fb pixel

Log In


Reset Password

St. Mary's frosh Hass named SCL first team

St. Mary's pitcher Allison Hass was one of two freshmen to land on the District 4 all-conference softball team.

Although Hass finished the season with a 6-8 record, she boasted a 2.10 ERA and led the conference with 146 strikeouts — a 10.4 average per seven innings. She also paced the Crusaders in hits, going 19-for-38 on the season, with a home run, three triples and four doubles.

The Crusaders finished the season 6-12 in District 4 and 7-14 overall.

The other freshman to make the first team was Prospect pitcher Keirstyn Anderson. Her sister, senior Catherine Anderson, also made the first team.

Chiloquin, which rolled to the District 4 title with a 17-1 conference record, was rewarded with five first-teamers, including player of the year senior pitcher Jade Martinez and coach of the year Mark Nigh.

Martinez's sister, Spayne, was named to the first team as both a pitcher and catcher.

FIRST TEAM

P — Jade Martinez, Chiloquin Sr.

P — Spayne Martinez, Chiloquin Sr.

P — Allison Hass, St. Mary's Fr.

P — Teri Pardue, Lakeview Sr.

C — Spayne Martinez, Chiloquin Sr.

C — Keirstyn Anderson, Prospect Fr.

1B — Erika Sanchez, Chiloquin Sr.

INF — Cheyanne Knight, Chiloquin Jr.

INF — Kinsey Seaton, Lakeview Soph.

INF — Julianna Bath, Bonanza Sr.

OF — Jasmine Etchevers, Chiloquin Jr.

OF — Moriah Grant, Lakeview Jr.

OF — Jessica Ireland, Lost River Sr.

UT — Catherine Anderson, Prospect Sr.

DH — Kaitlyn Gresser, Lost River Jr.

Player of the Year — Jade Martinez, Chiloquin.

Coach of the Year — Mark Nigh, Chiloquin.

SECOND TEAM

P — Sammy Reid, Lost River Jr.

P — Chelsea O'Connor, Lost River Fr.

P — Jessica Driskell, Butte Falls So.

C — Danielle Callaghan, Lakeview Sr.

1B — Aarika Stephens, Butte Falls Sr.

INF — Hailey Bragg, Chiloquin Sr.

INF — Megan Rolph, Lakeview Jr.

INF — Yolanda Ramirez, Butte Falls Sr.

INF — Beth Sutfin, Butte Falls So.

INF — Clara Viale, St. Mary's So.

OF — Quincy Warner, Lakeview Jr.

OF — Shelby Hartzell, Bonanza Sr.

UT — Jessie Bailey, Bonanza So.

THIRD TEAM

C — Cassie Shammel, St. Mary's Fr.

INF — Katie Hall, Lakeview So.

INF — Kodee Miles, Lost River Fr.

INF — Samantha Lass, Prospect Sr.

OF — Risa Piper, St. Mary's So.