fb pixel

Log In


Reset Password

GP's depth prevails in Freeze

KLAMATH FALLS — The Grants Pass boys and girls swim teams used their depth to sweep the Henley Freeze at the Oregon Tech pool on Saturday.

The event is normally held at the outdoor Ella Redkey Municipal Pool, but issues with the pool forced activities to OIT.

The Cavers combined to win five individual and five relay races.

Phoenix's Alyse Darnall captured the 400-meter freestyle race (5:07.65) and 100 backstroke (1:13.64), pushing her squad to a second-place finish.

On the boys side, Jeoff Underwood captured a victory in the 200-meter individual medley (2:24.82) for the Pirates, who earned second place.

North Medford's boys and girls teams secured third place.

BOYS

TEAM SCORES — Grants Pass 271, Phoenix 147, North Medford 139, Henley 111, Klamath Union 102, Hidden Valley 74, Mazama 63, North Valley 38.

200 MEDLEY RELAY — 1, Grants Pass (Bobby Bedsole, Remington Maurer, Maxwell Bald, Aidan Maxwell), 2:01.88; 2, Klamath Union, 2:15.59; 3, North Medford, 2:18.68.

200 FREESTYLE — 1, Ryan Warrior, Maz, 2:10.62; 2, Remington Maurer, GP, 2:11.02; 3, Karl Britsch, KU, 2:11.69.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Jeoff Underwood, Phx, 2:24.82; (tie), Maxwell Bald, GP, 2:24.82; 3, CJ Stott, GP, 2:49.69.

50 FREESTYLE — 1, Bobby Bedsole, GP, 26.81; 2, Josh Cowell, NV, 28.08; 3, Bryant Almanza, NM, 29.32.

100 BUTTERFLY — 1, Remington Maurer, GP, 1:08.03; 2, Alex Dassoff, KU, 1:12.18; 3, Jorge Gil-Juarez, Phx, 1:16.24.

100 FREESTYLE — 1, Ryan Warrior, Maz, 56.86; 2, Jeoff Underwood, Phx, 58.73; 3, Bobby Bedsole, GP, 59.06.

400 FREESTYLE — 1, Karl Britsch, KU, 4:46.64; 2, Joe Drevets, GP, 5:06.62; 3, Thomas Jerin, GP, 5:29.65.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Grants Pass (Remington Maurer, Bobby Bedsole, Aidan Maxwell, Maxwell Bald), 1:46.28; 2, Phoenix, 1:53.25; 3, Hidden Valley, 2:01.24.

100 BACKSTROKE — 1, Matt Gibson, GP, 1:10.76; 2, Killian Omotoy, Phx, 1:16.55; 3, Reid Gibson, NM, 1:17.30.

100 BREASTSTROKE — 1, Maxwell Bald, GP, 1:16.51; 2, Alex Dassoff, KU, 1:19.71; 3, Manuel Basse, Phx, 1:24.85.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Grants Pass (CJ Stott, Matt Gibson, Joe Drevets, Daniel Smaw), 4:22.73; 2, Klamath Union, 4:27.53; 3, Henley, 4:59.56.

GIRLS

TEAM SCORES — Grants Pass 202, Phoenix 166, North Medford 145, Hidden Valley 132, Henley 130, Klamath Union 68, Mazama 50, North Valley 21.

200 MEDLEY RELAY — 1, Hidden Valley (Chloe Wilson, Jenny LaRue, Tess Hart, Skye Hart), 2:16.96; 2, Phoenix, 2:28.48; 3, North Medford, 2:38.80.

200 FREESTYLE — 1, Shan Lansing, GP, 2:22.76; 2, Mandy Warrior, Maz, 2:27.14; 3, Olivia Sanchez, Phx, 2:37.82.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Tess Hart, HV, 2:50.86; 2, Gabby Maxwell, GP, 2:54.24; 3, Alyssa Cendejas, NM, 3:06.89.

50 FREESTYLE — 1, Angela Kirschner, Hnly, 29.83; 2, Skye Hart, HV, 30.29; 3, Hunter Chandler, GP, 31.11.

100 BUTTERFLY — 1, Jenny LaRue, HV, 1:13.89; 2, Mandy Warrior, Maz, 1:14.92; 3, Jordan Money, GP, 1:39.35.

100 FREESTYLE — 1, Kristin McBride, Hnly, 1:03.82; 2, Shan Lansing, GP, 1:04.32; 3, Skye Hart, HV, 1:06.35.

400 FREESTYLE — 1, Alyse Darnall, Phx, 5:07.65; 2, Gabby Maxwell, GP, 5:28.39; 3, Melissa Britsch, KU, 5:33.70.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Grants Pass (Hunter Chandler, Gabby Maxwell, Ivory Wheeler, Shan Lansing), 1:59.77; 2, Hidden Valley, 2:03.38; 3, Henley, 2:06.75.

100 BACKSTROKE — 1, Alyse Darnall, Phx, 1:13.64; 2, Kristin McBride, Hnly, 1:14.17; 3, Ivory Wheeler, GP, 1:18.84.

100 BREASTSTROKE — 1, Tess Hart, HV, 1:25.40; 2, Sierra Myers, Hnly, 1:29.36; 3, Emily Sears, NV, 1:34.37.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Grants Pass (Hunter Chandler, Gabby Maxwell, Ivory Wheeler, Shan Lansing), 4:32.10; 2, Henley, 4:50.40; 3, Phoenix, 4:51.66.

ASHLAND SWEEPS CRATER — At Ashland, Ashland's boys and girls romped past Crater and Cascade Christian's boys at the Southern Oregon University pool.

The Ashland boys scored 961/2 points to 441/2 for Crater, and Cascade Christian had 12 thanks to the first-place efforts of Aaron Ghiglieri.

Ashland juniors Parker Massie and Forrest Kollar excelled for Ashland with single individual victories and two victories each as part of winning relay teams. The Grizzlies won all three relays.

Crater's Nicholas Heckert joined Ghiglieri in posting a pair of individual wins.

In girls, the Grizzlies received a pair of wins from senior Kirsten Ericksen and junior Sheralyn Shumway. Ericksen and Shumway also swam on two winning relays apiece.

Crater's Devin Barton-Diaz and Savana Schreiner each registered two individual wins.

The Ashland girls defeated Crater, 90-49.

BOYS

TEAM SCORES — Ashland 96.5, Crater 44.5, Cascade Christian 12.

200 MEDLEY RELAY — 1, Ashland A (Parker Massie, Gus Simms, Miles Furuichi, Forrest Kollar), 1:52.29; 2, Crater A, 1:59.01; 3, Crater B, 2:31.63.

200 FREESTYLE — 1, Parker Massie, Ash, 2:04.42; 2, Alex Sukles, Ash, 2:09.86; 3, Forrest Georgevitch, Ash, 2:25.84.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Nicholas Heckert, Cra, 2:33.09.

50 FREESTYLE — 1, Aaron Ghiglieri, CC, :21.74; 2, Forrest Kollar, Ash, :24.23; 3, Taos Cadarette-Stewart, Ash, :25.73.

100 BUTTERFLY — 1, Aaron Ghiglieri, CC, :53.02; 2, Gus Simms, Ash, :54.91.

100 FREESTYLE — 1, Forrest Kollar, Ash, :53.70; 2, Jake VanCampen, Ash, :59.28; 3, Luke VanCampen, Ash, 1:01.31.

500 FREESTYLE — 1, Gus Simms, Ash, 5:21.47; 2, Parker Massie, Ash, 5:41.86; 3, Alex Sukles, Ash, 6:08.42.

200 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland A (Gus Simms, Miles Furuichi, Taos Cadarette-Stewart, Forrest Kollar), 1:42.30; 2, Ashland B, 1:49.76; 3, Ashland C, 2:03.00.

100 BACKSTROKE — 1, John Martinez, Cra, 1:07.61; 2, Taos Cadarette-Stewart, Ash, 1:13.90; 3, Brandon Vaughan, Ash, 1:15.19.

100 BREASTSTROKE — 1, Nicholas Heckert, Cra, 1:14.65; 2, Miles Furuichi, Ash, 1:14.84; 3, Brighton Barber, Cra, 1:16.97.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland A (Parker Massie, Luke VanCampen, Jake VanCampen, Taos Cadarette-Stewart), 3:56.59; 2, Crater A, 4:09.90; 3, Ashland B, 4:52.69.

GIRLS

TEAM SCORES — Ashland 90, Crater 49.

200 MEDLEY RELAY — 1, Ashland A (Teague Teece, Grace Riley-Adams, Rayna Ahern, Lily Davidson), 2:28.24; 2, Crater A, 1:59.01; 3, Crater B, 2:31.63.

200 FREESTYLE — 1, Devin Barton-Diaz, Cra, 2:35.04; 2, Aubrie Georgevitch, Ash, 2:42.55; 3, Elizabeth Mallory, Ash, 2:54.87.

200 INDIVIDUAL MEDLEY — 1, Savana Schreiner, Cra, 2:43.91

50 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, Ash, :26.54; 2, Maddy Longshore, Ash, :27.74; 3, Cassie Hall, Ash, :28.16

100 BUTTERFLY — 1, Kirsten Ericksen, Ash, 1:04.47.

100 FREESTYLE — 1, Sheralyn Shumway, Ash, :59.51; 2, Maddy Longshore, Ash, 1:01.71; 3, Katie Jones, Cra, 1:11.81.

500 FREESTYLE — 1, Devin Barton-Diaz, Cra, 6:52.89; 2, Elizabeth Mallory, Ash, 7:52.29; 3, Deanna Plumlee, Ash, 8:10.47

200 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland A (Sheralyn Shumway, Maddy Longshore, Cassie Hall, Kirsten Ericksen), 1:48.73; 2, Ashland B, 2:07.34; 3, Crater, 2:25.31.

100 BACKSTROKE — 1, Savana Schreiner, Cra, 1:11.67; 2, Teague Teece, Ash, 1:30.14; 3, Sierra Gerhard, Cra, 1:48.42.

100 BREASTSTROKE — 1, Kirsten Ericksen, Ash, 1:11.56; 2, Emma Frantz, Ash, 1:29.27; 3, Aubrie Geogevitch, Ash, 1:30.78.

400 FREESTYLE RELAY — 1, Ashland A (Sheralyn Shumway, Maddy Longshsore, Cassie Hall, Kirsten Ericksen), 4:19.61; 2, Crater A, 4:56.73.