fb pixel

Log In


Reset Password

Results / Standings

BOWLING

Local Highlights

At Roxy Ann Lanes

Through Oct. 24

EDWARD JONES SCRATCH: Matt McGill 230-279-269-778, Nick Brickey 223-259-696, Dave Wooley 245-648, Bill Weekley 255-648, Bill Cramer 227-643, Ed Lee 224-220-633, Zach Wyatt 222-626, Aaron Santi 224-630, Tad Edie 235-623, Joe Stuart 245-619, Randy Cochran 237-615. Games: Greg Stanfield 246, Brett Hays 236, Bob Korth 228, Jessica Gallop 226, Leighton Edge 223.

MEN: Rick Imhausen III 239-236-692, TJ Wiedrich 258-679, Jake Donis 226-657, Gene Bell 247-628, Charlie Sanders 236-623, Jan Davies 237-622, Mitch Babcock 224-622, Brett Hays 221-618, Keith Newcomb 226-607, Shannon Armour 203-205-602, Michael Bailey 608. Games: Bruce Harper 259, Tye Hamers 232, Patrick Clemence 231, Coe Brown 222, Larry Sprague 205.

WOMEN: Brenda Snyder 212-528, Peggy Marchant 202-524, Heather Miller 206-522, Linda Fait 217-500, Peggy Marchant 525, Judy Hanna-Bell 523, Maxine Bartlett 520. Games: Carol Coplen 218.

SENIORS

MEN: Johnny Prestage, SR 204-187-196-587, Victor Wigginton 208-201-578, Jeff Edwards 195-548, Johnny Prestage, SR 203-542, Ron Roberson 180-191-534, Bob Kokanour 175-203-521, Chuck Raye 179-506, Ron Roberson 191-505, Bill Evans 191-502. Games: Ron Roberson 182.

WOMEN: Deanne Thompson 171-484, Lucille Miller 176-481. Games: Edna Hartwell 175, Cindy Doran 171.

JUNIORS

LANEBENDERS: Adriana Hays 175-168-489, Blain Berg 129-339, Gavin Patterson 121, Kaden Boatwright 110, Theron Boatwright 69-62, Rose Best-Parker 62.

SPARETIMERS: Corrisa Weekley 205, Braeden Drake 200, Darren Babcock 160-157, Neal Neiger 157, Andre Moreno 128.

FOOTBALL

Rogue Valley Youth Pop Warner

Playoffs

JUNIOR PEE WEE (FOURTH GRADE)

Medford Panthers d. Medford Tornado

P.A.T. Bears d. Upper Rogue Eagles

Rogue Valley Championship

Medford Panthers vs. P.A.T. Bears, noon, at Spiegelberg Stadium

PEE WEE (FIFTH GRADE)

Central Point Comets d. P.A.T. Patriots

Medford Renegades d. Medford Panthers

Rogue Valley Championship

Central Point Comets vs. Medford Renegades, 2 p.m., at Spiegelberg Stadium

JUNIOR MIDGET (SIXTH GRADE)

Medford Panthers d. Central Point Black Comets

Medford Raiders d. Central Point White Comets

Rogue Valley Championship

Medford Panthers vs. Medford Raiders, 4 p.m., at Spiegelberg Stadium

GOLF

Age Shooters

Ken Gentry, Stone Ridge Golf Course, age 82, shot 75 on Oct. 22.

Dale Baker, Stone Ridge Golf Course, age 90, shot 86 on Oct. 22.

Quail Point GC

Senior Men’s Golf Club

Best Two Balls of Four Format

Oct. 22

RESULTS: 1, Larry Shirk, Stan Luther, Barry Harlan, Mike Heverly, 49; 2, John Bjorkholm, Bill Silfvast, Ernie Huenemeyer, (Ghost Draw), 54; 3, John Gerling, Dick Entorf, Tom Haas, Gene Ritter, 55; 4, Howard Wagner, Dick Fowler, Bob Boeke, Bill Johnson, 58; 5, Jack Hafner, Nils Nilsson, Paul Schurman, Don Ogren, 59; 6, Damon Simpson, Bill Jacobs, Larry Neeley, Don Jessup, 59; 7, Jerry Todd, Jack Cooney, Sid Field, Jack Rittenhouse, 61; 8, Peter Funch, Bob Rosendahl, Alan Bushell, Jim Quan, 62.

GOLD TEE

K.P.: No. 4, John Bjorkholm.

WHITE TEE

K.P.: No. 4, Mike Heverly.

Oak Knoll GC

Women’s Golf Association

Low Gross/Low Net Tournament

Oct. 21

GROSS: 1, Susan Fernlund, 94.

NET: 1, Kathy Bates, 70; 2, Lois Shafer, 74.

FEWEST PUTTS: 1, Susan Fernlund, 30; 2, Lois Shafer, 31; 3, Sonja Dedrick, 33.

Laurel Hill GC

Men’s Club

Best Ball Format

Oct. 22

BEST BALL TEAM: 1, Bob Davidson-Jose Acevedo, 35

INDIVIDUAL GROSS: 1, Jose Acevedo, 35; 2, Cary Marshall, 37.

K.P.: No. 3, Jose Acevedo. No. 4, John Couch. No. 5, Jose Acevedo.

Stone Ridge GC

Four-Man Best Two Scores Format

Oct. 22

FLIGHT A

GROSS: 1, Guerin Fischer, Ken Gentry, Dave Rush, John Robinson, 138; 2, Tom McCracken, Rick Stinchcomb, Tim Winmill, John Hartzer, 139; 3, Stan Reiter, George Berry, Gary Highland, Ed Olson, 139.

NET: 1, Ray Keasler, Dave Sayler, Ken Ratcliff, Randy Kane, 118; 2, Mike Walsh, Mike Collins, John Devos, Rick Tree, 119; 3, Bob Davidson, Tim Tolman, Rod Rumrey, Mike Hickey, 120.

FLIGHT B

GROSS: 1, Dick Champion, Gene Squires, Mike Eustis, Monty Izatt, 158; 2, Don Davis, Bruce Irwin, Norm Renner, 161; 3, Greg Meyer, Ruben Davalos, Don Young, Jack Seybold, 162.

NET: 1, Don Mitchell, Dale Baker, Steve Ganong, Steve Buttolph, 120; 2, Wayne Bennett, Clancy Renkoski, Jerry Krueger, Randy Moyer, 120; 3, Bob Waldo, Paul Larson, Zane Searles, 123.

K.P. (0-15 hcp., 16-up hcp.): No. 7, Roger Courtney, Gary Smith. No. 17, Marty Balzarini, Monty Izatt.

SRMC & SOOTRS Fall Tournament

Two-Man Best Ball Format

Oct. 26

GROSS: 1, Sean McLean-Shawn Calhoun, 208; 2, Chuck Grytness-Scott Saxon, 210; 3, Jon Austin-Layne Sims, 213.

NET: 1, D.L. Richardson-Glen Ringe, 171; 2 (tie), Bryan Barns-Boyd Joneses, Brett McFall-Pat Patterson, 176.

Stewart Meadows GC

Lady Niners

Blind Partners Format

Oct. 21

GROSS: 1, Joan Peek-Deanna St. Martin; 2, Wanda Jones-Sondra Thomas; 3, Durfee Bedsole-Georgene Van Orsow.

NET: 1, Vicki Nascimento-Sue Havniear; 2, Linda Forrette-Judy Wallace; 3, Clara Butler-Cecelia Rayburn.

PUTT POT WINNER: Jody Larson.

Eagle Point GC

Ladies Club

Individual Stroke Play Format

Oct. 21

FLIGHT A

GROSS: 1, S. Medaris, 89.

NET: 1, T. Newlon, 70.

FLIGHT B

GROSS: 1, E. Weatherton, 109.

NET: 1, T. Hicks, 78.

K.P. (0-25 hcp., 26-up hcp.): No. 8, D. Plotts, A. Buehler. No. 13, J. Clark. No. 15, L. Dowdy, C. Hartman.