fb pixel

Log In


Reset Password

North boys sweep finals; Tornado girls share SWC title

North Medford's boys tennis team couldn't have enjoyed a better Saturday showing at the Southwest Conference district tournament in Roseburg and still had to settle for second place.

The day didn't go quite as smoothly for the Black Tornado girls but they were still able to come away with a share of the SWC district title at North Medford High.

Tanner Borg earned his fourth straight conference title in doubles for the North boys, teaming with Austin Schoenlein to dominate Saturday's action. The Tornado tandem beat South Eugene's Eli Zauner and David Foley 6-3, 6-3 in the semifinals, then dispatched Alex Motsch and Ryan Kingzett of South Eugene in the finals, 6-2, 6-2.

In boys singles, Colt Hoeptner and David Tribble made sure it would be an all-North finals, with Hoeptner beating South Eugene's Demetrius Fang 6-1, 6-4 in the semis and Tribble upsetting No. 2 seed Ian Strgar of South Eugene 7-6 (7-5), 6-4.

In the finals, Hoeptner edged Tribble 6-4, 6-4.

Despite sweeping the individual titles, North Medford came up short for the third straight year in the team race to South Eugene. The Axemen used their overall depth to total 42 points, while the Tornado scored 38. South Eugene edged North by one point for the SWC title the prior two seasons.

The North Medford girls ran into a roadblock in the semifinals, with singles standout Sierra Severson and the top-seeded tandem of Carissa Arnesen and Jaci Abeloe failing to pick up a Day 2 victory. Despite that, the Black Tornado still managed to tie Sheldon for the district title as each tallied 28 points.

Severson dropped a tough 7-6 (7-4), 6-3 decision to Kelsey Frey of Grants Pass in her singles semifinal, then came up short in a 6-4, 6-1 loss to Lea Ullrich of Grants Pass in the third-place final.

Arnesen and Abeloe had their semifinal with Sheldon's Paige Bennett and Kelsi Vanheisse come down to the wire, but the Irish duo staved off the Tornado for a 6-1, 3-6, 7-5 triumph. In the third-place final, Arnesen and Abeloe lost 6-1, 6-7 (5-7), 7-5 to Sammy Kalen and Amber Craviotte of Sheldon.

The Class 6A state tournaments run next Thursday through Saturday at the Tualatin Hills Tennis Center (6A-5A girls and boys) and West Hills Racquet and Fitness Club (6A-5A boys).

SWC District Tennis

BOYS

TEAM SCORES — South Eugene 42, North Medford 38, Grants Pass 17, South Medford 13, Roseburg 13, Sheldon 9.

CHAMPIONSHIP SINGLES

SEMIFINALS — Colt Hoeptner, NM, d. Demetrius Fang, SE, 6-1, 6-4; David Tribble, NM, d. Ian Strgar, SE, 7-6 (7-5), 6-4.

FINALS — Hoeptner, NM, d. Tribble, NM, 6-4, 6-4.

THIRD-PLACE — Strgar, SE, d. Fang, SE, 6-1, 6-0.

CHAMPIONSHIP DOUBLES

SEMIFINALS — Tanner Borg-Austin Schoenlein, NM, d. Eli Zauner-David Foley, SE, 6-3, 6-3; Alex Motsch-Ryan Kingzett, SE, d. Mickey Allapach-Jordan Van Delden, GP, 6-4, 6-2.

FINALS — Borg-Schoenlein, NM, d. Motsch-Kingzett, SE, 6-2, 6-2.

THIRD-PLACE — Zauner-Foley, SE, d. Allapach-Van Delden, GP, 6-0 6-0.

CONSOLATION SINGLES

FINALS — Jeremy Melamed, SE, d. Charles Davis, R, 6-3, 6-2.

CONSOLATION DOUBLES

FINALS — Nick Leppmann-Brendan Zhang, SE, d. Steve Wagy-Alex Glaser, SM, 6-0, 6-3.

GIRLS

TEAM SCORES — North Medford 28, Sheldon 28, Grants Pass 22, South Eugene 22, South Medford 19, Roseburg 11.

CHAMPIONSHIP SINGLES

SEMIFINALS — Elanor Grossman, SE, d. Lea Ullrich, GP, 6-2, 6-2; Kelsey Frey, GP, d. Sierra Severson, NM, 7-6 (7-4), 6-3.

FINALS — Grossman, SE, d. Frey, GP, 6-2, 6-1.

THIRD-PLACE — Ullrich, GP, d. Severson, NM, 6-4, 6-1.

CHAMPIONSHIP DOUBLES

SEMIFINALS — Paige Bennett-Kelsi Vanheisse, S, d. Carissa Arnesen-Jaci Abeloe, NM, 6-1, 3-6, 7-5; Allison Kratka-Emma Daugherty, SE, d. Sammy Kalen-Amber Craviotte, S, 7-6 (7-3), 7-5.

FINALS — Bennett-Vanheisse, S, d. Kratka-Daugherty, SE, 7-5, 7-5.

THIRD-PLACE — Kalen-Craviotte, S, d. Arnesen-Abeloe, NM, 6-1, 6-7 (5-7), 7-5.

CONSOLATION SINGLES

FINALS — Jana Whistler, S, d. Emily McGeary, SM, 7-6 (7-0), 6-2.

CONSOLATION DOUBLES

FINALS — Jenny Forrest-Allison Mohler, S, d. Karlee Albertson-Jacque Cox, GP, 6-1, 6-3.

District 4

ASHLAND TEAMS SECOND — At Eugene, Churchill overtook Ashland for the boys and girls titles Friday at the Eugene Swim and Tennis Club.

Churchill won by two over the Grizzlies in boys and by six in girls.

The Ashland boys doubles team of Jeff Laskos and Chas Barnard lost the title match to Jesse Diamond and Lukas Holasek of Thurston in one of the longest matches of the day.

Diamond and Holasek lost the second set and trailed in the third only to come back for a win in the tiebreaker, 4-6, 6-3, 7-6 (7-5).

Both teams advance to state Thursday at the Tualatin Hills Tennis Center in Tualatin and West Hills Racquet and Fitness Club in Portland.

The Ashland girls were the defending district champion and went unbeaten in league. The Grizzlies advanced four doubles teams and singles players to the quarterfinals, where they all were defeated, ending their state hopes.

District 3

ST. MARY'S DUO ADVANCES — At Black Butte Ranch, senior Piper Galt and junior Molly Hildreth of St. Mary's won the district doubles crown Friday, downing Gwen Rogers and Brianna Blaser of North Bend, 3-6, 6-3, 6-1.

St. Mary's placed third in the team competition behind Marist and Hidden Valley.