fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

Bowling

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

MEN — Greg Hafner 265-300-226-791, Whitney James 221-275-687, Jared Pruitt 278-221-666, Scott Anderson 277-655, Bill Weekley 237-224-650, Jason Asmussen 269-649, Ron Seymour 234-646, Dave Wooley 241-636, Robert Scott 246-630, Chris Tratz 224-628, Linda Fait 245-604. Games: Daniel Jones 235, Brad Wyncoop 224, Jason Hendricks 220.

WOMEN — Michelle Lunsford 204-537, Genni Larson 565, Evelyn Oden 532, Crystal Tratz 506.

SENIORS

MEN — Bruce Snook 235-198-600, Chet Faurholt 193-183-551, George Lindemuth 206-534, David Cruse 197-517, Ron Roberson 502. Games: John Wright 191-191, Russell Matzkanin 189.

WOMEN — Bernice Charley 472.

ROXY JR/ADULT: (2 Game Series)

JUNIORS — Colleen Horan 236, Zach Henley 223, Jake Donis 202, Jason Ransom 171, Josh Hatfield 165, David Harsh 151.

ADULT — Jeff Travis 257, Randy Shaffer 225, Carol Harsh 205.

ROXY JR TRIOS — Branden Boatwright 126-126-368, Cameron Ahlstrom 170, Nathaniel Peterson 69-67, Elijah Rux 52.

NO-TAP TRIOS:

MEN — Richie Miles 249-276-230-755, Eric Jackson 244-264-721, Billie Christianson 230-265-667, Mitch Babcock 235-664. Games: Paul Thompson 244, Erik Schwalb 242.

WOMEN — Kerry Turner 220.

At Lava Lanes

July 7

MEN — Leon Fogle 279-690; Bill Janes 254-674; Ernie Bechler 264-613; Clovis Glass 243; Bill Maxwell 221; Doug Guches 201; Gary Hudnal 220.

WOMEN — Marilyn Wilson 225-618; Thelma Glass 224; Carol Harsh 213.

July 8

MEN — Duane McLean 218-632; Bill Janes 244-631; Lee Evans 217-601; Leon Fogle 215.

WOMEN — Carol Harsh 225-584.

city league

Medford Parks & Recreation

Through July 9

SUNDAY RECREATIONAL BASKETBALL

BLUE DIVISION

Freight Trains 1-0

Old School 1-0

Team H.A.M. 1-0

The Bees 1-0

Short Bus 0-1

Pacific Coast Contracting 0-1

Kings 0-1

Onecot Barracudas 0-1

SUNDAY RECREATIONAL BASKETBALL

RED DIVISION

Color Blind 1-0

Bizzy Bee 1-0

West Coast Elite 1-0

No Clouse No Problem 1-0

Team Nasty 0-1

We Are Orange 0-1

Lone Ranger 0-1

WMD 0-1

MEN'S A SOFTBALL

Oil Stop 8-3

Bomb Shelter 7-4

Wild Bunch 6-4-1

Still Here 6-5

Mike Hussey Trucking 5-5-1

Olympic Auto Detail 0-11

MEN'S B MAJOR SOFTBALL

Jackson Creek Pizza 8-3

Twisted 7-3-1

Tim's Chips/Walking Billboards 6-5

Dewclaw Archery 5-4-1

Western Eagle 5-6

The Conquestidors 0-11

MEN'S B AMERICAN SOFTBALL

Bang Bang Mafia 6-1

BB 6-1

HEA Engineering 5-3

Pro Star Sports 5-3

Rad 4-4

Outlaws 4-4

KOGAP Enterprises, Inc. 4-5

Hunt Tractor 3-5

Tollgate Inn 2-7

Jacksonville Tavern 1-7

MEN'S B NATIONAL SOFTBALL

Aftershock 7-1

Bear Creek Lock & Safe 6-1

Steve Himmelman Construction Inc. 7-2

Centennial Golf Course 4-4

Hooligans 3-5

Oregon Bolt/Broke 'N Draggin' 3-5

Crazy Schmit 1-7

Silkscreen Factory 1-7

MEN'S B ROGUE SOFTBALL

Mountain Mike's 6-2

JDT Trucking 5-2

Pyros 5-3

Old Farm House 3-4

Dark Knights 3-5

Larson Boyz 0-6

MEN'S C AMERICAN SOFTBALL

RVC Pirates 6-2

Service Connected 6-2

Dutch Mafia 5-3

Rusty's 4x4 5-3

Average Joes 4-4

Medford Firefighters 2-6

I'd Hit That 2-6

Puff's Smoke Shop 2-6

MEN'S C NATIONAL SOFTBALL

4 Daughters 7-0

Trophy Club Outlawz 7-0

Advanced Truck Body 5-2

West Coast Collision 3-4

Shockers 3-4

Rockwell Tops 3-5

Lithia Bump & Paint 3-5

The Bruised Brothers 3-5

Beer 30 2-5

Family Practice Group 2-5

Sons of Pitches 2-5

MEN'S C ROGUE SOFTBALL

Jackson County Security 6-2

Optical Illusion 6-2

SOS Plumbing 6-2

Jackson County Tx 5-3

Landsharks 4-4

Baci's Pizza 2-6

On Point Construction 2-6

Tree Top 1-7

MEN'S CHURCH LEAGUE SOFTBALL

Bethel Church 7-3

Gamerocity 6-3

Westminster Presbyterian Church 6-3

First Church of the Nazarene 5-4

SDA/Rory Wold State Farm 5-4

Brothers in Christ 4-6

SDA 4 Him 0-10

MEN'S DOUBLEHEADER SOFTBALL

Stragglers 18-2

Lowdown 16-4

Jet Hawks 11-9

Gordon Trucking 10-10

Pipe Layers 5-15

Harry & David 0-20

WEEKDAY COED B SOFTBALL

Patrick O'Connor Landscaping 9-2

I'd Hit It 9-2

Kelley's Carpet Cleaning 8-3

Low Down 8-3

Dutch Rebels 4-6-1

ADSO 4-7

Screwballs 1-9-1

Keith Schulz Garage 0-11

WEEKDAY COED C NATIONAL

Moss Adams 5-2

Sons of Pitches 5-2

Recology 4-3

Roscoe's BBQ 4-3

Honey Badgers 3-4

Harry & David 3-4

Amy's Kitchen 0-6

Golf

Holes-in-One

Taylor Klemp, July 5, Centennial GC, No. 14, 196 yards with a 19-degree hybrid.

Jim Douglas, Centennial GC, No. 4, 196 yards with a 3-hybrid. Witnessed by Hank Munn.

Bear Creek GC

Men's Club

Weekly Event June 26-July 7

FLIGHT A

NET — 1, Tim Orme, 26; 2, Ralph Smith, 27; 3, Brian Carr, 28.

GROSS — 1, James Scott, 32.

FLIGHT B

NET — 1, Jack Easley, 26; 2, Dennis Jones, 28; 3, Bill Riggert, 31.

GROSS — 1, Bill Elliott, 36.

FEWEST PUTTS — 1 (tie), Vince Edlefsen, Dennis Jones, 12.

Ladies Monday Twilight League

July 2

GROSS — 1, Doreen Echols, 35.

NET — 1, Ree Ayres, 23.

K.P. — No. 5, Sandy Hills.

LONG DRIVE — No. 3, Amy Lepon.

TEAM STANDINGS — 1, Golf Gals Etc., 38; 2, Team Angels, 27; 3, Four Ayres, 26; 4, Team 4; 5, Premier West Bank, 15.

Men's Club

FLIGHT A

NET — 1, Tim Orme, 26; 2, Ralph Smith, 27; 3, Brian Carr, 28.

GROSS — 1, James Scott, 32.

FLIGHT B

NET — 1, Jack Easley, 26; 2, Denis Jones, 28; 3, Bill Riggert, 31.

GROSS — 1, Bill Elliott, 36

Eagle Point GC

Four-Person 1-2-3 Waltz Format

July 2

FLIGHT A

GROSS — 1, Howard, Todd, Timmel, Rautenberg, 144; 2, Doss, Gage, Gage, Dalisa, 151.

NET — 1, Vigil, Sisson, Allen, Marks, 124; 2, Evans, Chance, Collier, Podesta, 129.

FLIGHT B

GROSS — 1, Hoppe, Swain, Davidson, Gagnon, 169; 2, Cash, Gerke, Henson, Moreland, 170.

NET — 1, Skinner, Kendrick, Collins, (Blind Draw), 136; 2, Weitman, Allen, Thompson, Fauble, 137.

FLIGHT C

GROSS — 1, Grove, Boyd, Milligan, Arnold, 167; 2, S. Smith, Parisotto, Williams, LeFever, 168.

NET — 1, Hines, Gottinger, Moyer, Davies, 125; 2, Dippel, Ryerson, Manary, Gmur, 125.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, Decker, Rouland. No. 8, S. Smith, James. No. 13, L. Smith, C. Botsford. No. 15, Decker, Hoppe.

Ladies Club

July 3

Aces of the Month

Flight A

Gross — 1, C. Hite, 86; 2, J. Laws, 92.

Net — 1, S. Fierke, 71; 2, R. White, 75.

Flight B

Gross — 1, T. Hicks, 94; 2, J. Kimmel, 98.

Net — 1, S. Medaris 74; 2, D. Swain, 75.

Flight C

Gross — 1, L. Bickel, 99; 2, B. Becker, 102.

Net — 1, C. Hartman, 73; 2, B. Naef, 76.

Flight D

Gross — 1, J. Martin, 103; 2, B. Harrison, 109.

Net — 1, L. Gage, 74; 2, P. Peeters, 76.

Stewart Meadows GC

Twilight League

Week 10

Two-Man - One Net Best Ball Format

July 3

RESULTS — 1, KOGAP (Josh Loy, Ron Harvey, Vern Loy, Eddie Bostwick), 58; 2, Work Appraisal (Tony Kell, Ken Carr, Brian Hackwell, Steve Work), 58; 3, A.P.I. Plumbing (Ryan Mateson, George Scott, Curt Rodenmayer, John Silvers), 59; 4, Drive M Deep (Gary Pirkkala, Brian Wilson, Dan Brewington, Doug Bornemann), 60; 5, B.B.S. (Jim Douglas, Larry Miller, Gerry Douglas, Bob Noelle), 61.

SKINS — No. 1, Dave Mooers. No. 4, Josh Loy. No. 7, Eddie Bostwick. No. 8, Vinnie Mendolia.

TEAM STANDINGS — 1, KOGAP, 28.5; 2, True Lies, 15.5; 3, A Taste of Honey, 14.5; 4 (tie), Drive M Deep, Work Appraisal, 12; 6, S & S Sheet Metal, 9; 7, Jahnke Heating, 8.75; 8, Stewart Meadows, 8.25; 9, Cascade Athletic, 8.; 10, A.P.I. Plumbing, 7.25; 11, B.B.S., 6; 12, Final Final, 5; 13, S & B James, 4.83; 14, Aces, 4.5; 15, Bogey Brothers, 4.08; 16, Ace Copier, 1.83.

Lady Niners

July 3

Red, White and Blue

GROSS — 1, Jan Cady; 2, Joan Peek; 3, Leslie Gainey; 4, Tina Blum; 5, Wanda Jones; 6, Georgia Vukovich.

NET — 1, Sondra Thomas; 2, Linda Forrette; 3, Donna Clement; 4, Durfee Bedsole; 5, Delma Kortt; 6, Candy Wright.

Quail Point GC

Ladies Club

July 5

Ace of the Month Tournament

ACE OF THE MONTH — Elizabeth Blue 29.

FLIGHT A — Bobbie Middaugh 30, Elsie Williams 32.

FLIGHT B — Dodie Hart 33, Barbara Sturtevant 34.

FLIGHT C — Sally Watts 36, June Giorvas 37.

FEWEST PUTTS — Marion Powell 13.

CHIP-IN — No. 8, Polly Holland.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Red-White-Blue Four Person Scramble Format

July 4

FLIGHT A

GROSS — 1, Larry Butler, Dave Potter, Bob Kendrick, Roger Schnoes, 58; 2, Bill Atwood, Mike Atwood, Rich Atwood, Gary Brennaman, 60; 3, Guerin Fischer, Larry Lilze, John Robinson, John Devos, 60.

NET — 1, Glen Uemura, Rick Miranda, Chuck Brier, Walt Russell, 47.5; 2, Jerry Larrabee, Jim Armstrong, Paul Stein, Jim Knight, 48.25; 3, Brian Mooney, Rick Lloyd, Randy Cochran, 49.5.

FLIGHT B

GROSS — 1, Norm Renner, Bruce Irwin, George Kerth, Al Hartwell, 63; 2, Jim Hagemann, Greg Wright, Bob Mayfield, Randy Becker, 65; 3, Paul Bostic, John Codington, Ed Borgnino, Mike Young, 66.

NET — 1, Zane Searles, Paul Larson, Merle Johnson, Joe Zagorski, 41.75; 2, Rod Hammer, Bill Morse, Dave Schmidt, Don Young, 44.25; 3, John McKinney, Thais Gleeson, Joe Weber, Ron Gleeson, 45.75.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 2, Gerry Larrabe, John Codington. No. 12, Glenn Uemura.

Thursday Church League

July 5

GROSS — 1, LDS Gold Hill, 56; 2, Community Bible C.P. No. 1, 62; 3, Table Rock Fellowship No. 2, 71; 4, Butte Creek Baptist, 72; 5, Nazarene, 72; 6, St. John Lutheran No. 2, 72; 7, Bethel No. 2, 76; 8, Medford Adventist No. 1, 78; 9, Community Bible C. P. No. 2, 79.

NET — 1, Grace Lutheran (Red), 45; 2, CP Assembly, 49; 3, Table Rock Fellowship No. 1, 49.5; 4, St. Peter Lutheran, 50; 5, Bethel No. 1, 51; 6, Hope Christian, 78; 7, Grace Lutheran (Blue), 53; 8, Medford Adventist No. 2, 55; 9, St. John Lutheran No. 1, 57.

Oak Knoll GC

Men's Club

Thursday Night League

July 5

TEAM RESULTS — Higher Power 89, Olney the Lonely 83, The OB's 74, The Abyss 71, Real Estate Depot 66, Sub-Par 61, Blackstone Audio 59, Gotta Hit It 58, Mixed Bag 56, Rusty Blades 56, Far From Fabulous Shafts 55, Weapons of Grass Destruction 53, Foreclosures 52, Rough Riders 46, Masters of the House 45.

Handicap 0-16

GROSS — 1, Krohn, 34; 2, Akins, 36; 3, B. Wright, 36; 4, Small, 37.

NET — 1, Hatton, 31; 2, Morrison, 33; 3, B. Dickey, 33; 4, Green, 33.

Handicap 17+

GROSS — 1, Hollingsworth, 42; 2, Decker, 42; 3, Balzarini, 42; 4, Catropa, 44.

NET — 1, E. Dickey, 32; 2, Hunter, 33; 3, G. Jones, 34; 4, Georgianna, 35.

K.P. (0-16 hcp., 17-up hcp.) — No. 7, Akins; No. 8, Small. No. 7, Harlen; No. 8, Stanton.

Rose Club

July 5

FIRST FLIGHT

GROSS — 1, Linda Johnson, 63; 2, Tonia Husel, 71.

NET — 1, Judy Laws, 53; 2, Pinky McIvor, 55.

SECOND FLIGHT

GROSS — 1, Vicki Capp, 75; 2, Marilyn Hawkins, 77.

NET — 1, Linda Forrette, 54; 2, Linda Haulk, 55.

K.P. — No. 6, Judy Laws.

Laurel Hill GC

Wednesday Men's Best-Ball

July 4

GROSS — 1, Ed Irvine, 34; 2, Len Bergmann, 36; (tie) 3, Jose Acevedo, Bruce Fauble, 37.

NET — 1, Jon Bowman-Ed Irvine, 32; (tie) 2, Larry Stanley-Len Bergmann, Jose Acevedo-Jon Bowman.

Running

Ashland Fourth of July Run

At Ashland

July 4

WOMEN

10K RESULTS — 1, Shelton, Jenn, 28 Ashland, 37:18.14; 2, Walker, Sierra, 21, Ashland, 37:49.75; 3, Frantz, Seena, 21, Ashland, 39:06.46; 4, Miske, Bekki, 31, Corona del Mar, Calif., 39:08.52; 5, Hight, Holly, 36, Ashland, 40:49.78; 6, Sellheim, Nora, 25, Klamath Falls, 42:24.37; 7, Steinsiek, Nikki, 21, Ashland, 43:54.78; 8, Federline, Erin, 37, Ashland, 45:35.25; 9, Holt, Susan, 44, Medford, 45:48.38; 10, Berry, Crissi, 31, Phoenix, 45:57.00;

11, Mastian, Hank, 26, Una, 46:21.3; 12, Gehman, Heidi, 46, Ashland, 46:24.43; 13, Edwards, Anna, 23, Portland, 46:30.66; 14, Steele, Samantha, 46, Ashland, 46:45.0; 15, Mullane, Molly, 29, Talent, 46:52.59; 16, Hurster, Kate, 31, Ashland, 47:08.83; 17, Strickler, Sarah, 33, Central Point, 47:09.75; 18, Navarre, Brittany, 27, Seattle, Wash., 47:42.55; 19, Peterson, Krista, 41, Medford, 47:47.33; 20, Julian, Colleen, 38, Denver, Colo., 47:52.76;

21, Rupert-Anderson, Calysta, 20, Ashland, 48:22.06; 22, Lehnerz, Marisa, 35, Ashland, 48:46.0; 23, Jamieson-Murray, Haley, 32, Pacifica, Calif., 48:46.28; 24, Haptonstall, Kelly, 47, Ashland, 48:52.1; 25 Einck, Hailey, 18, Medford, 48:59.17; 26, Gist, Lauren, 38, Poulsbo, Wash., 49:19.27; 27, Kessler, Heather, 33, Newark, Ohio, 49:25.79; 28, Julian, Casey, 33, Medford, 49:37.81; 29, Ali, Katie, 30, Ashland, 49:49.12; 30, Duggand, Miranda, 21, Ashland, 50:05.19;

31, Horn, Stadnisky, Heather, 30, Ashland, 50:07.56; 32, Cooper, Rachel, 42, Medford, 50:19.22; 33, Robin, Ellie, 16, Portland, 50:22.46; 34, Dode, Megan, 28, Medford, 50:31.99; 35, Cosand, Kalistah, 24, Klamath Falls, 50:37.34; 36, Seedborg, Chelsey, 34, Coos Bay, 51:04.98; 37, Stephens, Paige, 16, Ashland, 51:16.97; 38, Parker, Emma, 16, Ashland, 51:22.69; 39, Oline, Alice, 16, Ashland, 51:23.74; 40, Barnes, Emily, 36, Ashland, 51:25.25;

41, Heuberger, Carrie, 36, Ashland, 51:25.58; 42, Hayes, Nancy, 47, Ashland, 51:26.29; 43, Li, Jenny, 36, San Francisco, Calif., 51:31.61; 44, Noel, Melany, 31, Eugene, 51:36.12; 45, Meyer, Elena, 48, Central Point, 51:36.65; 46, Schilling, Ashley, 28, Canyon, Texas, 51:41.49; 47, Timmins, Caraway, 40, Ashland, 51:55.70; 48, Vizzini, Jodi, 50, Medford, 52:16.32; 49, Miller, Leah, 38, Ashland, 52:18.04; 50, Armstrong, Heather, 38, Ashland, 52:41.45.

MEN

10K RESULTS — 1, Jordan, Drew, 20, Medford, 31:22.63; 2, Palmer, Trevor, 28, Medford, 31:31.96; 3, Gates, Rickey, 31, Woodycreek, Colo., 32:48.72; 4, Taylor, Bradley, 24, Ashland, 33:25.39; 5, Griffiths, Eric, 30, Portland, 33:33.28; 6, Gil Juarez, Jorge, 18, Phoenix, 33:34.86; 7, Mayer, Chris, 33, Middlefield, Conn. 33:53.64; 8, Fenster, Steven, 43, Ashland, Ohio, 34:11.47; 9, Moses, J.J., 29, Gold Hill, 34:22.28; 10, Julian Jr., Bob, 44, Medford, 34:32.36;

11, Dunagan, Cary, 19, Ashland, 34:46.01; 12, Gil Juarez, Tony, 18, Phoenix, 34:56.44; 13, Davis, Tyler, 24, Talent, 35:01.93; 14, Nesbitt, Sean, 36, Denver, Colo., 35:07.86; 15, Spencer, Blake, 17, Medford, 35:47.81; 16, Osterhaus, Eron, 36, Portland, 35:58.83; 17, Newman, Loren, 25, San Francisco, Calif., 36:11.42; 18, Stanley, Tyler, 24, Ashland, 36:29.98; 19, Chavarin, Octaviano, 21, Merrill, 37:33.20; 20, Baughman, Pete, 50, Ashland, 39:03.71;

21, Brown, Robert, 48, Los Angeles, Calif., 39:15.11; 22, Maurer, Carter, 38, Poulsbo, Wash., 39:44.46; 23, Capestany, Trevor, 15, Highland, Calif., 40:09.68; 24, Holbrook, Brad, 45, Newberg, 40:11.83; 25, Lane, Kassidy, 30, Springfield, 40:24.46; 26, Hodge, Troy, 15, Una, 40:40.56; 27, Niebuhr Werner, Forrest, 14, Ashland, 40:44.03; 28, Honsinger, Patrick, 46, Ashland, 40:48.88; 29, Salter, Jake, 35, San Fransico, Calif., 41:10.86; 30, Wagner, Kaleb, 18, Phoenix, 41:13.29;

31, Gullo, Michael, 32, Ashland, 41:18.62; 32, Harris, Johnny, 24, Provo, Utah, 41:28.55; 33, Grinstead, Jesse, 26, Roseville, Calif., 41:42.84; 34, Waxmonsky, Steve, 38, Una, 41:50.77; 35, Teja, Kritika, 20, Talent, 42:16.97; 36, Sellheim, Jeremiah, 25, Klamath Falls, 42:19.67; 37, Chick, Joseph, 35, Ashland, 42:31.42; 38, Federline, Kevin, 38, Ashland, 43:15.57; 39, Taraka, Kavi, 20, Talent, 43:17.51; 40, McDougall, Joseph, 22, Central Point, 43:24.38;

41, Miller, Larry, 29, Medford, 43:34.06; 42, Pfeil, Ryan, 28, Phoenix, 43:36.11; 43, Davis, Mike, 53, Talent, 43:45.12; 44, Oursler, David, 50, Ashland, 44:00.79; 45, Hulse, Jim, 55, Ashland, 44:06.34; 46, Naversen, Douglas, 63, Medford, 44:20.37; 47, Borgens, Ryan, 34, Portland, 44:34.68; 48, Pryor, Karl, 48, Ashland, 44:37.07; 49, Hageman, Mark, 49, Medford, 44:50.43; 50, Skillman, Mark, 50, Ashland, 44:58.85.