fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

BOWLING

ROXY ANN LANES

Roxy Ann Lanes Senior

No-Tap Blind Draw for Partners Singles and Doubles

Sept. 20

DOUBLES: 1, Darwin Moore-Judy Bell, 1,621; 2, Paul Jacobson-Ron Roberson, 1,580; 3, David Victor-Chet Faurholt, 1,553; 4, Boni Beldi-Mike Servis, 1,535.

MEN

SINGLES: 1, Ron Roberson, 846; 2, George Beldi, 836; 3, Darwin Moore, 801; 4, Chet Faurholt, 801.

HIGH-GAME: 1, Darwin Moore, 279.

WOMEN

SINGLES: 1, Bonni Beldi, 855; 2, Judy Bell, 820; 3, Evelyn Oden, 813.

HIGH-GAME: 1, Judy Bell, 268.

Sept. 22

LANEMASTERS/5 STAR TAXI SCRATCH: Nick Brickey 297-246-752, Charlie Sanders 247-242-258-747, Larry Rux 230-267-679, James Cox 269-235-671, Adam Southard 225-245-659, Joe Melton 257-652, Dakota Munier 231-224-651, Mony Bristow 246-645, Bob Korth 237-641, Zach Wyatt 224-624, Bill Weekley 222-223-617, Ed Lee 222-615, Ken Wilkinson 226-613, Cody Linthwaite 223-610, Mark Johnston 625. Games: Matt King 220.

MEN: Dave Wooley 266-255-223-744, Leighton Edge 248-233-696, Justin James 224-234-663, Dave Wooley 247-226-661, Steve Siemers 238-240-649, Bill Weekley 233-630, David Bromagem 240-622, Justin Snyder 231-615, Keith Newcomb 225-603, Justin Gunn 247-601, Bill Weekley 232-600, Tye Hamers 610, Eric Jackson 605, Cody Linthwaite 600. Games: Alex Romanowsky 231, Cecil McNew 225, Patrick Clemence 220.

WOMEN: Peggy Marchant 248-206-611, Melissa Swinney 211-549, Toni Williams 213-515, Tami Singer 218-509, Teri Taylor 200-501, Valerie Wilson 516, Joan Keeney 505.

SENIORS

MEN: Harry Eberly 209-195-583, Ron Roberson 194-521, Hal Crockford 195-521, Jim Buckley 193-521, Johnny Prestage, SR 214-516, Scott Reslock 517, Ron Roberson 501. Games: Chet Faurholt 213, Joe Deaver 185, Tom Dallas 181.

WOMEN: Cindy Doran 185-195-478, Ginny Crockford 172-476. Games: Viola Hartwell 184.

ROXY JUNIORS: Branden Boatwright 205-187-544, Jeremiah Boatwright 503, Connor Greager 146, Cree Beldi 131, Nick Rogers 131, Shasta Hanna 122, Ashley Rowton 106.

Sept. 24

LAVA LANES

MEN: Jared Imhausen 288-795, Rick Imhausen III 278-788, Adam Southard 279-769, Mike Henderson 279-749, Tyler Ellis 251-732, Matt Eilenberger 268-730, Don Woolard 290-729, Dan Gibson 256-727, Ed Fisher 279-719, Jared Pruitt 274-705, Casey Wold 254-705, Jeremy Kekacs 278-704, Curtis Woolard 257-704, Larry Rux 279-703, Doug Townsend 268-699, Ron Seymour 256-697, Bruce Snook 278-694, Daniel Wyncoop 237-692, Tom Cook 235-692, Rick Imhausen Jr. 246-686, Mike Bailey 239-685, Brian Tinsley 247-678, Jeremy Milburn 287-677, Rick Imhausen 247-676, Jeff Potruff 246-673, Scott Helstowski 248-666, Dave Nosack 236-666, Steve Rennick 257-661, Todd Raduski 268-660, Mark Johnston 245-659, Chris Kimmel 232-658, Damon Cochran 236-653, Bob Blackwell 246-643, Phil Wall 244-643, Scott Anderson 236-643, Neal Roberts 235-641, Joe Dauenhauer 248-638, Leon Fogle 237-638, Anthony Wyatt 228-635, Jerome Lee 233-631, Joe Slayton 258-629, Trevor Nave 226-628, Jeff Harder 267-624, Lee Speice 227-621, Joe Queen 224-616, Dan Leedy 224-615, Gary Severe 226-614, Artie Mott 234-608, Dave Harder 224-608, Les Nimmo 234-606, Randy Cochran 239-604, Reggie DeVore 232-600, Ken Peck 231-600, Jerry Richardson 257, Toni Matheny 255, Jared Inlow 244, Ed Baker 234, Jerson Viray 234, Mike Lalonde 226, Bob Glaesemann 220.

WOMEN: Karah Waldeyer 229-614, Michelle Snopl 213-612, Tracy Legler 213-604, Mony Bristow 205-583, April Rose 248-565, Whitney James 232-552, Crystal Imhausen 206-547, Christy Helstowski 220-539, Heather McKenzie 208-529, Dina Boyd 214, Faith Ham 210, Annette Driskell 206, Elisabeth Schryvers 203, SunFlower Folkins 202, Marlana Pruitt 201.

Lava Lanes Senior Men: Jim Shreeve 257-719, Charles Eilenberger 279-718, Robert Christianson 279-706, Lee Speice 254-663, Neal Roberts 238-658, Leighton Edge 248-651, Mike Bailey RH 246-642, Lynn Caughey 237-628, Terry Nickerson 219-620, Artie Mott 223-615, Jerome Lee 231-614, Clay Winkler 220-609, Dennis Lindquist 215-604, Bob Prest 204-597, Roger VanBuskirk 218-596, Ross Burd 212-594, Randy Cochran 209-592, Larry VanAusdall 233-588, Lee Evans 256, Euel Rutledge 226, Jim Guches 225, Darwin Moore 224, Darrell Cordonier 223, Art Ball 219, Bernie Gunn 215, Larry Eastham 214, John Counts 214, Jim Badger 209, Bill Irwin 208, Joel Morrison 204, Ken Bailey SR 204, Larry Millard 203, John Hoffman 200.

SENIORS

WOMEN: Joan Grimes 257-709, Billie Christianson 211-593, Thelma Glass 227-568, Pattie Cochran 224-566, Barbara Pace 205-552, Betty Havira 197-527, Judy Hanna-Bell 200, Darlene Stockel 190, Teri Adams 188, Phyllis Foster 181, Sophia Martin 180.

LAVA LANES MATCH CLUB

Sept. 18

MEN: Bruce Snook 258-699, Neal Roberts 236-633, Lee Speice 216, Jim Guches 212.

WOMEN: Becky Guches 163.

GOLF

QUAIL POINT GC

Ladies Golf Club

Club Championship

Sept. 8 and 15

CLUB CHAMPION: Bobbie Middaugh.

Count 4’s Tournament

Sept. 22

GROSS: 1, Georgene Van Orsow, 51

NET: 1, Elsie Williams, 21.5; 2, Polly Holland, 24.

FEWEST PUTTS: Elsie Williams.

Senior Men’s Golf Club

Four-Person Florida Scramble

Sept. 21

RESULTS: 1, Ernie Huenemeyer, John Bjorkholm, Tom Haas, Jack Hafner, 30.5; 2, Larry Shirk, Bill Silfvast, David Gent, Harlan Barry, 31.5; 3, Stan Luther, Jerry Todd, Paul Turner, 31.8.

K.P: No. 4, Jerry Todd. No. 9, Jack Newins.

Medal Play Format

Sept. 15

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Bobby Middaugh, 46.

NET: 1, Kathy Nabozny, 32; 2, Val Rhodes, 34; 3, Leslye Reynolds, 36.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Joan Vogel, 59; 2, Donna Bailey, 59.

NET: 1, Elsie Williams, 40; 2, Kayleen Winkler, 45.

FEWEST PUTTS: 1, Val Rhodes, 15.

STEWART MEADOWS GC

Guess Your Score Format

Sept. 20

WINNERS: Jan Cady, Gladys Dougherty, Sue Havniear, Wanda Jones, Jackie McDaniel.

K.P.: Judy Wallace.

9-Hole Group

Sept. 20

NET: 1, Linden Crouch, Nancy Rothermel, 75; 2, Lois Jones, 76; 3, Susie Powell, 78.

PUTTING: 1, Linden Crouch, 16; 2, Susie Powell, 17; 3 (tie), Anne Eubanks, Lois Jones, Nancy Rothermel, 18.

Women's Golf Association

18-Hole Group

Round 1 of 2

Fewest Putts Format

Sept. 20

RESULTS: 1, Sydney Embry-Suzanne Lang; 2, Kathy Rishel-Lois Shafer; 3, Helene Archer-Sonja Dedrick.

LTGA Club Championship

Aug. 27

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Laura Pinkham, 84; 2, Belinda Robbins, 87; 3, Barb Reed, 92; 4, Diane Plotts, 95.

NET: 1, Marlene Greeny, 66; 2, Vicki Maddox, 69; 3, Colleen Holbert, 71.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Kim Wolfe, 105; 2, Ree Ayres, 106.

NET: 1, Linda Smith, 69; 2, Tina Bork, 77.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Gina Unruh, 110; 2, Jeanne Rasmussen, 115.

NET: 1, Rita Thomas, 71; 2, Laureen Patterson, 74.

K.P.: No. 5, Sharon Cash. No. 16, Diane Plotts, Kim Wolfe, Stacy Fields.

L.D.: Rheanna Valiquette, Kathy Kaufman, Jeanne Rasmussen.

CLOSEST TO THE LINE: Rita Thomas.

FEWEST PUTTS: 1 (tie), Toby MacLauchlan, Sue Garred, 33; 3, Vicki Maddox, 34.

OAK KNOLL GC

Women’s Golf Association

Fall Handicap Tournament

RESULTS: 1, Kathy Rishel, 63; 2, Carol Richards, 68; 3, Lois Shafer, 68; 4, Suzanne Lang, 70; 5, Diana Fairbanks, 72; 6, Helene Archer, 73; 7, Sonja Dedrick, 76; 8, Sydney Embry, 78.

FEWEST PUTTS: 1,Sydney Embry-Suzanne Lang, 32; 2, Kathy Rishel-Lois Shafer, 35; 3, Helene Archer-Sonja Dedrick, 36.

STONE RIDGE GC

Umpqua Mixed Doubles Tournament

Two-Person Scramble Format

Sept. 26

GROSS: 1, Mike Westfall-Dana Diderickson, 36; 2, Scott Lusk-Debbie Lusk, 38; 3, Mark Lauerance-Pam Lauerance, 39.

NET: 1, John Demario-Pam Demario, 27.25; 2, Larry Butler-Cheryl Reich, 27.25; 3, Bob Lima-Mary Lima, 27.25.

LONG DRIVE: No. 15, Scott Lusk, Gay Davidson.

K.P.: No. 17, Scott Lusk, Jan Esquivel.

SOOTRS Club Championship

Sept. 22

FLIGHT A

GROSS: 1, George Berry, 147; 2, John Robinson, 150; 3, John Demario, 164.

NET: 1, Rick Tree, 128; 2, Bob Beher, 138; 3, Ray Keasler, 144.

FLIGHT B

GROSS: 1, Steve Cox, 172; 2, Ken Ratcliff, 173; 3, Bob Lima, 175.

NET: 1, Bill Pierce, 137; 2, Dave Schmidt, 137; 3, Mike Walsh, 140.

FLIGHT C

GROSS: 1, Randy Moyer, 173; 2, Mort Gossett, 193; 3, Don Wallace, 199.

NET: 1, Glen Ringe, 134; 2, Greg Meyer, 152; 3, Steve Hills, 154.

K.P.: No. 7, Randy Kane, Greg Meyer. No. 17, George Berry, Mike Walsh.

ACCURACY DRIVE: No. 14, Marty Balzarine, Ken Ratcliff, Glen Ringe.

LAUREL HILL GC

Men's Club

Best Ball Format

Sept. 21

BEST BALL RESULTS: 1, Bob Davidson-Robert Cotton, 28,

GROSS: 1, Robert Cotton, 28.

K.P.: No. 2, John Couch. No. 3, Robert Horton. No. 5, Robert Cotton.

SOCCER

SOUTHERN OREGON CLASSIC LEAGUE

Sept. 24-25

GIRLS CASCADE

RVT 04G White 5, ASC 04/05G 3

BUSC U14 Rage 6, GPYSC 04G White 1

BUSC Fury 9, GPYSC 04G Blue 0

BUSC Rage 4, SOSA Spirit 2

RVT 03G White 3, ASC Crossfire 1

GPYSC 02G Blue 1, RVT 02G White 0

GPYSC 02G Blue 2, TRSC Wildcats 0

GPYSC 04G Blue 2, ASC 04/05G 2

SOSA Spirit 4, BUSC Fury 3

BUSC U14 Rage 5, RVT 03G White 2

RVT 02G White 4, BUSC Rage 1

GPYSC 04G White 4, RVT 04G White 1

BOYS CASCADE

TRSC Gunners 1, ASC Shockwave II 0

BUSC Blaze 8, GPYSC 04B Blue 1

RVT 03B White 3, BUSC Basin Rebels 2

ASC Shockwave II 8, BUSC Basin Rebels 0

TRSC Gunners 4, GPYSC 04B White 3

BUSC Blaze 8, RVT 04B White 0

RVT 02B Red 10, GPYSC 03B Blue 1