65; 7, all-around, 34.7.

LEVEL 5 (SENIOR DIVISION)

Alma Gomez — 3, vault, 9.1; 2, bars, 9.125; 2, beam, 9.375; 3, floor, 9.0; 1, all-around, 36.6.

Kendra Amos — 6, vault, 8.5; 1, bars, 9.25; 5, beam, 8.775; 2, floor, 9.1; 3, all-around, 35.625.

Kaitlin Brookman — 7, vault, 8.45; 3, beam, 9.15; 8, floor, 8.15.

LEVEL 5 (CHILDREN/JUNIOR DIVISION)

Chase Hamik — 4, vault, 9.125; 3, bars, 9.05; 1, beam, 9.55; 1, floor, 9.675; 1, all-around, 37.4.

Olivia Lippert — 3, vault, 9.15; 6, bars, 8.3; 3, beam, 9.4; 3, floor, 9.2; 4, all-around, 36.05.

Savannah Vancil — 11, vault, 8.0; 8, bars, 8.05; 6, beam, 8.75; 9, floor, 8.5; 8, all-around, 33.3.

Caitlyn Harris — 8, vault, 8.3; 7, beam, 8.675; 4, floor, 8.85; 9, all-around, 33.225.

LEVEL 4 (JUNIOR A DIVISION)

Macayla Crews — 1, vault, 9.3; 1, bars, 9.625; 1, beam, 9.625; 3, floor, 9.2; 1, all-around, 37.75.

Jensyn Ford — 2, vault, 9.25; 4, bars, 9.425; 2, beam, 9.6; 1, floor, 9.3; 2, all-around, 37.575.

Sabrina Swartz — 3, vault, 9.15; 3, bars, 9.55; 3, beam, 9.350; 2, floor, 9.25; 3, all-around, 37.3.

Mia Castillo — 3, vault, 9.15; 2, bars, 9.575; 9, beam, 8.85; 5, floor, 9.1; 5, all-around, 36.675.

Ainsley Dunn — 5, vault, 9.05; 5, bars, 9.4; 9, beam, 8.85; 6, floor, 8.9; 7, all-around, 36.2.

LEVEL 4 (CHILDREN DIVISION)

Jaidyn Campbell — 5, vault, 8.95; 1, bars, 9.575; 1, beam, 9.575; 7, floor, 9.0; 3, all-around, 37.1.

Tiffany Hermogenes — 9, vault, 8.7; 3, bars, 9.5; 8, beam, 9.0; 3, floor, 9.45; 4, all-around, 36.65.

Mackenzie Walker — 8, vault, 8.75; 10, bars, 8.8; 4, beam, 9.3; 2, floor, 9.5; 6, all-around, 36.35.

Sofia Castillo — 5, vault, 8.95; 5, bars, 9.3; 9, beam, 8.95; 5, floor, 9.1; 7, all-around, 36.3.

Anna Eisma — 6, vault, 8.9; 7, bars, 9.1; 5, beam, 9.2; 7, floor, 9.0; 8, all-around, 36.2.

Halle Harris — 4, vault, 9.1; 11, bars, 8.525; 11, beam, 8.675; 8, floor, 8.75; 12, all-around, 35.05.

Briannah Fisher — 7, vault, 8.8; 14, bars, 8.0; 12, beam, 8.65; 6, floor, 9.05; 13, all-around, 34.5.

Katelyn Willard — 10, vault, 8.4; 12, bars, 8.35; 13, beam, 8.55; 10, floor, 8.6; 14, all-around, 33.9.

Running

Couple Truffle Shuffle

MOTHER-DAUGHTER — 1, Kara Stemple-Lela Stemple, 49:56.

GRANTPARENT-GRANDCHILD — 1, Frank Swisher-Payton Shepard, 47:18.

FATHER-DAUGHTER — 1, Rory Curtis-Kadi Curtis, 48:45; 2, Chad Gutches-Paige Gutches, 53:11; 3, Jake Jakabosky-Rylee Jakabosky, 1:12.

MALE SOLO — 1, Allen Vos, 40:02.4; 2, Lance Westland, 40:07.2; 3, Max Bennett, 43:24.

MOTHER-SON — 1, Felicia Cohen-Joshua Smith, 1:06; 2, Gail Jakabosky-Gerald Jakabosky, 1:12.

FEMALE SOLO — 1, Elena Meyer, 48:15; 2, Jaime Cramer, 53:20; 3, Camille Siders, 56:49.

FATHER SON — 1, Scott Stemple-Camden Stemple, 36:17; 2, Mike Davis-Tyler Davis, 36:42.7; 3, Clayton Gillette-Kyle Gillette, 42:58.9.

HUSBAND-WIFE — 1, Tyrone Raber-Laura Raber, 41:01; 2, Robert Julian-Casey Julian, 41:44; 3, Katie Broom-Nathan Broom, 43:00.

SIBLING — 1, Kevin Jantzer-Travis Jantzer, 35:55.2; 2, Ethan Cannon-Seth Cannon, 42:35.7; 3, Grif Wilder-Pattie Dempsey, 43:51.6.

MALE OPEN — 1, Travis Slack-John Serna, 38:31.8; 2, Norman Shaskey-Don Stone, 1:06; 3, Chris Silva-Chris Linder, 1:10.

FEMALE OPEN — 1, Jackie Webber-Suzanne Ray 44:00.6; 2, Ruth Hill-Jill Stone, 52:13; 3, Sheryl Lellis-Terri Deakins, 54:58.

MIXED OPEN — 1, Bonnie Harens-Doug Naverson, 44:59; 2, Riley Finnegan-Miles Moran, 45:39; 3, Holly Lidey-Grant Medley, 46:57.