fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

Basketball

MBA Fall League

Through Oct. 15

HIGH SCHOOL DIVISION

1. Wildcats 5-1

2. North 3-1

3. MBA 4-2

4. Cascade 4-2

5. North Valley 4-2

6. Brookings 3-3

7. SOBC 3-3

8. Thunder 2-3

9. Westside 0-6

10. Klamath Falls 0-6

Bowling

Honor Roll

DJ Snopl rolled a 300 game during a 815 series in league play at Lava Lanes on Oct. 15.

Local Highlights

At Roxy Ann Scratch

ROXY ANN SCRATCH — Bob Korth 289-288-747, Tony Korth 259-683, Bill Cramer 236-237-676, Greg Hafner 236-238-675, Dave Wooley 245-653, Dave Mitchell 223-611, Peggy Marchant 222-607, Matt King 227-602, Leighton Edge 619, Jerome Lee 604. Games: Bryon Blocher 234.

MEN — Bill Cramer 290-229-732, Ron Seymour 238-278-721, Blake McKenzie 244-259-685, Ron Seymour 235-231-684, Ryan Bauman 246-237-673, Darwin Moore 268-653, Randy Pace 243-643, Bruce Snook 220-640, Nick Brickey 245-236-639, Jan Davies 235-637, Leon Fogle 231-246-635, Eric Jackson 257-628, Phil Wall 266-623, Brett Hays 220-619, Bill Weekley 222-619, Eli Zurlinden 224-607, Larry Rux 224-605, Kurt Goff 244-603, Steve Benston 614, Willie Anderson 609, Dave Wooley 609, Troy Miles 603, Dave Wooley 602. Games: Ron Snopl 265, Frankie Rutigliano 245, Jason Stupe 235, Steve Siemers 235, Greg Vinyard 233, Bill Hollingsworth 228, Mike Wager 228, Brian Champion 227, John Ryther 227, Bill Taylor 225, Dan Gibson 225, Cody Linthwaite 225, Chris Waterbury 224, Sam Mann 224, James Donis 223, Phillip Moore 223, Dale Matheny 223.

WOMEN — Brenda Snyder 247-678, Laura Harvey 255-608, Lonna Engle 224-203-607, Shannon Armour 245-600, Lela Larkin 203-202-595, Laurie Owen 241-582, Colleen Padilla 202-562, Charlene Brown 204-555, Crystal Tratz 201-500, Betty Havira 526, Carol Coplen 512, Joan Keeney 511, Barb Henderson 505, Patricia Ferguson 503, Peggy Marchant 502, Janet Prince 500. Games: Dorothy Clover 223.

SENIORS

MEN — Darwin Moore 196-227-587, Jerry Thompson 205-193-567, Bill Irwin 197-187-561, Joel Morrison 218-182-560, Bill Hollingsworth 219-557, Dennis Warrender 182-186-186-554, Euel Rutledge 189-184-550, Jim Irwin 191-187-546, Robert Keaton 201-528, Ron Roberson 205-521, Chet Faurholt 190-510, Rick Fowler 192-508. Games: Ron Roberson 201, Brad Fish 190, Tom Dallas 185, Paul Jacobson 182, Dennis Warrender 181.

WOMEN — Deanne Thompson 181-487, Jan Chambers 181-482, Viola Hartwell 178-479, Bernice Charley 186-471. Games: Sally Sweeney 174.

JUNIORS

LANEBENDERS — Jeremiah Boatwright 110-117-127-354, Andre Moreno 134-131-354, Kaleb Altman 123-120-336, Darren Babcock 132, Austin Bladridge 107, Cree Beldi 107, Kaden Boatwright 71-76, Kaydence Baldridge 53.

SPARETIMERS — Charlie Sanders 201-216-210-627, Christian Barnes 197-171-501, Zach Henley 525, Jake Donis 515, Colleen Horan 218, Jeremy David 178, Brooke Kentner 151, Neal Niger 150.

At Lava Lanes

Oct. 15

MEN — DJ Snopl 300-815; Jeff Pottruff 268-763; Damon Cochron 269-735; Chad Burke 258-728; Brian Sendelbach 260-713; Gary Roberts 259-703; Dan Gibson 256-696; Jared Pruitt 247-696; Karl Blust 246-694; Mike Kringelbach 259-688; Adam Southard 256-688; Jim Brockbank 277-679; Ron Norris 238-679; Ozzie Brockbank 267-678; Tom Cook 261-674; Scott Anderson 244-673; Richie Miles 259-672; Brad Wyncoop 257-670; Chuck Hinks Jr. 283-668; Rod Ruthstrom 256-665; Frank Kula 277-661; Doug Ainsworth 240-656; Gene Bell 232-655; Joe Dauenhauer 257-654; Phil Wall 245-653; Tyler Ellis 268-653; Mark Holden 226-650; Mark Bell 248-642; Art Ball 243-636; Duane McLean 252-631; Steve Wilkins 235-630; Les Nimmo 231-627; Luis Torrico 231-623; Larry Rose 253-623; Eric Baker 211-623; Wayne Rohde 234-615; Bob Blackwell 225-603; Bill Stubbings 221-601; Richard Tobin 258; Trice Billings 246; Chris Lynch 244; Robert Slayton 242; Fred Estabrook 233; Gary Hull 231; Jacob Mayer 229; Leon Fogle 227; Dave Nosack 226; Jason Asmussen 225; Rob Daniels 225; Brian Blackwell 224; Troy Boyd 224; Jim Shreeve 222; Larry Van Ausdall 218; Jared Inlow 218; Mitch Rowan 215; Chris Bennett 214; Jeff Hall 214; Jon Mickson 213; Bryon Blocher 213; Jim Crowe 213; Rich Calhoun 212; Bill Daves 211; Jeff Laird 210; Bill Evans 209; Bob Bierer 208; Jerry Klocke 206; Randy Carothers 206; Chris Schatz 206; Stacy Dunn 204; Gary Graham 203; Tim Moser 203; John Borges 203; Mike Nichols 202; Joe Queen 202; Paul Kangas 201; Bob Mayfield 201; Kim Caster 201; Roy Eyman 201; Curt Sather 199; Jerry Frazee 198; Shawn Marshall 197; Craig Skinner 195; Duke Snyder 192; Dennis Stockton 191; Paul Worth 188; Kenneth Eilenberger 186; Brodie Tompkins 186; Shaun Whitehead 180; Mike Hill 177; Jon Mete.

WOMEN — April Rose 245; Holly Rutigliano 232; Vicki Fillmore 230; Mony Bristow 229; Joan Keeney 219; Mary Dyer 214; Amber Giuliani 213; Christy Helstowski 207; Gladys Daugherty 203; Billie Christianson 203; Lori Wilcox 201; Tracy Caster 195; Judy Olsen 190; Darlene Lacey 189; Eileen Woodard 189; Angie Hunt 183; Judy Casey 182; Nancy Lounder 179; Louise Lafon 178; Debby Wimer 178; Gloria Simmerman 176; Evelyn Oden 175; Sandi Nickerson 172; Ericka McDonald 171; Candy Wright 169; Pam Bennett 167; Cheryl Casad 162; Cindy Hudnall 162; Tamera Heaton 161; Helga Melton 157; Kim Fischer 153

SENIORS

MEN — Cleon Botsford 245-690; Euel Rutlidge 234-647; Bill Tucker 224-640; Darwin Moore 251-636; Bob Prest 237-622; Jim Badger 258-618; Darrell Cordonier 222-617; Darrell Blore 219-617; Les Nimmo 246; Randy Pace 235; Chuck Honeycutt 224; Neal Roberts 223; Edward Hagan 216; John Counts 215; Al Rossi 214; Dick Vaughn 214; Reese Walker 214; Terry Nickerson 204; Roger Vanbuskirk 203; Jim Goode 202; Bill Donnelly 201; Jim Hanley 196; Donald Mott 194; Jim Swarts 194; Dale Sattler 192; Gordon Rose 191; Craig Callaway 191; Glenn Jones 191; Gil Allen 191; Digger Pettit 189; Larry Fields 182; John Hoffman 182; Harry LeVine 182; JP Lindfors 173; Sam Martin 172; Nick Palumbo 171; George Shreeve 169; Frank Villa 165; Ken Baron 158.

WOMEN — Betty Havira 226; Marilyn Wilson 224; Marjo Vaughn 213; Barbara Pace 211; Thelma Glass 201; Janet Prince 183; Judy Lewis 179; Bev Schultz 178; Mary Stephens 175; Verlene Kenaston 174; Jan Chambers 172; Mary Figueira 169; Lois Voss 167; Sharon Laurich 166; Darlene Stockel 166; Mabell Forbes 162; Margie Myers 159; June Podesta 152; Dawn Palumbo 141.

LAVA LANES MATCH CLUB: (vs. E&O Bowl, Arcata CA. Oct. 13-14):

Oct. 13

MEN — Neal Roberts 268-720; Duane McLean 232-607; Jim Shreeve 225; Mark Holden 220; Gary Hudnall 212; Dave Rodgers 211.

WOMEN — Rita Hildreth 180; Alberta Rankin 171.

Oct. 14

MEN — Bruce Snook 244-693; Adam Southard 265-649; Lee Evans 234; Duane McLean 213; Ernie Bechler 210; Rea Forbes 202; Neal Roberts 202.

WOMEN — Marilyn Wilson 235; Betty Havira 205.

city league

Medford Parks & Recreation

Through Oct. 15

FRIDAY MEN'S 1-PITCH SOFTBALL

Low Down/Southern Oregon Pawn 30-1-1

Crater Car Wash 14-17-1

Bandits 11-20-1

Sherm's Food 4 Less/Thunderbird 7-24-1

MONDAY MEN'S A SOFTBALL

Holiday RV 6-0

Jackson Creek Pizza 4-3

Wild Bunch 4-3

Low Down/Southern Oregon Pawn 3-4

The Shelter 3-5

Hussey Trucking 2-4

RS Customs: Bullets 1-6

MONDAY MEN'S B SOFTBALL

Western Eagle 6-2

Bang Bang Mafia 6-2

Tim's Chips/Walking Billboards 5-2

Wilson Equipment 5-2

Pyros 5-2

Nor-Cal 4-3

Pacific Air 4-3

L & W 5.0 4-4

Himmelman Construction, Inc. 3-5

Inglorious Batters 3-5

CP Racing 2-5

Beerworks/Broke 'N Draggin 1-6

KOGAP Enterprises, Inc. 0-7

MONDAY MEN'S C SOFTBALL

Sons of Pitches 7-1

American Family Ins. 6-2

Adept Networks 5-3

Blackstone 5-3

Beer Thirty 5-3

Lithia Bump & Paint 4-4

McGlovin 4-4

Landsharks 4-4

Eagles 3-5

Crazy Schmit 3-5

Airport Chevy 2-6

Life Line 0-8

SUNDAY CO-ED B SOFTBALL

C.P. Racing 7-1

Ginjas Ninjas 6-1-1

Poles & Holes 6-2

Buckets Bigsticks 5-3

East Main Dental Group 4-4

LukeScottRealEstate.com 4-4

Low Down/Roxy Ann Lanes 3-4-1

Central Equipment 2-6

Sis-Q Cellular 1-7

Bulldogs 1-7

SUNDAY CO-ED C BLUE SOFTBALL

Straight Rippin' 7-1

Boise Brawlers 6-1

That's What She Said 5-3

Horton Plaza 4-4

Thunder Bunnies 3-5

Those Guys 3-5

Brotherton Pipeline 2-6

Risky Business 1-7

SUNDAY CO-ED C GREEN DIVISION SOFTBALL

Misfits 6-1

Generations 6-1

Hit & Run 5-2

The Eagles 5-2

Mixed Nuts 3-4

Trouble Bound 3-4

The Smovers 3-5

Rogue Pirates 1-6

7th Inning Stretch 0-7

SUNDAY CO-ED C RED DIVISION SOFTBALL

Jackson Creek Pizza/Broke 'n Naggin 8-0

Bo Knows Construction 7-1

Super 8 7-1

Welburn Electric 6-2

Oak Tree Northwest 4-4

The Decrepits 3-5

Bandits 3-5

Jerry's Kids 3-5

Skid Marks 2-5-1

Balls & Chains 2-6

Keepin' It Real 1-6-1

B & B 1-7

TUESDAY CO-ED B SOFTBALL

I'd Hit It 8-1

Joe's Sports Bar & Grill 7-2

Bomb Shelter 7-2

Patrick O'Connor Landscaping 7-2

SONSA 5-4

Dick's Towing 4-3

The ADFO 3-6

Kelly's Carpet Cleaning 3-6

Choppers 1-8

Swingers 0-9

TUESDAY CO-ED C SOFTBALL

2nd GEN 8-0-1

VPC Swingers 6-3

Fusion 4-5

Just Having Fun 4-5

Keith Schulz Garage 4-4-1

Regulators Mound Up! 0-9

TUESDAY CO-ED C RED SOFTBALL

Diamond Debauchery 7-2

Sons of Pitches 7-2

Special Deliveries 6-3

Rogue Automotive 6-3

Rusty's 4x4 4-4-1

Dutch Rebels 3-6

Roscoe's 2-6-1

V.M.I. 0-9

THURSDAY MEN'S C BLUE SOFTBALL

Dutch Mafia 8-1

Sons of Pitches 7-2

Monster 7-2

Shockers 6-3

Jackson County Security 6-3

Centennial Golf Club 4-5

Jackson County Tax 3-6

Legionairre Army 3-6

Who's On First 1-8

The Hitmen 0-9

THURSDAY MEN'S C RED SOFTBALL

Hunt Tractor 7-1

Outlawz (Trophy Club) 6-2

Family Practice Group 5-3

Advanced Truck Body 4-4

Service Connected 4-4

KSG Big Dogs 4-4

Rockwell Tops 4-4

Baci's Pizza 1-7

SOS Plumbing 1-7

THURSDAY MEN'S SENIORS 45-UP SOFTBALL

The Rogues 7-0

Nitros 5-2

S.O. Legends 3-4

The Leftovers 3-5

Medford Lightning 0-7

TUESDAY MEN'S B SOFTBALL

Bear Creek Lock 6-1

The Pirates 6-2

BB 5-3

Motorcycle Superstore 4-4

Bangers 3-5

JTD Trucking 2-6

El Conquistadors 1-6

WEDNESDAY CO-ED B/C SOFTBALL

Maximum Sports 7-0

Fred Meyer 4-3

Never Has Beens 4-3

Salon Chic 3-4

Economy Storage 0-8

WEDNESDAY WOMEN'S B/C SOFTBALL

The Other Team 7-0

Ball Busters 6-2

Optimism 5-2

Outlaws 5-3

Bo Knows Construction 3-5

Tim's Chips/Lady Billboards 1-7

The Peach Pit 0-8

SUNDAY WOMEN'S A VOLLEYBALL

Ducks 2-1

Team Chance 0-0

Girls Night Out 0-0

Southern 0-0

Volleyholics 0-0

Licorice Whips 1-2

THURSDAY COED C BLUE VOLLEYBALL

CS Llama Drinking Team 4-0-2

The Unknowns 4-0-2

Hit Happens 2-2-2

Troublemakers 2-2-2

Summitt 0-2-1

The Setting Ducks 0-2-1

One Hit Wonders 0-4-2

THURSDAY COED C RED VOLLEYBALL

Los Raggamuffins 4-0-2

What Happened 4-2

Raider Nation 2-2-2

Court Jesters 2-3-1

Spiked Punch 2-4

Joy of Sets 1-4-1

WEDNESDAY WOMEN'S B VOLLEYBALL

Bumpin' Uglies 2-1

Bump It 0-0

Ninjas 0-0

Go Get Her 0-0

Spike-Edelic 0-0

Sneakers 1-2

WEDNESDAY COED 11-ON-11 SOCCER

Shin Kickers 6-0-2

Guru Inc. 4-1-2

Panthers 3-2-2

Xterminators 4-3

Baci's 2-3-2

Rush 1-5-1

Correcaminos FC 0-6-1

FRIDAY MEN'S FUTSAL

Club Uruapan 6-0-1

The Mix 4-1-2

5rMadrid 4-3-1

The Avengers 3-3-1

Santos Revamped 3-3-1

Team Nasty 1-4-2

Shane's Kickers 0-7

FALL KICKBALL

Stingrays 2-0

Harry & David Fun Guys 1-0

TBD 0-1

ARC Angels 0-1

Willamette Dental Group 0-1

Golf

Stewart Meadows GC

Lady Niner Results

Evens Format

Oct. 9

FLIGHT A

GROSS — 1, Joan Peek; 2, Kathy Silvers; 3, Joani Bristol.

NET — 1, Wanda Jones; 2, Linda Forrette; 3, Donna Clement.

FLIGHT B

GROSS — 1, Teri McFall; 2, Candy Wright; 3, Carol James.

NET — 1, Shannon Fisher; 2, Cecelia Rayburn; 3, Barb Hanel.

K.P. — Terrie Boyea.

Quail Point GC

Senior Men's Club

Three-Best Ball Tournament

Oct. 10

RESULTS — 1, Pete Funch, Tom Chambers, Don Vermeer, Gene Ritter, 98; 2, Wyman Williams, Will Van Ert, Russ Smith, Jerry Todd, 99.

ACCURATE DRIVE (GOLD TEE) — Andy Nairne, Tom Haas.

Ladies Club's

Hate 'em Tournament

Oct. 11

FLIGHT A — 1, Jody Larson, 18; 2, Becky Hyde, 21; 3, Bobbie Middaugh, 22.

FLIGHT B — 1, Barbara Sturtevant, 18; 2, Terrie Boyea, 19; 3, Carol James, 20.

FLIGHT C — 1, Vera Alexander, 16; 2, Carol Jacobs, 21; 3, Marion Powell, 22

FEWEST PUTTS — Terrie Boyea, 12.

Eagle Point GC

Four-Man 6-6-6 Scramble Format

Oct. 8

FLIGHT A

GROSS — 1, B. Timmel, S. Howard, C. Todd, R. Rautenberg, 130; 2, R. Reid, R. Stassi, J. Cockrum, B. Lemmerman, 135.

NET — 1, D. Wolf, L. Siedlecki, Roy, A. Roberts, 111; 2, R. Hutchinson, T. Fowler, L. Wells, T. McCracken, 114.

FLIGHT B

GROSS — 1, D. Gerke, D. Cash, D. Sayler, V. Moreland, 140; 2, D. Marsingo, R. Miller, S. Medaris, 142.

NET — 1, B. McLaughlin, Brown, R. Tokareff, F. Pearson, 105; 2, J. Brick, D. Nabozny, J. Delk, B. Tolmie, 113.

FLIGHT C

GROSS — 1, G. Dippel, G. Spafford, B. Lefever, R. Williams, 149; 2, J. Hines, W. Gottinger, R. McElmurry, P. Davies, 151.

NET — 1, S. Schanck, L. Lawson, D. Simpson, 108; 2, D. Krolak, P. Arnold, D. Young, G. Robbins, 110.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.) — No. 3, J. Ward, T. Boyd. No. 8, T. Fowler, D. Gergen. No. 13, R. Reid, S. Medaris. No. 15, J. Cockrum, T. Boyd.

Stone Ridge GC

Senior Tour

Four-Man, Three-Best Ball Format

Oct. 10

FLIGHT A

GROSS — 1, Dave Johnson, Stan Reiter, Gary Highland, George Berry, 212; 2, Guerin Fischer, Ken Gentry, John Robinson, John Devos, 213; 3, Steve Cox, Jerry Britton, Dave Rush, Ray Tokareff, 213.

NET — 1, Bob Buffaloe, Mike Westfall, Dave Schmidt, Roger Courtney, 181; 2, Don Mitchell, Dale Baker, Ron Eastgate, Laval Meunier, 181; 3, Hal Rose, Chris Star, Bill Atwood, Rich Olney, 183.

FLIGHT B

GROSS — 1, Jack Seybold, Earl Sloan, Don Young, Ruben Davalos, 242; 2, Jim Hagemann, Randy Becker, Bob Mayfield, Leon Stupfel, 244; 3, Rod Hammer, Dave Morris, Walt Russell, Dennis Bolsinga, 246.

NET — 1, John Melford, Phil Beaber, Dale Bancroft, Earl Sloan (Blind Draw), 177; 2, Mike Walsh, Louie Peters, Milt Savage, Lee Hopkins, 181; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, Joe Zagorski, 182.

K.P. — No. 2, Verne Moreland, Dave Schmidt. No. 12, Ray Keasler, Phil Beaber.

Centennial GC

Rose Club

Fall Ball Tournament

Oct. 11 and 18

FIRST ROUND (Oct. 11)

FIRST FLIGHT — 1, Judy Laws-Tonia Husel, 89/73; 2, Deanna St. Martin-Kathy Bates, 94/69; 3, Joan Peek-Mindy Ferris, 88/68; 4, Anne Westerman-Diane Ouellet, 88/66.

SECOND FLIGHT — 1, Vicki Capp-Suzanne Lang, 97/69; 2, Lorraine Zentgraf-Smiljia Blackman, 101/75; 3, Linda Wade-Connie Howard, 94/65; 4, Sonja Dedrick-Sharon Marler, 103/69; 5, Judy Wallace-Barbara Hanel, 104/71.

K.P. — Anne Westerman, Linda Forrette.

Soccer

Southern Oregon Classic League

Oct. 13-14

GIRLS SISKIYOU

GPYSC Crush 2, RV Timbers Breakthrough 2

BUSC Strive 1, RV Timbers White 0

RV Timbers White 1, RV Timbers Breakthough 0

GIRLS CASCADE

RSA Reign 1, RV Timbers Alliance 0

GPYSC Strikerz 4, ASC Tempest 1

RSA Reign 2, BUSC Dynomite 1

BOYS SISKIYOU

RSA Vipers 1, GPYSC Arsenal 0

BUSC Mogendheid 5, ASC United-Supernova 3

BUSC Mogendheid 2, RSA Vipers 0

RSA Strikers 3, GPYSC Arsenal 1

RV Timbers Red 2, MUFC Mutiny 2

BOYS CASCADE

MUFC Mutiny 3, RSA United 0

RV Timbers United 4, GPYSC Adrenalin 0

BUSC U-14 1, MUFC Galaxy 1

GPYSC Fury 3, RV Timbers United 0

BUSC U-14 1, ASC United 0

RSA United 3, GPYSC Adrenalin 2