fb pixel

Log In


Reset Password

Mustangs' Brown places first at Pre run

COOS BAY — The Hidden Valley girls established themselves as a cross country force with the team victory at the 31st Prefontaine Memorial Road Race Saturday.

Hidden Valley's Sierra Brown won the high school girls event with a time of 43 minutes, 19 seconds on the 10K course that goes past the boyhood home of famed distance runner Steve Prefontaine, who died in an automobile crash in 1975.

The course, which comprises the legendary runner's high school morning workout, begins at downtown and finishes on the track inside Pete Susick Stadium.

The Class 4A top-ranked Mustang girls tallied a low score of 21 points, followed by Ashland with 51. Cascade Christian was fourth (119).

Hidden Valley swept the top three spots with Alyssa Watson and Anna Watson finishing second and third, respectively.

"The highlight of the race is running by Pre's house," Hidden Valley coach Stan Goodell said. "The course has the reputation of being the toughest 10K in the state."

The Hidden Valley trio ran as a pack and led the entire high school race, which was run in constant rain.

Alex Kiesling was Ashland's top girl finisher at seventh (46:24), while teammate Dana Greenblatt placed three spots behind (47:05). Kira Heycke of St. Mary's was ninth (46:55).

In boys, Hudson Eustace of Cascade Christian placed second with a time of 36:15.

The Roseburg boys won the team event with 24 points and Ashland took second (135). North Valley was fifth (197).

Ben Jackson paced Ashland with a ninth-place finish.

BOYS

TEAM SCORES — 1, Roseburg 24; 2, Ashland 135; 3, Marshfield 190; 4, Douglas 196; 5, North Valley 197; 6, Reedsport 198; 7, North Bend 203; 8, Klamath Union 225; 9, Harrisburg 229; 10. Mazama 263. Other local teams: 11, Cascade Christian, 277; 12, Rogue River, 279; 14, St. Mary's, 303; 15, New Hope Christian, 363.

INDIVIDUALS (Top 10) — 1. Salvador Valencia, Roseburg, 35:52; 2. Hudson Eustace, Cascade Christian, 36:15; 3. Zachary Hammond, Marshfield, 36:58; 4. John Talik, Roseburg, 37:05; 5, Kenny Freeman, Roseburg, 37:09; 6, 6. Jose Flores, Roseburg, Ore., 37:15; 7. Brad Ferner, Douglas, 37:33; 8. Chayse Jackson, Roseburg, 37:42; 9. Ben Jackson, Ashland, 37:43; 10. Jonathan Cornish, North Valley, 37:44.

OTHER LOCALS (Top 50) — 11. Christian Huttema, New Hope Christian, 37:46; 18. Devon Wiggonton, Hidden Valley, 38:01; 18. Michael Monahan, Hidden Valley, 38:20; 20. Isaac Schaaf, Ashland, 38:29; 28, Andrew Davalos, North Valley, 39:08; 29, Andrew Youngblood, North Valley, 39:10; 32, Mathew Blanco, Rogue River, 39:43; 36, David Johnson, New Hope Christian, 39:58; 37, Teryn Downhill, Rogue River, 40:06; 41, Colin Haug, Ashland, 40:15; 44, Navarre Herrera, Ashland, 40:22; 45, Josh Franckowiak, Ashland, 40:27; 49, Loren Westland, St. Mary's, 40:42.

GIRLS

TEAM SCORES — 1, Hidden Valley, 21; 2, Ashland, 51; 3, Roseburg, 115; 4, Cascade Christian, 119; 5, Bandon, 126; 6, North Bend, 164; 7, St. Mary's, 175; 8, Klamath Union, 186; 9, Harrisburg, 232; 10, Mazama, 246.

INDIVIDUALS (Top 10) — 1. Sierra Brown, Hidden Valley, 43:19; 2. Alyssa Watson, Hidden Valley, 43:20; 3. Anna Watson, Hidden Valley, 43:25; 4. Tiela Roland, Klamath Union, 44:26; 5. Wren Carter, Pacific, 46:05; 6. Raychel Clark, Hidden Valley, 46:24; 7. Alex Kiesling, Ashland, 46:24; 8. Sam Sutherland, Bandon, 46:42; 9. Kira Heycke, St. Mary's, 46:55; 10. Dana Greenblatt, Ashland, 47:05.

OTHER LOCALS (Top 50) — 12. Carlee Nelson, Hidden Valley, 47:18; 13. Emily Sears, North Valley, 47:19; 14. Kelly Odion, Ashland, 47:24; 15. Madeline Chaves, Ashland, 47:25; 16. Andrea Scherrer, Ashland, 47:27; 17. Megan Ganim, Ashland, 47:39; 18. Jenna George, Cascade Christian, 47:40; 20, Stephanie Croy, Cascade Christian, 48:59; 22, Sophie Stiles, Cascade Christian, 50:12; 23. Sara Dunagan, Ashland, 50:43; 43, Hailey Natho, Rogue River, 54:04; 47, Taylor Williams, Cascade Christian, 54:18; 48, Emily Reeder, St. Mary's, 54:37; 49, Brittany Brown, Cascade Christian, 55:00.

SEASIDE 3 COURSE CHALLENGE — At Seaside, the Crater cross country team took home several top 10 individual finishes at the Seaside 3 Course Challenge.

Max Runia (15:35) placed second and Jon Obeso fifth (16:03) in the 5,000-meter race on the "Easy Course." Neil Seibert (18:14) was second in the "Moderate Course" race, and Hunter Sanders (18:57) was sixth.

On the girls side, Jessica Vig (18:55) captured third in the "Easy Course" competition. Gracie Tostenson (21:49) secured third in the "Moderate Course."

Sarah Hastings and Jasmyn Andrews both logged 20:05 times to take seventh and eighth place, respectively, in the "Easy Course" competition.

NEW BALANCE FESTIVAL OF CHAMPIONS — At Monmouth, Phoenix's Jorge Gil Juarez placed 16th in the fifth flight of the New Balance Festival of Champions competition at Western Oregon University.

The senior finished the 5,000-meter race in a time of 16:47.3. Senior teammate Zach Hibbs (17:22.6) placed 35th.

On the girls side, Phoenix seniors Anya Gandy (20:53.5) and Sarah Hagy (21:24.5) took 25th and 33rd, respectively, in the sixth flight. Freshman teammate Lindsey Vermillion recorded a time of 21:33.9, good for 19th place in the fourth flight.

Football

RIDDLE 20, ST. MARY'S 10 — Dan Leavens scored on a fumble recovery in the end zone in the first quarter and Bobby Buckmister drilled a 41-yard field goal as time expired in the first half to highlight the action for St. Mary's at Spiegelberg Stadium.

Alex Lewellyn rushed for 95 of the Crusaders' 146 yards, while Buckmister and Dan Seus were the leading tacklers for St. Mary's (0-3).

The Crusaders committed eight turnovers, including three interceptions and five fumbles — two inside Riddle's 10-yard line.

Tyler Stanley scored all three touchdowns for Riddle (1-2). His 66-yard screen pass from Eric Rogers tied the game, and then he added TD runs of 12 and 44 yards in the fourth quarter.

Riddle 0 7 0 13 — 20

St. Mary's 7 3 0 0 — 10

Volleyball

SOUTH EUGENE TOURNAMENT — At Eugene, Eagle Point and Grants Pass each lost in the quarterfinals at the South Eugene Tournament.

Churchill swept the Eagles, while the Axemen topped the Cavers. In pool play, Eagle Point (2-4) beat Grants Pass, split with West Salem and lost to Churchill.