fb pixel

Log In


Reset Password

Upsets abound at Big Al’s tourney

ASHLAND — It wasn’t a good day to be a high seed at the 41st annual Big Al’s Tennis Tournament on Saturday, with only one top-two seed advancing to Sunday’s open singles final for the men and women as well as a similar showing in open doubles at Hunter Park.

Top-seeded Mckenzie Hilmer of Medford was the only top-two singles player in either open category to advance into the championship after she topped Jayci Kelley of Redding, Calif., in the women’s open semifinals, 6-2, 6-0.

Hilmer will face Ashland’s Vika O’Brien in the finals after the latter knocked off a familiar face in No. 2 seed Ashley Knecht of Ashland, 7-5, 6-4, in the other semifinal.

O’Brien and Knecht, seeded No. 1 in women’s open doubles, advanced to that championship final and will square off against Samantha Mendoza and Cynthia Ogden of Grants Pass.

The women’s singles final will be at 9:30 a.m. Sunday, with the doubles final at noon at Hunter Park.

In men’s open singles, top-seeded Austin Kische of Yreka and No. 2 John Dix of Ashland failed to reach the final in a tough draw that saw unseeded Medford players Kylar Tosh and Austin Schoenlein go unbeaten Saturday.

Tosh reached the final by topping Mitchell Steadman, 6-4, 7-5, while Schoenlein knocked off Dix in the semifinals, 6-1, 6-2. The men’s final is at 8 a.m. Sunday.

The top-seeded men’s open doubles tandem of Rox Rogers and Evan Schleining of Ashland will face Redding’s Justin Barton and Kische in Sunday’s final at 11 a.m.

Men

Open Singles

QUARTERFINALS: Mitchell Steadman d. Austin Kische, 6-7, 7-6, 1-0; Kylar Tosh d. Michael Gooding, 6-2, 6-3; Austin Schoenlein d. Kyle Pierson, 6-0, 6-0; John Dix d. Mischa Kirby, 6-0, 6-0.

SEMIFINALS: Tosh d. Steadman, 6-4, 7-5; Schoenlein d. Dix, 6-1, 6-2.

3.5 Singles

QUARTERFINALS: John Hamblin d. Michael Hughes, 6-2, 6-4; Prakash Soares d. Daniel Kirk, 6-0, 6-0; Philip Noll d. John Jensen, 6-4, 6-1; John Steinbergs d. Gregory Sarley, 6-1, 6-0.

SEMIFINALS: Hamblin d. Soares, 6-4, 1-6, 1-0; Noll d. Steinbergs, 6-1, 7-5.

4.0 Singles

QUARTERFINALS: Kevin Carrigan d. Rob Sonsteng, 6-2, 6-1; Frank Cabezud d. Jesse Mackiney, 6-3, 1-6, 1-0; Rory Tosh d. Mark Reichert, 6-3, 6-3; Nick Thomas d. Skip Johnson, 6-2, 6-2.

SEMIFINALS: Carrigan d. Cabezud, 6-3, 6-1; Tosh d. Thomas, 6-4, 5-7, 1-0.

4.5 Singles

QUARTERFINALS: Skyler Boles, bye; Chris Presnell d. William Miesse, 6-2, 6-0; Pete Gibson d. David Yager, 6-1, 6-2; David Margulies d. Rusty White, WD.

SEMIFINALS: Boles d. Presnell, 6-1, 6-3; Gibson d. Margulies, 6-2, 6-1.

Open Doubles

QUARTERFINALS: Rox Rogers-Evan Schleining, bye; Mitchell Steadman-Kylar Tosh, bye; Justin Barton-Austin Kische d. Tanner Borg-Hal Borg, 6-2, 2-6, 1-0; Michael Gooding-Peter Warren, bye.

SEMIFINALS: Rogers-Schleining d. Steadman-Tosh, 6-2, 6-4; Barton-Kische d. Gooding-Warren, 6-4, 2-6, 1-0.

3.5 Doubles

QUARTERFINALS: Kim Peterson-Andy Stunich d. William Jones-Sat Purkha Khalsa; Michael Mee-Greg Swartz, d. Philip Carver-Mickey Hatley, 6-1, 7-5; Dorsey Burger-Vanston Shaw d. Raymond Brock-Rob Sonsteng, 7-5, 7-6; Doug Elam-Kai Elam d. Kari Carstensen-John Schleining, 6-4, 7-5.

SEMIFINALS: Peterson-Stunich d. Mee-Swartz, 6-3, 6-1; Elam-Elam d. Burger-Shaw, 0-6, 6-4, 1-0.

4.0 Doubles

QUARTERFINALS: Alex Chavez-Fleet Irvine, bye; Jim Ham-Robert Haynes d. Rolly Gutierrez-Darin Souza, 7-6, 6-2; Jesse Mackiney-Nick Thomas d. Michel LeClerc-David Velasquez, default (late); Matthew Cleveland-Kevin Carrigan, bye.

SEMIFINALS: Chavez-Irvine d. Ham-Haynes, 6-3, 7-6; Cleveland-Carrigan d. Mackiney-Thomas, 4-6, 7-6, 1-0.

4.5 Doubles

QUARTERFINALS: Steve Fogg-Richard Jackson d. Rusty White-Ryan Wilson, 1-6, 6-3, 1-0; Douglass Neuman-Austin Schoenlein d. Mark Greenberg-Douglas Kenyon, 6-1, 6-2; Dorian Aiello-Christopher Cooper d. Peter Finkle-Lonnie Lindsey, 6-3, 6-2; Alan Peterson-Adam Stamper d. Skyler Boles-Evan Montz, 6-3, 7-6.

SEMIFINALS: Fogg-Jackson d. Neuman-Schoenlein, 6-3, 3-6, 1-0; Peterson-Stamper d. Aiello-Cooper, 6-3, 6-0.

Women

Open Singles

QUARTERFINALS: McKenzie Hilmer d. Elizabeth Kelley, 6-0, 6-2; Jayci Kelley d. Sylvia Marr, 6-2, 6-0; Vika O’Brien d. Isabelle Bahr, 6-2, 6-1; Ashley Knecht d. Adele Duval, 7-5, 6-4.

SEMIFINALS: Hilmer d. Kelley, 6-2, 6-0; O’Brien d. Knecht, 7-5, 6-4.

3.5 Singles

QUARTERFINALS: Lois Cole, bye; Sophie Macaulay d. Aimee Prezzano, 6-1, 6-4; Lisa Witnauer d. Karen Velasquez, 6-4, 4-6, 1-0; Kay Rice, bye.

SEMIFINALS: Macaulay d. Cole, 2-6, 6-0, 1-0; Rice d. Witnauer, 2-6, 6-1, 1-0.

4.0 Singles

QUARTERFINALS: Melisa Wood, bye; Barbara Bailey d. Tempra Board, 6-3, 6-3; Christine Noll d. Laura Winters, 7-6, 6-3; Catherine Macan d. Susan Massey, 5-7, 6-3, 1-0.

SEMIFINALS: Wood d. Bailey, 5-7, 6-1, 1-0; Macan d. Noll, 6-1, 6-1.

Open Doubles

QUARTERFINALS: Ashley Knecht-Vika O’Brien, bye; Isabelle Bahr-Elizabeth Kelley d. Sylvia Marr-Melisma Ramos, 6-0, 6-1; Samantha Mendoza-Cynthia Ogden, bye; Adele Duval-Jayci Kelley, bye.

SEMIFINALS: Knecht-O’Brien d. Bahr-Kelley, 6-2, 6-2; Mendoza-Ogden d. Duval-Kelley, 3-6, 6-4, 1-0.

3.0 Doubles

QUARTERFINALS: Lois Cole-Kay Rice, bye; Nancy Morrow-Kathy Sager d. Lisa Fogg-Nisha Jackson, WD; Deborah Jensen-Lee Ann Thompson d. Lisa Szelong-Cassandra Toews, 6-4, 1-6, 1-0; Suanne Cleveland-Aleta Stiers d. Heidi Gonzales-Jeana Leclerc, 6-1, 6-4.

SEMIFINALS: Cole-Rice d. Morrow-Sager, 6-4, 4-6, 1-0; Jensen-Thompson d. Cleveland-Stiers, 4-6, 6-3, 1-0.

3.5 Doubles

QUARTERFINALS: Helena Elam-Jody Hodges, bye; Frances Goode-Sophie Macaulay d. Leanna Rawley-Patti Stemple, 3-6, 6-1, 1-0; Su Grossmann-Mackenzie Lokan d. Marie Carver-Annette Hatley, 6-3, 6-2; Ruth Berkey-Michele Sandifur, bye.

SEMIFINALS: Goode-Macaulay d. Elam-Hodges, injury default; Grossmann-Lokan d. Berkey-Sandifur, 6-4, 4-6, 1-0.

4.0 Doubles

QUARTERFINALS: Heather Bartlett-Dana Smith, bye; Leah Gott-Nancy Hufford d. Barbara Bailey-Jessie Mulry, 6-7, 7-6, 1-0; Stacy Miller-Janay Twitchell, bye; Sharon Laskos-Nancy Walz, bye.

SEMIFINALS: Bartlett-Smith d. Gott Hufford, 6-2, 6-3; Miller-Twitchell d. Laskos-Walz, 6-3, 6-4.

4.5 Doubles

SEMIFINALS: Meghan Hart-Kim Snow d. Victoria Sheadel-Dana Yearsley, 7-6, 6-1; Kristin Bailey-Heather Cowan d. Debbie Hatch-Cindy Wilson, 6-2, 6-2.

Mixed

6.0 Doubles

ROUND ROBIN: Doug Elam-Helena Elam d. Larry Drager-Kathy Drager, 4-6, 6-4, 1-0; Larry Drager-Kathy Drager d. Michael Cole-Jeana Leclerc, 6-3, 6-3

7.0 Doubles

QUARTERFINALS: Kai Elam-Jody Hodges d. Mickey Hatley-Annette Hatley, 7-5, 6-3; Heidi Gonzales-Philip Noll d. Philip Carver-Marie Carver, 4-6, 6-1, 1-0; Christie Chang-Darin Souza d. Shawn Green-Melisma Ramos, 6-4, 5-7, 1-0; Dale Bibee-Patricia Bibee d. Carolyn Kennedy-Eric Ricketts, 3-6, 6-4, 1-0.

SEMIFINALS: Elam-Hodges vs. Gonzales-Noll, no score reported; Chang-Souza d. Bibee-Bibee, 6-7, 7-6, 1-0.

8.0 Doubles

QUARTERFINALS: Nancy Hufford-Michel LeClerc d. Fleet Irvine-Dawn White, 4-6, 7-6, 1-0; Paul Roose-Jo Wayles d. Jim Ham-Christine Noll, 6-4, 1-6, 1-0; Stacy Miller-Steve Twitchell d. Leah Gott-David Velasquez, default; Frank Cabezud-Melisa Wood d. Catherine Macan-Andy Stunich, 6-4, 6-4.

SEMIFINALS: Roose-Wayles d. Hufford-LeClerc, 6-2, 7-6; Cabezud-Wood d. Miller-Twitchell, 3-6, 6-2, 1-0.

9.0 Doubles

QUARTERFINALS: Ryan Wilson-Cindy Wilson d. Kristen Bailey-Alan Peterson, 6-4, 3-6, 1-0; Janay Twitchell-Stan Twitchell d. Eric Danson-Victoria Sheadel, 6-1, 4-6, 1-0; Matthew Cleveland-McKenzie Hilmer d. Heather Bartlett-Steve Fogg, 6-7, 6-2, 1-0; Richard Jackson-Dana Smith d. Heather Cowan-Douglas Kenyon, 7-6, 7-5.

SEMIFINALS: Wilson-Wilson d. Twitchell-Twitchell, 6-2, 5-7, 1-0; Jackson-Smith d. Cleveland-Hilmer, 6-4, 6-3.