fb pixel

Log In


Reset Password

Eustace, Juarez bag third-place medals

EUGENE — Third was the word for, you guessed it, three entities at the state cross country championships at Lane Community College Saturday.

Cascade Christian's Hudson Eustace had the top time among Class 3A/2A/1A boys entering the meet, but he placed third.

Phoenix's Jorge Gil Juarez was third in the district meet, had the third best time for Class 4A boys and, true to form, came in third here.

And the Phoenix girls placed third for the highest team finish in school history, coming in behind runner-up Hidden Valley.

Those were the highlights for Southern Oregon's lower-classification schools on a cool fall day and on a 5,000-meter course revamped slightly due to construction in the area.

Based on his state standing, the junior Eustace was one of the few runners from Southern Oregon who could be considered favored to win a state championship.

He didn't necessarily see it that way, however.

"I'm not personally one who believes in numbers," said Eustace, competing here for the second time. "I think it comes down to what actually happens on the course."

What happened was that Eustace took the early lead and held it for 2 1/2 of the three miles.

He hadn't planned to go out that fervently but took the initiative when no one else did.

Eventually, he was overtaken by winner Lucien Corriveau of Chemawa and runner-up Ryan Maag of Nyssa — who crafted one of the closest finishes in state-meet history.

Corriveau and Maag were in a dead heat at the finish line, but Corriveau strode across and Maag dove.

Runners, however, are timed using chips attached to their shoelaces, and it's conceivable Maag's dive cost him.

Both runners were timed in 16:15, but officials had Corriveau coming in 6/100ths of a second faster.

Eustace, whose time was 16:32, tried to fight off their charge. His plan originally was to hang back for the first couple miles, then make a move. Instead, he took the lead three-quarters of a mile in and built it to as many as 10 meters.

"But they were really good," he said of his pursuers. "They were really strong. I was impressed. I'd say I ran it almost as smart as I could, but I just didn't quite have what it took today. But that's OK, I've got another year."

Juarez's finish was different in the 4A boys race. His plan to be in the top 10 through the first two miles panned out, then he was the one passing people at the end.

The Pirate senior was seventh when the runners entered a bowl area in the final mile, then started picking off foes.

He wanted to keep up with Skyline Conference cohort Zorg Loustalet of Henley, the winner in 16:04.

"My buddy, I was trying to stick with him, but the hills were pretty hard to compete with," said Juarez, whose time was 16:22, just one second behind second-place Josh Seekatz of Philomath. "But third place is not bad for my first time at state."

Pirate teammate Max Hamilton, a junior, was 10th in 16:41, helping Phoenix to fifth place.

The Pirate girls scored 113 points, outdoing their previous best finish of fourth three years ago. Freshman Lindsay Vermillion placed 21st in 20:48 to lead Phoenix. Junior Kelly Coash was one spot back at 20:52, and Sarah Hagy finished 26th (20:58).

"They all stepped up," said coach John Cornett of the Pirate contingent. "If there's one breakdown, they're not there."

Siuslaw won the team title with 62 points, followed by Hidden Valley's 78.

Hidden Valley's Sierra Brown was sixth in 19:48, followed by a trio of teammates in the top 20. Anna Watson was 15th in 20:37 to finish just ahead of Alyssa Watson (18th, 20:41) and Megan Combe (20th, 20:44).

State Cross Country Results

Class 4A

BOYS

TEAM SCORES — Philomath 78, Siuslaw 93, La Salle Prep 104, Klamath Union 111, Phoenix 125, Cottage Grove 150, Molalla 173, Scappoose 199, Sweet Home 212, Astoria 223, Baker 253, Stayton 307, North Bend 312.

TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Zorg Loustalet, Henley, 16:04; 2, Josh Seekatz, Philomath, 16:21; 3, Jorge Gil Juarez, Phoenix, 16:22; 4, Taylor Steele, Sisters, 16:22; 5, Sean O'Hollearn, La Salle Prep, 16:22; 6, Gustavo Cortez, Marshall, 16:25; 7, Paul Adams, Mazama, 16:29; 8, Brett Willyard, Seaside, 16:35; 9, Matthew Campbell, Siuslaw, 16:37; 10, Max Hamilton, Phoenix, 16:41; 11, Chris MacMurray, Estacada, 16:46; 12, Alex Garcia, Cottage Grove, 16:46; 13, Theo Puentes, Newport, 16:46; 14, Pake Benthin, Molalla, 16:54; 15, Zach Fry, Scappoose, 16:55; 16, Nic Maszk, Baker, 16:55; 17, Mack Marbas, Siuslaw, 16:56; 18, Alek Angeli, Klamath Union, 17:00; 19, David Madison, Molalla, 17:04; 20, Jeff Schreiner-McGraw, Philomath, 17:04; 21, Culley Dumbeck, Klamath Union, 17:04; 22, Gael Marin, Astoria, 17:10; 23, Boone McCoy-Crisp, Philomath, 17:10; 24, Mitchell Butler, Siuslaw, 17:11 25, Griffin Moser, Cottage Grove, 17:12.

OTHER LOCAL FINISHERS — 40, Kaleb Wagner, Phoenix, 17:40; 46, Zach Hibbs, Phoenix, 17:50; 53, Antonio Gil Juarez, Phoenix, 17:57; 78, Matt Katibah, Phoenix, 18:30; 88, Phillip Todak, Phoenix, 19:05.

GIRLS

TEAM SCORES — Siuslaw 62, Hidden Valley 78, Phoenix 113, Sweet Home 149, Scappoose 158, Cascade 161, Molalla 161, Banks 196, Philomath 205, La Salle Prep 208, Crook County 220, Sisters 258, Sutherlin 258.

TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Alisha Luna, Klamath Union, 18:36; 2, Ally Manley, Brookings-Harbor, 18:56; 3, Kellie Foley, Crook County, 19:10; 4, Raelyn Robinson, Siuslaw, 19:38; 5, Tia Carnahan, Scappoose, 19:41; 6, Sierra Brown, Hidden Valley, 19:48; 7, Annette Marinello, Philomath, 20:03; 8, Claire Henry, Yamhill-Carlton, 20:07; 9, Katie Romanko, North Bend, 20:11; 10, Olivia Johnson, Sweet Home, 20:20; 11, Nicole Rasmussen, Sweet Home, 20:27; 12, Linda Paredes, Siuslaw, 20:28; 13, Katie Potter, Siuslaw, 20:31; 14, Zoe Falk, Sisters, 20:34; 15, Anna Watson, Hidden Valley, 20:37; 16, Katelyn Wells, Siuslaw, 20:38; 17, Aurora Olson, Astoria, 20:38; 18, Alyssa Watson, Hidden Valley, 20:41; 19, Jessica Markham, Banks, 20:43; 20, Megan Combe, Hidden Valley, 20:44; 21, Lindsay Vermillion, Phoenix, 20:48; 22, Kelly Coash, Phoenix, 20:52; 23, Antona Ferry, Seaside, 20:54; 24, Kristen Lachapelle, Cascade, 20:55; 25, Hailey Peters, Molalla, 20:56.

OTHER LOCAL FINISHERS — 26, Sarah Hagy, Phoenix, 20:58; 33, Emily Sears, North Valley, 21:17; 35, Anya Gandy, Phoenix, 21:22; Kasey Hamilton, Phoenix, 21:26; 42, Raychel Clark, Hidden Valley, 21:38; 71, Taylor Larson, Hidden Valley, 23:15; 73, Adrienne Engle, Phoenix, 23:18; 76, Feinn Rice-Narusch, Phoenix, 23:34.

Class 3A/2A/1A

BOYS

TEAM SCORES — Nyssa 51, Valley Catholic 106, Union 120, Pleasant Hill 125, Southwest Christian 164, Kennedy 194, Westside Christian 204, Cascade Christian 208, Rainier 221, Creswell 221, St. Mary's 239, Nestucca 274, Bandon 278.

TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Lucien Corriveau, Chemawa, 16:15; 2, Ryan Maag, Nyssa, 16:15; 3, Hudson Eustace, Cascade Christian, 16:32; 4, Corbin Helt, Creswell, 16:43; 5, Adam Siltala, Clatskanie, 16:44; 6, Andy Holstrom, Valley Catholic, 16:45; 7, Connor Garcia, Valley Catholic, 16:46; 8, Jaimie Venegas, Nyssa, 16:47; 9, Nick Obletz, Oregon Episcopal, 16:50; 10, Leonel Jines, Kennedy, 17:00; 11, Nicholas Cooper, Pleasant Hill, 17:04; 12, Obadiah Harriman, Umatilla, 17:09; 13, Gabe Ramirez, Nyssa, 17:16; 14, Christian Huttema, New Hope Christian, 17:18; 15, Zach Blanco, Rogue River, 17:18; 16, Cody Aalsma, Nestucca, 17:22; 17, Michael Siltala, Clatskanie, 17:28; 18, Isiah Nahwahquaw, Chemawa, 17:29; 19, Dan Webb, Southwest Christian, 17:30; 20, Chris Stash, Sheridan, 17:35; 21, Jon Cox, Union, 17:36; 22, Quentin Jensen, Nyssa, 17:36; 23, Andrew Hinkel, Portland Christian, 17:38; 24, Nick Martin, Southwest Christian, 17:39; 25, John Hanscom, Westside Christian, 17:39.

OTHER LOCAL COMPETITORS — 26, Alex Cummings, Cascade Christian, 17:39; 28, Julio Silva, St. Mary's, 17:44; 33, Ryan Alcantara, Cascade Christian, 17:52; 64, Chris Martin, St. Mary's, 18:39; 68, Henry Stout, St. Mary's, 18:48; 77, Loren Westland, St. Mary's, 19:01; 87, Will Oursler, St. Mary's, 19:21; 90, Nick Brooks, St. Mary's, 19:29; 102, Zachary Smith, Cascade Christian, 19:55; 105, Brett Marshall, Cascade Christian, 19:59; 110, Eric Oliveri, Cascade Christian, 20:08; 112, John Sutton, St. Mary's, 20:39; 116, Justin Casebier, Cascade Christian, 21:52.

GIRLS

TEAM SCORES — Catlin Gabel 90, Valley Catholic 101, Bandon 126, Union 134, Southwest Christian 148, Nyssa 187, Cascade Christian 204, East Linn Christian 208, Westside Christian 209, St. Mary's 228, Blanchet Catholic, Kennedy 236, Oakridge 289.

TOP 25 INDIVIDUALS — 1, Austin Lundin, Valley Catholic, 19:39; 2, Katriel O'Reilly, Valley Catholic, 19:56; 3, Rebecca Anna, Southwest Christian, 20:07; 4, Maegen Miranda, Coquille, 20:09; 5, Kate Stewart, Union, 20:25; 6, Sarah Estabrook, The Triad, 20:36; 7, Kirsten Hankins, The Triad, 20:40; 8, Sarah Sherman, McKenzie, 20:43; 9, Eliza Smith, Blanchet Catholic, 20:48; 10, Abbey Roberts, Santiam Christian, 20:50; 11, Eloise Miller, Catlin Gabel, 20:51; 12, Annika Holstrom, Valley Catholic, 20:53; 13, Bridget Donohue, Kennedy, 20:54; 14, Emily Svendsen-Mclean, Oakridge, 21:03; 15, Emily Hillmer, Blanchet Catholic, 21:04; 16, Rebecca Kropp, Catlin Gabel, 21:05; 17, Stephanie Croy, Cascade Christian, 21:06; 18, McKenzie Spooner, Catlin Gabel, 21:11; 19, Kira Heycke, St. Mary's, 21:12; 20, Ali Brauer, Portland Christian, 21:28; 21, Hailey Iverson, Bandon, 21:30; 22, Caitlyn Reilley, Reedsport, 21:33; 23, Leanne Bingham, Westside Christian, 21:33; 24, Karina Contreras, Nyssa, 21:34; 25, Kenzie Collins, East Linn Christian, 21:40.

OTHER LOCAL COMPETITORS — 34, Anne Oursler, St. Mary's, 21:52; 35, Jenna George, Cascade Christian, 21:53; 42, Taylor Williams, Cascade Christian, 22:15; 68, Sophie Stiles, Cascade Christian, 23:26; 72, Emily Reeder, St. Mary's, 23:35; 73, Brookyln Gillespie, St. Mary's, 23:37; 76, Lillian Martin, St. Mary's, 23:40; 79, Allison Hass, St. Mary's, 23:48; 85, Gracie Bevan, Cascade Christian, 24:51; 86, Jessica Clement, St. Mary's, 24:54; 89, Brittany Brown, Cascade Christian, 25:08; 98, Jessica Nicholes, Cascade Christian, 26:17.

Reach sports editor Tim Trower at 541-776-4479, or e-mail ttrower@mailtribune.com