fb pixel

Log In


Reset Password

Nevin's javelin, pole vault marks among best

EAGLE POINT — Eagle Point's Brandt Nevin climbed into the state's top five in two events at the Class 5A level with a stellar showing Tuesday in a Southern Sky Conference dual track and field meet against Ashland.

Nevin put up big marks in winning the javelin and pole vault as the Eagle boys defeated the Grizzlies, 88-56. In the girls matchup, Ashland won 75-62.

Nevin threw the javelin 169 feet, 7 inches, and cleared 13-3 in the pole vault.

Jamie Wells also distinguished herself in the pole vault for the Eagles, going 10-6, the third-best state mark.

BOYS

TEAMS — Eagle Point 88, Ashland 56.

SHOT PUT — 1, Cody Ruddock, EP, 39-3; 2, Alex Workman, EP, 35-7; 3, Joe Hatch, A, 33-6.

DISCUS — 1, Austin Rowley, EP, 118-3; 2, Zachary Kitamura, A, 101-3; 3, Joe Hatch, A, 93-8.

JAVELIN — 1, Brandt Nevin, EP, 169-7; 2, Connor Richerson, EP, 166-9; 3, Joe Hatch, A, 127-10.

HIGH JUMP — 1, Josh Houghton, A, 5-10; 2, Jonathon Taylor, EP, 5-6; 3, Daniel Cropper, A, 5-6.

LONG JUMP — 1, Kris Butler, EP, 19-7; 2, Brian Christian, 18-1; 3, Daniel Cropper, A, 17-10.

TRIPLE JUMP — 1, Dash Bivens, A, 37-1; 2, Josh Houghton, A, 36-7; 3, Brandt Nevin, EP, 35-4.

POLE VAULT — 1, Brandt Nevin, EP, 13-3; 2, Jacob Ringrose, EP, 12-6.

110-METER HURDLES — 1, Jacob Ringrose, EP, 15.2; 2, Daniel Cropper, A, 16.6; 3, Daniel Cowan, A, 17.1.

300-METER HURDLES — 1, Jacob Ringrose, EP, 42.7; 2, Daniel Cowan, A, 44.2; 3, Brian Christian, EP, 45.9.

100 METERS — 1, Kris Butler, EP, 11.5; 2, Allen DeArmond-Sattler, EP, 11.7; 3, Cy Senestraro, A, 11.8.

200 METERS — 1, Kris Butler, EP, 23.3; 2, Allen DeArmond-Sattler, EP, 24.0; 3, Cy Senestraro, A, 24.2.

400 METERS — 1, Cy Senestraro, A, 54.0; 2, Tony Pinedo, EP, 55.9; 3, Josh Wilson, EP, 56.6.

800 METERS — 1, Frankie Chappell, EP, 2:08.9; 2, Kevin Cook, A, 2:11.6; 3, Wilder Schaaf, A, 2:17.1.

1,500 METERS — 1, Frankie Chappell, EP, 4:20.0; 2, Kevin Cook, A, 4:20.5; 3, Wilder Schaaf, A, 4:31.9.

3,000 METERS — 1, Matt Miner, A, 9:57.4; 2, Cord Walsh, A, 10:29.5; 3, Marcus Davis, EP, 10:29.6.

4X100-METER RELAY — 1, Eagle Point, 42.7; 2, Ashland, 46.9.

4X400-METER RELAY — 1, Ashland, 3:41.7; 2, Eagle Point, 3:46.1.

GIRLS

TEAM SCORES — Ashland 75, Eagle Point 62.

SHOT PUT — 1, Kailani Gonsalves, EP, 29-2; 2, Allison Gida, A, 28-61/2; 3, Nicole Leaf, EP, 28-2.

DISCUS — 1, Allison Gida, A, 93-5; 2, Amanda Mellon, EP, 71-4; 3, Kimberly Snow, EP, 61-9.

JAVELIN — 1, Alyssa McClellan, EP, 127-10; 2, Kimberly Snow, EP, 90-6; 3, Maya Nerenberg, A, 82-10.

HIGH JUMP — 1, Heather Vincent, EP, 4-8; 2, Erin Hedrick, EP, 4-6; 3, Ruby Stocking, A, 4-6.

LONG JUMP — 1, Jordan Kling, A, 16-3; 2, Ruby Stocking, A, 14-2; 3, Kelsie VanVeghel, EP, 13-93/4.

TRIPLE JUMP — 1, Maya Nerenberg, A, 31-11; 2, Chelsey Boehnke, A, 31-3; 3, Savannah Julian, A, 30-7.

POLE VAULT — 1, Jamie Wells, EP, 10-6; 2, Paulina Belsky, A, 6-6.

100-METER HURDLES — 1, Erin Hedrick, EP, 17.7; 2, Jamie Wells, EP, 18.1.

300-METER HURDLES — 1, Erin Hedrick, EP, 56.7; 2, Haley Beal, A, 1:02.8.

100 METERS — 1, Nicole Leaf, EP, 13.7; 2, Teneea Baker, EP, 13.7.

200 METERS — 1, Jordan Kling, A, 27.2; 2, Teneesa Baker, EP, 28.9; 3, Aria Hemphill, A, 28.9.

400 METERS — 1, Jordan Kling, A, 1:02.0; 2, Carolyn Thomas, A, 1:02.8; 3, Aria Hemphill, A, 1:03.5.

800 METERS — 1, Miceala Bishop, A, 2:41.7; 2, Haley Beal, A, 2:45.9; 3, Katelyn Leffel, A, 2:53.4.

1,500 METERS — 1, Alyssa Taylor, A, 5:24.7; 2, Haley Beal, A, 5:30. 5; 3, Erika Hultz, A, 5:46.2.

3,000 METERS — 1, Alyssa Taylor, A, 12:23.9.

4X100-METER RELAY — 1, Eagle Point, 56.4.

4X400-METER RELAY — 1, Ashland, 4:29.7; 2, Eagle Point, 5:01.5.

Crater at Klamath Union

BOYS

TEAM SCORES — Klamath Union 76, Crater 69.

SHOT PUT — 1, NIck Brandt, KU, 45-11; 2, Rockey Anderson, C, 44-5; 3, Sam Moore, KU, 43-4.

DISCUS — 1, Rocky Anderson, C, 133-10; 2, Nick Ryan, C, 119-4; 3, Sam Moore, KU, 116-2.

JAVELIN — 1, Alex Parke, C, 157-6; 2, Michael McDonnell, KU, 143-7; 3, Tory Snyder, KU, 138-4.

HIGH JUMP — 1, Jon Amos, KU, 5-8; 2, Ben Morton, KU, 5-6; 3, Tim Burkett, C, 5-3.

LONG JUMP — 1, Deon McLaughlin, KU, 19-61/2; 2, Tim Burkett, C, 18-111/2; 3, Ben Morton, KU, 18-8.

TRIPLE JUMP — 1, Deon McLaughlin, KU, 40-5; 2, Mike Skinner, C, 40-41/2; 3, Tim Burkett, C, 40-41/2.

POLE VAULT — 1, Cameron Churchill, C, 9-6; 2, Jason Pardee, C, 9-0; 3, Zac Baldridge, C, 8-0.

110-METER HURDLES — 1, Tory Snyder, KU, 15.76; 2, Josh Dalton, C, 16.89; 3, Michael McDonnell, KU, 17.26.

300-METER HURDLES — 1, Derek Hogenson, C, 42.2; 2, Tory Snyder, KU, 43.16; 3, Jon Amos, KU, 45.53.

100 METERS — 1, Kelley Beck, Cra, 11.08; 2, Deon McLaughlin, KU, 11.58; 3, Michael McDonnell, KU, 11.8.

200 METERS — 1, Mark Brooks, KU, 22.39; 2, Kelley Beck, C, 22.82; 3, Jason Pardee, C, 24.07.

400 METERS — 1, Charlie Fehl, C, 52.79; 2, Chris Reed, KU, 53.71; 3, Jon Amos, KU, 54.37.

800 METERS — 1, Jacob McDaniel, KU, 2:11.23; 2, Austin Goebel, KU, 2:11.47; 3, Curtis Yungen, C, 2:17.79.

1,500 METERS — 1, Nick Anderson, KU, 4:23.17; 2, Curtis Yungen, C, 4:34.97; 3, James Croft, C, 4:36.48.

3,000 METERS — 1, Alex Peterson, KU, 9:49.46; 2, Casey Mundell, C, 10:26.03; 3, Kade Jensen, C, 10:33.54.

4X100-METER RELAY — 1, Crater (Kelley Beck, Charlie Fehl, Derek HOgenson, Jason Pardee), 44.47; 2, Klamath Union (Mark Brooks, Aaron Foster, Deon McLaughlin, Michael McDonnell), 44.73.

4X400-METER RELAY — 1, Klamath Union (Aaron Foster, Chris Reed, Mark Brooks, Jon Amos), 3:39.13; 2, Crater (Jason Pardee, Zach Wold, Charlie Fehl, Derek Hogenson), 3:42.36.

GIRLS

TEAM SCORES — Klamath Union 80, Crater 56.

SHOT PUT — 1, Holy Haga, Cra, 32-2; 2, Audra Luther, KU, 30-11; 3, Alana Harding, Cra, 30-0.

DISCUS — 1, Kiara Fiegi, KU, 103-11; 2, Kaelea Crosby, KU, 93-9; 3, Holly Haga, Cra, 92-8.

JAVELIN — 1, Cheree Clark, Cra, 133-5; 2, Katie Orr, Cra, 110-1; 3, Liz Carson, Cra, 86-1.

HIGH JUMP — 1, (tie) Katey Choukalos and Kara Herron, KU, 4-8; 3, Kinsey Parker, Cra, 4-6.

LONG JUMP — 1, Katey Choukalos, KU, 16-1; 2, Kenna Reiter, Cra, 15-23/4; 3, Breanna Burns, KU, 12-6.

TRIPLE JUMP — 1, Katie Gilbert, KU, 32-5; 2, Kenna Reiter, Cra, 31-2; 3, Leona Steel, Cra, 29-63/4.

100-METER HURDLES — 1, Megan Van Soyc, Cra, 17:36; 2, Lysandra Rudd, KU, 17.72; 3, Desiree Ogborn, KU, 22.43.

300-METER HURDLES — 1, Megan Van Soyc, Cra, 51.29; 2, Kara Herron, KU, 55.42; 3, Lysandra Rudd, KU, 56.77.

100 METERS — 1, Katey Choukalos, KU, 13.00; 2, Aime Wingler, Cra, 13.36; 3, Jordan Wendt, KU, 13.63.

200 METERS — 1, Sara Amos, KU, 25.97; 2, Aime Wingler, Cra, 27.32; 3, Jordan Wendt, KU, 28.77.

400 METERS — 1, Ellie Pohl, KU, 59.88; 2, Sara Amos, KU, 1:00.63; 3, Lori Barrett, Cra, 1:01.42.

800 METERS — 1, Anna Gomez, KU, 2:33.55; 2, Emily OIsen, Cra, 2:43.12; 3, Cheyenne Walker, KU, 2:45.30.

1,500 METERS — 1, Grace Gamble, Cra, 5:45.81; 2, Lucero Castenada, Cra, 5:55.33; 3, Rebecca Chang, KU, 6:08.90.

3,000 METERS — 1, Arianne Laferriere, Cra, 12:48.74; 2, Jaylin Bliss, KU, 13:18.78.

4X100-METER RELAY — 1, Klamath Union (Katie Gilbert, Katey Choukalos, Ellie Pohl, Sara Amos), 50.93; 2, Crater, 52.52.

4X400-METER RELAY — 1, Klamath Union (Ellie Pohl, Sara Amos, Chelsa McDonnell, Katie Gilbert), 4:11.95; 2, Crater, 4:21.09.