fb pixel

Log In


Reset Password

COMMUNITY: Results / Standings

BOWLING

ROXY ANN LANES

Senior No-Tap Blind Draw for Partners Format

Aug. 19

DOUBLES: 1, Tom Elliot-David Victor, 1,690; 2, Bob Korth-Bruce Dickens, 1,683; 3, Gloria Simmerman-Pauline Mulder 1,549; 4, Gene Bell-Jeff Edwards, 1,526; 5, Evelyn Oden-Barbara Glynn, 1,519.

SINGLES

MEN: 1, Bruce Dickens, 958; 2, Tom Elliot, 865; 3, David Victor, 825; 4, Gene Bell, 770.

WOMEN: 1, Barbara Glynn, 802; 2, Pauline Mulder, 801; 3, Yvonne Turpin, 760; 4, Gloria Simmerman, 748

HIGH GAME

MEN: 1, Bruce Dickens, 300.

WOMEN: 1T, Pauline Mulder, Barbara Glynn, 242.

NO-TAP TRIOS

MEN: Cecil McNew 276-278-778, Jeff Travis 263-276-757, Josh Havird 269-256-751, Scott Fait 243-244-714, Eric Jackson 242-268-699, Dave McFall 257-678, Jon Bryant 264-667, Spencer Zumwalt 278-655, Matt Enloe 240-651, Dale Pina 255, Jake Vivona 242.

WOMEN: Peggy Marchant 266-236-709, Linda Augustin 225-571, Toni Williams 555.

ROXY JR. TRIOS: Jacob Bruff 228-223-628, Wyatt Anderson 204-537, Mackenzie Patrick 88-100-234, Colton Williams 91-98-259, Austin McFarland 535. Games: Connor Boehm 206, Shasta Hanna 189, Nate Copado 173, Logan Priest 135, Logan Stephens 115, Peyton Pruitt 91, Ryland Enloe 90, Audrey Tharp 75.

LAVA LANES

July 22-23 and Aug. 5-6

RENO LEAGUE

MEN: Dan Gibson 300-700, Tony Bristow 243-702, Mitch Rowan 279-683, Rick Imhausen III 248-681, Artie Mott 267-677, Gary Raines 273-675, Dan Stinnet 237-675, Rick Imhausen Jr. 245-660, Matt King 236-660, Scott Anderson 225-642, Chris Hopf 236-641, Charlie Sanders 237-640, Mark Bell 223-636, Tom Seylaz 256-617, Matthew King 219-611, Tracy Legler 204-609, Eric Bray 214-604, Adam Southard 247-603, Don Greenamyer 235-603, Mike Henderson 257-599, Evan LaMonte 234-596, Bob Stockdale 205-594, Tony White 195-584, Steve Morrow 211-582, Lee Speice 205-580, Richard Tobin 210-579, Casey Wold 223-578, Gary Hudnall 224-571, Mike Bailey Sr. 212-562, Cameron Waldeyer 238-561.

WOMEN: Karah Waldeyer 210-604, Jodi Bell 220-579, April Rose 213-572, Heather McKenzie 224-571, Barb Henderson, 212-564, Crystal Imhausen 188-515, Jaime Baker 177-510, Angela Whitehead 170-506, Rhonda Mendez 195-493, Darlene Lacey 179-491, Debbie Gibson 182-480, Eileen Woodard 185-467, Carol Price 168-462, Pam Swisher 162-458, Melody Hill 157-453, Dianna Sather 166-450.

GOLF

STONE RIDGE GC

Military Appreciation Tournament

Four-Person Scramble Format

Aug. 22

GROSS: 1, Mary O’Brien, Don Drager, Cory Kennedy, Sean McLean, 58; 2, Mike Miller, Jerry Johnson, Mike Rouheir, Tim Rouheir, 59; 3, Harry Uhles, Chris Tooley, Zach Uhles, Justin Smithhisler, 60; 4, Rod Nunez, David Nelson, Marty Balzarini, Brad Temple, 61.

NET: 1, John Hardman, Larry Brown, Emmett Mack, Rick Dyer, 53.2; 2, Jim Daniels, Britton Munoz, Dana Travers, James Springer, 54.3; 3, Caleb Forte, Jason Forte, David Crofton, Brent Santoni, 54.5; 4, John McBride, Shiloh Pierce, Darrel Davis, Richard Robinson, 54.8.

K.P.: 1, Darrell Davis, Bruce Campbell. No. 8, Richard Robinson, Del Johnson, Mary Beth Riley. No. 11, Richard Robinson, Britton Munoz, Lindsey Crosier. No. 16, Spencer Duggan, Jon James.

LONG DRIVE: No. 1, David Crofton, Russ Hearing, Lindsey Crosier.

STEWART MEADOWS GC

Lady Niners

Beat Your Handicap Format

Aug. 18

FIRST FLIGHT: 1, Sue Olson, 44; 2, Julie Asher, 49; 3, Anne Maloney, 50; 4, Sandy Hills, 46.

SECOND FLIGHT: 1, Deb Van Hook, 55; 2, Jeanne Davidian, 52; 3, Lori McCarron, 57; 4, Connie Dalton, 63.

LTGA Wednesday

Throw Out Two Format

Aug. 19

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Belinda Robbins, 34; 2, Lonna Engle, 34; 3, Barb Reed, 36.

NET: 1, Carol Glud, 22; 2, Ree Ayres, 23.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Eileen Shannon, 37; 2, Linda Smith, 43; 3, Jeanne Rasmussen, 44.

NET: 1, Mary Lima, 21; 2, Sue Buda, 23.

Men’s Twilight League

Week 12

Four-Man Scramble Format

GROSS: 1, Raining Chumps (Tim Johns, Eric Engelbach, Tom Leavens, Scott Heltowski), 29.

NET: 1, Robin McBee Insurance (Dave Mooers, Brad McBee, Ed Olson, Larry Spotanski), 25.3; 2, SMV (Brent Hackwell, Eric Baker, Josh Dorcat, Kevin McDurmott), 26.7; 3, EZ Sleep Mattress (Tony Kell, Ken Carr, Dave Nelson, Ryan Draham), 26.8.

FINAL STANDINGS: 1, Robin McBee Insurance, 29; 2, Raining Chumps, 28; 3, Superior Fencing, 20; 4, Walkabout Brewing, 15; Birdie Boys, 14.

EAGLE POINT GC

Four-Man SuperDrive Two Best Ball Format

Aug. 24

FLIGHT A

GROSS: 1, Berry, Wood, Reiter, Judd, 130; 2, Donnally, Rautenberg, Timmel, Howard, 135.

NET: 1, Peeters, Tolar, Robinson, 126; 2, Wood, Hartman, Emery, 129.

FLIGHT B

GROSS: 1, Milligan, Kulesza, McGavran, McGuffey, 138; 2, Taylor, Carbone, Shipley, Drewien, 143.

NET: 1, Roberts, Howlett, Brick, Kroloff, 125; 2, Fierke, Fitzsimmons, Foulon, Kendrick, 133.

FLIGHT C

GROSS: 1, Webb, Davidson, Bennett, Hoppe, 145; 2, McKinney, Richards, Remine, Widlund, 147.

NET: 1, Gottinger, Hines, Buckley, McElmurry, 130; 2, Eagar, Miera, Jensen, Spillman, 135.

Men’s Club

Chapman Format

REGULAR DIVISION

GROSS: 1, Stan Reiter-Race Reiter, 68; 2, Lincoln Clay-Adam Messer, 68

NET: 1, Chad Jokumsen-Tannon Rounsaville, 68.2; 2, Robert Hollard-Raymond Young, 68.9.

SENIORS A FLIGHT

GROSS: 1, Steve Howard-Mike Donnally, 68; 2, Robert Stassi-John Parsons, 71.

NET: 1, Dave Edgren-Matt Deschamps, 67.1; 2, Rick Lloyd-Matt Meunier, 69.6.

SENIORS B FLIGHT

GROSS: 1, Guy Nalia-OJ Endicott, 74; 2, Bob Lent-Jim Hyden, 82.

NET: 1, Dick Taylor-Mike Carbone, 69.9; 2, Dino Marsango-Rich Sparks, 70.2.

K.P.: No. 3, Bruce Buehler, Jason Rowan. No. 8, Dave Lindley, Dino Marsango. No. 13, Tim Croft, Ron Reames. No. 15, Roger Dinwiddie.

OAK KNOLL GC

18-Hole Women’s Golf Club Championship

CLUB CHAMPION: 1, Mindy Ferris, 185; 2T, Helene Archer, Carol Richards, Melissa Noble; 5, Kathy Rishel.

Men’s Club Championship

CHAMPIONSHIP FLIGHT

GROSS: 1, Nick Krohn, 155; 2, Bob Dickey, 159.

NET: 1, Mike Morrison, 144; 2, Doug Engle, 150.

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Davi Carder, 162; 2, Jim Hatton, 163.

NET: 1, Pete Zukis, 147; 2, Tocho Silva, 151.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Troy Brown, 180; 2, Joe Weisenberger, 190.

NET: 1, Bob Clark, 152; 2, Tom McDowell, 160.

SATURDAY

LONG PUTT: 1, No. 2, Bob Dickey, DL Richardson.

K.P.: No. 4, Mike Morrison, John Maurer.

SUNDAY

LONG PUTT: No. 6, Nick Krohn, Paul Finwall.

K.P.: No. 13, John Harpster, John Wurfl.

QUAIL POINT GC

Medal Play Format

Aug. 20

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Anne Zauner, 49.

NET: 1, Merrill Cutting, 32; 2, Patty Morris, 33.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Maria Wahl, 50.

NET: 1, Shirley McFarland, 33; 2, Kathy Nabozny, 35.

FEWEST PUTTS: 1, Maria Wahl, 13.

MATCH PLAY CHAMPION: 1, Maria Wahl, 4-and-2; 2, Sue Silfvast.

golf.jpg