fb pixel

Log In


Reset Password

Grizzlies, Panthers split in swim meet

ASHLAND — The Ashland boys swim team topped South Medford, 88-75, and the Panther girls downed the Grizzlies, 82-73, at the Southern Oregon University pool on Wednesday.

South's Sarah Reierson won the 200-yard individual medley race (2:24.22) and 100 backstroke (1:05.36), while teammate Kaylee Cooper earned victories in the 200 freestyle (2:06.96) and 100 butterfly (1:05.09).

Sheralyn Shumway raced to first-place finishes in the 50 freestyle (26.81) and 100 freestyle (1:00.11) for the Grizzlies.

On the boys side, Ashland's Gus Simms won the 200 individual medley (2:17.41) and 500 freestyle (5:17.41), and Forrest Kollar secured first in the 50 freestyle (24.60) and 100 freestyle (56.81).

BOYS

TEAM SCORES — Ashland 88, South Medford 75.

200 MEDLEY RELAY — 1, Ashland (Parker Massie, Miles Furuichi, Gus Simms, Forrest Kollar), 1:53.56; 2, South Medford, 2:01.60; 3, South Medford, 2:07.31.

200 FREESTYLE — 1, Parker Massie, Ash, 2:07.61; 2, Alex Sukles, Ash, 2:08.94; 3, Codie Spencer, SM, 2:22.35.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Gus Simms, Ash, 2:17.41; 2, Kallum Gagnier, SM, 2:35.56.

50 FREESTYLE — 1, Forrest Kollar, Ash, 24.60; 2, Jeff Hyde, SM, 25.76; 3, Miles Furuichi, Ash, 25.89.

100 BUTTERFLY — 1, Ed Haynes, SM, 1:07.70; 2, Romain Thomas, SM, 1:12.42; 3, Taos Cadarette-Stewart, Ash, 1:13.62.

100 FREESTYLE — 1, Forrest Kollar, Ash, 56.81; 2, Jeff Hyde, SM, 58.65; 3, Cooper Wolf, SM, 1:02.68.

500 FREESTYLE — 1, Gus Simms, Ash, 5:17.41; 2, Parker Massie, Ash, 5:48.68; 3, Alex Sukles, Ash, 6:00.78.

200 FREESTYLE RELAY — 1, South Medford High School 'A' (Kallum Gagnier, Romain Thomas, Codie Spencer, Jeff Hyde), 1:46.37; 2, Ashland, 1:49.44; 3, South Medford, 1:59.65.

100 BACKSTROKE — 1, Damian Huizar, SM, 1:18.60; 2, Jackson Davis, Ash, 1:21.86; 3, Forrest Georgevitch, Ash, 1:23.20.

100 BREASTSTROKE — 1. Miles Furuichi, Ash, 1:15.92; 2, Kallum Gagnier, SM, 1:17.07; 3, Cooper Wolf, SM, 1:21.55.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Forrest Kollar, Parker Massie, Taos Cadarette-Stewart, Gus Simms), 3:53.34; 2, South Medford, 4:22.68; 3, South Medford, 4:47.56.

GIRLS

TEAM SCORES — South Medford 82, Ashland 73.

200 MEDLEY RELAY — 1, South Medford (Janelle Legacion, Sami Case, Kaylee Cooper, Sarah Reierson), 2:10.08; 2, Ashland, 2:28.15; 3, South Medford, 2:37.97.

200 FREESTYLE — 1, Kaylee Cooper, SM, 2:06.96; 2, Kirsten Ericksen, Ash, 2:10.54; 3, Janelle Legacion, SM, 2:26.91.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Sarah Reierson, SM, 2:24.22.

50 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, Ash, 26.81; 2, Sami Case, SM, 27.03; 3, Maddy Longshore, Ash, 28.58.

100 BUTTERFLY — 1, Kaylee Cooper, SM, 1:05.09; 2, Emma Frantz, Ash, 1:29.62; 3, Alisha Gaffney, SM, 1:40.82.

100 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, Ash, 1:00.11; 2, Sami Case, SM, 1:00.78; 3, Maddy Longshore, Ash, 1:04.79.

500 FREESTYLE — 1, Janelle Legacion, SM, 6:39.73; 2, Delanie Finnegan, SM, 7:32.94; 3, Aubrie Georgevitch, Ash, 7:36.90.

200 FREESTYLE RELAY — 1, South Medford (Kaylee Cooper, Janelle Legacion, Sami Case, Sarah Reierson), 1:51.59; 2, Ashland, 1:58.92; 3, Ashland, 2:04.87.

100 BACKSTROKE — 1, Sarah Reierson, SM, 1:05.36; 2, Kara Buccino, Ash, 1:22.04; 3, Alisha Gaffney, SM, 1:28.92.

100 BREASTSTROKE — 1, Kirsten Ericksen, Ash, 1:09.82; 2, Emma Frantz, Ash, 1:29.78; 3, Aubrie Georgevitch, Ash, 1:32.17.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland (Sheralyn Shumway, Aubrie Georgevitch, Maddy Longshore, Kirsten Ericksen), 4:31.00; 2, South Medford, 5:07.61; 3, Ashland, 5:17.51.

ROSEBURG SWEEPS NORTH — Evan Carlson won the 100-yard breaststroke (1:16.42) and the North Medford boys earned victories in the 200 medley relay and 200 free relay in a 98-70 loss to Roseburg at the Rogue Valley Family YMCA.

On the girls side, North's Rylee Houck earned first place in the 100 breaststroke (1:20.76) and Leyna Kohlmeier won the 50 free (28.90), but the Indians' depth prevailed in a 103-67 victory.

BOYS

TEAM SCORES — Roseburg 98, North Medford 70.

200 MEDLEY RELAY — 1, North Medford (Reid Gibson, Evan Carlson, Arturo Gavilanes, Bryant Almanza), 2:00.72; 2, Roseburg, 2:00.76; 3, Roseburg, 2:13.77.

200 FREESTYLE — 1, Kyle O'Connell, R, 2:24.93; 2, Evan Carlson, NM, 2:25.91; 3, Arturo Gavilanes, R, 2:27.87.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Hayden Boyter, R, 2:13.19; 2, Reid Gibson, NM, 2:40.61; 3, Ranier Evans, R, 2:52.53.

50 FREESTYLE — 1, Kyle Snider, R, 25.48; 2, Bryant Almanza, NM, 25.99; 3, Stephen Cruz, R, 27.89.

100 BUTTERFLY — 1, Hayden Boyter, R, 1:00.88; 2, Arturo Gavilanes, NM, 1:12.23; 3, Stephen Cruz, R, 1:19.53.

100 FREESTYLE — 1, Jesse Sadler, R, 53.93; 2, Patrick Berry, R, 59.79; 3, Daniel DeBell, R, 1:02.75.

500 FREESTYLE — 1, Jesse Sadler, R, 5:31.89; 2, Ryan Kohlmeier, NM, 7:00.26; 3, Ross Begg, R, 7:21.79.

200 FREESTYLE RELAY — 1, North Medford (Reid Gibson, Stavin Emigh, Arturo Gavilanes, Bryant Almanza), 1:48.23; 2, Roseburg, 1:49.32; 3, Roseburg, 1:51.11.

100 BACKSTROKE — 1, Reid Gibson, NM, 1:07.49; 2, Patrick Berry, R, 1:11.17; 3, Ranier Evans, R, 1:19.26.

100 BREASTSTROKE — 1, Evan Carlson, NM, 1:16.42; 2, Kyle O'Connell, R, 1:18.96; 3, James Ling, R, 1:20.05.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Roseburg (Snider, DeBell, Sadler, Boyter), 3:46.74; 2, North Medford, 4:43.57.

GIRLS

TEAM SCORES — Roseburg 103, North Medford 67.

200 MEDLEY RELAY — 1, Roseburg (Katelin Lambert, Cassidy Smith, Mia Stoddard, Natalie DeBell), 2:14.89; 2, North Medford, 2:15.79; 3, Roseburg, 2:26.69.

200 FREESTYLE — 1, Cassidy Smith, R, 2:20.96; 2, Jordan Merrifield, R, 2:35.34; 3, Rylee Houck, NM, 2:36.50.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Natalie DeBell, R, 2:37.56; 2, Camilla Ball, R, 2:41.63; 3, Mia Stoddard, R, 2:44.39.

50 FREESTYLE — 1, Leyna Kohlmeier, NM, 28:90; 2, Raluca Gosman, R, 31:00; 3, Anne Walker, NM, 33:24.

100 BUTTERFLY — 1, Camilla Ball, R, 1:18.70; 2, Mia Stoddard, R, 1:20.55; 3, Rayna Carson, NM, 1:26.10.

100 FREESTYLE — 1, Natalie DeBell, R, 1:03.78; 2, Leyna Kohlmeier, NM, 1:04.18; 3, Geneva Sadler, R, 1:08.02.

500 FREESTYLE — 1, Katelyn Lambert, R, 6:00.95; 2, Cassidy Smith, R, 6:14.79; 3, Jessica Freda, NM, 6:48.66.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Roseburg (D. DeBell, C. Ball, R. Gosman, G. Sadler), 1:57.97; 2, North Medford, 2:01.08; 3, Roseburg, 2:13.64.

100 BACKSTROKE — 1, Katelyn Lambert, R, 1:10.13; 2, Alyssa Cendejas, NM, 1:16.47; 3, Raluca Gosman, R, 1:16.88.

100 BREASTSTROKE — 1, Rylee Houck, NM, 1:20.76; 2, Molly Tatom, R, 1:26.97; 3, Monica Godfrey, NM, 1:30.06.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Roseburg (M. Stoddard, K. Lambert, R. Gosman, C. Smith), 4:30.21; 2, North Medford, 4:51.74; 3, Roseburg, 4:53.57.