fb pixel

Log In


Reset Password

Mustangs sweep preseason track meet

ASHLAND — Hidden Valley saw three boys take home two wins apiece while the girls, who won eight of 16 events, were led by Kayla Gill as the Mustangs swept a preseason meet at Ashland High on Thursday.

Hidden Valley's Jordan Van Cleave picked up a pair of wins, besting teammate Jeremy Carter by 10 inches in the triple jump with a leap of 41-113/4, as well as a 20-13/4 effort in the long jump. Van Cleave also anchored the final leg of the 4x100-meter relay team, which won with a time of 46.0 seconds.

Joe Cornett had tosses of 42-1 in the shot put and 119-1 in discus for Hidden Valley, both good for first place, while Jules DeVos edged teammate Dustin Fox for victories in both the 100 (11.5) and 200 (24.2).

Daniel Cropper was Ashland's top competitor, posting wins in the 110 hurdles (16.2) and 300 hurdles (43.3), a second-place finish in the long jump (18-63/4) and was the lead leg for the Grizzlies' winning 4x400 relay team.

Gill launched the shot put 30-81/2 and the discus 83-6 for wins and took second in the javelin behind teammate Anita Torres for the Hidden Valley girls.

Denise Powell of Hidden Valley squeezed by Ashland's Jordan Kling for first place in the 100 in 13.17 and also helped the short relay team to victory at 53.79.

Along with her second-place finish in the 100, Kling won the 200 in 27.8 and helped the long relay team to victory in 4:27.8.

BOYS

TEAMS — Hidden Valley 100, Ashland 51, Rogue River 17.

SHOT PUT — 1, Joe Cornett, HV, 42-1; 2, Matt Friend, RR, 36-8; 3, 3, Colin Gillespie, HV, 34-5.

DISCUS — 1, Joe Cornett, HV, 119-1; 2, Jordan Nielsen, HV, 103-1; 3, Zac Katamura, A, 102-10.

JAVELIN — 1, Erich Powell, HV, 126-6; 2, Chase Kearney, HV, 124-4; 3, Joe Hatch, A, 116-7.

HIGH JUMP — 1, Tommy Burgess, HV, 5-3; 2, James Ross, HV, 5-0; 3, Earl Crawford, HV, 5-0.

LONG JUMP — 1, Jordan Van Cleave, HV, 20-13/4; 2, D. Cropper, A, 18-63/4; 3, Jeremy Carter, HV, 18-41/2.

TRIPLE JUMP — 1, Jordan Van Cleave, HV, 41-113/4; 2, Jeremy Carter, HV, 41-01/4; 3, Tommy Burgess, HV, 38-21/2.

110-METER HURDLES — 1, D. Cropper, A, 16.2; 2, D. Cowan, A, 17.5; 3, C. Martinez, HV, 18.7.

300-METER HURDLES — 1, D. Cropper, A, 43.3; 2, C. Martinez, HV, 45.9; 3, J. Jesse, RR, 48.3.

100 METERS — 1, J. DeVos, HV, 11.5; 2, D. Fox, HV, 11.74; 3, T. Kappan, HV, 11.75.

200 METERS — 1, J. DeVos, HV, 24.2; 2, C. Senestraro, A, 24.3; 3, D. Fox, HV, 24.8.

400 METERS — 1, J. Pearson, RR, 58.9; 2, A. Marshall, HV, 59.6; 3, Connet, HV, 1:00.6.

800 METERS — 1, C. Watson, RR, 2:01.0; 2, C. Kasler, RR, HV, 2:02.5; 3, M. Miner, A, 2:08.2.

1,500 METERS — 1, J. Arbour, HV, 4:36.21; 2, W. Schaaf, A, 4:37.06; 3, T. Bacon, A, 4:43.79.

3,000 METERS — 1, P. Schwarzer, A, 10:07.9; 2, K. Cook, A, 10:12.5; 3, C. Cline, HV, 10:30.3.

4X100-METER RELAY — 1, Hidden Valley (T. Kappen, D. Fox, J. DeVos, J. Van Cleave), 46.0; 2, Ashland (G. Quesenberry, D. Cropper, J. Hogeland, I. Shakin), 46.36.

4X400-METER RELAY — 1, Ashland (D. Cropper, G. Quesenberry, C. Senestraro, M. Miner), 3:49.6; 2, Hidden Valley (J. Arbour, Woodrum, Estep, J. Nielson), 3:54.7.

GIRLS

TEAM SCORES — Hidden Valley 80, Ashland 66, Rogue River 17.

SHOT PUT — 1, Kayla Gill, HV, 30-81/2; 2, A. Gida, A, 25-21/2; 3, Contreras, A, 24-9.

DISCUS — 1, Kayla Gill, HV, 83-6; 2, Whitney Dunlap, RR, 78-3; 3, Anita Torres, HV, 77-6.

JAVELIN — 1, Ana Torres, HV, 81-4; 2, Kayla Gill, HV, 71-10; 3, Whitney Dunlap, RR, 66-5.

HIGH JUMP — 1, Natalie Musselman, HV, 4-6; 2, Ruby Stocking, A, 4-6; 3, Alyssa Williams, HV, 4-0.

LONG JUMP — 1, Jordan Kling, A, 16-2; 2, Ashley Seal, HV, 14-4; 3, Ruby Stocking, A, 14-33/4.

TRIPLE JUMP — 1, C. Boehnke, A, 31-1; 2, M. Degel, RR, 29-21/4.

100-METER HURDLES — 1, J. Richardson, HV, 17.1; 2, S. Abel, HV, 19.3; 3, H. Mullican, RR, 20.0.

300-METER HURDLES — 1, A. Tomaszewski, HV, 53.4; 2, V. Mayfield, A, 54.0; S. Abel, HV, 54.1.

100 METERS — 1, D. Powell, HV, 13.17; 2, J. Kling, A, 13.3; 3, A. Seal, HV, 13.61.

200 METERS — 1, J. Kling, A, 27.8; 2, M. Bailey, HV, 29.3; 3, I. Perez, A, 29.9.

400 METERS — 1, C. Thomas, A, 1:05.9; 2, S. Abel, HV, 1:07.9; 3, A. Tomaszewski, HV, 1:08.7.

800 METERS — 1, A. Gilkey, HV, 2:32.7; 2, M. Bishop, A, 2:45.2; 3, E. Yelter, HV, 3:17.0.

1,500 METERS — 1, A. Hemphill, A, 5:13.8; 2, A. Gilkey, HV, 5:20.9; 3. V. Mayfield, A, 5:32.

3,000 METERS — 1, H. Beal, A, 11:35.6; 2, E. Hultz, A, 12:42.2; 3, C. Mayfield, A, 12:42.3.

4X100-METER RELAY — 1, Hidden Valley (J. Richardson, M. Bailey, D. Powell, A. Seal), 53.79; 2, Rogue River (M. Stalker, H. Mullican, M. Degel, N. Boston), 59.81.

4X400-METER RELAY — 1, Ashland (I. Perez, A. Hemphill, J. Kling, C. Boehnke), 4:27.8.