fb pixel

Log In


Reset Password

COMMUNITY: Results / Standings

BOWLING

LAVA LANES

Feb. 20

MEN: Trevor Snyder 268-745, Rick Imhausen III 266-729, Bob Christianson 247-716, Jeff Pottruff 267-715, Joe Guches 236-716, Joe Huches 236-710, Tyler Hewitt 256-694, Sam Scarbrough 279-682, Joe Dauenhauer 245-677, Adam Southerd 258-674, Rick Imhausen Jr. 248-674, Lee Speice 267-672, Damon Cochran 253-671, Tom Cook 236-670, Mike Murphy 245-663, Jim Brockbank 236-661, Jared Pruitt 235-660, Bob Reed 258-659, Steve Morrow 244-659, Gary Raines 232-656, Steve Tollefson 247-655, Joe Dauenhauer 244-655, Tracey Legler 224-644, Adam Southard 243-643, Bob Stockdale 236-641, Jeff Fiegi 258-638, Lee Speice 253-636, Larry Rose 215-635, Tony Bristow 223-628, Mike Bailey Sr. 238-626, Dan Gibson 269-620, Dale Staniford 223-618, Patrick Sather 258-616, Randy Cochran 214-615, Don Woolard 245-611.

WOMEN: Marlana Pruitt 249-643, Crystal Imhausen 212-599, Jodi Bell 223-583, Jamie Priest 235-577, Val Wilson 196-565, Colleen Padilla 202-558, Barb Henderson 203-546, Heather McKenzie 187-545, Darlene Lacey 224-541, Lena Cochran 171-519, Tahleena Cole 176-518, Barb Pace 200-513, Nancy Lounder 187-503, Crystal Imhausen 181-501, Darlene Lacey 167-497, Anne Staggenborg 195-496, Lerae Milburn 172-496, Heather McKenzie 183-495, Theresa Roberts 179-479, Eileen Woodard 157-478, Mel Haghan 166-476, Kim Caster 161-476, Sara Lauer 169-475, Janet Prince 183-457, Rhonda Mendez 165-456, Dianna Sather 180-454, Lisa Fair 170-454, Anne Seymour 155-450.

SENIORS

MEN: Chuck Eilenberger 249-740, Lynn Caughy 245-675, Tracy Legler 257-673, Randy Pace 246-649, Chuck Bridge 246-641, Mike Bailey Sr. 225-626, Ross Burd 226-605, Artie Mott 204-604, Mike Henderson 237-600, Clay Winkler 226-596, Bob Christianson 203-596, Lee Speice 213-582, Lee Evans 204-565, Doug Guches 201-563.

WOMEN: Joan Grimes 226-616, Barb Henderson 194-567, Cassie Warren 214-548, Mary Steward 219-547, Billie Christianson 175-503, Shannon Fisher 185-480, Karen Eilenberger 182-474, Sharon Johnson 180-471, Gladys Daughtery 164-468, Branda Douglass 185-465, Sharon Laurich 165-465, Shelly Volpi 169-463, Darlene Lacey 169-459, Judy Winkler 157-454.

ROXY ANN LANES

Senior No-Tap Blind Draw Tournament

Feb. 18

DOUBLES: 1, Gene Bell-Bruce Dickens, 1,630; 2, Lin Regester-Donna McMann, 1,609; 3, Art Ball-David Grundvig, 1,604.

SINGLES

MEN: 1, Gene Bell, 895; 2, Art Ball, 891; 3, David Ray Shaver, 827.

WOMEN: 1, Donna McMann, 833; 2, Iris King, 808; 3, Gwen Jones 803.

HIGH GAME

MEN: 1, Gene Bell, 295.

WOMEN: 1, Joan Kenney.

Feb. 21

LANEMASTERS SCRATCH: Ken Wilkinson 259-239-246-744, Michael Bailey 243-246-224-713, Mark Johnston 259-244-708, Josh Havird 252-225-679, James Cox 237-666, Jeff Letendre Jr. 259-665, Jeff Polson 236-221-649, Greg Hafner 249-221-648, Joe Mitchell 227-645, Charlie Sanders 232-635, Joe Melton 235-632, Rob Lewis 241-613, Paul Lewicki 232-613, Corey Gilbreath 258-610, Tony Korth 618, Adam Korth 226, Bo Bodenski 224, Pat Douglas 222.

MEN: Charlie Sanders 226-268-225-719, Greg Hafner 259-226-681, Jerry Unruh 236-239-676, Josh Havird 246-674, Michael Bailey 229-255-670, Rod Evans 256-224-646, Justin Snyder 254-644, Keith Newcomb 246-644, Joe Mitchell 223-241-639, Ron Rothrock 232-635, Don Gregg 237-635, Bill Weekley 228-625, Jan Davies 243-625, Steve Shoemaker 225-624, Jason Fauble 237-622, David Bromagem 226-600, Eric Jackson 617. Games: Mitch Babcock 231, Eric Jackson 225, Rick Sachen 222.

WOMEN: Laura Chancellor 225-200-611, Shannon Armour 212-200-605, Judy Hanna-Bell 229-599, Linda Fait 200-588, Peggy Marchant 211-585, Jeannette Hershberger 200-580, Crystal Armstead 205-548, Lisa Doty 202-530, Carol Potts 217-526, Teri Taylor 213-515, Lonna Engle 545, Peggy Marchant 538, Arleene McDonald 534, Carrie Shoemaker 516, Patricia Ferguson 510, Jana Gunn 509, Erica Velez 505, Joan Keeney 504. Games: Loretta Molano 211, Clara Rowe 201.

SENIORS

MEN: Paul Lewicki 268-242-196-706, Bruce Dickens 198-194-203-595, Randy Kane 187-224-590, Tom Elliot 180-234-588, Bruce Dickens 182-193-551, Al Erickson 171-205-162-538, Darwin Moore 203-536, Harry Eberly 201-534, Hal Crockford 191-533, Dennis Warrender 180-184-525, Jim Buckley 184-522, Dana Travers 181-192-520, Ron Roberson 201-518, Jerry Thompson 182-177-506, Joe Deaver 185-503, Mike Servis 169-161-169-499, Ed Colin 189-170-485, Cliff Rasmussen 176-185-472, David Ray Shaver 150-150-181-481, Craig Hamm 170-181-468, Mike Servis 172-163-465, Bob Kokanour 528, Howard Magill 513. Games: David Ray Shaver 215, James Miner 201, Mike Sweeny 192, Mike Servis 187, Al Erickson 181, Ron Roberson 181, Ed Cavasso 171, David Grundvig 171, Andy Miner 169, Roger Jones 165, David Ray Shaver 165, David Victor 162, Ed Hanger 149, Larry Roseberg 144.

WOMEN: Pauline Mulder 189-488, Lin Regester 179-168-457, Lin Regester 156-187-455, Josette Brault 151-129-405, Joan Keeney 475. Games: Sharon Johnson 188, Gwen Jones 180, Earlene Stubbs 176, Valeri Schneider 174, Cleo Caswell 174, Gwen Jones 167, Natalie Jones 160, Louise Erickson 150, Scarlett Jensen 148, Bernice Charley 145, Sherry Cavasso 139, Toby Brown 124.

ROXY JR./ADULT

JUNIORS: Ezra Taylor 202-208-590, Jeremiah Boatwright 201-559, Wyatt Anderson 200-532, Kaden Boatwright 192-512.

ADULTS: Judy Hanna-Bell 168-177-491, John Zimmerman 172, Micah Watkins 153, Lynette O’Neal 110.

ROXY JUNIORS: Jeremiah Boatwright 289-658, Austin McFarland 231-246-641, Adriana Hays 258-623, Connor Boehm 202-566, Wyatt Anderson 230-204-553, Larkin Hamilton 211-553, Olivia Phillips 189-543, Landon Dunlap 202-171-528, Jacob Bruff 198-521, Zach Gray 189-150-481, Malachi Cordero 165-149-450, Hadley McPheeters 98-98-266, Lilith Moore 79-71-200, Theron Boatwright 153, Blake Eller-Stroup 147, Liam Sandrock 135, Emma Sartin 115, Ryland Enloe 96.

HOME SCHOOL LEAGUE (2 Game Series): Charlie Wilson 235-214-449, Larkin Hamilton 192-204-396, Michael McCuen 199-179-378, Payton Clark 147-133-280, Jenny Wilkinson 100-103-203, Adriana Joling 150, Emmerysn Pardy 144, Logan Clark 142, Griffin Stricker 130, Kingston Wentworth 100, Ivy Stricker 91, Apollos Parker 83, Evie Livingston 66.

SPRING NO-TAP TRIOS

MEN: Cecil McNew 300-254-261-815, Bill Weekley 264-263-278-805, Ryan Lamanna 300-277-791, Josh Havird 266-267-255-788, Eric Jackson 278-276-768, Darren Babcock 264-243-710, Jon Lines 266-704, Mitch Babcock 264-694, Mike Knudsen 661, Tyler Harter 264, Gonzalo Guzman 256, Daniel Ince 255.

WOMEN: Peggy Marchant 278-223-224-725, Lisa Doty 242-628, Sheila Anderson 276-621, Sandy Estlund 232-617, Vanessa Hopf 564.

GOLF

HOLE-IN-ONE

Daniel Clogston, Stewart Meadows Golf Club, hole No. 5, 160 yards, pitching wedge, Feb. 18. The ace was Clogston’s first.

CENTENNIAL GC

Senior Tuesday

Two-Man Stableford Format

Feb. 18

FLIGHT A

GROSS: 1, Brian Edwards-Ken Gentry, 62; 2, David George-Chuck Grytness, 60; 3, Don Sever-Doug Rowe, 58; 4, Craig Batesole-Jim Douglas, 56.

NET: 1, John McManus-Larry Sullivan, 79; 2, Don Valentini-Mike Thompson, 76; 3, Eric Fox-Glenn Ford, 76; 4, Dave Adams-Mike Walker, 74.

FLIGHT B

GROSS: 1, John Burkhart-Dirk Johnson, 51; 2, Jim Eagar-Jerry Schoeggl, 47; 3, Al Baham-Don Dewald, 44; 4, Bill Gorman-John Ferris, 43.

NET: 1, Ray Smith-Rod Rumrey, 80; 2, James Clark-Sonny Pearlstein, 76; 3, Rob Verdie-Jim Daniel, 75; 4, Greg Dippel-Larry Sills, 75.

EAGLE POINT GC

Men’s Golf Club

Four-Man Super Drive Format

Feb. 22

REGULAR DIVISION

GROSS: 1, John Parsons, Corey Henricks, Paul Ryall, John Putnam, 126; 2, Rick Lloyd, Tim Croft, Dave Croft, Matt Meunier, 133.

NET: 1, Jack Hewlett, Layne Sims, Pat Patterson, Mark Wickman, 119.9; 2, Brad Telford, Trevor Telford, Tony Yanez, Jim Eagar, 121.9.

SENIORS

GROSS: 1, Bruce Buehler, Bob Hyer, Steve Howard, Bruce Lemmerman, 132; 2, Bob Lent, Bill Crenshaw, Mike Duke, Chris George, 142.

NET: 1, Dino Marsango, James Hyden, Ron Semoni, Dwight Shriver, 116.4; 2, Bob Emery, O.J. Endicott, Mike Hartman, Gary Rigotti, 127.8.

K.P.: No. 3, Cory Henricks, Layne Sims. No. 8, Dino Marsango. No. 13, Jim Clayton, O.J. Endicott. No. 15, Dwight Roy.

STONE RIDGE GC

Four-Man 1-2-3 Waltz Format

Feb. 19

FLIGHT A

GROSS: 1, Bob Decker, Will Johnson, Brian Shaw, Dean Gates, 158; 2, Larry Butler, Roger Courtney, Dave Potter, 161.

NET: 1, Rod Rumrey, Ron Primasing, Jerry Carstens, Randy Bolin, 129; 2, Larry Lilze, Gary Highland, Guerin Fischer, Rick Drake, 152.

FLIGHT B

GROSS: 1, Jerry Johnson, Larry Douglas, Joe Manning, Dave Morris, 166; 2, Frank Medina, Dick Niedemeyer, Dave Schmidt, Glen Ringe, 178.

NET: 1, Allan Pankonin, Cleo Wright, JR Molter, Lonnie Carter, 133; 2, Don Wallace, Mike Walsh, Don Mitchell, Carl Loar, 142.

K.P.: No. 3, Jerry Johnson, Frank Medina. No. 11, Phil Brown, Don Mitchell.

SWIMMING

SUPERIOR STINGRAYS

OF SOUTHERN OREGON

10-and-Under Oregon State Swimming Championships

At Springfield

GIRLS

AGE 10

Eleanor Geraghty: 1, 200 free, 2:14.02 (qualified for Pacific Northwest Regional Championships); 1, 200 IM, 2:38.44 (Regional qualifying time); 1, 50 free, 28.67 (Regional qualifying time); 2, 100 free, 1:01.97 (Regional qualifying time); 2, 100 fly, 1:15.35 (Regional qualifying time); 7, 100 back, 1:15.63 (Regional qualifying time).

AGES 8-AND-UNDER

Brienne Chamberland: 1, 50 breast, 43.46; 1, 25 breast, 19.69; 2, 25 free, 15.96; 5, 25 back, 20.43; 6, 50 back, 43.43; 10, 100 free relay, 1:20.04; 10, 100 medley relay, 1:33.33.

Genevieve Welch: 5, 100 free, 1:19.72; 7, 50 free, 36.1; 8, 50 back, 44.15; 10, 100 free relay, 1:20.04; 10, 100 medley relay, 1:33.33.

BOYS

AGES 8-AND-UNDER

Eli Lavelle: 12, 50 free, 39.12; 18, 25 free, 18.26; 4, 100 free relay, 1:13.17; 5, 100 medley relay, 1:36.33.

Ryder Statz: 5, 50 free, 36.68; 4, 25 free, 16.67; 4, 100 free relay, 1:13.17; 5, 100 medley relay, 1:36.33.

Joyner Statz: 10, 100 free, 1:32.74; 13, 50 free, 39.59; 14, 100 IM, 1:48.05; 18, 25 fly, 22.59; 21, 25 back, 23.96; 4, 100 free relay, 1:13.17; 5, 100 medley relay, 1:36.33.

Decklan Fetro: 12, 25 free, 17.8; 15, 50 free, 40.1; 4, 100 free relay, 1:13.17; 5, 100 medley relay, 1:36.33.

swimming.jpg