fb pixel

Log In


Reset Password

RESULTS / STANDINGS

BOWLING

LAVA LANES

Aug. 3

MEN: Kevin Henley 268-787, Robert Gibson 279-757, Gary Hudnall 248-723, Phil Wall 261-677, Dan Stinnett 234-665, Dan Gibson 280-661, Adam Southard 229-658, Mat Harris 265-656, Jary Kapus 227-655, Mitch Rowan 236-654, Mike Henderson 233-653, Shaun Whitehead 232-646, Lary Rux 228-637, Jeff Pottruff 258-627, Brian Johnson 226-623, Kevin Valiquette 231-614, Lee Speice 269-607, Don Hill 239-607.

WOMEN: Whitney James 244-652, Mony Bristow 205-578, Niki Goff 200-573, Val Wilson 203-572.

SENIORS

MEN: Dave Deason 268-665, Art Ball 215-597, Lee Evans 210-580.

ROXY ANN LANES

Aug. 11

MEN: Damon Cochran 279-236-726, Jason Schultz 278-225-717, Joe Mitchell 245-246-706, Scott Anderson 258-235-702, Micah Watkins 258-223-674, Rob Scott 256-662, Jared Imhausen 233-234-660, Steve Siemers 227-249-654, Michael Bailey 234-200-650, Cody Linthwaite 300-649, Michael Bailey 224-220-640, Dustin Knight 246-632, Gary Raines 222-226-627, Jason Schultz 228-627, Joe Stuart 256-220-623, Gary Raines 224-618, Charles Sanders 234-614, Rich Imhausen III 234-604, Lance Thompson 225-600, Justin Gunn 608, Alex Eilenberger 607, Brad Wyncoop 603. Games: Mike Dulac 248, Donovan Burgess 246, Arlan Cempa 229, Eric Jackson 227, Cecil McNew 226, Daniel Leedy 226, Rod Evans 224, Jeremy Milburn 224, Jimmy Carlson 223, Justin Hiett 221, Don Gregg 220.

WOMAN: Heather Mckenzie 204-206-588, Marlana Pruitt 215-204-572, Linda Fait 244-563, Peggy Marchant 526, LeRae Milvurn 517, Crystal Imhausen 511, Peggy Marchant 506, Sandy Fisher 503. Games: Jen Merida 217, Jenn Moore 203.

SENIORS

MEN: Darwin Moore 191-181-225-597, Ron Roberson 245-181-585, Russell Matzkanin 215-208-579, Terry Steward 504. Games: Don Servis 176, George Beldi 171, David Cruse 171-169, Lin Regester 156, David Shaver 134.

WOMEN: Lucille Miller 181-494, Mary Steward 179-484, Pauline Mulder 169-172-480, Rena Cruse 148-138-132-418. Games: Cindy Doran 173, Dee Faurholt 154.

JR./ADULT

JUNIORS: Jeremiah Boatwright 215-212-617, Kaden Boatwright 157-158-442. Games: Bryce Perez-White 164, Angellica Krupicka 153.

ADULTS: Jason Schultz 228-225-225-678, Charlie Sanders 232-634, John Keafer 254-603, Nikole Bennett 213-562.

JR. TRIOS: Mat Madsen 194-182-545, Oliver Janes 109-115-309. Games: Jeremiah Boatwright 199, andrew Dornbusch 197, Connor Greager 157, Brittany Morris 131, Logan Priest 99.

NO-TAP TRIOS

MEN: Mark Johnston 300-300-278-878, Jeff Edwards 252-265-266-783, Jeff Travis 242-300-763, Cecil McNew 300-751, Jerome Lee 254-300-749, Mitch Babcock 252-273-737, Zach Wyatt 265-719, Bill Weekley 264-718, Daryn Armstead 250-255-717, Brian Theis 253-245-716, William Travis 256-245-708, Justin James 286-701, Kevin Odle 260-692, Eric Jackson 286-690, Joe Deaver 243-690, Bo Bodenski 278-300-689, Mike Dulac 240-682, Art Ball 266-671, Johnny Prestage Sr. 256-668, Billy Cordell 258-660, Arlan Cempa 300-657, Mike Knudsen 650. Games: George Beldi 261, Shaun Ray 257, Troy Miles 240.

WOMEN: Corrisa Weekley 266-300-240-806, Peggy Marchant 223-230-264-718, Joan Keeney 232-222-644, Toni Williams 228-231-613, Cheryl Odle 224-221-561. Games: Suzi Miles 235.

GOLF

Hole-In-One

Tim Fisher, Centennial Golf Club, Aug. 11, hole No. 6, 6-iron, witnessed by Dave Ohara.

OAK KNOLL GC

Women’s 18-Hole Golf Association

Strike Three Format

Aug. 8

RESULTS: 1, Helene Archer; 2, Diana Fairbanks; 3, Karen Tyler.

FEWEST PUTTS: 1, Helene Archer; 2, Susan Fernlund; 3, Diana Fairbanks.

STONE RIDGE GC

Club Championship 2017

CHAMPIONSHIP FLIGHT: Travis Campoy d. Sean McLean.

CHAMPIONSHIP FLIGHT CON: John Robinson d. Jordan Anderson.

FIRST FLIGHT: Bob Beher d. Roger Schnoes.

FIRST FLIGHT CON: Don Drager d. Roy Branham.

SECOND FLIGHT: Randy Kane d. Boyd Joneses.

THIRD FLIGHT: Randy Moyer d. Greg Meyer.

THIRD FLIGHT CON: Gary Davidson d. Steve Alexander

MEDALIST: John Robinson 71.

Super Drive (Best Two) Format

Aug. 9

FLIGHT A

GROSS: 1, Dave Rush, Ken Gentry, Brian Edwards, John Robinson, 201; 2, Larry Lilze, Gary Highland, Bob Beher, Harry Uhles, 203; 3, Larry Butler, George Berry, Cliff Hass, Stu Douglas, 209.

NET: 1, Rod Rumrey, Mike Hickey, Jerry Carstens, Bob Kendrick, 168; 2, Jim Hagemann, Mike Minder, Randy Becker, Bill Pierce, 169; 3, Roger Courtney, Mike Eustis, Randy Cochran, Clay Farley, 177.

FLIGHT B

GROSS: 1, Steve Buttolph, Steve Ganong, Mike Walsh, Tim Tolman, 228; 2, George Kerth, Norm Renner, Dave Adams, Greg Meyer, 236; 3, Brandon Rowland, Wayne Chipman, Mike Carr, Jack Henson, 237.

NET: 1, Gary Reed, Fred Pearson, Oliver Valencia, Mike Robinson, 160; 2, Ron Williams, Bill Jones, Vic Garrison, Don Tompkins, 167; 3, Bill Morse, Wade Kadrmas, Rod Hammer, Mort Gossett, 173.

K.P.: No. 2, Mike Eustis, Rod Hammer. No. 12, Mike Eustis, Bill Pierce.

Church League

Week 19

GROSS: 1, Table Rock Fellowship No. 2, 61; 2, Eagle Point, 68; 3, Medford Adventist No. 1, 69; 4, Community Bible, 70; 5, Community Bible No. 2, 71; 6, St. Peter, 73; 7, Butte Creek, 75.

NET: 1, Gloria Dei, 49.4; 2, St. John, 51; 3, Table Rock Fellowship No. 1, 53.7; 4, Hope Christian, 54; 5, First Presbyterian, 56.4; 6, Medford Adventist No. 2, 56.7; 7, Grace Lutheran Red, 57; 8, Grace Lutheran White, 59.

KP: No. 2, Rick Lansdown; No. 7, Brad Parmenter.

St. Anthony's Festa 2017

Aug. 12

GROSS: 1, Bob Wood-Jake Leonardo, 66; 2, Mike Stewart-Kevin Ford, 67; 3, Travis Campoy-John Campoy, 70.

NET: 1, Josh Goff-Jake White, 50; 2, Danny Dyer-Greg Dyer, 52; 3, Dave Fosenburg-Matt Stowers, 54.

Men’s Long Drive: No. 4, Travis Campoy; No. 15, Craig Fraughton.

Men’s KP: No. 2, Ray Pierce; No. 17, Murry Armstrong.

Ladies Long Drive: No. 15, Tory Lilly.

Water For People

4-person scramble

Aug. 12

GROSS: 1, Ed Olson, Cory Crebbins, Jason Canady, Frank Morgan, 65.

NET: 1, Craig Moser, Chris Tooley, Todd Perimon, Amy Perimon, 57.5; 2, Tony Tacchini, Tim Rettke, Jeff Ballard, Steve Weber, 57.5.

Men’s Long Drive: 50-up, Craig Moser; 49-under, Steve Weber.

Men’s KP: No. 2, Dave Welt; No. 17, Jeff Ballard

Ladies Long Drive: No. 10, Erika Murphy.

STEWART MEADOWS GC

Twilight League

Week 14

Two-Man Scramble Format

Aug. 8

GROSS: 1, Locked In (Eric Englebach, Tim Johns, Scott Helstowski, Tom Leavens), 67.

NET: 1, Stewart Meadows Village (Nick Terry, Herb Burrow, Scott Thomas, Brent Hackwell), 60; 2, API Plumbing (Ryan Mateson, John Buda, Curt Rodenmayer, Tim Goin), 60; 3, Bogey Bros (Lee Speice, Fred Estabrook, Troy Boyd Sr., Troy Boyd Jr.), 60.

K.P.: No. 5, Eric Russo. No. 7, Ed Olson.

TEAM STANDINGS: 1, Locked In, 32.58; 2, Bogey Bros, 27.5; 3, Walter Nelson Co., 19.25; 4, Allied Building Products, 18.83; 5, Stewart Meadows Village, 17.75; 6, Boomtown, 15.75; 7, KOGAP, 15.5; 8, Hack Attack, 11.25; 9, Marble Concepts and Design, 10; 10, Jahnke Heating, 9.5; 11, API Plumbing, 9.25; 12, Walkabout Brewing Co., 7.83; 13, Superior Fencing, 6.25; 14, EZ Sleep Mattress, 5; 15, Bunker Boys, 3.5.

LTGA

Aug. 9

FIRST FLIGHT

GROSS: 1, Vicki Maddox; 2, Belinda Robbins; 3, Diane Plotts.

NET: 1, Colleen Holbert; 2, Lonna Engle.

SECOND FLIGHT

GROSS: 1, Ree Ayres; 2, Judy Brown; 3, Mona Bernard; 4, Kim Wolfe.

THIRD FLIGHT

GROSS: 1, Susan Buda; 2, Ann Loar.

CL: Lonna Engle, Ree Ayres, Laureen Patterson.

K.P.: Vicki Maddox, Ree Ayres.

Two-Man Best Ball

Aug. 12

GROSS: 1, Brian Edwards-John Robinson, 68; 2, (tie) Ed Colin-John Devos and Ken Gentry-Arn Wihtol, 76;4, Josh Pean-Stephen Penn, 78; 5, George Keith-Kirk Soderlund, 80.

NET: 1, Ken Carr-Gary Dedrick, 50; 2, (tie) Herb Burrow-Larry Cope, Dwayne Hayes-Eric Russo, Seth Herbert-Tony Skinner and Bill Harmon-Steve Lehnhardt, 58.

KP: No. 5, Josh Pean; No. 7, George Keith.

EAGLE POINT GC

Criss Cross

Aug. 8

FLIGHT A

GROSS: 1, L. Johnson, 32; 2, L. Gainey, 35.

NET: 1, S. Fierke, 27.5; 2, J. Clark, 28.

FLIGHT B

GROSS: M. Resler, 42; 2, C. Bogedain, 43.

NET: S. Brick, 28.5; 2, M. Baldwin, 30.5.

FLIGHT C

GROSS: 1, D. Lilly, 40; 2, D. Grosch, 44.

NET: 1, J. Delk, 25; 2, B. Harrison, 26.

KP: 0-25 handicap: No. 3, S. Fierke; No. 8, L. Gainey. 26-up: No. 3, J. Mayfield; No. 8, Z Nallia; No. 13, D. Lilly; No. 15, B. Harrison.

Four-man 1-2-3 Waltz

Aug. 14

FLIGHT A

GROSS: 1, Rautenberg, Timmel, Smail, Todd, 131; 2, Buehler, Lemmerman, Hyer, Farley, 133.

NET: 1, Donnally, Maberry, Weland, Hyden, 114; 2, Emery, Hartman, Schuh, Lindley, 117; 3, Foulon, Kendrick, Minder, Moore, 120.

FLIGHT B

GROSS: 1, Carbone, Taylor, Drewein, Shipley, 139; 2, Hutchinson, Gifford, Fowler, Milligan, 144.

NET: 1, Wolf, Blaser, Watson, Simpson, 103; 2, S. Smith, Tait, Ritchie, Rn. Williams, 119; 3, Vairetta, Robinson, Tolar, Peeters, 119.

FLIGHT C

GROSS: 1, Dewald, Semoni, Pepper, Johnson, 145; 2, B. Wood, E. Wood, Felciano, Davidson, 148.

NET: 1, Bancroft, Chance, Allen, Carter, 113; 2, Plume, Bailey, Laqua, Trautman, 130; 3, McGavran, Lesher, Sierra, Kulesza, 120.

FLIGHT D

GROSS: 1, Hines, Gottinger, McElmurry, Davies, 151; 2, Brick, Nabozny, Harrison, Gossett, 153.

NET: 1, Huffman, Dinwiddie, Delk, Wagner, 112; 2, Henson, Stupfel, Hagemann, B. Allen, 118; 3, Reed, Pearson, M. Robinson, Gaeden, 120.

KP: 0-14 handicap: No. 3 Foulon, No. 8 Emery, No. 13 B. Wood, No. 15 Nallia; 15-up: No. 3 Fowler, No. 8 Figueira, No. 13, Lindley, No. 15 Pepper.

QUAIL POINT GOLF CLUB

Ladies/Men’s Club

2017 Annual Co-Event

Four-person scramble

1, Carol Jacobs, Bill Wheatley, Barbara Sturtevant, Don Ogren, 28.2; 2, Polly Holland, Earl Norgard, Dan Wagner, Laurie Fox, 28.9; 3, Bobbie Middaugh, Jim Quan, John Bjorkholm, 29; 4, Diane Plotts, Tom Haas, Jack Newins, 29.6; 5, Bill Meers, Karen Stroh, Patty Morris, Wayne Mouat, 29.6.

Accuracy No. 2: Ladies, Diane Plotts; Men, Dan Wagner

KP No. 4: Ladies, Barbara Sturtevant; Men, Bill Wheatley.

Long Drive: Men, Earl Norgard.