fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

Auto Racing

Siskiyou Sports Car Club of Southern Oregon Autocross

At Jackson County Sports Park in White City

Race 4

June 17

RESULTS (TOP 10) — 1, Larry Nelson, Grants Pass, '10 Brunton Stalker, 49.414; 2, Randy Grubb, Grants Pass, '02 Birkin 7, 49.455; 3, Dave Kipperman, Roseburg, '10 Locost, 50.344; 4, William Cosby, McKinleyville, Calif., '07 Chev Corvette, 50.575; 5, Dick Calhoun, Jacksonville, '65 Factory 5 Cobra, 50.7; 6, Robert Rousseau, Blue Lake, Calif., '07 Chev Corvette, 51.968; 7, Jim Cox, Medford, '65 Factory 5 Cobra, 52.052; 8, Jason Ritchie, Medford, '08 Mitsu Evo, 53.575; 9, Davey Peters, Medford, '91 Honda CRX, 54.364; 10, Brandon Folletz, Winchesster, '11 Chevy Camaro, 54.394.

Outlaw Kage Carts

June 15

BEGGINER BOX CLASS — 1, Gabe Nelson; 2, Ryan Perry; 3, Carly Holmes; 4, Emma Rodgers; 5, Dillon Smith.

BOX STOCK CLASS — 1, Merissa Henson; 2, A.J. Harbaugh; 3, Tanner Holmes; 4, Dalton Landrum; 5, Brenden McMaster.

125/250CC CLASS — 1, Bartley Foster; 2, Camden Robustelli; 3, Colton Cheffey; 4, Bailey Hibbard; 5, Ryan Williams.

500CC OPEN CLASS — 1, Mike Wheeler; 2, Johnny Burke; 3, Johny Lentz; 4, Matt Moberly; 5, Tony Engle.

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

June 15

Bruce Harper bowled a 299 along with a 224-221 for a 744 series on Wednesday in the Roxy Reno League.

MEN — Dave Wooley 225-243-279-747, Bruce Harper 224-299-221-744, Stan Chapman 247-248-247-742, Jan Davies 258-279-720, Chris Tratz 245-258-715, Phil Wall 243-248-694, Dave Wooley 258-224-693, Dion Taylor 234-245-692, Ron Seymour 238-224-227-689, Don Gregg 257-664, Rob Scott 244-249-660, Jared Pruitt 234-658, Jason Hendricks 226-224-655, Jim Davis 243-232-651, Scott Anderson 233-650, Tony Korth 235-648, Jason Asmussen 220-637, Ron Seymour 245-630, Brian Blackwell 279-628, Brad Wyncoop 248-628, Adam Korth 233-626, Randall Archer 231-624, Jeff Travis 235-605, Mitch Babcock 223-604, Jeremy Milburn 627, Darwin Moore 607. Games: Dave Mitchell 248, Mike Gibson 246, Nick Boney 245, Damon Cochran 245, Brian Champion 236, Lee Evans 234, Bill Weekley 234, Bryon Blocher 233, Bill Weekley 232, Donovan Burgess 228, Jason Fauble 227, Todd Hanson 223, Daryn Armstead 223, Roger Harris 220.

WOMEN — KD Pritchett 288-693, Lela Larkin 214-559, Peggy Marchant 205-557, Chelsey Tratz 226-529, Crystal Tratz 202-516, Toni Williams 201-512, Rose Wall 526, Whitney James 520, Crystal Tratz 520, Joan Keeney 517, Michelle Lunsford 513, Marlana Pruitt 512, Linda Fait 509, Laurie Owen 508. Games: Diana Hanstein 201.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 235-232-247-714, Ron Roberson 184-189-528. Games: David Cruse 192.

WOMEN — Carol Coplen 182-206-170-558, Lucille Miller 181-187-501. Games: Lolita Browne 174.

ROXY ANN JR/ADULT: (2 Game Series)

JUNIORS — Charlie Sanders 211-200, Josh Hatfield 183-175, Jason Ransom 175, David Harsh 158.

ADULTS — Bill Weekley 253-234, Kevin Henley 254-247.

NO-TAP TRIOS

MEN — Paul Thompson 273-257-244-774, Richie Miles 256-266-231-753, Dakota Marshall 256-241-721, Troy Miles 241-241-710, Eric Jackson 264-706, Mitch Babcock 243-682, Erik Schwalb 253-662. Games: Mike Patterson 244.

WOMEN — Peggy Marchant 264-266-740, Crystal Tratz 266-245-717.

city league

Medford Parks & Recreation

Through June 18

MEN'S A SOFTBALL

Bomb Shelter 6-2

Oil Stop 5-3-0

Wild Bunch 4-3-1

Mike Hussey Trucking 4-3-1

Still Here 4-4

Olympic Auto Detail 0-8

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

HEA Engineering 5-0

Bang Bang Mafia 4-1

BB 4-1

Pro Star Sports 3-2

Outlaws 2-3

Rad 2-3

Tollgate Inn 2-4

KOGAP Enterprises, Inc. 2-4

Jacksonville Tavern 1-4

Hunt Tractor 1-4

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Twisted 6-2

Jackson Creek Pizza 5-3

Tim's Chips/Walking Billboards 5-3

Dewclaw Archery 5-3

Western Eagle 3-5

The Conquestidors 0-8

MEN'S CHURCH LEAGUE SOFTBALL

Gamerocity 6-2

Westminster Presbyterian Church 5-2

Bethel Church 5-3

SDA/Rory Wold State Farm 4-3

First Church of the Nazarene 4-4

Brothers in Christ 3-5

SDA 4 Him 0-8

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Stragglers 15-1

Lowdown 13-3

Jet Hawks 8-8

Gordon Trucking 8-8

Pipe Layers 4-12

Harry & David 0-16

MEN'S SENIOR ASSOCIATION SOFTBALL

The Leftovers 5-4

Nitrol 5-3-1

The Rogues 5-3-1

Medford Lightning 2-7

SUNDAY COED B SOFTBALL

ITZ Clutch 5-0-1

Poles & Holes 5-1

Bill's Glass 5-1

Bucket's Big Sticks 3-3

Wrong Arms 2-3-1

Flawless One-Hit Wonders 2-4

I'd Hit That 1-5

Bench Warmers 0-6

SUNDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

SHS/TPS Double Vision 6-0

Welburn Electric 4-2

Maximum Sports 4-2

Cobra Kai Dojo 4-2

D&S Harley Davidson 2-4

Boise Brawlers 2-4

Scared Hitless 2-4

Jackson Creek Pizza/Broke 'N Naggin 3-3

Who Cares (Bulldogs) 3-3

BTA Bombers 0-6

SUNDAY COED C NATIONAL SOFTBALL

Bandits 5-0

Little Brown Jug 5-0-1

Just 4 Fun 5-0-1

Balls & Chains 3-2-1

Jerry's Kids 3-3

The Decrepits 3-3

MMC Scrubs 2-4

Brew Crew 2-4

That's What She Said 1-3-1

Zeros to Heroes 1-4

The Eagles 1-4

Batbusters 1-5

SUNDAY COED C ROGUE SOFTBALL

Mixed Nuts 5-0

B&B 4-0-1

MMC Misfits 3-1-1

Bad News Pears/Tree Top 4-2

Skid Marks 2-3

The Leftovers 2-3

The Believers 1-3-1

Crestline 1-4

Seventh Inning Stretch 1-4

Sherm's Food 4 Less/Thunderbird Market 0-4-1

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 9-0

I'd Hit It 8-1

Kelley's Carpet Cleaning 6-3

Low Down 6-3

ADSO 3-6

Dutch Rebels 2-6-1

Screwballs 1-7-1

Keith Schulz Garage 0-9

WEEKDAY COED C AMERICAN SOFTBALL

Dick's Towing 6-0

Scorpions 4-2

Quality Tire Corp. 4-2

Sacred Heart Angels 3-3

Just Havin' Fun 2-4

Diamond Debauchery 2-4

Fred Meyer 2-4

Wood Chuckers 1-5

WEEKDAY COED C NATIONAL

Sons of Pitches 4-1

Honey Badgers 3-2

Recology 3-2

Moss Adams 3-2

Roscoe's BBQ 3-3

Harry & David 2-3

Amy's Kitchen 0-5

WOMEN'S A SOFTBALL

DeCarlow Design 6-1

Relax Sports Bar/The Smoke Shoppe 4-3

Dirty Girlz 3-3-1

Mojo 3-3-1

Bruce's Auto Repair 1-7

WOMEN'S B SOFTBALL

Great American Pizza Co. 7-1-1

The Other Team 7-2

Flawless Fire 5-4

Optimism 3-6

Outlaws 2-6-1

Ball Busters 2-7

WOMEN'S C SOFTBALL

Life is Good 7-0

4 Daughters 7-1

Lane's 5-3

Bo Knows Construction 5-3

Tim's Chips/Lady Billboards 2-6

Betty Ballers 1-6

Bulldogs 0-8

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Steve Himmelman Construction Inc. 6-0

Aftershock 4-1

Bear Creek Lock & Safe 4-1

Centennial Golf Course 3-3

Hooligans 1-4

Oregon Bolt/Broke 'N Draggin' 1-4

Crazy Schmit 1-4

Silkscreen Factory 1-4

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

Mountain Mike's 4-1

Old Farm House 3-1

JDT Trucking 3-2

Dark Knights 2-3

Pyros 2-3

Larson Boyz 0-4

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

RVC Pirates 5-1

Rusty's 4x4 4-1

Service Connected 4-1

Dutch Mafia 4-2

Average Joes 3-3

Medford Firefighters 2-4

I'd Hit That 1-5

Puff's Smoke Shop 1-5

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

4 Daughters 6-0

Trophy Club Outlawz 5-0

Advanced Truck Body 3-2

Lithia Bump & Paint 3-3

Beer 30 2-3

Family Practice Group 2-3

West Coast Collision 2-3

The Bruised Brothers 2-4

Rockwell Tops 2-4

Shockers 2-4

Sons of Pitches 1-4

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

Jackson County Security 5-1

Optical Illusion 5-1

SOS Plumbing 4-2

Jackson County Tx 4-2

Landsharks 2-4

Baci's Pizza 2-4

On Point Construction 1-5

Tree Top 1-5

OUTDOOR COED 11 VS. 11 SOCCER

Rogues 8-1

Naranja Mechanica 7-1

Dutch Groupies 5-4

Shin Kickers 4-4

Rush 2-7

Baci's Pizza 2-5-1

Black Tigers 1-7-1

OUTDOOR COED 35-UP 7 VS. 7 SOCCER

Reds 8-1

The Yellow Team 8-1

Fuego Viejo 3-5

FC 1970 3-6

Pacemakers 0-9

OUTDOOR WOMEN'S 7 VS. 7 SOCCER

The Bees 6-2-1

Lightning 5-3-1

Shin Kickers 4-5

Comets 2-7

Golf

Honor Roll

Trina Brousseau made her first hole-in-one on June 14 at Quail Point Golf Course.

She used an 8-iron for an ace on the 115-yard fourth hole. The shot was witnessed by Karen Irving, Kathy Pauck and Sara Barry.

U

Deanna St. Martin drained a hole-in-one on the fifth hole at Stewart Meadows Golf Course on June 12.

Her shot came from 149 yards out with a 5-wood. Her playing partners Rick Holzwarth, Judy Addington and Jess Lowder witnessed the feat.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Three-Best Ball Format

June 13

RESULTS — 1, Jack Hafner, Earl Norgard, Tom Chambers, John Devereux, 91; 2, Dutch Foster, Jim Ellis, Dick Middaugh, (Ghost Draw), 93; 3, Gene Ritter, Andy Nairne, Wayne Tayor, (Ghost Draw), 95.

ACCURATE DRIVE — Tom Chambers, Gene Ritter.

Ladies Club

Odd and Even Tournament

June 14

FLIGHT A

EVENS — 1, Cynthia Dolan, 14; 2, Elaine Wells, 17.

ODDS — 1, Jody Larson, 15; 2, Laurie Fox, 16.

FLIGHT B

EVENS — 1, Vera Alexander, 14; 2, Marg Funch, 15.

ODDS — 1, Pat Seggelink, 15; 2, Marion Powell, 19.

LOW PUTTS — Jody Larson, 13.

CHIP-IN — No. 5, Jody Larson, Pat Seggelink.

Rose Club

RESULTS — 1 (tie), Judy Laws, Suzanne Lang; 3, Linda Johnson.

K.P. — No. 4, Linda Forrette. No. 6, Deanna St Martin. No. 14, Judy Laws. No. 17, Linda Forrette.

Oak Knoll GC

Men's Club

Thursday Night League

Week 8

RESULTS — 1, The Abyss, 61; 2, Higher Power, 60; 3, Olney the Lonely, 58; 4, The OBs, 56; 5, Sub-Par, 54; 6, Real Estate Depot, 50; 7, Gotta Hit It, 46; 8, Rough Riders, 43; 9, Far From Fabulous Shafts, 41; 10 (tie), Masters of the House, Weapons of Grass Destruction, 36; 12, Rusty Blades, 35; 13, Foreclosures, 33; 14, Blackstone Audio, 32; 15, Mixed Bag, 31.

HANDICAP 0-16

GROSS — 1, Akins, 34; 2 (tie), Dickey, Krohn, 38; 4, DeForest, 39.

NET — 1, Small, 32; 2 (tie), Green, Rosenthal, Tokareff, 34.

K.P. — No. 13, Ritter. No. 18, Krohn.

HANDICAP 17-UP

GROSS — 1, Jones, 44; 2 (tie), Bibler, LeFever, Balzarini, 46.

NET — 1 (tie), Slate, Wand; 3 (tie), Stanton, Wurfl, 35.

K.P. — No. 13, Slate. No. 18, Jones.

Stewart Meadows GC

Week 7

Two-Man Scramble Format

June 12

GROSS — 1, KOGAP (Josh Loy, David Yu, Ron Harvey, Marv Hackwell), 65.

NET — 1, Stewart Meadows (John Scott, Herb Burrow, Al Hartwell, Rod Smith), 56; 2, S&S Sheet Metal (Nick Richards, Dustin Shipley, Charlie Bailey, Rob Tiger), 57; 3, Jahnke Heating (Tom Leavens, Steve Ekwall, Vinnie Mendolia, Pat Patterson), 57.

K.P. — No. 5, Nick Richards. No. 7, Matt Meunier.

TEAM STANDINGS — 1, KOGAP, 16; 2, True Lies, 15; 3, Drive M Deep, 10; 4, A Taste of Honey, 9.5; 5, S&S Sheet Metal, 9; 6, Jahnke Heating, 8.5; 7, Stewart Meadows, 8; 9, S&B James, 4.83; 10 (tie), Cascade Athletic, A.P.I. Plumbing, 4.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Red-White-Blue, Two-Man Best Ball Format

June 13

FLIGHT A

GROSS — 1, Ed Borgnino-Dennis Gerke, 66; 2, Hal Rose-Bill Atwood, 69; 3, Harry Collier-Gill Allen, 71.

NET — 1, Bob Mayfield-Leon Stupfel, 55.5; 2, Mike Morrison-Chris Stark, 56; 3, John Robinson-Arn Wihtol, 58.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, Don Wallace-Rick Olney, 74; 2, Fred Pearson-Verne Moreland, 75; 3, Ted Bibler-Jerry Hauck, 77.

NET — 1, Troy Reynolds-Red Gentry, 55; 2, Paul Bostic-John Codington, 56.5; 3, Earl Sloan-Jack Seybold, 58.

FLIGHT C

GROSS — 1, Bill Pierce-Paul Reynolds, 81; 2, Randy Becker-Jim Leroy, 82; 3, Ron Williams-Dwayne LaChappella, 84.

NET — 1, Wayne Bennett-Jerry Krueger, 58; 2, Mort Gossett-Mike Meiring, 60.5; 3, Bob Waldo-Paul Larson, 61.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Arn Wihtol, Ron Williams. No. 12, Jerry Hauck.

Ladies Monday Twilight

Week of June 11

GROSS — 1, Sandy Hills, 38; 2, Susan Tryholm, 42.

NET — 1, Bess Jones, 24; 2, Amy Lepon, 25.

K.P. — No. 3, Amy Lepon.

TEAM STANDINGS — 1, Golf Gals Ect., 19; 2, Premier West Bank, 14; 3, Fore Ayres, 13; 4, Team 4, 10; 5, Team 5, 7.

Centennial GC

Tuesday Men's League

Stroke Play Format

June 12

FIRST FLIGHT

GROSS — 1 (tie), Jon Huizinga, Chris Daggitt, 35; 3 (tie), Mark Wilson, Sr., Doug Quinones, 36; 5 (tie), Lee Oltjenbruns, Sean Byrne, 38.

NET — 1, Rick Jackson, 33; 2 (tie), Tyler Shelton, Devin Soltis, Mike Garrett, 34; 5 (tie), Scott Gephart, Scott McLean, 35.

K.P. — No. 4, Sean Byrne. No. 6, Doug Quinones.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, John Ross, 41; 2 (tie), Scott Thomas, Gary Caperna, Randy Loyd, 42; 5 (tie), Denny Sweet, Andy McHugh, 44.

NET — 1, Dan Kosmatka, 30; 2, Mike Jantzer, 33; 3, Mark Zinn, 35; 4 (tie), Evan McArthur, Corey Insogna, 36; 6, Jason Card, 37.

K.P. — No. 4, Andy McHugh. No. 6, Andy McHugh.

Thursday Men's League

Stroke Play Format

June 14

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Brian Robinson, 35; 2, Jay Klemp, 37; 3 (tie), Glen Clark, Neil Smith, 38; 5, Dick Brekke, 39; 6, Matt Ward, 41.

NET — 1 (tie), Casey Arden, Antonio Gutierrez, 34; 3, DeWayne Robinson, 35; 4 (tie), Jon Paauwe, Kelley Karrigan, 36; 6, Kevin Williams.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1 (tie), Jeff Harder, Hank Munn, Mitch Barats, 41; 4, Mike Boldt, 42; 5 (tie), Brian Carr, Mike Fyre, 44.

NET — 1 (tie), Gary Warner, Ben Arechiga, 33; 3, Ray Figueira, 35; 4, Denny Sweet, 36; 5 (tie), Ed Lee, Tom Thompson, 37.