fb pixel

Log In


Reset Password

Oregon State University honors

The following Jackson County students were named to the Scholastic Honor Roll for winter term 2015 at Oregon State University in Corvallis. A total of 889 students earned a 4.0 grade point average. Another 3,767 earned a 3.5 or better to make the listing. To be on the Honor Roll, students must carry at least 12 graded hours of course work. Students on the Honor Roll included:

Applegate

3.5 or better: Alison K. Smith, sophomore, Political Science; Cedar A. Wilkening, sophomore, Athletic Training.

Ashland

Straight-A average: Emily K. Bestor, senior, Pre-Business; Jackson A. Santee, junior, Economics.

3.5 or Better: Ryan N. Allen, Senior, Mechanical Engineering; Sara M. Dunagan, Freshman, Animal Sciences; Michael M. Eriksen, Senior, Psychology; Ellis Hammond-Pereira, Sophomore, Pre-Chemical Engineering; Shea K. Henthorn, Junior, Rangeland Sciences; Laura C. Klaus, Senior, Chemistry; Ian M. McQuoid, Freshman, Pre-Chemical Engineering; Julia M. Wilson, Freshman, Food Science and Technology; Madeline A. Wilson, Senior, Chemical Engineering.

Butte Falls

3.5 or Better: Alicia L. Magedman, Junior, Natural Resources.

Central Point

Straight-A Average: Christopher B. Baumer, Senior, Liberal Studies; Misty C. Buckman, Senior, Human Devel and Family Science; Emily M. Ironside, Senior, BioHealth Sciences; Samuel A. Schimke, Senior, Biology.

3.5 or Better: Justin C. Casebier, Sophomore, Pre-Mechanical Engineering; Tanner D. Christensen, Senior, Elect & Computer Engineering; Levi J. Clark, Freshman, Pre-Bioengineering; Mason P. Drake, Freshman, Pre-Construction Engr Mgt; Samantha R. Etchison, Senior, Exercise and Sport Science; Whitney D. Grether, Senior, Merchandising Management; Benjamin T. Kosmatka, Junior, Pre-Civil Engineering; Samuel M. Lewis, Junior, Animal Sciences; John P. Martinez, Junior, Pre-Mechanical Engineering; Dalyn M. McCauley, Sophomore, Pre-Mechanical Engineering; Sara A. Mooers, Senior, Human Devel and Family Science; Gabrielle N. Redhead, Freshman, Agricultural Business Manageme; Carl A. Sanders, Freshman, Pre-Merchandising Management; Carissa D. Sweet, Senior, Human Devel and Family Science; Bianne M. Tyerman, Senior, Psychology; Courteney N. Vogt, Senior, Human Devel and Family Science; Brandon T. Wood, Senior, Pre-Public Health; Daniel P. Wood, Senior, Biology.

Eagle Point

3.5 or Better: Amanda A. Kady, Junior, Public Health; Fiona K. Nevin, Freshman, Pre-Communication; Joseph G. Pappas, Sophomore, Pre-Mechanical Engineering; Wakisha S. Poppe, Freshman, Psychology; Zoe E. Templeton, Senior, Graphic Design.

Gold Hill

Straight-A Average: Jocelyn F. Hogan, Junior, Animal Sciences.

3.5 or Better: Marielle L. Durand, Sophomore, Pre-Business.

Jacksonville

Straight-A Average: Daniel S. Barnes, Sophomore, Pre-Elect & Computer Engineer.

3.5 or Better: Benjamin A. Cady, Freshman, Nutrition; Ian M. Cady, Senior, History; Jacquelyn A. Mc Varish, Junior, English; Madison M. Messmer, Senior, Microbiology; Eric R. Winkler, Junior, Pre-Computer Science.

Medford

Straight-A average: Chanaye D. Ballard, freshman, Exercise and Sport Science; Olivia J. Fidler, senior, nutrition; Cody P. Holliday, Sophomore, Pre-Computer Science; Karina Martinez, Junior, Psychology; Bradley D. Olson, Junior, Nutrition.

3.5 or Better: Emmanuel A. Alegria, Freshman, Biology; Devon B. Armstrong, Senior, Environmental Science; Kelly A. Bales, Freshman, BioHealth Sciences; Kenya M. Berard, Junior, Human Devel and Family Science; Jodi L. Bray, Senior, Psychology; Mitchel A. Button, Junior, Pre-Chemical Engineering; Laura M. Buxton, Senior, Psychology; Trevor R. Byrd, Junior, Political Science; Dillon A. Campbell, Senior, Exercise and Sport Science; Travis R. Campbell, Senior, Mechanical Engineering; Kaitlyn J. Carter, Sophomore, BioHealth Sciences; Rebecca M. Christie, Senior, Nutrition; Lauren K. Donovan, Sophomore, Microbiology; Gabrielle N. Fecteau, Senior, Graphic Design; Tyler D. Forehand, Junior, Pre-Mechanical Engineering; Alyssa N. Froman, Junior, History; Elizabeth F. Hamilton, Sophomore, Biology; Lilia G. Harrie, Sophomore, Pre-Graphic Design; Michael A. Jones, Sophomore, Pre-Construction Engr Mgt; Jacqueline K. Keating, Junior, English; Jennifer L. Kelley, Senior, Environmental Sciences; Austin G. Kleinberg, Junior, Pre-Civil Engineering; Janelle C. Legacion, Junior, Public Health; Jacob J. Mandich, Sophomore, Pre-Bioengineering; Jamie C. Martin, Senior, Accountancy; Claire E. Moore, Sophomore, Microbiology; Duncan A. O'Boyle, Sophomore, Pre-Mechanical Engineering; Rachel V. Payne, Senior, Microbiology; Jack Z. Powers, Sophomore, Pre-Construction Engr Mgt; Jordan E. Rogers, Sophomore, Spanish; Nicole E. Rossetta, Junior, Economics; Cody D. Rucker, Sophomore, Pre-Chemical Engineering; Brandon R. Scott, Senior, Elect & Computer Engineering; Cody H. Stover, Senior, Marketing; Emily N. Van Valkenburg, Junior, Merchandising Management; Matthew J. Weakley, Junior, Elect & Computer Engineering; Preston J. Wipf, Sophomore, Pre-Computer Science; Taylor D. Wolgamott, Freshman, Psychology.

Phoenix

3.5 or Better: Tabitha L. Ciulla, Sophomore, Human Devel and Family Science; Marley C. King, Senior, Exercise and Sport Science.

Rogue River

3.5 or Better: Brently C. Sturm, Junior, General Science.

Talent

Straight-A Average: Michael T. Lowell, Senior, Mathematics.

3.5 or Better: Dylan M. Camus, Senior, Computer Science; Sadie A. Kasiah, Freshman, Human Devel and Family Science; Sarah M. Kasiah, Junior, Marketing; Jadin M. Swarts, Junior, Pre-Nuclear Engineering.

White City

3.5 or Better: Kevin M. Jennings, Senior, Marketing.